Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 20:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2015
Posty: 35
Lokalizacja: Jadowniki
Pomógł: 0

Witam, chciałbym wykonac sterownik jak w temacie. Założenia są takie
-sterownik na bazie AVR ATmega328
-możliwość ściemniania każdego z kanałów (ręcznie)
-możliwość zaprogramowania godziny i czasu rozjaśniania od 0 do max, a co za tym idzie godziny i czasu przyciemniania od max do 0
-kontrola temperatury radiatora na którym będą znajdowały się ledy( taka opcja?nie wiem czy sensowna :mrgreen: )

Troszkę myślałem oraz posiłkowałem się wiedzą na pewne tematy związane z tematyką sterowania Power LED-ami, i wywnioskowałem że sterowanie AVR>mosfet kluczujący przetwornicą buck to kiepski pomysł( zbyt niskie częstotliwości PWM możliwe do uzyskania przy maksymalnych częstotliwościach taktowania AVR)
Myślę że najlepszym sposobem było by wykonanie 5 kanałowego sterownika PWM który by sterował 5-cioma przetwornicami z stosownymi wejściami PWM. Tylko czy teraz wykonywać 5 przetwornic od "zera" czy wykorzystać stosowne drivery które posiadają takowe wejścia.
Proszę o jakiekolwiek rady jak to zgryźć..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 20:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

hmm... chyba się pogubiłem w zamysłach, ale czy power led;a nie wystarczy wysterować z tranzystorka. ?
nawet 600mA to chyba wystarczające dla 12V - nawet przy 3W to zaledwie 250mA.
może coś źle zajarzyłem. :) może - o jakie power ledy chodzi ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 21:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2015
Posty: 35
Lokalizacja: Jadowniki
Pomógł: 0

Jeśli chodzi o power LED to mam zamiar zastosować 5 rodzajów po 10 sztuk połączone szeregowo.
Będą to diody o mocy 1 W każda zaznaczone na czerwono na obrazku:
Obrazek

PS. może to ja też coś pokręciłem :D i może to nie musi być aż tak skomplikowane? Temuż to pytam, bowiem kto pyta ten nie błądzi. Nieprawdaż?

Edit:
Myślę nad przetwornicami typu boost, z sztywno ustawionym prądem 350mA i regulacja napięcia poprzez PWM. W ten sposób mógł bym bez problemowo sterować poprzez PWM każdy rząd 10-ciu power LED. Jedynym problemem jest jeszcze max napięcie przetwornicy dla danego rzędu diod, o ile w przypadku zimnych białych, białych, naturalnych białych oraz niebieskich było by to napięcie ok 33V to w przypadku czerwonych max napięcie wynosiło by ok 21V. Pozostaje jeszcze problem samego sterowania przetwornicy..
Co o tym sądzicie?

Edit2:
Wstępnie policzyłem elementy przetwornicy dla PWM F=31250MHz przy 8mhz taktowanie AVR:
Obrazek
Będzie coś z tego? Oczywiście zdaje sobie sprawę ze w ten sposób nie podam sygnału PWM na MOS-FET.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2017, o 08:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 288
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 13

Może wystarczy? :
https://www.youtube.com/watch?v=73KIi9C63hc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2017, o 08:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Poczytaj sobie o układach z serii XL60.. masz w nim wszystko co sobie wymyśliłeś. Ze swojej strony i przerobieniu iluś tam rozwiązań idealne sa PT4115. Co prawda ,nie sa to step-up ale możesz podłączyć diody szeregowo-równolegle i przy 24v zasilania możesz spokojnie podłączyć 10 sztuk do jednego drivera. Wszelkiego rodzaju tranzystory przerabiałem i wyjdzie Ci to kilka razy drożej i dużo bardziej skomplikowanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2017, o 17:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2015
Posty: 35
Lokalizacja: Jadowniki
Pomógł: 0

Drożej nie koniecznie..
Aktualnie posiadam wszystkie elementy które są na schemacie powyżej..
Nawet nawinięcie dławików to żaden problem, natomiast jeśli chodzi o sam sygnał to będzie nim Atmega328.
Nie wiem natomiast czy 31khz to wystarczająca częstotliwość dla takiej przetwornicy. Ewentualnie mogę podnieść częstotliwość taktowania do 16 MHz wtedy też podwoje F PWM?
W tym momencie jedyne co chcę wiedzieć to czy to będzie działać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO