Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 kwi 2017, o 23:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Cześć.

Nie wiem gdzie jest błąd ale w dziwny sposób zachowóje się ADC w moim Attiny85.

Obrazek

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Jak widać ze schematu, na potencjometrze ustawiam jakiś napięcie ( w zakresie 0 - 1,1 V). Do pinu mikrokontrolera mam podłączoną diodę led i zmieniam jej stan co sekundę.
Na pinie PB4 mierzę napięcie ale nie wiem dlaczego ono skacze. Tzn nie są to jakies szumy bo nie mam żadnego uśredniania i zasilam wszystko z USB ale wartości zmieniają się skokowo w zależności od tego czy dioda jest zapalona czy zgaszona. Dla przykładu:
stan wysoki: led nie świeci - wartości ADC w granicach 740 - 743
stan niski: led świeci - wartości ADC w granicacg 715 - 718
Dawałem większe rezystory i jakby te różnice były mniejsze.

Co robię źle? Czy tak ma być może?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2017, o 23:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

jak masz multimetr, to zmierz napięcie po i przed zapaleniem diody. :)
albo na VCC albo na PB4.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2017, o 06:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

jez2000 napisał(a):
Tzn nie są to jakies szumy bo nie mam żadnego uśredniania i zasilam wszystko z USB ale wartości zmieniają się skokowo w zależności od tego czy dioda jest zapalona czy zgaszona. Dla przykładu:
stan wysoki: led nie świeci - wartości ADC w granicach 740 - 743
stan niski: led świeci - wartości ADC w granicacg 715 - 718
Dawałem większe rezystory i jakby te różnice były mniejsze.

Co robię źle? Czy tak ma być może?


Wszystko jest w najlepszym porządku, dioda jak się zaświeci to "podkrada" trochę prądu i lekko spada napięcie ;) fizyki nie oszukasz :D


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2017, o 07:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
jez2000 napisał(a):
Czy tak ma być może?

Koledzy już odpowiedzieli; a liczyłeś o jakie wartości się bijesz? LED_ON - 0,769V, LED_OFF - 0,795V.

Pozdr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2017, o 09:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Ok mierzyłem miernikiem ale nie widziałem żadnych skoków napięcie. Jak policzyłem te wartości (1,1 / 1024) * 5 to wyszły mi miliwolty.
Po zmianie Vref na Vcc wartości są stałe. Faktycznie przez te diody jest taki spadek napięcia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2017, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
jez2000 napisał(a):
Po zmianie Vref na Vcc wartości są stałe.

...i dla tego robiąc jakiś miernik należy unikać Vref==Vcc ponieważ wskazanie pływa wraz z zasilaniem.
W Twoim wypadku może to i lepiej, ale sam widzisz współzależność.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2017, o 15:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Wiem że nie ma sensu szczypać się o kilka miliwoltów Ale nie wiem skąd się to bierze i czy da się to wyeliminować. Otóż: wiem, że są spadki napięcia przy zmianie stanu diody i jak będę miał V ref na 1,1 V które jest z założenia stałe to będę widział skoki wartości ADC.

Zrobiłem taki test: ustawiłem wewnętrzne V ref na 1,1V i do wejścia ADC podłączyłem czujnik LM35 który na wyjściu powinien mi dawać napięcie 0 – 1V

Jeżeli dioda jest podłączona do mikrokontrolera anodą a katodą do masy to przy zmianie stanu wartości ADC są stałe. ( bez względu czy zapalona czy zgaszona wartości oscylują w granicach 230 – 235 – bez uśredniania) Jeżeli podłączę odwrotnie czyli katodą do uC a anodą do + układu to w zależności od stanu diody wartości ADC są różne (zapalona – 230 – 235, zgaszona 220 – 225). Cały wynik jest przesunięty.

Dzieje się to tylko jak dioda jest podłączona do pinu uC.

Jeżeli odłączę diodę od uC i na stykówce podepnę diodę, lub kilka diod - to ten spadek napięcie nie wpływa to na pomiar.

Napięcie Vref mam dokladnie 1.00V. Wartość ADCW dokładnie pokrywa się z wskazaniem miernika na zakresie mV. Wg dokumentacji może być od 1.0 - 1,2V.

Uc kupiłem na ebaju – możliwe że podróbka – tzn na pewno podróba za 0,99 z przesyłką- czy to jest problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2017, o 16:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jez2000 napisał(a):
Wiem że nie ma sensu szczypać się o kilka miliwoltów Ale nie wiem skąd się to bierze i czy da się to wyeliminować.


eeeeej panie - a wystarczy obejrzeć ten cykl i nie dość że będziesz wiedział skąd? to jeszcze będziesz wiedział JAK ... to wyeliminować i dlaczego tak łatwo, bez szczypania się

https://www.youtube.com/watch?v=LtLdMRGHa7A
https://www.youtube.com/watch?v=qrxeNiQRZEc
https://www.youtube.com/watch?v=1Bt_a3hKZSo
https://www.youtube.com/watch?v=Mr6by8g52RY
https://www.youtube.com/watch?v=BdCCe6XOpUQ
https://www.youtube.com/watch?v=dfMTu3SNWX8
https://www.youtube.com/watch?v=L2Cp_7QohkI
https://www.youtube.com/watch?v=PG9Fs_RN5JY
https://www.youtube.com/watch?v=fQHrTCwX2Ok
https://www.youtube.com/watch?v=JbLHXkFZwsE
https://www.youtube.com/watch?v=Mx23m0U0lDc
https://www.youtube.com/watch?v=tlkCOv1Ixt0

szczególnie zobacz TEN moment - 2 minutki


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2017, o 19:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Jak wrocę to pokombinuję. Sproboję zasilić układ z przetwornicy ATB albo jakiegoś 7805 i pokombinować z tym preskalerem.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Jak wrocę to pokombinuję. Sproboję zasilić układ z przetwornicy ATB albo jakiegoś 7805 i pokombinować z tym preskalerem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2017, o 23:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Zasiliłem układ przez 7805, przy stabilizatorze, uC i LM35 kondensatory 200uF + 100 nF.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Dla takich ustawień: V ref = 1,1, przekaler 64 przy wewnętrznym oscylatorze 8 MHz - daje 125 kHz
Dioda zapalona - stan niski na PB3 - wartość ADCW 217
Dioda zgaszona - stan wysoki na PB3 - wartość ADCW 222

Po zmianie preskalera na 4 czyli ADC pracuje na 2 MHZ
Dioda zapalona - stan niski na PB3 - wartość ADCW 223
Dioda zgaszona - stan wysoki na PB3 - wartość ADCW 224

jest lepiej, różnice są mniejsze w stosunku do poprzednich wyników, ale dalej jest źle bo podczas zmiany stanu diody, bez względu w którą stronę widzę jak wartość się zmienia, spada do ok 219 - na ten ułamek sekundy zmianu stanu po czym wraca do tych wartości 223 - 224

Czy ustawienie ADC na 2 MHz to nie za dużo?

Postaram się oglądnąć jeszcze raz poradniki i probować znaleść błędy ale narazie kurde no nie wiem:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 08:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

jez2000 napisał(a):

Czy ustawienie ADC na 2 MHz to nie za dużo?



No to dałeś czadu.....
Dla 10-cio bitowej rozdzielczości w/g noty częstotliwość próbkowania powinna zawierać się w przedziale 50kHz - 200kHz.

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 08:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jez2000 napisał(a):
Postaram się oglądnąć jeszcze raz poradniki i probować znaleść błędy ale narazie kurde no nie wiem:)

No to widać jak tyś te poradniki oglądał ;) ... chyba na prędkości przewijania x180 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Mistrz joda chyba mnie opóścił :D
Nie wiem co robię nie tak, poki co podepnę diode anodą do uC i bedzie OK. Jak znajde kiedyś czas to przesiąde się na ATB i zobaczę czy też bede miał ten sam problem. No i codziennie po jednym poradniku przed spaniem ;) Odpadnie mi chyba najwiekszy problem - szukanie błędów w połączeniach, filtracji, itp... ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 22:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

jez2000 napisał(a):
Mistrz joda chyba mnie opóścił :D

Nie Mistrz Joda cię opuścił tylko zdrowy rozsądek :)

jez2000 napisał(a):
Mistrz joda chyba mnie opóścił :D
Nie wiem co robię nie tak, poki co...


I nie będziesz wiedział dopóki nie zdobędziesz odpowiedniej wiedzy. Kilka postów wyżej masz podany przez Mirka cykl poradników o ADC obejrzyj go i zobaczysz że będziesz wiedział co robisz :)
Owszem jest to kilka godzin oglądania, ale niestety temat jest tak szeroki że nie da się krócej go omówić, dlatego też wiele osób nie udzieli Ci konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie ponieważ musiało by te poradniki streścić, a to chyba nie ma sensu.
Przemyśl temat czy nie warto jest poświecić np. 5 godzin na poradniki i rozwiązać problem w 15 minut niż kombinować 5 godzin i dalej czekać na odpowiedz na forum.

A wracając do tematu pytania to zasilanie z USB jest kiepskie, więc dobrze je trzeba filtrować, a u Ciebie jest kiepska filtracja ten 1000uF to raczej przesada. Druga sprawa to wskazania mogą być prawidłowe ponieważ mierzysz napięcie którym zasilasz układ a dioda w tym układzie jest obciążeniem które powoduje spadki napięcia, sam uC też może to powodować bo też pracuje z rożnym obciążeniem. Dlatego oprócz odpowiednio wykonanego hardware stosuje się też myk programowy jak uśrednianie wyniku, czy filtracja programowa by pozbyć się takiego efektu. No i tak jak ktoś wspomniał wyżej jakiego rzędu są to wartości czy dla końcowego efektu działania układu są to wartości znaczące czy pomijalne.

A i przepraszam za początek wypowiedzi ale taka jest prawda nie na każdy problem można odpowiedzieć w dwóch zdaniach, czasem trzeba skierować do większej ilości wiedzy. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 23:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Rafciu napisał(a):
zasilanie z USB jest kiepskie


Tak. Dlatego zasiliłem układ z 7805 oraz odfiltrowałem 200uF + 100 nF

Rafciu napisał(a):
Druga sprawa to wskazania mogą być prawidłowe ponieważ mierzysz napięcie którym zasilasz układ a dioda w tym układzie jest obciążeniem które powoduje spadki napięcia


W ten sposob mierzyłem na początku napięcie z dzielnika. Teraz mierzę napięcie z LM35 przy wybranym V ref 1,1V. Wg mojego miernika napięcie na tym LM35 nie zmienia się.

Dioda daje spadek napięcie na całym układzie i również zasilaniu uC ale problem jest tylko wtedy jak podłącze tą diodę katodą do pinu mikrokontrolera a przecież bez względu jak ją podepnę, czy w ogóle będzie podpięta do jakiegoś pinu czy tylko między + i - układu spadek napięcia będzie ten sam.

Rafciu napisał(a):
Dlatego oprócz odpowiednio wykonanego hardware stosuje się też myk programowy jak uśrednianie wyniku


liczę średnią z 10 pomiarów i tak:
jak dioda jest zapalona to średnia wynosi 118
jak dioda jest zgaszona to średnia wynosi 224

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


jak podepnę diodę odwrotnie Anodą do uC, bez względu na to czy jest zgaszona czy nie wyniki są takie same
zapalona 224
zgaszona 224

Zwiększenie rezystora powoduje to, że te róznice - zapalona/zgaszona są mniejsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2017, o 06:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

jez2000 napisał(a):
jak podepnę diodę odwrotnie Anodą do uC, bez względu na to czy jest zgaszona czy nie wyniki są takie same
zapalona 224
zgaszona 224

Zwiększenie rezystora powoduje to, że te róznice - zapalona/zgaszona są mniejsze.

W jednym przypadku prąd "wpływa" do uC w drugim z niego "wypływa". To ma znaczenie bo:
raz musi "przepłynąć" od zasilanie przez całą strukturę układu scalonego w drugim przypadku
tylko przez obwody pinu. (To tylko takie moje przemyślenia ;-) )
Zwiększysz rezystor to płynący prąd jest mniejszy a co za tym idzie spadki napięcia też są mniejsze.

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO