Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 13:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lip 2017, o 13:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

[Wstęp]
Szanowni,
na wstępie pragnę zaznaczyć, że w tematach związanych z mikro kontrolerami jestem zupełnym laikiem w związku z czym chciałbym prosić o cierpliwość. ATmega88PA-PU oraz programator ATB-USBasp zakupiłem jakiś czas temu, lecz czas żeby nad tym przysiąść znalazłem dopiero teraz.

[Opis Problemu]
Korzystając z programu MkAvrCalculator wybrałem mikro kontroler ATmega88PA (posiadam pełną wersję programu), chciałem bowiem skomunikować się z ATmegą z wykorzystaniem przycisku "Sprawdź podłączony AVR", aby upewnić się czy podłączony mikro kontroler w ogóle "żyje". Niestety podczas realizacji opisanej powyżej procedury otrzymuje poniższy błąd AVRDUDE:
Obrazek

Sporadycznie podczas kolejnych prób obserwowałem trochę inny błąd:
Obrazek

Połączenia wykonałem na płytce stykowej w następujący sposób:
Obrazek
p. niebieski - RST
p. żółty - SCK
p. czerwony - MISO
p. czarny - MOSI
p. brązowy - GND
p. biały - VCC

Podczas podłączania wzorowałem się na następującej dokumentacji (Figure 5-1. 28-pin PDIP): http://www.atmel.com/images/atmel-42734-8-bit-avr-microcontroller-atmega48pa-88pa-168pa_datasheet.pdf

Podczas przygotowywania przewodów korzystałem z następującej ilustracji: http://1.bp.blogspot.com/-RIw6-jo6I88/T-L4mkOq19I/AAAAAAAAAsk/HfLAdnZt8JI/s1600/ISP_KANDA.jpg

Połączenia zrealizowane są poprawnie - sprawdzałem pomiędzy nóżkami kontrolera a odpowiadającymi im lutami złącza kanda na programatorze.

Napięcie pomiędzy vcc a gnd mierzone na nóżkach mikrokontrolera wynosiło około 5,3 [V].

Mam nadzieję, że ktoś starszy stażem będzie mi w stanie pomóc.
Jeśli robię jakiś trywialny błąd to z góry przepraszam za zaśmiecanie forum oraz proszę o wytłumaczenie tematu krok po kroku.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2017, o 12:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

TheHunterPL napisał(a):
Korzystając z programu MkAvrCalculator wybrałem mikro kontroler ATmega88PA (posiadam pełną wersję programu), chciałem bowiem skomunikować się z ATmegą z wykorzystaniem przycisku "Sprawdź podłączony AVR"
Jeśli klikasz w ten przycisk to nie musisz wybierać procka, ponieważ funkcjonalność tego przycisku sama ustawia rodzaj podłączonego procka na podstawie tego co odczyta.

Co do samego problemu to niestety ale trochę za mało informacji by cokolwiek stwierdzić. Logi konsoli wskazują że procesor jest widziany i wchodzi w tryb programowania ale wysyła bzdurne informacje odnośnie swojej sygnatury.
Jednakże podobne objawy udało mi się zasymulować (tylko procesor mam atmega8) zamieniając ze sobą sygnały MOSI i MISO (tyle że u mnie device sygnature nie jest 0x000000 tylko 0x535353) - czy podłączając programator wszystkie sygnały podłączyłeś "na wprost" czyli sygnał MISO programatora do pinu MISO uC, oraz MOSI programatora do pinu MOSI uC (w tym połączeniu nie stosujemy krosowania jak w przypadku np. RS232 gdzie sygnał TR jednego urządzenia należy połączyć z sygnałem RX drugiego itd)

Druga rzecz to jakiego programatora używasz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2017, o 16:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś i faktycznie sygnały dochodzą do pinów (sprawdź miernikiem z buzz) to spróbuj z zewnętrznym kwarcem, może procek ma ustawione zewnętrzne taktowanie.

Uruchom mkAVRCalculator, nic nie wybieraj tylko kliknij Sprawdź podłączony AVR - program sam wykryje co masz podpięte do programatora :)

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2017, o 19:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

Cytuj:
Jednakże podobne objawy udało mi się zasymulować (tylko procesor mam atmega8) zamieniając ze sobą sygnały MOSI i MISO (tyle że u mnie device sygnature nie jest 0x000000 tylko 0x535353) - czy podłączając programator wszystkie sygnały podłączyłeś "na wprost" czyli sygnał MISO programatora do pinu MISO uC, oraz MOSI programatora do pinu MOSI uC (w tym połączeniu nie stosujemy krosowania jak w przypadku np. RS232 gdzie sygnał TR jednego urządzenia należy połączyć z sygnałem RX drugiego itd)


Podłączyłem prawidłowo (MISO => MISO, MOSI =>MOSI).
Próbowałem zrobić podobny eksperyment zamieniając MISO na MOSI, jednak w wyniku otrzymałem błąd AVRDUDE rc=-1.

Cytuj:
Druga rzecz to jakiego programatora używasz?


Korzystam z tego dobrodziejstwa: https://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Programator-AVR-ATB-USBASP-4.1-MkAvrCalculator/39

Idąc za radami użytkowników forum przeprowadziłem kolejne testy.
1. Podłączyłem zewnętrzny rezonator kwarcowy (12 oraz 16 [MHz]), jednak nie zaobserwowałem żadnej zmiany.
2. Podłączyłem pin RESET do VCC rezystorom 10 [kΩ] oraz zaobserwowałem nowe błędy AVRDUDE:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Dodatkowo po odłączeniu rezystancji od RESET'u raz udało mi się wykryć podłączony mikro kontroler, jednak został on zidentyfikowany jako ATmega88P.
Niestety nie udało się "wykrycia" powtórzyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2017, o 19:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

A próbowałeś z innym uC? Może najzwyklej w świecie trafił Ci się uszkodzony procek...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2017, o 21:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

TheHunterPL napisał(a):
ATmega88PA-PU oraz programator ATB-USBasp zakupiłem jakiś czas temu,


TheHunterPL napisał(a):
jednak został on zidentyfikowany jako ATmega88P.


To proszę obejrzyj sobie najpierw poradnik: http://mirekk36.blogspot.com/2014/02/cz ... a-itp.html
To tak żebyś wiedział czym się różni m88pa od m88p - warto obejrzeć

Po drugie - wybacz ale wszystko jest tak tragicznie połączone - że aż strach - no tu nie ma co ukrywać. Obejrzyj sobie proszę ten poradnik DOKŁADNIE od tego miejsca:

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... T6M#t=1006

obejrzyj ze 2-5 minut ... i zobacz jak się w ogóle łączy płytki stykowe

bo komunikaty pokazują - dokładnie, że źle wszystko łączysz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Masz prawdopodobnie problem z masą (GND), sygnał ten nie dochodzi do procesora.
Sprawdź dokładnie od samego programatora po płytkę aż do pinów.
Próbowałem u siebie i pojawiał mi się taki sam błąd gdy odłączyłem GND od płytki i programatora USBasp 3.0, a wszystkie inne kabelki miałem prawidłowo podłączone.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lip 2017, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2013
Posty: 67
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 0

Rozepnij wszystko z płytki i podepnij w inne miejsce, może po prostu płytka Ci nie styka ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 08:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Ja bym te kabelki od isp przylutował bezpośrednio do procka lub do podstawki i wtedy próbował. Mi wygląda to problemy ze stykami a pewnie jak sprawdzasz miernikiem to akurat dociskając sondą je poprawiasz.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2017, o 21:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2017
Posty: 3
Pomógł: 0

[Rozwiązanie Problemu]
Szanowni,
W związku z niepowodzeniami komunikacji z mikrokontrolerem na pewien czas dałem sobie z tym spokój, jednak ostatnio temat powrócił.

Udało mi się rozwiązać problem, tkwił on w programatorze. Zakupiłem inny programator produkcji chińskiej i wszystko zaczęło działać już za pierwszym razem. Poniżej zamieszczam screen.

Obrazek

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, temat można zamknąć.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2017, o 21:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Czy aby na pewno programator rozwiązał problem? Sam mam w pracy kilka ATB-USBAsp i z żadnym nie mieliśmy żadnego problemu. Probowałeś w ogóle kontaktować się ze sklepem ws ew. reklamacji?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2017, o 10:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2016
Posty: 247
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 13

Czy ten chinski programator wywalał "warning cannot set cośtam" w avrdude?

_________________
Situs != Situs



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO