Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:04


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sty 2017, o 00:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Dobry wieczór, jestem zmuszony poprosić o pomoc, wiec pisze tutaj;)

Pracuje nad takim drobnym projekcikiem, a mianowicie, chodzi o matryce led, 4 matryce 8x8 LED, ze sterownikiem Max7219 (dośc popularne), podpiete do Atmegi8, wszystko bylo ladnie i pieknie dopoki mialem podpiete tylko 2 wyswietlacze, moglem sterowac kazda kolumna, wyswietlac napisy, mrygac nimi, scrollowac je, problemy zaczely sie gdy podpialem kolejne 2 matryce, myslalem ze wystarczy drobna poprawa programu, jednak zaczely sie problemy...
Czytalem datasheeta, jednak nie wiele jest tam o sterowaniu kilku polaczonych szeregowo matryc, posilkowalem sie jakims znalezionym w sieci artykulem, jednak poleglem... obraz nie scrolluje sie tak jakbym tego chcial, numeracja wyswietlaczy wariuje, czasami jeden sie wylacza, albo swieci sie wszystko...
Moze ktos robil cos podobnego i moglby zajrzec w kod, powiedziec co jest nie tak, albo rzucic wskazowke co i jak to robic zeby to wysterowac poprawnie (nie potrzebuje kodu, tylko schmat dzialania).

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 11 sty 2017, o 10:46 przez miksior, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2017, o 10:37 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

topic7402.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2017, o 14:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 kwi 2013
Posty: 181
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 30

Ja się ostatnio bawię takimi wyświetlaczami, sterowanymi przez MAX7219. Jeśli chodzi o jakby niekontrolowane zapalanie się całego wyświetlacza lub poszczególnych segmentów albo zupełne wygaszenie i brak jakby dalszej kontroli nad nim, to u mnie pomogło podciągnięcie pinu CS (LOAD) przy pierwszej w szeregu matrycy poprzez rezystor 10 k do plusa zasilania. Zmieniłem tez trochę tryb wysyłania danych do układów. Chodzi głównie o moment podania impulsu zapisującego rejestry. Jak się przekonałem, lepiej jest przesyłać dane przy wysokim stanie na CS, a potem na moment zmienić stan na niski i zaraz potem na wysoki.
Ja zrobiłem to w następujący sposób i wszystko pięknie śmiga.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Wszystko co ma być wyświetlone, najpierw zapisuję do bufora, a potem wysyłam ten bufor do rejestrów układów MAX7219.
Zastanawiam się jeszcze po co operujesz na 16 bitowych zmiennych i to ze znakiem do zapisu np. wzorów liter. No i ta zmienna a typu long, to już chyba naprawdę przesada.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2017, o 11:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Dzieki za odpowiedz, te litery byly skopiowane poprrostu, i zostaly inty...

Zastosowalem twoje wskazowki, ale wielkiej roznicy nie bylo, tylko raz przy wgrywaniu zadzialaly mi wszystkie 4, ostatni swiecil troszke ciemniej, ale ponowne wgranie i znow lipa, dzialaja tylko 2...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2017, o 15:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 kwi 2013
Posty: 181
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 30

A może to problem z niepewnymi połączeniami miedzy poszczególnymi modułami? Skoro raz działa dobrze a raz źle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2017, o 22:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

podlaczenie sprawdzalem... zarowno bezposrednio kablami jeden za drugim, czy na plytce

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

dobra, okazalo sie, ze konfiguracje trzeba wyslac 4 razy, nie raz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2017, o 22:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
A spróbuj te #define:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

zmienić na:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

bo w iom8.h nie widziałem takich makr jak PORTB5 .... itd.( no chyba że oczy już nie te :) )

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2017, o 19:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 kwi 2013
Posty: 181
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 30

Konfiguracje wystarczy wysłać raz, tylko tak żeby się załadowała do rejestrów wszystkich podłączonych układów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO