Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 maja 2017, o 16:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2015
Posty: 44
Pomógł: 0

Witam
Chciałem użyć w swoim układzie mikrokontrolera ATMEGA128A. Podłączyłem go do lyty testowej Propox za pomocą adaptera SMD. Procesor bez problemu był wykrywany za pomocą programatora STK500v2. Ale postanowiłem mu zmienić jeden Fusebit za pomocą MKAVR Calculator'a. Użyłem zakładki Fusebity uproszczone. i zmieniłem z oscylatora wewn. na zewnętrzny kwarc 3-8MHz, po czym przeszedłem do zakładki Programator AVR, zaznaczyłem opcję Zapis a następnie wykonaj. Od tego momentu programator nie wykrywa mikrokontrolera oraz nie wykonuje programu, który mu wcześniej wgrałem. Innych Fusebitów nie ruszałem. Mam podłączony Kwarc 8MHz z kondensatorami. Czy jest szansa odblokowania tego mikrokontrolera? Proszę o podpowiedz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2017, o 16:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Upewnij się że masz pod właściwe nóźki podpięty kwarc, a na pewno Ci ruszy - Ty go nie zablokowałeś tylko zmieniłeś źródło taktowania.

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Wyprowadzenia dla kwarcu to piny 23 i 24
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2017, o 17:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Jeżeli zmieniłeś tylko bit odpowiedzialny za zmianę taktowania to nie ma siły - jeśli procek przestał odpowiadać to brak mu kwarca.
Jeśli na płytce testowej kwarc jest wkładany do podstawki spróbuj poprawić jego umiejscowienie (nawet możesz pocynować nogi kwarca bo podstawki precyzyjne mają nieco za duży otwór i kwarc potrafi nie kontaktować)
No i oczywiście musisz sprawdzić czy twój adapter smd ma wyprowadzone piny XTAL w tym miejscu w którym jest podłączony kwarc.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2017, o 10:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 gru 2014
Posty: 14
Pomógł: 0

jakich kondensatorów użyłeś? prawdopodobnie dodałeś zbyt duże i kwarc nie może się wzbudzić do oscylacji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2017, o 19:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2015
Posty: 44
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedzi. Ustawiłem Fusebity dla kwarców 3 - 8MHz, taką opcję wybrałem w MKAVRCalculator. Ale niestety z kwarcem 8MHz nie chciał działać. Dopiero jak podłączyłem kwarc 3.579545MHz to wtedy programator wykrył procka i zmieniłem na High Frequency Resonator (powyżej 8MHz) i wtedy już jest wykrywany bez problemu mikrokontroler. Mogę go zaprogramować, weryfikacja przebiega ok. Tylko jest taki problem, że procesor nie wykonuje programu. Jak skompiluje ten sam kod dla ATMega32 to działa bez zarzutu. Uruchamiam to na płycie Propox GrandEVBAVR: [url]Dzięki za odpowiedzi. Ustawiłem Fusebity dla kwarców 3 - 8MHz, taką opcję wybrałem w MKAVRCalculator. Ale niestety z kwarcem 8MHz nie chciał działać. Dopiero jak podłączyłem kwarc 3.579545MHz to wtedy programator wykrył procka i zmieniłem na High Frequency Resonator (powyżej 8MHz) i wtedy już jest wykrywany bez problemu mikrokontroler. Mogę go zaprogramować, weryfikacja przebiega ok. Tylko jest taki problem, że procesor nie wykonuje programu. Nawet miganie diodą nie chce zadziałać. Jak skompiluje ten sam kod dla ATMega32 to działa bez zarzutu. Kompiluje pod Eclipsem. Uruchamiam to na płycie Propox GrandEVBAVR:
http://store.propox.com/index.php?p2058,grandevbavr-lite
Kondensatory przy kwarcu 33pF.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2017, o 20:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2013
Posty: 296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 47

Standard:
A fusebit kompatybilności z M103 wyłączony?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2017, o 20:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2015
Posty: 44
Pomógł: 0

krish, wielkie dzięki. Ustawiłem fusebit na ATMega128 mode i teraz działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO