Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 08:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sie 2017, o 12:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

Witam! Mam duże (45mm) wyświetlacze siedmiosegmentowe (nota: http://www.elektroniksc.com.pl/pliki/SC/18/o1/5o/11/EW/SC18o15o11EWA.1.pdf) i chciałbym nimi sterować przez Atmegę zasilaną z 5V. Wyświetlacze mają po 3 LEDy na segment, dlatego do ich zasilania muszę użyć wyższego napięcia niż 5V - najprawdopodobniej będzie to 9V lub 12V.

Nie spodziewałem się, że będę miał problem z połączeniem tego, ale jednak. Katody chciałem podłączyć tak jak w poradniku dotyczącym przekaźników (przez tranzystory NPN), natomiast zupełnie nie mam pomysłu jak podłączyć anody. Najpierw myślałem o tranzystorach PNP i połączeniu takim jak w tym temacie: http://forum.atnel.pl/topic5537.html, ale później doczytałem, że takie połączenie nadaje się tylko do przełączania takiego samego napięcia jak napięcie sterujące tranzystorem.
Zaciąłem się na samym początku rysowania schematu i nie mogę ruszyć dalej, więc bardzo bym prosił o jakieś rady.

Obrazek

Pozdrawiam
Michał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 17:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Musiałbyś zastosować coś w tym stylu dla każdej grupy segmentów:
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 08:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

Ok, dzięki za odpowiedź, spróbuję to przetestować na stykówce, a później dokończyć schemat. Jeszcze mam pytanie czy potrzebny jest rezystor R5 podciągający do GND bazę NPN? Bo znalazłem kilka podobnych przykładów w Internecie i nigdzie go nie było.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 08:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Nie musi być, ale może. Wstępnie polaryzuje bazę aby podczas startu procka (wyjścia w stanie wysokiej impedancji) nie szalały segmenty. Możesz go pominąć w tym przypadku i nic się nie stanie.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 16:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

roske napisał(a):
R2 też można wywalić

W żadnym wypadku! Jeżeli T2 będzie przewodzić, to bez R2 popłynie przez niego niczym nie ograniczony prąd i T2 wyparuje. R2 ogranicza prąd kolektora T2.
Nie można tez usunąć R3, bo ogranicza on prąd bazy T1.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 19:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Alef2 napisał(a):
W żadnym wypadku! Jeżeli T2 będzie przewodzić, to bez R2 popłynie przez niego niczym nie ograniczony prąd i T2 wyparuje. R2 ogranicza prąd kolektora T2.
Kolego, można ten rezystor pominąć ale w sensie nie zamiast niego podłączyć kolektor do Vcc tylko w miejsce R2 będzie przerwa. Wówczas nic się nie stanie. Prąd będzie płynął przez złącze EB T1, rezystor R3, CE T2. Prąd w tym wypadku jest ograniczany rezystorem R3 który musi być w miarę duży.
Podstawowe minimum to R1, R3 i R4. Rezystory R2 i R5 służą do stabilizacji pracy układu gdy na wejściu układu nie będzie napięcia wymuszającego stan (tak jak pisał kolega @SylwekK) bo tranzystor z wiszącą bazą będzie działał jak wzmacniacz zakłóceń elektromagnetycznych, natomiast R2 ma też za zadanie zwiększyć prąd kolektora T2 by zniwelować szkodliwy prąd upływności zatkanego tranzystora ICBO, trzeba wziąć pod uwagę że wartość tego prądu wzmocniona będzie przez przez tranzystor T1 - tak więc iloczyn prądu ICBO tranzystora T2 i wzmocnienia prądowego T1 musi być na tyle mały by nie powodować świecenia wyświetlaczy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2017, o 20:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

W porządku, dzięki za wyjaśnienia :) Teraz mam jeszcze pytanie czy można by zmniejszyć liczbę elementów przez użycie układu ULN2803 do sterowania tranzystorami NPN?
Chodzi mi o coś takiego jak narysowałem na schemacie. Podmieniłem też tranzystory NPN sterujące katodami, bo te co dałem wcześniej chyba byłyby za słabe.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2017, o 12:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Tak, jak najbardziej możesz tak zrobić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 11:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

Ok, dzięki. To w takim razie jeszcze jedno pytanie i zabieram się za projektowanie płytki. Czy połączenie takie jak na schemacie z ULN jest wystarczające, czy może trzeba jeszcze dodać jakieś rezystory podciągające wyjścia do 9V? Nie będzie problemu z "wiszącą" bazą tranzystora w momencie gdy wyjście układu jest wyłączone (nie łączy do GND)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2017, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Możesz bazę każdego tranzystora podciągnąć do 9V jakimś większym rezystorem (np 22K) - będzie pewność że tranzystory nie będą się wzbudzać



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2017, o 21:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

W porządku, dodam rezystory do schematu i pcb, ale nie będę ich na początku lutować, zobaczę najpierw co się będzie działo bez nich.
Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO