Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 02:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lip 2017, o 07:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lut 2017
Posty: 7
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pomógł: 0

Cześć :)

Chciałbym się Was poradzić, może ktoś będzie miał jakiś ciekawy pomysł.

Mianowicie: będę prowadził warsztaty dla młodzieży (licealnej) z zakresu programowania ATmeg w języku C. Mam już pewien zakres tematów / pomysłów, co ciekawego można zrobić na warsztatach, ale mam też lekką obawę, że bardzo szybko go przerobimy i nie uda się zrobić z tego całego semestru zajęć. Z jednej strony warto by było, żeby kilku ciekawych rzeczy się dowiedzieli, z drugiej nie chcę tworzyć "zapychaczy czasu", które będą powtarzaniem tego samego w kółko.

I tu mam prośbę: może mielibyście jakieś pomysły, co można zrobić ciekawego, a co nie jest wysoce zaawansowane i można zrobić bez wysokich kosztów podzespołów?
Niżej daję listę tematów i projektów, które już wymyśliłem:

-timer – działanie w trybie CTC -do migania diodami
-klawisze – jak odczytywać ich wciśnięcie w pętli głównej – do włączania/wył. diody
-funkcja void – światełko rowerowe z 3 trybami działania
-Sygnał PWM (opisać wykresem) - sprzętowy / programowy - do sterowania jasnością diody (ew. diody RGB) i do sterowania
serwomechanizmem
-Wyświetlacz LED – multipleksowany, zrobić to w osobnych plikach .c i .h
-Zegarek/odliczacz na wyświetlaczu LED
-Przetwornik ADC – własny voltomierz z wyświetlaczem LED
-klawiatura analogowa – z wykorzystaniem ADC
-sterownik silnika krokowego (z tranzystorami NPN)
-Przerwania zewnętrzne
-Timer NE555 – łopatologicznie prosty układ scalony i jego liiiiiiiiiiczne zastosowania (sterowanie serwem, czujnik przeszkód)
-Rejestr przesuwny – wykorzystanie z mikrokontrolerem
-zaprojektowanie (a następnie wykonanie) układu elektronicznego (uczniowie sami zaprojektują w EasyEda)
-Czujnik analogowy wskazówkowy – przedstawienie wyników pomiarów (np. temperatury) na tablicy z ruchomą wskazówką
(na serwie lub na silniku krokowym)

No chyba, że ktoś jest z Krakowa i chciałby się dołączyć :) (projekt Szkoła 3.0)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 08:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Myślisz, że to za mało?
Weź pod uwagę, że dla osób które wcześniej nie miały styczności z elektroniką na początku będzie to czarna magia i nad każdym tematem zejdzie trochę czasu.

Z pomysłów, które bym rzucił:
- multiwibrator astabilny
- dioda WS2812 - programowalna RGB, na kilku połączonych w szereg fajne efekty świetlne można uzyskać

Jestem z Krakowa - mogę pomóc w wolnym czasie, chociaż do prowadzenia zajęć do się nie nadaję ...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 10:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lut 2017
Posty: 7
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pomógł: 0

Myślę, że nie, natomiast chciałbym mieć po prostu coś w zapasie - nie mam bladego pojęcia co i ile zajmie, nigdy wcześniej tego nie robiłem.

Jeśli chodzi o pomoc, to zapraszam na szkola30.pl - tam się można zarejestrować.

Dzięki za odpowiedź :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 10:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

To może ja się wypowiem jako licealista i początkujący pasjonat elektroniki cyfrowej. ;)

Myślę, że najlepszym pomysłem jest pokazanie w miare prostych efektownych rozwiązań opartych na uC (tak jak kolega wyżej napisał o WS2812, jakiś wyświetlacz matrixowy itd.) Ludzie są wzrokowcami i to jest najlepszy sposób na przyciągnięcie uwagi, szczególnie młodych osób.

Sam już wielokrotnie przygotowywałem prezentacje/szkolenia np. dla dyrekcji w celu zrobienia urządzenia ułatwiającego pracę nauczyciela. Moim zdaniem warto w ciekawy sposób podzielić prezentacje, tak aby zminimalizować ilość teorii a pokazać "na żywo" jak to działa. Dać powciskać przyciski, podłączyć analizator stanów logicznych do rzutnika jeżeli masz pod ręką itd.

Mogę ci udostępnić moją starą prezentację prototypu jeżeli chciałbyś zobaczyć jak ja lubię do tego podchodzić i jak dobrą grafiką zwiększyć odbiór przekazywanych informacji. Powerpoint jest tu niezastąpionym narzędziem.

Jeżeli chodzi o tematy to ja bym na początek zrobił krótki wstęp o elektronice cyfrowej, możesz pokazać jak wygląda procek, omówić pinologię, napisać na żywo program do migania ledem, potem jakieś wyświetlacze (już działające żeby nie poszło na to za dużo czasu). Dalej już jak uważasz. ;)

Pamiętaj tylko żeby nie przesadzić z materiałem, bo ludzie zaczną się zniechęcać. Lista jest dosyć długa, wszystkie punkty są bardzo ciekawe, ale wszystko zależy od zainteresowania i chęci twoich słuchaczy.

Pozdr. :)
Michał

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 13:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Ja bym jeszcze rozszerzył temat timerów a w szczególności tryb PWM z korekcją fazy - temat bardzo często traktowany po macoszemu i ciężko znaleźć dokładne informacje na temat działania tego trybu więc warsztaty praktyczne z pokazaniem na żywo jak wygląda przebieg generowany i jak on się zachowuje... A przy okazji można analizatorek logiczny też powałkować - też mega ciekawy temat.
Dodatkowo temat debugera jednodiodowego - często początkujący naczytają się na temat JTaga a bagatelizują tak potężne narzędzie jakim jest jeden led z pułapką programową...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2017, o 07:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lut 2017
Posty: 7
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedzi :)

Makowka, jeśli nie przeszkadzałoby Ci wzorowanie / kopiowanie twojej pracy w powerpoincie, to jak najbardziej możesz mi to jakoś podesłać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2017, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

lunar2_0 napisał(a):
Makowka, jeśli nie przeszkadzałoby Ci wzorowanie / kopiowanie twojej pracy w powerpoincie, to jak najbardziej możesz mi to jakoś podesłać.


Nie ma problemu, możesz korzystać. ;)
A prezentację po prostu pobierz z tego linku, który ci podałem (na górze będzie ikonka "download").
Jest w formacie PowerPointowej więc normalnie ją sobie wyedytujesz.

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO