Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lip 2015, o 22:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Witam, może troszkę spóźniona wiadomość na forum w stosunku do YT ale nie było mnie dzisiaj cały dzień ....

Miło mi jednak zaprezentować wam ostateczny efekt zegara o którym już była troszkę mowa i zajawki tutaj: topic11214.html

Obrazek

zobaczcie co z tego wyszło na końcu ;)

A tu kilka fotek z nocnej sesji kilka dni po zawieszeniu ;)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2015, o 23:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

Super, ładne cacko!!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2015, o 23:17 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Nowa atrakcja turystyczna w Szczecinie - Big zegar RGB :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2015, o 23:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Nowa atrakcja turystyczna w Szczecinie - Big zegar RGB :lol:

Powiem ci - chociaż zdaję sobie sprawę, że mi nie wypada tego mówić bo to mój syn tworzył, ale naprawdę wygląda to rewelacyjnie . Dzisiaj specjalnie jechałem do centrum późnym wieczorem po całym dniu - tylko po to żeby zobaczyć toto w ciemności .... Nie wiem no ja to jakiś maniak jestem takich konstrukcji i świecidełek na rozmaitych diodach LED :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 07:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 123
Pomógł: 4

Świetna robota, pogratuluj wykonawcy.

Bardzo fajny opis całego projektu, powinieneś podkleić go na głównej, jako wzór etapów które się przechodzi przy robieniu projektów od koncepcji po wykonanie.

Kilka pytań, (możliwe że pojawia się odpowiedzi w dalszych częściach o etapach powstawania)

Jak rozwiązaliście kwestię szczelności?.
Oraz jak wyglądają cyferki w pełnym słońcu.
No i wreszcie jak kwestia trwałości MagicLedów, bo temat jest już od dłuższego czasu wałkowany, możliwe, że masz jakieś doświadczenie w tej kwestii.

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 07:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No zegarek robi wrażenie, a efekty z okazji mojego święta ;-) też fajny pomysł.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 08:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ramrusazer napisał(a):
Jak rozwiązaliście kwestię szczelności?.

Zdecydowanie i z uwagi na zupełnie amatorską konstrukcję a nie profesjonalne podejście bo tu mój syn nie ma doświadczenia ... a musiał się ze wszystkim zmagać sam, zostało zastosowane podejście polegające na tym, że w obudowie są wręcz przygotowane otwory po to aby wilgoć mogła się ulatniać a pomagać ma temu - właśnie podwyższona temperatura wewnątrz. Temperaturę podwyższają same diody LED ale także trochę zasilacz. Styropianowe kawałki cyfr zostały odsunięte od podłoża ok 1-2 cm ... brzegi nie zostały wypełnione styropianem - szczególnie okolice zasilacza są puste (bez styropianu) i nie przyciemnione - żeby słońce zbyt mocno nie nagrzewało w trakcie upalnych dni, a w środku tworzy się wręcz konwekcyjny przepływ powietrza, który z jednej strony ładnie wysusza wilgoć (sprawdzone już w trakcie kilku dni z deszczami a wręcz ulewami i burzami). Jak to się zachowa na dłuższą metę - też nie wiemy - zobaczymy. W każdym bądź razie w zimę też będzie pozytywnie ponieważ diody będą wyraźnie podgrzewać wnętrze

ramrusazer napisał(a):
Oraz jak wyglądają cyferki w pełnym słońcu.

Niestety w pełnym słońcu jeśli pada ono z przodu na zegar nie jest najlepiej, ale jak się okazało po pierwsze cała rama jest pochylona kilkanaście stopni w dół ;) ... po drugie jeśli w praktyce okaże się, że tam na ścianie będzie bardzo słabo widoczne to zostanie zamontowany lekki daszek z ciemnego lekkiego tworzywa, który będzie osłaniał przed ostrym słońcem - coś na kształt daszków w sygnalizatorach świetlnych. Na razie były pochmurne dni - tylko kilka trochę słonecznych i naprawdę nie było kłopotów z widocznością - chociaż co tu dużo mówić - w większym słońcu z tego przystanku po drugiej stronie ulicy zaczyna być to słabiej widoczne ale gdy się jest pod szkołą to zdecydowanie nadal świetnie widać i wyraźnie cyfry. Po to były styropiany malowane na czarno, wyklejane w środku srebrną odblaskową folią i przykryte lekko matowanym plexi .... też było to długo dobierane doświadczalnie aby zapewnić najlepsze efekty. Przez to tylko lekkie zmatowienie plexi niestety gdy staliśmy blisko wyświetlacza to widoczne były wręcz pojedyncze diody ale na szczęście z dalszej odległości czyli na wysokości 2 piętra to się ślicznie zlewa w całość w oczach, odblaski dają podbicie jasności a czerń styropianów daje naprawdę wyraźny kontrast - więc generalnie nie jest źle - a nawet dobrze. Wręcz byliśmy zaskoczeni jakością finalnego widoku na finiszu

ramrusazer napisał(a):
No i wreszcie jak kwestia trwałości MagicLedów, bo temat jest już od dłuższego czasu wałkowany, możliwe, że masz jakieś doświadczenie w tej kwestii.

Na początku diody padały nam jak muchy - i co ciekawe wiesz z jakiego powodu ? - wyładowań elektrostatycznych. Wyobraź sobie tak dużą powierzchnię plexi położoną na styropianie. Spróbuj sobie przesunąć rękę - całe ramię wzdłuż takiego plexi ....

pierwsze co się dzieje to WSZYSTKIE włosy na ręku STAJĄ DĘBA i wręcz się wydłużają - chcą prawie wyskoczyć ze skóry i dolecieć do plexi :lol: .... zaczyna być słychać takie skrzypnięcia dziwne - jak przy ściąganiu elastycznego swetra przez głowę ;)

otóż gdy pierwszy raz założyliśmy plexę i ktoś z nas tak przeciągnął ręką (nie spodziewaliśmy się tego co się stanie) a widok był nieziemski! Jak na półkuli północnej na arktyce - pomimo że procek niby sterował diodami to nagle - diody zaczęły żyć własnym życiem ! .... zaczęły rozbłyskiwać najróżniejszymi kolorami - samoistnie ! - masakra jakaś ale widok prześliczny - oczywiście były to słabe światełka ale wyraźnie różne kolory - migały w różnych obszarach przez ok 1-3 sekund po czym coraz ciemniej .... więc szybko wyłączyliśmy zasilanie całości. Po włączeniu zasilania okazało się że świecą tylko 4 pierwsze segment pierwszej cyfry dalej nie. Po wymianie jednej diody okazało się że gdzieś dalej kolejna padła i kolejna i kolejna - wymieniliśmy chyba z 8 diod ! ;) masakra

no więc zaczęły się kombinacje jak na to zaradzić - pierwszy pomysł padł żeby uziemić całą metalową obudowę kasetonu - zrobiliśmy i znowu lekko zbliżyłem rękę - było lepiej - więc bez pardonu przeciągnąłem po raz kolejny po całości - znowu włosy dęba i niestety znowu zorza polarna i kilka diod odeszło w zaświaty hahahaha

wtedy powstał pomysł WĄSÓW elektrostatycznych - czyli ze śrub metalowych na których osadzone są kawałki styropianu wyprowadziliśmy cienkie ledwo widoczne z zewnątrz druciki miedziane - po dwa z co drugiej śruby ... takie wąsy pod plexi wyszły fajne - tzn pomiędzy plexi a styropianem. Śruby te z tyłu zostały wszystkie także uziemione. Kolejna rzecz to po raz kolejny wyrównywaliśmy potencjały pomiędzy końcówkami segmentów a początkami kolejen cyfry - jeśli chodzi o samo zasilanie - z tym była długa walka.

W efekcie końcowym dzięki wąsom można teraz nawet hahahaa plecami i rękami miziać plexi a efekt zorzy polarnej zniknął na amen jak zły duch od tej pory żadna dioda nie padła

i tak to wyglądało ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 08:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 123
Pomógł: 4

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Jak zwykle Mirku jesteś niezawodny.
Świetny materiał dla początkujących z jakimi zmagać się trzeba problemami przy różnego typu konstrukcjach.

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 21:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 31 lip 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Jestem ciekaw, dlaczego został użyty protokół UDP, wydaje mi się że przy takim właśnie zegarze nie jest potrzebna szybka transmisja, tylko niezawodna (zakładam że synchronizacja z serwerem czasu nie jest wykonywana co pare sekund ;p, tylko po np. braku zasilania), UDP nie gwarantuje kolejności/dotarcia pakietu więc co gdy pakiet od serwera czasu dojdzie uszkodzony? (szanse stosunkowo niewielkie, ale są).
BTW. 1 post, witajcie wszyscy :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 22:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

asmod napisał(a):
wydaje mi się że przy takim właśnie zegarze nie jest potrzebna szybka transmisja

Masz kolego zupełną rację "wydaje ci się"

zegar i szybka transmisja ? ;) po co ? na co ? do czego ? co pan chcesz tak szybko transmitować ? ;) ... to typowe nieporozumienie i niezrozumienie UDP przez wielu ludzi, którzy nie mają na co dzień do czynienia z programowaniem w oparciu o takie protokoły. I dlatego później wszędzie piszą takie z kolei rzeczy :

asmod napisał(a):
, UDP nie gwarantuje kolejności/dotarcia pakietu więc co gdy pakiet od serwera czasu dojdzie uszkodzony?

Coś wiesz o tym UDP ale to bardziej na zasadzie jak z przysłowia "wiadomo, że biją dzwony ale nie wiadomo w jakim kościele" ;)

więc doprecyzuję żebyś wiedział w czym rzecz ok?

Najpierw MITY i BAJKI którymi straszą się ludzie nawzajem w internecie (jak poczytać nieraz różne wypowiedzi)

- UDP jest zawodnym protokołem bo:
1. nie gwarantuje że wysłany DATAGRAM dotrze (Uwaga Datagram a nie pakiet - to jest różnica - zaraz wyjaśnię)
2. nie gwarantuje że wysłane datagramy gdy jest ich kilka np 3 - dotrą na drugą stronę w tej samej kolejności jak zostały wysłane ;)
3. DATAGRAM może mieć MAKSYMALNIE 1024 bajty

Boże! toż jak się to poczyta to w zasadzie tylko wziąć nogi za pas i uciekać gdzie pieprz rośnie , splunąć przez lewe ramię i na psa urok z tym UDP. Lepiej wziąć TCP czyli protokół gniazdkowy ;) który nie ma takich wad ;)

Tymczasem teraz uwaga! .... owszem te bajki o tym, że pakiety UDP nie docierają do miejsca docelowego, że docierają w innej kolejności itp itd - można w dzisiejszych czasach sobie między bajki włożyć ;) Tak było w zamierzchłych czasach gdy jeszcze były sieci w oparciu o kable koncentryczne BNC itp gdzie awarie sprzętowe sieci były na porządku dziennym ;)

Dzisiaj ? .... dzisiaj panie to protokół UDP wykorzystuje się prawie wszędzie - rozejrzyj się - zajrzyj w wiresharka, sprawdź w oparciu o jakie protokoły działają np praktycznie WSZYSTKIE gry sieciowe ;) ale też mnóstwo innych programów

Reasumując - jest to lekki i wydajny protokół wręcz IDEALNIE nadający się do zastosowań z tak małymi prockami ;) nie ma narzutu obsługi gniazdek .... w związku z tym odpada ci np w procku pooling gdy korzystasz ze stosu TCP w procku. Przesyła się zwykle niewielkie ilości danych rzadko albo prawie nigdy nie przekraczające rozmiaru DATAGRAMU ;) .... nie składa się datagramów w pakiety - chociaż jak się uprzeć to też można ;) i kontrolować ich kolejność tylko znowu po co ? ;)

Z drugiej strony - oprogramowanie zadań sieciowych w oparciu o UDP jest wbrew pozorom dużo dużo prostsze i daje duże pole do popisu

Próba porównywania tutaj szybkości UDP do TCP jest już kompletnie bez sensu - więc o tym to nawet nie ma co dyskutować

z kolei nie ma takich sytuacji jak pisałeś wyżej:
asmod napisał(a):
więc co gdy pakiet od serwera czasu dojdzie uszkodzony?

Datagram kolego nie dojdzie uszkodzony ;) ... albo dojdzie w 100% poprawny albo go w ogóle nie zobaczysz bo niższe warstwy stosu TCP go odrzucą (zajrzyj do modelu OSI stosu TCP i sprawdź na czym "jeżdżą" datagramy ;) i co i kto odpowiada za ich integralność. To właśnie dzięki temu komunikacja UDP jest nawet szybsza w wielu przypadkach

asmod napisał(a):
zakładam że synchronizacja z serwerem czasu nie jest wykonywana co pare sekund ;p, tylko po np. braku zasilania

Źle zakładasz ;) synchronizacja jest wykonywana co ileś godzin (zresztą można to konfigurować) ... A gdy nie zdarz się, że nie dotrze odpowiedź to zapytanie wysyłane jest częściej a tu - aż do skutku.

Na koniec podpowiem - że akurat w tym konkretnym przypadku z uwagi na użyty moduł ATNEL-WIFI232-T, który to posiada wbudowany stos TCP i procesor nawet się nie orientuje - że gada z NTP po ethernecie WIFI ;) .... to byłoby totalnie obojętne czy użyty zostałby TCP czy UDP ;) .... ale wybrany został UDP bo z niego się korzysta ZAWSZE TAM, gdzie nie trzeba koniecznie korzystać z połączeń gniazdkowych TCP ;) tyle mogę powiedzieć

mam nadzieję, że teraz jaśniej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 22:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 31 lip 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Ano wyjaśnione, rozumiem, dzięki :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2015, o 19:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Gratulacje! Rewelacja :) Brawa za wytrwałość i doprowadzenie projektu do końca :) Podziwiać tylko chęci zbudowania czegoś fajnego i pomysłowość :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2015, o 13:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 paź 2014
Posty: 3
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 0

Jak że jestem ze Szczecina to widziałem to cudo "na żywo" z godzinę temu :)
Zegar robi wrażenie, słońce świeciło z boku, na niebie żadnej chmurki a cyfry dobrze są widoczne.
Po zmroku musi być dopiero szał :)
Temperaturę wskazywał 39,2 stopni, więc w środku to dopiero musi być gorąco....

To mój pierwszy post na forum (choć czytam regularnie), więc witam wszystkich :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2015, o 14:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

slawekr napisał(a):
Jak że jestem ze Szczecina to widziałem to cudo "na żywo" z godzinę temu

WOW! .... pierwsza relacja na żywo ! ;) byłem ciekaw bardzo takich opinii .... miło, że może się to ustrojstwo podobać ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2015, o 14:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 123
Pomógł: 4

Numer na dom w ten sposób zrobić ;).

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2015, o 12:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 wrz 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Numer na dom to dobry pomysł. Trzeba by coś takiego ogarnąć.

_________________
Najlepsze pozycjonowanie Inowrocław



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2015, o 19:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2015
Posty: 7
Pomógł: 0

Widziałem na żywo. Bardzo fajnie wygląda szczególnie pewnie w nocy ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2015, o 20:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie - w nocy fajnie kolory widać , żywe światło rozświetla wręcz mury i daje taką fajną poświatę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2017, o 16:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2013
Posty: 67
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 0

Jestem ciekaw, jak po takim czasie sprawuje się zegar? Chodzi mi głównie o trwałość magic ledów :) Czy były już jakieś serwisy ? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2017, o 17:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

były były - bo nie ma do dzisiaj doprowadzonego prawidłowego uziemienia do zegara. Teraz to chyba nawet jest wyłączony w ogóle.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO