Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2017, o 09:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obrazek

Program już można pobierać ze strony: http://atnel.pl/i2c-scaner.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 10:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak sama nazwa wskazuje potrafi skanować urządzenia na magistrali I2C ale wystarczy obejrzeć poradnik a można się dowiedzieć szczegółów i co jeszcze "to" potrafi oraz jakie daje korzyści - szczególnie dla początkujących ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 10:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Obejrzałem 1 poradnik i jestem pod wielkim wrażeniem.
Dziękuję Panie Mirku. To jest to, czego potrzebowałem w swoim warsztacie dla początkujących, stawiających pierwsze kroki z I2C.
Czekam na kolejny poradnik i już wyciągam z szuflady do testowania swoje scalaki :) które czekały właśnie na tą chwile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 11:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Myślę że nie tylko dla początkujących, przyda się każdemu, zwłaszcza wtedy jak adres jest nieznany :)

Mirku, czy ty musisz zawsze tak wszystko komplikować, niedługo to zwykłą diodkę będziesz zapalać przez I2C, albo inną magistralę ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 12:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Mirku, czy ty musisz zawsze tak wszystko komplikować,

:lol: nie nie - ja nie komplikuję - jak już to kompiluję i kompiluję - i wciąż coś kompiluję :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 17:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Mirku, dzięki za świetne narzędzie, jeszcze nie testowałem :) ale prezentacja mnie przekonuje.

A czy przypadkiem widziałeś to:
https://learn.adafruit.com/i2c-addresses/the-list

Wydaje się, że można byłoby zrobić jeszcze bardziej dokładne wskazywanie układów, nie tylko adres, ale również nazwę POTENCJALNYCH układów.
Wystarczyłoby, chyba :), zaszyć listę w detektorze i podpowiadać, jaki może to być układ. Piszę podpowiadać, bowiem wiadomo, niektóre urządzenia mogą się dublować. Można by "wyrzucić" plik konfiguracyjny, dostępny dla użytkownika, tak by każdy mógł bazę danych okładów sam sobie stworzyć.

Dodatkowo, ale to wymagałoby już dużo większej pracy, spróbować dla każdego potencjalnego układu opracować podstawowe testy, w celu dokładniejszego określenia typu układu.
W tej propozycji to już strzelam, bo nie wiem czy to jest możliwe dla każdego układu :) Nie mniej jednak, również możnaby udostępnić kolejny plik konfiguracyjny, gdzie użytkownik definiuje adres, dane wejściowe i oczekiwane dane wyjściowe.
Dalej to już byłoby z górki :) Mam nadzieje, że wyjaśniłem dość jasno o co mi, tak na szybko, chodzi :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 18:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
A czy przypadkiem widziałeś to:
https://learn.adafruit.com/i2c-addresses/the-list

A nie nie widziałem - ale fajna lista ;)

Zealota napisał(a):
Wydaje się, że można byłoby zrobić jeszcze bardziej dokładne wskazywanie układów, nie tylko adres, ale również nazwę POTENCJALNYCH układów.
Wystarczyłoby, chyba , zaszyć listę w detektorze i podpowiadać, jaki może to być układ. Piszę podpowiadać, bowiem wiadomo, niektóre urządzenia mogą się dublować. Można by "wyrzucić" plik konfiguracyjny, dostępny dla użytkownika, tak by każdy mógł bazę danych okładów sam sobie stworzyć.

Przyznam, że na samym początku gdy zrodził mi się ten pomysł skanerka to od razu o tym pomyślałem i chciałem od tego zaczynać, ale musiałem to wybić sobie troszkę z głowy z uwagi na to, że nagle ... gdyby to chcieć jakoś hmmm porządnie zrobić - o ile tak się da ? ;) ... to program musiałby przyjąć tyle rozgałęzień że trzeba by chyba jakąś bazę danych zaprzęgnąć do roboty - to mnie schłodziło jak kubeł zimnej wody i odpuściłem to sobie na tym etapie - dzięki temu stosunkowo szybko coś powstało - bo tak to bym jeszcze się grzebał ...

Zauważ, że nawet u mnie w poradniku pokazuję DWA różne scalaki: DS1307 oraz DS1337 ;) i OBYDWA mają adres 0xD0 ;) no i już lipa - trzeba by było jak piszesz - być może zrobić jakąś bazę zawartości specyficznych rejestrów konfiguracyjnych takich scalaków - i próbować rozpoznawać może tą drogą ? No ale rejestry kontrolne są również po to żeby zmieniać ich wartości ;) a więc koło się zamyka - i na końcu okazuje się, że jedynym unikalnym znacznikiem jest adres na I2C ...

Tzn powiem tak - być może to co piszesz żeby każdy sam sobie mógł stworzyć taki prosty plik tekstowy z własnym przypisaniem scalaków wg adresów ;) no to może byłoby to ... np jeden z wpisów mógłby wyglądać tak jak niżej dla popularnego scalaczka PCF8583

0xA2,0xA8:PCF8583

no ale ...... co z takimi: DS1307 i DS1337 ? ;) Chyba żeby wpisać sobie tak:

0xD0:DS1307 or DS1337

hmmm tak myślę na gorąco - może to jest TO ;) czyli po wykryciu takiego adresu pokazywałby się opis DS1307 or DS1337 ;)

niestety duuużo gorzej może być z pamięciami EEPROM ... sam nie mam na tyle doświadczenia z wieloma układami I2C i byłem wręcz zaskoczony, że głupia kostka 24c04 odpowiada pod dwoma adresami na I2C ;) ... i to są rzeczywiście różne jej dwa obszary ;) ... nie mam pojęcia też jak zachowają się inne tego typu pamięci ...

ba! nie mam pojęcia jak zachowają się w ogóle inne scalaki - czy nie okaże się, że niektóre będą potrzebowały jakichś niestadndardowych operacji, żeby w ogóle z nich coś odczytywać albo do nich zapisywać

.... ale w sumie pomysł z tym zewnętrznym własnym plikiem, jak piszesz chyba będzie rozsądny - zobaczymy, jak uda mi się dorobić to dam znać i później wszyscy będziemy testować ;) zobaczymy - w większej ilości ludzi będzie można sprawdzić więcej różnych scalaków I2C

Zealota napisał(a):
W tej propozycji to już strzelam, bo nie wiem czy to jest możliwe dla każdego układu Nie mniej jednak, również możnaby udostępnić kolejny plik konfiguracyjny, gdzie użytkownik definiuje adres, dane wejściowe i oczekiwane dane wyjściowe.


Może by tak próbować ciurkiem odczytywać bajt po bajcie żeby sprawdzić np ile scalak ma komórek/rejestrów i po tym rozpoznawać ? ;) no ale jak się trafi na jakąś ogromną pamięć to będzie "czekanko" ;)

oooj tutaj jest sporo różnych przypadków jak mi się wydaje i ciężko będzie chyba zrobić coś uniwersalnego - ale popróbować zawsze można ;)

dzięki za odzew i fajne propozycje ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 18:37 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

A gdyby tak jeszcze jedna zakładka a w niej tabela z zawartościa odczytanych komórek danego układu? ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 19:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
A gdyby tak jeszcze jedna zakładka a w niej tabela z zawartościa odczytanych komórek danego układu? ;-)

No tak ale hmm wszystkich ? .. jak już to może do pliku lepiej zapisywać ...

Poza tym jak na razie program przewiduje jednorazowe odczyty niewielkich ilości rejestrów, jak dorobię opcję z zapisem do pliku to wtedy będą te dane odczytywane paczkami

hmmm może tak - zamiast oddzielna zakładka - to może będzie można też włączyć sobie opcję aby pojawiło się oddzielne okienko prezentujące wczytaną zawartość podobnie jak to ma miejsce np w programie MkAvrCalculator po odczycie wsadu (w postaci tabeli HEX z adresami)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 07:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Wystarczyłoby, chyba , zaszyć listę w detektorze i podpowiadać, jaki może to być układ. Piszę podpowiadać, bowiem wiadomo, niektóre urządzenia mogą się dublować. Można by "wyrzucić" plik konfiguracyjny, dostępny dla użytkownika, tak by każdy mógł bazę danych okładów sam sobie stworzyć.


Proszę bardzo - po pierwszych próbach TAK to wygląda ;)

Obrazek

jak widać na obrazku - program już wykrywa adresy wraz z nazwami scalaków dzięki małemu plikowi txt którego fragment również widać na screenshocie ;) każdy może go sobie stworzyć własnoręcznie a sposób zapisu i opisu scalaków wygląda tak

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język asm
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


czyli na początku trzeba podać adresy HEX ale bez 0x, i oddzielić je przecinkami zaś po adresach postawić dwukropek i po dwukropku dowolny własny opis ;) Jeśli program przy starcie zauważy taki plik to go wczyta i podczas wykrywania scalaków będzie z niego korzystał ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 12:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

mirekk36 napisał(a):
Zealota napisał(a):
Wystarczyłoby, chyba , zaszyć listę w detektorze i podpowiadać, jaki może to być układ. Piszę podpowiadać, bowiem wiadomo, niektóre urządzenia mogą się dublować. Można by "wyrzucić" plik konfiguracyjny, dostępny dla użytkownika, tak by każdy mógł bazę danych okładów sam sobie stworzyć.


Proszę bardzo - po pierwszych próbach TAK to wygląda ;)

Obrazek


Błyskawiczna reakcja, dzięki :)

Generalnie już jestem gotów na przyjęcie I2Cscanera :)

ObrazekObrazek

A Wy? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 12:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nooo normalnie śliczny modulik widzę na ATB-Microporcie ;) ... taka uniwersalna płyteczka ... coś pięknego ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 12:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

mirekk36 napisał(a):
... taka uniwersalna płyteczka ... coś pięknego ;)

Nienawidzę pająków.. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 13:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Nienawidzę pająków..

No tak, gdy elektronik cierpi na arachnofobię - to nie ma co się wstydzić ;) ja też na to cierpię :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Miło mi poinformować, że dzisiaj po całym dniu walki i ostatniej kosmetyki, mógł wreszcie ukazać się program ScanI2C czyli I2C Scaner - wraz z krótkim opisem - można pobrać go na stronie producenta oczywiście ;) czyli:

http://atnel.pl/i2c-scaner.html

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

jeśli wystąpią jakieś błędy to proszę się nie denerwować tylko na spokojnie i porządnie opisać tutaj w tym wątku problem. Im bardziej porządnie problem będzie opisany tym większa szansa, że szybciej uda mi się go rozwiązać ;) i powstanie aktualizacja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 18:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Na szybko.
Może źle zrozumiałem poradnik, ale po podłączeniu tylko ATB USB 4.1, nie jestem wstanie wgrać firmware.
Pomimo, że w konsoli mam:
"ATB-USBASP - connected" oraz wybrany "ATB-USBASP" w polu wyboru
to dostaję info:
"Missing ATB-USB-RS232"

Programator podpięty do mini zestawu z Atmega32, z kwarcem 16MHz.

Bez ruszania przejściówki mogę zaprogramować ją jakimś innym wsadem.
MKAVRcalculator również odczytuje i zapisuje atmegę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 19:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Zobacz w zakładce Info -> Basic schematic tam jest schemat podłączenia. Popatrz na kwarc i jeśli ja dobrze zrozumiałem to USBasp wgrywa tylko bootloadera, a wsad wgrywa już przez RS232.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 20:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak jak pisze kolega wyżej - żeby poprawnie pracować z programem trzeba mieć

1. programator ATB-USBASP (może być ten w zestawach 1.05 lub 1.05a)
2. przejściówkę ATB-USB-RS232 (też może być ta w zestawach 1.05 lub 1.05a)

więc w zasadzie mając tylko zestaw ATB już można sobie testować - a jeśli ktoś nie ma zestawu no to trzeba mieć jednocześnie podłączony luzem programator ATB-USBASP ale do tego także przejściówkę ATB-USB-RS232

Ważne! (tu fajna wiadomość dla posiadaczy starszych zestawów ATB albo przejściówek ATB-USB-RS232) Wystarczy TYLKO przejściówka ATB-USB-RS232 pracująca luzem lub wbudowana w zestaw ATB 1.01, 1.02, 1.03 lub 1.04x żeby wgrać wsad - wtedy nie potrzeba nawet programatora ATB-USB-RS232. A to dlatego, że nasza przejściówka może pracować zarówno jako programator ISP jak również zapewnia komunikację przez port COM.

Nie wystarczy sam programator bo jak słusznie pisze kolega:
raczyk napisał(a):
i jeśli ja dobrze zrozumiałem to USBasp wgrywa tylko bootloadera, a wsad wgrywa już przez RS232.


tak DOKŁADNIE jest

oczywiście później już można korzystać tylko z przejściówki USB-RS232 - gdy był RAZ wgrany wsad - bo dalej będzie się to odbywało już tylko bootloaderem

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Zealota napisał(a):
Programator podpięty do mini zestawu z Atmega32, z kwarcem 16MHz.

tu będzie kompletny problem - MUSI być kwarc 11,0592MHz taki jaki oryginalnie siedzi w zestawie ATB ale jak się ma luzem procka to trzeba takiego właśnie podpiąć - zgodnie ze schematem z zakładki "INFO" w programie.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

na wszelki wypadek wrzucam schemat również tutaj:

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

oczywiście jeśli PC2 podłączymy do GND to można nie podłączać wyświetlacza LCD

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Jeśli się komuś uda odpalić - NAJSZYBCIEJ to chyba będzie zrobić na zestawie ATB ;) albo z samą przejściówką ATB-USB-RS232 to proszę dać znać ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 21:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Ok, to źle zrozumiałem ideę z poradnika.
Wrzuciłem zatem wszystko na zestaw ATB, wygrzebałem z czeluści odpowiedni kwarc i już mam skaner :)

W swoich domysłach liczyłem na to, że wystarczy ATB_USB_ASP, pewnie dlatego że mam aż dwa, a żadnej przejściówki ATB_RS232 :)
Jak rozumiem, sama komunikacja Atmegi32 z programem idzie po RS232 stąd minimum wymagane to programator ATB_RS232 (interfejs ISP oraz RS232)

Przy okazji zauważyłem jedną zależność.
Gdy wybrałem zły COM to próba wgrania firmware powodowała pętlę - cały czas się pytał czy programować.
Program nie wykrywa zatem, czy port COM należy do programatora ATB_RS232, chyba MKAVRcalculator to potrafi...

Dopiero dokładne przyjrzenie się konsoli to wyszło że "BLS Error".
Mam poczucie, że taki error był zbyt mało wyeksponowany.

W nagrodę mały bonus. Plik xls przekonwertowany ze strony Adafruit (o którym pisałem wyżej ) z adresami popularnych urządzeń.
Ważna uwaga. To są ADRESY 7-Bit - Mirek stosuje adresy 8bit, zatem te z excela należy przesunąć o jeden w lewo :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 21:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
a żadnej przejściówki ATB_RS232

Ależ masz - w zestawie ATB właśnie ;)

Muszę przygotować jakiś fajny rysunek poglądowy wyjaśniający ideę programowania procka albo wgrywania updejtu. Bo updejty już lecą tylko po RS232

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Zealota napisał(a):
Jak rozumiem, sama komunikacja Atmegi32 z programem idzie po RS232 stąd minimum wymagane to programator ATB_RS232 (interfejs ISP oraz RS232)

Dokładnie

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Zealota napisał(a):
Gdy wybrałem zły COM to próba wgrania firmware powodowała pętlę - cały czas się pytał czy programować.

Już sprawdzam ....

SPRAWDZIŁEM ... ;) .... hmm tu będzie pewien kłopot - bo wg moich założeń użytkownik I2C Scanera ma mieć możliwość stworzenia sobie wręcz niezależnego urządzonka ;) ... ale gdybym ograniczył pracę programu I2C Scaner TYLKO dla przejściówek atnelowskich, no to byłby kłopot - bo przecież ktoś zechciałby dać sobie procka m32 i zastosować własny układ FT232R który nie jest atnelańską przejściówką. I jest taka możliwość teraz - JEDYNIE do pierwszego zaprogramowania procka potrzebna jest atnelańska przejściówka np ta w zestawie ATB. Później już program nie sprawdza przez jaką przejściówkę USB/RS232 następuje komunikacja programu PC z prockiem i mam nadzieję, że to jest "in plus"

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Zealota napisał(a):
Wrzuciłem zatem wszystko na zestaw ATB, wygrzebałem z czeluści odpowiedni kwarc i już mam skaner

CIESZĘ się, że ruszyło - chyba kolega jest PIERWSZY ;)

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

Zealota napisał(a):
W nagrodę mały bonus. Plik xls przekonwertowany ze strony Adafruit (o którym pisałem wyżej ) z adresami popularnych urządzeń.


No FAJNY bonus !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 22:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

mirekk36 napisał(a):
Zealota napisał(a):
a żadnej przejściówki ATB_RS232

Ależ masz - w zestawie ATB właśnie ;)

No to oczywiste, ale ATB mam zwykle zajęty jakimś projektem, jak obecnie :)
Zestaw jest dużo większy niż przejściówka, a po prostu liczyłem na to, że będę miał skitrany gdzieś drugi ATB_USBASP do tego przygotowaną małą płyteczkę i w razie potrzeby, bez rozbierania zestawu, mieć zawsze pod ręką skaner.

Obecnie na początek i tak to sporo. Może kiedyś sam zrobię taki skaner jak już udostępnisz swoje "API" do skanera :)
A może przy następnej okazji kupię sobie ATB_RS232...

Tak czy siak dzięki. Trochę jeszcze potestuję skaner a potem wracam do rzeczywistości :)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

mirekk36 napisał(a):
SPRAWDZIŁEM ... ;) .... hmm tu będzie pewien kłopot - bo wg moich założeń użytkownik I2C Scanera ma mieć możliwość stworzenia sobie wręcz niezależnego urządzonka ;) ... ale gdybym ograniczył pracę programu I2C Scaner TYLKO dla przejściówek atnelowskich, no to byłby kłopot - bo przecież ktoś zechciałby dać sobie procka m32 i zastosować własny układ FT232R który nie jest atnelańską przejściówką. I jest taka możliwość teraz - JEDYNIE do pierwszego zaprogramowania procka potrzebna jest atnelańska przejściówka np ta w zestawie ATB. Później już program nie sprawdza przez jaką przejściówkę USB/RS232 następuje komunikacja programu PC z prockiem i mam nadzieję, że to jest "in plus"


Czekaj czekaj.. Ja mam u siebie przejściówkę z FT232R (R) i nawet swego czasu programowałem nią pamięci I2C.
Muszę sprawdzić, tylko gdzie w tym bałaganie jest ten adapter... :)

O niestety to FT232H a druga to FT232RL



Ostatnio edytowano 22 paź 2017, o 22:37 przez Zealota, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 22:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Zestaw jest dużo większy niż przejściówka, a po prostu liczyłem na to, że będę miał skitrany gdzieś drugi ATB_USBASP do tego przygotowaną małą płyteczkę i w razie potrzeby, bez rozbierania zestawu, mieć zawsze pod ręką skaner.

No tak - skoro u ciebie ATB ciągle zajęty :D ... no ty to niezłą ilość tych projektów jednocześnie robisz ;) podziw ! ... ale właśnie na taki przypadek przydałaby się taka przejścióweczka ATB-USB-RS232 bo ona mogłaby dla tej twojej małej płyteczki zadziałać i jako programator ISP i do pierwszego uploadu wsadu. Tyle że na razie nawet nie ma ich u nas w sklepie ...

ale .... no ale na upartego można dać nieco dłuższe kabelki i jednak jakoś "boczkiem" wykorzystać tę przejściówkę w zestawie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 02:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

W końcu mi się też udało wgrać na ATB 1.04 . Trochę namieszałem ale w końcu wgrałem. Już po 20 ale już brakło czasu aby napisać co
i jak zrobiłem aby było KU Potomnym :lol:
Posiadany zestaw ATB 1.04 a , LCD w zestawie na porcie PA
Programator ATB-USBASP 4.1
z skasowałem atmegę 32 do czysta , kwarc 11.0592 Mhz
- spiąć ATB 1.04 przewodowo USB z komputerem zasilanie po USB
- rozpiąć KANDA na zestawie w to miejsce wpięty kabelek z USBASP który drugim przewodem USB spięty z 2 gniazdem USB w komputerze ( aby nie było włączone zasilanie z USBASP )
Odpalamy Mirkowy I2C SCANER przechodzimy do zakładki Settings wybieramy właściwy COM port , następnie zakładka FIRMWARE wybieramy Programator USB-ASP i JAZDA programujemy.
Po wgraniu rozpinamy KANDA od USBASP w to miejsce spinamy na powrót KANDA na ATB 1.04 (w moim przypadku) i MAMY ślicznie DZIAŁAJĄCY SCANEREK po I2C .

Pozdrawiam ( może przyda się ten opis )
PS. Ukłony w Stronę MIRKA za tenże pomoc w postaci SCANERKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 07:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RYSZARD M napisał(a):
Posiadany zestaw ATB 1.04 a , LCD w zestawie na porcie PA
Programator ATB-USBASP 4.1

A wiesz, że w twoim przypadku WYSTARCZY w 100% sam zestaw ATB i to bez programatora ATB-USBASP ;)

Wystarczy, że podepniesz "kabelek programatora" w zestawie jak tutaj:
http://atnel.pl/ft232r-programator-w-atb.html

i wtedy masz i programator i przejściówkę w jednym ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 08:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

no właśnie Mirku tak nie chce się wgrywać , BLS niby wgrany lecz przy próbie wgrania Wsadu rozłącza się COM
i wyskakuje błąd - ATB-FT232R upload error



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 09:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RYSZARD M napisał(a):
no właśnie Mirku tak nie chce się wgrywać , BLS niby wgrany lecz przy próbie wgrania Wsadu rozłącza się COM
i wyskakuje błąd - ATB-FT232R upload error


Qurczę sprawdzałem to przecież ... ale ok może coś się po drodze wyłożyło - zaraz sprawdzę jeszcze raz i dam znać ...

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

tak masz rację - coś poszło po drodze nie tak .... już zabieram się za poprawki .... bo to MUSI działać ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 10:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 102
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Pomógł: 2

RYSZARD M napisał(a):
no właśnie Mirku tak nie chce się wgrywać , BLS niby wgrany lecz przy próbie wgrania Wsadu rozłącza się COM
i wyskakuje błąd - ATB-FT232R upload error

u mnie to samo, zestaw atb 1.03,na pokładzie atmega 32 raz udało się wgrać i wszytko działało,
ale jak jest błąd wgrywania BLS to za każdym razem ustawie fusbity na BF CE, czyli poprawne (sprawdzone kilka razy)
oraz blokuje się przycisk (staje się nie aktywny) "UPLOAD" trzeba odnowa odpalić program aby powtórzyć próbę wgrania wsadu do atmegi.
win 7 pro
może coś to pomoże.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 10:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tak tak pracuję nad tym bo niestety mam babola po ostatniej kosmetyce ... muszę to naprawić - proszę o cierpliwość

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 12:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 279
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 4

Mirku, a mi się od razu urodził taki pomysł jak tylko zobaczyłem zakładkę terminal: zrobić taki terminal, żeby można było nie tylko odczytywać coś spod wybranego wcześniej adresu, ale wpisać nazwijmy to sekwencję bajtów które wyślemy pod odpowiednie adresy. Dzięki temu to już będzie można prowadzić dłuższe i ciekawsze dialogi z naszymi klientami ;)
W okienku wprowadzania danych wpisując:

(bin/hex/dec/bcd), adr;
(bin/hex/dec/bcd), adr;
(bin/hex/dec/bcd), adr;
(bin/hex/dec/bcd), adr;
...
(bin/hex/dec/bcd), adr;

I tak: jeśli taki nasz przepytywany układ na przesłaną pierwszą linijkę odpowie ACK (no i tu możemy mieć opcję "ptaka" czy koniecznie chcemy sprawdzać to ACK), to wyświetlamy odesłany (o ile taki będzie) wynik w jakimś okienku, i popychamy mu kolejną linijkę i tak w koło Macieju, aż do ostatniej.
I już widzę jak miodnie i błyskawicznie można odpalić od zera jakiś czujnik temperatury i wilgotności, skonfigurować go i odczytać wynik! Nawet OLED mógłby choćby kropkę wyświetlić ;)

Na końcu cytując klasyka: "Fajnie?! Myślę, że fajnie!"

_________________
http://forum.atnel.pl/topic15633.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2017, o 12:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

przeanalizuję twój pomysł na spokojnie - jak poradzę sobie z problemikiem z FT232 ... na razie wydaje się być fajny ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO