Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2016, o 00:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zapraszam na kolejny mini cykl poradników - może się komuś przyda? ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 00:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2016
Posty: 49
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Już oglądnięte czekam z niecierpliwością na kolejne części :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 00:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Na szczęście ta część ma tylko 20 minut, bo jest późna pora a rano trzeba do roboty :)

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 06:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Drogi Mirku.
Czy nie rozwinąłbyś zakresu o enkoder silnika dc? Przyznasz, że równie często pojawiają się pytania/problemy z jego obsługą, i jak to zazwyczaj bywa zaczyna się w poradach tworzyć zamęt. Tak w ogóle to brakuje mi w twojej działalności naukowej :) zainteresowania silnikami, sterowaniem silników, wspomnianymi wcześniej enkoderami.
Piszę o tym ponieważ właśnie mechatronika jest dziedzina, która mnie najbardziej interesuję i jak wszędzie nie jest łatwa a wzmianka w BB to zdecydowanie za mało. Jeśli masz ochotę i wiedzę z tego zakresu to może chciałbyś się tym zająć. Traktuj to co powyżej proszę oczywiście jako sugestię.

Pozdrawiam

PS.
Skąd Ty bierzesz czas na robienie tych swoich poradników? Ja nie mogę nawet normalnie ich obejrzeć bo brakuje mi doby. :o



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 07:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Super! W końcu się ukazał poradnik! :) Dobrze, że weekend przed nami!
A ja jakby przeczuwając przylutowałem sobie właśnie wczoraj do płytki enkoder :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 09:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom277 napisał(a):
Czy nie rozwinąłbyś zakresu o enkoder silnika dc?

No niestety przykro mi ale na chwilę obecną - leci tylko zagadnienie zwykłych prostych enkoderów obrotowych - aż tyle czasu nie mam, żeby teraz zagłębiać się że tak powiem głębiej ;)

O silnikach krokowych w sposób bardziej zaawansowany, o tzw rampie itp też będzie no ale bez przesady ;) nie w BB .. to jest książka dla początkujących, którzy gdy startują to muszą poznać podstawy a nie od razu rzucać ich na rampę ;) .... Tu nieskromnie może ale uważam, że trzeba wiedzieć w jaki sposób albo w jakiej kolejności przekazywać jakąś wiedzę aby była ona zrozumiała ... Więc po kolei panie kochany i mniejszymi kroczkami - a nie wszystko naraz ;) .... Powiem tylko, że mnie osobiście ta tematyka też interesuje - i że tak powiem jest w kolejce na przyszłość do opracowania albo w książkach albo w poradnikach wideo - zobaczymy którą drogą będzie łatwiej poruszyć mi tę tematykę.

myślę, że się uda

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 10:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Ok. Tak jak napisałem, to tylko sugestia, sprzężenie zwrotne czego "lud potrzebuje". Działaj sobie swoim tokiem, jak na razie wychodzi Ci to całkiem nieźle. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 15:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

Dziękuję Panie Mirku za kolejny wartościowy poradnik.
Pozdrawiam! Jarek
P.S. Czy mógłby Pan sprawdzić pw (pm)?

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 15:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
P.S. Czy mógłby Pan sprawdzić pw (pm)?

nic nie mam od ciebie na PW

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 16:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

bardzo fajne i ciekawe, zresztą tak samo jak https://grzybnie.pl/grzybnia-do-rozkladu-pni tak na marginesie.



Ostatnio edytowano 24 lis 2017, o 21:00 przez praga, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 18:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Strasznie fajnie było znów Pana gościć, Panie Mirku u siebie w domku po dość długiej poradnikowej przerwie :)
To bardzo ciekawy temat na nowy cykl poradników i na pewno wieeeele osób skorzysta :-)
Pierwsza część oczywiście już zaliczona i łapka poszybowała na YT w górę ;)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Lapka w gore poszla rano a teraz czas zasiasc do poradnika :)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2016, o 00:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Tom277 napisał(a):
Czy nie rozwinąłbyś zakresu o enkoder silnika dc?

Z własnego doświadczenia powiem tylko, że to temat rzeka... Jest tyle sposobów i kombinacji, że wybór odpowiedniej metody w zasadzie determinuje projekt nad, którym pracujemy. Tak na szybko mogę tylko powiedzieć, że w wielu przypadkach wystarczy prosty enc o kilku imp/obrót bez detekcji kierunku (kierunek przecież znamy kiedy załączamy silnik :) ), a w projektach bardziej zaawansowanych stosuje się kilkaset lub kilka tysięcy imp/obrót i np. algorytm PID (chociaż osobiście nigdy nie miałem potrzeby takiego używać), itp. Do kompletu jeszcze enkodery ze wskazaniem dokładnej pozycji silnika (tymi się chcę za niedługo zająć, bo są bardzo ciekawe, a mam pomysł gdzie by mi się prawdopodobnie mogły przydać). Tak, że póki co dajmy Mirkowi odetchnąć ;)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2016, o 16:44 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2014
Posty: 24
Lokalizacja: Leżajsk
Pomógł: 1

Zapowiada się kolejna bardzo ciekawa ciekawa seria poradników. :D

Sam korzystałem kilkukrotnie z enkoderów, ale tylko na procesorach Xmega - tam jest prosto i wszystko co muszę w zasadzie zrobić to skonfigurować licznik i system zdarzeń - włączyć dekoder kwadraturowy. Fizycznie podłączam kanały A i B bezpośrednio do procesora. Ale jestem ciekawy jak to robi się poprawnie na klasycznych ATmegach. Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2016, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Wielkie gratulacje za realizację (chyba zajmowała się córka ????).
Dawno nie oglądałem Twoich poradników, ale w moim odczuciu - mega postęp.
Bardzo przypomina mi to pewien program z Andrzejem Kurkiem i Zdzisławem D. Kamińskim :lol:
"SONDA"
Siadałem wtedy przed telewizorem (jeszcze czarno-białym) i z rozdziawioną buziom łykałem wszystko co szło z ekranu.

A co do treści merytorycznej - jak zawsze na wysokim poziomie.
Z niecierpliwością czekam na JESZCZE :shock:

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2016, o 21:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

APAP75 napisał(a):
Z niecierpliwością czekam na JESZCZE

Już w trzecim odcinku zacznie się prawdziwa akcja niczym w dobrym kryminale .... będzie o stronie sprzętowej oraz o groźnym efekcie "Opery Sydney" :)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2016, o 22:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Przyznam, że po pierwszej części byłem na Ciebie trochę zły - to jak pokazać dziecku lizaka i go schować do szuflady :lol:

Rozumiem - stopniowanie akcji....

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2016, o 00:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Ja mogę tylko dopowiedzieć wszystkim którzy interesują się tematyką impulsatorów na silnikach / przemysłowych, powiem że robienie tego na avr w większości przypadków mija się z celem, jeżeli procesor oprócz wskazywania prędkości ma robić jezscze coś ambitniejszego w między czasie. Pamiętajmy że na wyjściu mamy sygnał czasami sięgający po setki kHz, jakby było mało nie zawsze idealny prostokąt. Można oczywiście próbować ale raczej wyjdzie jak wyjdzie. Idealnie do tego nadają się nawet najtańsze stm32f030, z licznikiem z wejściami kwadraturowymi i tym co najfajniesze wg mnie - filtrami na wejściach.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2016, o 12:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Oglądałem drugą część poradnika. Świetnie... Bawi mnie Twój humor. po części mam podobny. Natomiast mam pytanie, nie masz może enkodera który daje stany:
01
00
TRYK

A w drugą stronę:
00
01
TRYK

Wykrycie kierunku podczas przerwania jest dość kłopotliwe. Może nie samo wykrycie kierunku a zliczanie impulsów. Czasem pominie jakiś krok. W zasadzie to pomijanie tłumaczę sobie tym że to nie jest nowy enkoder a z odzysku.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Wiem że absolutnie nie powinienem wstawiać bitwait w przerwaniu ale to do testów. No i w programie nie ma nic poza obsługą enkodera. W zasadzie bitwait nie opóźnia tak bardzo programu bo czeka tylko aż enkoder ustawi się na powrót w pozycji zerowej.
Bez bitwait też działa tylko troszkę gorzej bo nie podłączyłem żadnych kondensatorów eliminujących drgania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2016, o 12:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

matrix napisał(a):
Natomiast mam pytanie, nie masz może enkodera który daje stany:
01
00
TRYK

A w drugą stronę:
00
01
TRYK


W jednym z ostatnich poradników, pokażę jeszcze jeden enkoder, który wpadł mi w ręce ... ale aż tak krótkiego cyklu on nie posiada jak opisałeś za to krótszy niż te które ja pokazywałem dotąd. Zatem u mnie będzie jeszcze taki

left:
00
01
11
00 TRYK

right:
00
10
11
00 TRYK

ale spokojnie można go obsłużyć wersją półkrokową biblioteki którą pokażę, a wydaje mi się, że nawet ten twój da radę tą bibliotekę obskoczyć ... ale to będzie trzeba sprawdzić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2016, o 12:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Skontroluję na pewno i dam znać jak to będzie śmigać...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2016, o 23:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie zrozum mnie źle - ja nie mam zamiaru broń Boże mierzyć się z Markami ... ja tylko pokazałem swoje czysto praktyczne doświadczenia .... specem w tym zakresie nie jestem ... Myślę jednak, że jak się ma oscyla to warto się pobawić i poobserwować ;) cała frajda ... a jak jeszcze się wypróbuje omawiany przeze mnie sposób podłączenia nawet ze swoimi starymi procedurami to miłe zaskoczenie uważam, że będzie gwarantowane ....

co zaś się tyczy 2x 10k oraz do tego 2x 100nF to ja też zawsze tak robiłem bo zawsze gdzieś to widziałem i powielałem - do czasu aż postanowiłem się temu przyjrzeć ....

Poza tym różne układy mogą mieć może np inne podciąganie co powoduje że równoległe połączenie z zewnętrznymi rezystorami 10K np zmniejsza rezystancję o połowę chociażby i już jak można się domyśleć będą całkiem inne czasy ładowania się kondensatorów i być może nie wystąpi efekt "opery w Sydney" ;) czyli zanikających impulsów ....

myślę po prostu, że warto mieć to na uwadze co mówię w zależności od projektowanego układu niż zawsze powielać to samo rozwiązanie. Tak mi się wydaje.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2016, o 20:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Pytanie odnośnie szóstej części.
Czyli nie będzie obsługi dla pojedynczego INT-a?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2016, o 23:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ciamciak napisał(a):
Czyli nie będzie obsługi dla pojedynczego INT-a?


Prostą i w miarę pewną obsługę na jednym przerwaniu INT masz pokazaną w części 05. Tylko tam też trzeba zadbać o atomowość jeśli chodzi o dostęp do zmiennej enco_cnt, bo z rozpędu w tym odcinku 05 o tym nie powiedziałem

To co będzie w części od 06 i dalej można używać albo z przerwaniami PCINT.... polecam nowsze procesory - prawie każdy ma .... i to sporo PCINTów, a można też w ogóle bez przerwań tylko w poolingu - więc w czym problem ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2016, o 15:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Wklepałem bibliotekę z całego kursu i działa super, nawet bez sprzętowego filtrowania.
Po pierwszych ujęciach z kodu myślałem, że jest jakiś ciekawy trik dla pojedynczego INTa.

Czy w optycznych też jest konieczność eliminacji odbić, widać coś na oscylu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2016, o 15:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

W optycznych o ile nie ma formowania sygnału będziesz miał równie radosny komplet zakłóceń tylko nieco innego typu :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2016, o 15:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

No właśnie korci mnie żeby wybebeszyć z myszki.
Ale pewnie jakiś Schmitt tam po drodze jest.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2014
Posty: 84
Pomógł: 0

Proszę o pomoc, bo nie rozumiem jednej rzeczy, mianowicie chciałbym aby enkoder zliczał tylko do 0 ( bez liczb ujemnych ). Zmieniam typ zmiennej enco_cnt z int na uint16_t i dalej mam liczby ujemne - jakim cudem jak to jest zmienna typu "bez znakowego" (unsigned) - BlueBook str.75 ??? Dodam, że wszystkie zmienne ustawiłem z int na uint - nawet to od wyświetlacza z biblioteki LCD( w lcd_int( uint val) ).
Jak ten post napisany jest pod złym tematem to z góry przepraszam - nie chciałem tworzyć nowego wątku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie kochany - uint16_t to typ bez znaku ale ty jak wielu zapominasz że używasz funkcji

lcd_int() - zaglądałeś do niej ? co mówi ci jej nazwa ? ... mi mówi, że wyświetla liczby ze znakiem

poczytaj o niej i zajrzyj do BB do opisu tej funkcji ... oraz do setek tematów na forum w tej sprawie - że trzeba sobie dopisać nową np lcd_uint() albo lcd_long() itp ... a wewnątrz użyć ltoa() zamiast itoa()

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 23:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

witam
tak sobie myślę czemu nie tak?
bez przerabiania bibliotek.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

wtedy zmienna zawsze przyjmie zero jeśli będzie poza swoim zakresem albo poniżej 0.
pozdrawiam Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO