Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 maja 2017, o 17:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

Witam,

zastanawiam się czy można skorzystać z dobrodziejstw wymienionych w temacie serwisów przy użyciu c w atemdze328p. Niestety internet o tym milczy. Wszystko co znalazłem jest na arduino. Moduł ethernetowy to enc28j60. Dodam że ogólnie klienty i serwery tcp dhcp udp itp. niewiele mi mówią. Znalazłem coś że klient z zewnętrzym serwerem na avr można zrobić tylko jakieś skrypty trzeba wgrać a ja nie wiem o co chodzi. Do tak prostego zadania (pomiar temperatury) normalnie użył bym serwera postawionego na uc ale niestety mam bezprzewodowy internet (LTE) i nie mogę sobie ustawić DDNS a za statyczne ip nie uśmiecha mi się płacić stąd zewnętrzny serwer. (spokojnie mam możliwość podłączenia modułu ethernetowego do rutera).

Więc teraz pytanie jak to ugryźć co zrobić żebym miał globalny dostęp do odczytu temperatury. Żadnego kodu i schematu nie wstawię bo kod w tym momencie nie ma nic wspólnego z internetem a schemat dobry na 100% bo pingi dochodzą i dodatkowo postawiłem już serwer na uc który działał chociaż kod wyglądał jak na moje tragicznie :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2017, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Jeśli chcesz najprościej monitorować temperaturę z zapisem na serwer, to w Elektronice Praktycznej nr3/2017 str.117-118 w artykule "Rejestracja i wizualizacja temperatury" opisałem jak to zrobić z wykorzystaniem modułu ESP8266 i serwisu thingspeak - prościej się chyba nie da :)

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2017, o 21:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

no właśnie tak myślałem o tym ESP8266. W blynku nawet bym kodu nie musiał pisać bo jest już gotowy ;) . Sęk w tym że mam to już zmontowane wszystko łącznie z otworem w obudowie na kabel ethernetowy :x dla tego chciał bym jakoś to zrobić na tym co mam. Przeglądam google i nadal stoję w miejscu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2017, o 22:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

https://majsterkowo.pl/prosty-internetowy-czujnik-temperatury-za-pomoca-arduino-i-thingspeak/

Czas szukania - 0,40s :)

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2017, o 22:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

no własnie arduino :> żeby to zrobić na arduino to zajęło by mi 10 min :D wszystko w internecie gotowe ;) a ja mam zwykły scaleczek atmega 328p bez żadnego bootloadera a w środku kod napisany w c.

EDIT:

mimo wszystko może coś z tym zrobię :) przypomina to co jest dostępne na tuxgraphics



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 00:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

dambo napisał(a):
Tutaj masz kurs Blynka z ESP:

http://projektydmb.blogspot.com/2016/02 ... blynk.html

Można z nim wiele fajnych rzeczy zrobić.


wiem że można :) miałem okazje się tym pobawić. Problemem nie jest sam blynk tylko jak połączyć atmege przy pomocy modułu ethernetowego właśnie z np. blynkiem albo nawet z jakimkolwiek serwerem. Wiem tylko tyle ze avr musi być klientem o reszcie nie mam pojęcia za bardzo niestety. Wiem że na pewno już nie użyje tego w moich projektach :P za dużo problemu z tym mam :< a da się zrobić może arduinowe wstawki w kodzie pisanym w c coś jak asemblerowe wstawki :P ? resztę mam już fajnie ogarniętą więc zostawił bym w c a samą komunikację ze światem wziął bym z arduino. Chyba że odwrotnie można że w arduinowym języku wstawki (a raczej 90% programu) w c :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 11:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

koniecznie musi być 328p bo mam na nim już gotowy działający projekt i chciałem podpiąć to do internetu - takie były moje założenia projektowe. Chciałem postawić serwer i puścić przez ddns. Robiłem wcześniej takie rzeczy ale miałem wtedy internet po kablu i ładnie to działało. Wiem że mogę pisać w "zwykłym" c w arduino IDE ale czy da się połączyć te 2 języki. Spróbuję to dziś zrobić :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 13:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

ehh tylko mam problem np ze zmiennymi volatile których IDE nie rozumie :< a wstawiłem wszystkie includy jakie były w moim main.c



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 15:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

dambo napisał(a):
daj przykład bo teraz można tylko gdybać

już sobie z tym poradziłem. Jakoś to przeimportowałem... tylko teraz timer nie działa a jak miałem napisane w eclipse to działał z takimi samymi nastawieniami. Ogólnie mogę wstawić kod tylko jest straszny bo nie wiem jak dodać biblioteki do IDE. Zrobiłem jakoś że NIBY czytał - przynajmniej nie wywalał że nie ma- ale i tak nie chciał nic z nich sobie zabrać więc chamsko wsadziłem wszystko do "jednego worka".

tutaj kod prosto z IDE:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


a tutaj po kolei jak mam w Eclipse:

1Wire.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


1Wire.h
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


HC595.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


HC595.h
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


UART.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


UART.h - zanim się doczepicie i napiszecie dużymi literami NIE UŻYWAJ FOSC!!! normalnie nie używam ale tutaj był i tak potrzebny do BAUD więc jak coś zmienię w projekcie i tak by się posypał ;) zrobiłem to w pełni świadomie
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


main.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i ten program działa (tzn ma jakieś drobne niedociągnięcia ale bardziej kosmetyczne typu jak zmienia się z np 38.9 na 39 to pokazuje że maleje bo patrzę tylko na to po przecinku ;) ) ten na arduino wydaje się że też działa ale nie wyświetla na ekranie tak jak powinien. Jak ma połączenie bluetooth to coś tam mruga bo w przerwaniu bluetooth mam też update() odpowiedzialne za ekran 7-seg 8 dig. I jak widać (mam nadzieję) w IDE wstawiłem że w przerwaniu timera ma piszczeć buzzer (żeby wykluczyć złe działanie rejestru przesównego) no i buzzer milczy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 15:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

dambo napisał(a):
na ardu timer0 jest przeznaczony na "arduinowskie" rzeczy, chociaż niby ich tu nie używasz, ale dla pewności zmień z t0 na t2


własnie sobie przypominam czemu już nie programuje w IDE :D zmieniłem OCR0A=15; na OCR0A=20; i działa :D przynajmniej na razie ;) bo skoro mówisz że t0 jest jak by zarezerwowane to może się to zmienić jak już wgram obsługę ethernetu bo tam pewnie będą używane



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 17:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

no teraz już ogarnę :) potem wstawię foto mojego "wynalazku" ale jak na razie IDE przestało działać :/ jak się sypie to już wszystko :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2017, o 21:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 mar 2017
Posty: 22
Pomógł: 0

wpisałem w google wygląda całkiem ładnie ^.^ ale udało mi się w IDE dokończyć i wszystko śmiga :) jutro wstawię fotki i screeny z blynka

EDIT:

moderator pewnie miał zagwozdkę czy zostawić w dziale programowanie w C czy przenieść (jak się też stało) do działu Arduino C++ :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO