Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2016, o 18:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam.
Kombinuje z różnymi bootloaderami. Do eksperymentów zachęcił mnie Atmelowski avr109.
Pliki źródłowe wczytałem do Eclipse, odpowiednio poprzestawiałem parametry dla mojego procka, skomplikowałem bez żadnych błędów i wgrałem. Procek ładnie startuje a bootloader odpowiada po wpisaniu przez terminal odpowiednich komend.
Samo wgrywanie programu za pośrednictwem portu szeregowego też działa lecz... program nie startuje.
Domyślam się że chodzi o ustawienia odpowiedniego BLS tak jak się to robi w Mirkowym bootloaderze ale niestety nie wiem gdzie to ustawić w Eclipse.
W Elektronice praktycznej piszą:
Cytuj:
Przed kompilacją trzeba jeszcze zakomunikować linkierowi, aby
program nie znajdował się od adresu 0, lecz
od początku sekcji bootloadera. Robi się to
w następujący sposób: uruchamiamy z menu
Project–>Configuration Options. Ukaże się
okienko, w którym należy wskazać typ procesora oraz w zakładce Custom Options dla
linkiera należy dodać następującą regułę –
Ttext=0x1800, gdzie 0x1800 to adres początku sekcji bootloadera, np. można go
wziąć z pliku, w którym przygotowywało
się konfiguracje (preprocessor.xls), na górze
można znaleźć następującą linikę: Z(CODE)
INTVEC, FAR_F,SWITCH, CODE=1800-1FFF.
To właśnie z niej można wziąć adres.

...ale to tyczy się AVR Studio
Czy wie ktoś jak to pozmieniań w Eclipse?

A teraz co chcę osiągnąć - wgrywanie z poziomu Eclipse za pomocą portu szeregowego (FTDI) lub bluetooth.
Testowałem bootloadery Arduino i oczywiście działają lecz tam przykładowo dla Atmegi 32 jestem ograniczony do konkretnych częstotliwości CPU. Działa też autoreset za pomcą FTDI (na podstawie Arduino) a autoreset przez Bluetooth tez myślę ze uda mi się w podobny sposób rozwiać.

Może jest jakiś inny bootloader, który będzie mógłby emulować programator szeregowy (np STK500?) lub może da się bootloader Arduino przerobić na inne f CPU

W załączniku artykuł z EP

Pozdrawiam

Po paru godzinach...

Wiec problem udało mi się rozwiązać według obrazka.



Obrazek

Nie osiągnąłem jednak tego co chciałem, gdyż programator o nazwie Atmel AppNote AVR109 Boot Loader (jak na zdjeciu) nie zmienia stanu nogi DTR i RTS w FTDI232 na stan niski w trakcie programowania co chciałem wykorzystać do automatycznego resetu. Robi to chyba jedynie programator o nazwie "arduino".
Pracuje na Mirkowym AVRDUDE.

Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO