Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 12:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 20:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2015
Posty: 53
Pomógł: 0

Witam,
Poszukuję informacji dotyczącej połączeń masy i uziemienia urządzeniu. Zrobiłem sobie sterownik zasilany z 12V do tego mam zasilacz meanwell i chciałbym to wszystko sobie wsadzić do obudowy aluminiowej. Z tego jak pamiętam przewód ochronny czasami w urządzeniach podpięty jest do masy ale czy bezpośrednio, czy przez kondensator/rezystor. Generalnie sprawa przedstawia się schematycznie jak na załączonym obrazku. Mam zasilacz na wejściu P,N,PE na wyjściu VCC i GND i teraz jak prawidłowo połączyć masę ze sterownika do obudowy
1. bezpośrednio?
2. przez kondensator lub cokolwiek innego? (tutaj sugerowałem się artykułem z EP 2626, nie wiem czy link można podać ;) )
Z tego co wiem PE powinienem podłączyć do obudowy ale co wtedy też będę miał masę sterownika połączoną z PE.
Obrazek

Zauważyłem, że czasem w tanich zasilaczach obudowa lubi kopnąć i tak się zastanawiam czy nie ma to właśnie związku z podłączeniem P,N oraz PE. Urządzenie na własny użytek ale nie chciałbym aby w domu kogoś popieściło jak się dotknie.

Z góry wielkie dzięki za pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Pe po stronie "gorącej" 230v. Jest to przewód ochronny, łączy potencjał ziemi bezpośrednio, z metalową obudową. Masę masz izolowaną galwanicznie od strony "gorącej" po stronie wtórnej transformatora. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2017, o 09:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2015
Posty: 53
Pomógł: 0

Dobra czyli PE z "gniazdka" do obudowy. PE z zasilacza do PE z gniazdka. I na wyjściu zasilacza mam v+ i v-, to rozumiem, że masy z płytki pcb nie podłączam do już do obudowy, czy jednak podłączam?

I w sumie jeszcze jedno, gdzie podłączyć ekran z przewodu sygnałowe go od sensora?

Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2017, o 19:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Zgadza siebie podłączasz

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sie 2017, o 22:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2015
Posty: 53
Pomógł: 0

Pojawiło mi się w głowie dodatkowe pytanie dotyczące łączenia masy z płytki z obudową (aluminiową).
Znalazłem kilka miejsc gdzie jest podnoszony temat, łączenia masy płytki z masą obudowy za pośrednictwem kondensatora.
Sprawa interesuje mnie przy założeniu, że układ w obudowie jest zasilany z zewnętrznego zasilacza 12V DC.

Dlaczego i w jakim celu stosuje się ten kondensator?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO