Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 gru 2017, o 00:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam jestem w posiadaniu zestawu uruchomieniowego ATB v1.03 i mam problem z PORTC, który objawia się w następujący sposób.
Gdy konfiguruje go jako wyjście działają mi 3 z 8 pinów (PC0, PC6, PC7) na pozostałych z nich niezależnie czy dam wartość logiczną 1 czy 0 będzie następujące napięcie (mierzone między nóżkami mikrokontrolera a masą):
PC1 - 3,4V
PC2 - 4,9V
PC3 - 4,9V
PC4 - 1,4V
PC5 - 4,9V
Natomiast gdy PORTC będzie skonfigurowany jako wejście poprawnie zostaną odczytane poprzednio działające piny + PC1 (na którym przy właczonym podciąganiu do VCC nadal będzie 3,4V), pozostałe piny odczytywane są cały czas jako 0 niezależnie od podanego stanu na wejście.
Niestety nie jestem pierwszą osobą pracującą na tej płytce. :(
I teraz moje pytanie czy jest coś o czym nie wiem i da się normalnie nastawić do działania przynajmniej PC1 (bo tak naprawdę na nim mi zależy ze względu na swoją funkcje SDA) czy port jest po prostu przysmażony?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i rady :)

PS. Wyciągnięcie zworek J8 i J9 nic nie daje
PS2. Wiem że mogę użyć biblioteki Pana Mirosława i użyć programowej obsługi I2C ale skoro jest możliwość sprzętowa to chciałbym ją wykorzystać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 00:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Wyłącz JTAG



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 13:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Dziękuje za szybką odpowiedź, jak wyczytałem z noty da się to zrobić na 2 sposoby, sprzętowo zmieniając FUSEBIT (w MkAvrCalculator) oraz programowo ustawiając 2 razy
MCUCSR = (1<<JTD);
Czy dobrze zrozumiałem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 13:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Tak. Zmieniając w programie, musisz ustawić ten bit dwa razy w ściśle określonym czasie!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 13:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Odpal MkAvrCalculator, 5s roboty i problem z bańki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 13:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

W tym problem że nie posaidam pełnej wersji MkAvr kalkulatora :(
Co do ustawienia programowego pomogło dla wszystkich pinów z wyjątkiem PC1 który zachowuje się dokładnie tak samo jak wcześniej :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 14:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dawiddb9 napisał(a):
W tym problem że nie posaidam pełnej wersji MkAvr kalkulatora

Jak można (sorki za określenie) opowiadać, że nie ma się pełnej wersji MkAvrCalculatora jeśli do zestawu ATB od zawsze dodawany jest nie tylko MkAvrCalculator ale również MkBootloader

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 14:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
dawiddb9 napisał(a):
W tym problem że nie posaidam pełnej wersji MkAvr kalkulatora

Jak można (sorki za określenie) opowiadać, że nie ma się pełnej wersji MkAvrCalculatora jeśli do zestawu ATB od zawsze dodawany jest nie tylko MkAvrCalculator ale również MkBootloader


Mam tego teraz pełną świadomość lecz w tym problem, że jak już wcześniej wspominałem nie jestem pierwszym użytkownikiem tej płytki i nie dostałem razem z nią oprogramowania ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 14:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dawiddb9 napisał(a):
lecz w tym problem, że jak już wcześniej wspominałem nie jestem pierwszym użytkownikiem tej płytki i nie dostałem razem z nią oprogramowania

No jak ktoś nie lubi dopytać producenta to tak ma ... a od wszech czasów każdy wie, że w Atnelu jest wsparcie również dla zestawów z rynku wtórnego, trzeba tylko spełnić prostą procedurę. Osoba która sprzedaje wystarczy, że przesyła nam maila osoby kupującej i wtedy osoba kupująca za pomocą tego maila może się do nas zwrócić po licencje...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 15:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Dziękuje za informacje, nie wiedziałem o tym i w takim razie postaram się skorzytać z tej opcji.
Lecz chyba to niewiele zmieni patrząc na mój problem :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 15:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A jesteś pewien, że nie masz nic podłączonego pod ten pin? Widzę, że zworki rozłączyłeś. Ale może coś jeszcze jest?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Piny PC2 - PC5 są faktycznie współdzielone z JTagiem i być może nie możesz nimi starować właśnie przez aktywną funkcjonalność JTaga, natomiast piny PC0 i PC1 nie mają z tym nic wspólnego. Proponuję być zrobił mały test - wyjmij procka z podstawki, zapnij zworki J8 i J9 podaj zasilanie na zestaw a następnie dokonaj pomiaru napięcia na pinach PC0 i PC1 - powinno być bliskie napięciu zasilania - a to za sprawą rezystorów podciągających które powinny być na zestawie (wartości 4,7K). Jeśli napięcia będą ok to wyłącz zasilanie włóż procka na miejsce i podaj zasilanie i zewrzyj na stałe reset procka do masy - ponownie dokonaj pomiaru - jeśli w stanie resetu napięcia na pinach dalej będą bliskie Vcc to prawie na pewno piny od sprzętowego I2C są sprawne (w stanie resetu piny procka są w stanie wysokiej impedancji więc na pinach powinien nadal panować stan wymuszony przez rezystory podciągające).
Jeśli bez procka na pinie PC1 nadal jest dziwne napięcie to musisz przyjrzeć się peryferiom (RTC, EEPROM) które są również na magistrali I2C - wyjmij je z podstawek i sprawdź ponownie.
Natomiast jeśli napięcie z prockiem w stanie resetu będzie dziwne na PC1 to by mogło świadczyć o uszkodzonym pinie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2017, o 23:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Marhef napisał(a):
A jesteś pewien, że nie masz nic podłączonego pod ten pin? Widzę, że zworki rozłączyłeś. Ale może coś jeszcze jest?


Nie bardzo wiem co mogłoby być podłączone jeżeli zworki są rozwarte.

xentis napisał(a):
Jeśli bez procka na pinie PC1 nadal jest dziwne napięcie to musisz przyjrzeć się peryferiom (RTC, EEPROM) które są również na magistrali I2C - wyjmij je z podstawek i sprawdź ponownie.


Wypinałem już RTC, EEPROM cały czas mam wypięty i przypomniałem sobie tego powód, gdy dostałem płytkę i praktycznie zaczynałem przygodę z uC przy włączaniu zasilania bardzo się grzał mimo iż programowo wgl go nie obsługiwałem. Cała płytka chodziła dobrze, czyli raczej nie robiło to bezpośrednio zwarcia między zasilaniem a masą ale w czasie ~5 minut potrafił nagrzać się do temperatury która była odczuwalnie gorąca, tak że nie dało się go dotykać dłużej niż 15 sekund. Szczerze powiedziawszy wtedy to zbagatelizowałem, gdyż doktor z mojej uczelni po prostu poradził mi go wypiąć i raczej się nie przejmować.

A co do tej rady z pomiarami to postaram się to jutro sprawdzić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO