Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 21:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Witam,
Chcę do swojej maszynki CNC zamontować filtr przeciwzakłóceniowy sieciowy. Wrzeciono mam zrobione z silnika komutatorowego i problem jest taki, że powoduje dosyć duże zakłócenia. U chińczyków znalazłem różne filtry w różnych cenach. Mógłby ktoś bardziej obeznany w temacie się wypowiedzieć na temat tych dwóch filtrów? Czy w ogóle warto je kupować? Który z nich wydaje się być lepszy? Ten z obrazka drugiego jest 3x droższy.
1.
Obrazek
2.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 21:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Witam

Ten drugi jest filtrem trzystopniowym i na większy prąd - pewnie dlatego jest droższy :)
Jak to z filtrami bywa: więcej stopni - lepsza tłumienność

Nie będę opisywał działania tych filtrów ale radzę poczytać ten artykuł:
http://elektronikab2b.pl/technika/29169 ... P-z8OSwcq0
a jak będzie niedosyt wiedzy to poszukać dalej

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 23:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Nie wiem czy chiński to dobry wybór, ale zaryzykuję i zamówię ten z drugiego obrazka.
Tylko jak to podłączyć? Narysowałem kilka możliwości podłączenia, czy któryś z nich jest poprawny? Najbardziej odpowiadałby mi numer 3 albo 4. Czy jednak inaczej powinno być to podłączone? Może mi ktoś doradzić? A może jednak całkiem inny filtr do tego się stosuje? Dodam jeszcze, że silnik sterowny jest triakiem (regulacja obrotów).
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2017, o 22:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Zazwyczaj filtry podpina się jak najbliżej obiektu generującego zakłócenia. Im bliżej tym lepiej. Kilometrowej długości przewody tez sytuacji nie poprawiają - w pewnych sytuacjach działają jako antena i zbierają śmieci. W przypadku kiedy silnikiem steruje się poprzez jakiś układ typu np falownik zasilanie silnika należy poprowadzić w ekranowanym przewodzie, i jeden koniec ekranu się uziemia. Warto tez zasilanie poprowadzić w miarę możliwości grubszym przewodem niż jest wymagany ze względu na obciążenie. Dużo tez zależy od wszelkiej maści uziemień-tutaj kłania się wykonanie mechaniczne czystość, pewny styk i grube przekroje oraz jak najkrócej się da



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO