Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 mar 2017, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Witam,
Jakiś czas temu - dość dawno - wspomniałem, że szykuję małe coś, co powinno się wam spodobać - szczególnie Mirkowi - bo wiem, że lubi zabawki ze świecidełkami w postaci LEDów. Tak go kończę i kończę i skończyć nie mogę a część z was już co nieco widziała na filmie na FB i niektórzy czekają aż coś więcej pokażę.

Pamiętacie poprzedni projekt, IntegraMETEO? Była to pseudo stacja pogodowa stworzona na potrzeby Inteligentnego domu w wersji DIY (o tym też może kiedyś coś naskrobię). W salonie jest kilka obwodów świetlnych - trzy obwody ściemnianych halogenów jako oświetlenie główne, dwa obwody oświetlenia RGB na suficie oraz jeden na ścianie z TV plus dodatkowo gniazdo ścienne 220V również ściemniane - na potrzeby lampy takiej stojącej na podłodze.
Stwarzało to konieczność ciągłego podchodzenia do głównego panelu sterującego, który jest w innej części salonu albo zainstalowanie dużej ilości mało wygodnych w tym wypadku przełączników ściennych. Można co prawda sterować oświetleniem z telefonu/tableta ale nie o to chodzi...
Powstał pomysł stworzenia czegoś dedykowanego tylko dla światła w salonie. Po niezliczonej ilości godzin powstało coś takiego.

Obrazek

Co my tu w ogóle mamy?? Sterownik to dotykowy panel komunikujący się ze sterownikiem PLC za pomocą RS485, zbudowany na Atmega128. Ale po kolei:


Przedni panel - czyli najważniejsza część z punktu widzenia użytkownika, to zwykła szyba o grubości 3mm ucięta na wymiar 100x150mm i oszlifowana. Założenie było takie, że panel będzie miał dotykowe klawisze podświetlane od spodu. Od początku wiedziałem, że użyję tutaj Magic LEDów czyli WS2812. Dzięki Mirek za poradniki - wcześniej nie słyszałem nawet o takich fajnych "światełkach" -spadłeś mi z nieba z tym tematem.
Powstało coś takiego:
Obrazek
Szyba od spodu oklejona folią do przyciemniania szyb samochodowych, na następnie szablonem z grubej czarnej matowej folii samoprzylepnej, wyciętym na ploterze w pracowni reklamy.
Pierwszym napotkanym problemem okazało się zdobycie odpowiedniego materiału, który wystarczająco rozproszy światło z leda, aby był podświetlony cały klawisz (jasne obwódki na zdjęciu). Po sprawdzeniu najróżniejszych plexi - przezroczystych, mlecznych, cienkich i grubszych oraz różnych folii - co nie dawało zadowalających efektów padło na szkło piaskowane z jednej strony.

Obrazek
Po wycięciu szkiełek na wymiar przyszedł czas na malowanie krawędzi - bez tego sąsiednie klawisze się wzajemnie podświetlały co psuło efekt.
Powstał taki stosik:

Obrazek

Kolejna warstwa panelu to płytka z polami dotykowymi. Początkowo chciałem użyć AT42QT1040, których kiedyś używałem z powodzeniem ale nie chciało mi się bawić z maleńkimi obudowami, tym bardziej, że potrzebował bym trzy takie układy. Drugi, równie kiepski pomysł to AT42QT1070 - zaleta - sterowanie po i2c. Wada - jeden stały niekonfigurowalny adres na magistrali, co ograniczyło ilość układów do 1 czyli 7 pól - za mało. Następny wybór był jeszcze gorszy - chyba najgorszy. Chciałem użyć 12 szt AT42QT1010 czyli sterowników pojedyńczych pól. To była tragedia. Zaczęła wychodzić cała seria płytek-potworków, które działały jak chciały i nawet jak pierwsze testy jako-tako wychodziły to nawet zapalenie diody wpływało na czułość układu.
Powstały nawet w miarę ładne płyteczki, które bardzo szybko wystartowały do kosza na śmieci.

ObrazekObrazekObrazek

Cały projekt już był mocno zagrożony, bo mnie to mega zniechęciło ale pomógł mi kolega z forum icer_cmg, który pokazał mi bardzo ciekawe układy MPR121. Po prostu bajka!!!! Nie przypuszczałem, że można tak łatwo, zbudować interfejs dotykowy. 12 pól dotyku, odczyt po i2c, przerwania, programowa regulacja czułości każdego pola i ŻADNYCH dodatkowych elemantów jak u AT42QT.... Dziękuję Icer_cmg

Po pierwszych testach zacząłem wszystko od nowa z nowymi nadziejami i chęciami. Również użyte WS2812, które okazały się dość problematyczne ze względu na 6 pinów ustąpiły miejsca zdecydowanie przyjemniejszym WS2812B z 4 pinami.

Powstały nowe płyteczki. Plan był taki, że całość składa się z trzech PCB. Pierwsza najbliżej szyby z polami dotykowymi, zaraz pod nią druga - z diodami i na końcu trzecia z resztą. O tej trzeciej za chwilę...

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Niestety ostatnia płytka, to na razie ohydny pająk, którego się trochę wstydzę ale nie ma czasu na poprawki i przeniesienie wszystkiego na Jedną łądną płytkę. Niestety czasem tak mam, że paskudo-stworki z drutu i termogluta zostają u mnie dość długo zanim doczekają się właściwej finalnej wersji. Brak czasu niestety.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na koniec jeszcze kilka fotek różnych z pierwszych testów i takie tam:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek




Urządzenie składa się z:
Atmega 128A,
OLED SSD1306,
24szt WS2812B,
MAP121 -dotyk,
RS485,
ATB-PWR3 do zasilania,

i to chyba tyle... szału nie ma jakiegoś ;]



_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2017, o 22:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

łaaaaaaaałłłłł !!!

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2017, o 22:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Jak ja uwielbiam takie kolorowe wodotryski.
Te podświetlenie przycisków mnie rozbraja.
Fajnie by było zobaczyć schemat.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2017, o 22:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Po prostu szok! Takiego cuda jeszcze nie widziałem, mega dokładne wykonanie i genialny pomysł ;) Gratulacje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2017, o 23:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

O kurczę, ... :shock:
"skalarro" ale cudeńka tworzysz. :D
Pozdrawiam ;) Darek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 05:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

No piękny dotykowy sterownik kolega wyprodukował ;-)
Tylko trzeba małe szkolenie dla domowników, który kolorowy kwadracik do czego służy. No szacunek, tyle opcji i funkcjonalności w tak przejrzystym panelu.
Super! Gratuluję.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 07:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Byłem ciekaw jak wygląda tworzenie chociażby tego interfejsu - jakbym go nazwał "Predatora" tego dotykowego - tzn jeśli chodzi o konstrukcję mechaniczną, te kawałki pleksy pomalowanej po bokach na czarno. Aż sobie w głowie obstawiałem jak to jest zrobione i powiem ci - że DOKŁADNIE o takim sposobie myślałem

Tyle że ty już to wykonałeś - ślicznie złożyłeś w całość - no wygląd ? REWELACJA

prześliczne podświetlenie .... bajka !

GRATULACJE

na takie projekty to się patrzy z zapartym tchem .... szok

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 09:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

MikieMan napisał(a):
Tylko trzeba małe szkolenie dla domowników, który kolorowy kwadracik do czego służy.

Powiem Tobie, nie trzeba - jest tak intuicyjne, że zapewniam Cię - obsłużysz to bez szkolenia.

Jedna zasada - działają guziczki tylko te, które świecą, a na pierwszym "ekranie" jest opis na OLEDzie który guzior od czego.

I tak - załóżmy, że ponumerujemy klawisze jak na obrazku:
Obrazek
to w trybie "standby" świeci tylko klawisz A lekko na czerwono. Po jego wciśnięciu zapalają się ABCD i L oraz opis na lcd.
A - sterowanie oświetleniem normalnym - trzy obwody halogenów
B - 3xRGB
C - gniazdo "ściemniane" + w planach regulacja temp w salonie
D - ustawienia

R - powrót do standby.

Idąc dalej Wciśnięcie A wchodzi w sterowanie oswietleniem i zapala klawisze 1,3,5 które odpowiadają już za wybranie sterowanego obwodu. w tym trybie klawisze 2,4,6 służą jako wskaźniki jasności odpowiedniego obwodu - jasność obwodu spod klawisza 1 = 0% lampka 2 zgaszona, dla 100% zapalona na maxa, tak samo dla par 3-4 i 5-6.
Jasność regulujemy oczywiście enkoderem.

Trochę więcej dizeje się w RGB.
W każdej chwili możemy dotknąć klawisza B - przejdziemy do trybu rgb. Klawisze zmieniają kolor na fioletowy a na lcd mamy opis co i jak. i tak:
1- RGB 1 - zewnętrzne dookoła salonu
3- RGB 2 - wewnętrzne
5- RGB ściana TV
Skupmy się na 1 - reszta analogicznie.

Po wybraniu 1 klawisz B wskazuje wybrany kanał - robi się biały, a 1,2,3,4,5,6 pozwalają wybrać jeden z 6 zdefiniowanych wcześniej kolorów.
Możemy też kolor zmieniać płynnie za pomocą enkodera. Kolor wybierany z palety HSV, więc mamy sporo zabawy. Domyślnie enkoder zmienia barwę, która pokazywana jest na jklawiszu L. Po wciśnięciu enkodera kolor wysyłany jest na sufit :P
Dotknięciee klawisza L powoduje przejście w tryb regulacji nasycenia wybranej barwy, kolejne w tryb jasności. Potem wracamy do koloru i tak w kółko. Jeżeli jakiś kolor chcemy "zachować na potem" przytrzymujemy enkoder i dotykamy pola 1-6 - kolor zapamiętywany jest w EEPROM a wybrany klawisz zmienia barwę na nowo zaprogramowaną.

To samo dla reszty obwodów.

Pod klawiszem C jeszcze jest nie wiele - nie ma co opisywać, a pod D mamy ustawienia Modbusa: RTU/ASCII, Baud, adres slave'a / ustawienia czułości dotyku, itp.

I to tyle.

Na głównym ekranie pokazywany jest aktualny czas i temperatura - pobierane przez modbusa z sterownika PLC, więc odpda nam ustawianie zegarka bo fizycznie go tam nie ma ;p

na koniec jeszcze mały urywek filmu tego z FB.



------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

mirekk36 napisał(a):
tzn jeśli chodzi o konstrukcję mechaniczną, te kawałki pleksy pomalowanej po bokach na czarno

panie, to nie plaksa - próbowałem ale się nie sprawdziła. Dopiero prawdziwe szkło i to jeszcze piaskowane z jednej strony dało efekt jaki chciałem.

Miło, że się podoba.

p.s. kolejne moje elektryczne "dziecko" w drodze...

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 12:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Ja pierdziu!!! To mnie kolega rozwalił tym ostatnim filmikiem ;-)
Mi chyba życia nie starczy, aby takie bajerki u siebie zrobić. To po prostu padam na ziemię i chylę czoła :-)

Na ostatnim filmiku już zauważyłem wyświetlanie podpowiedzi na oledzie - super pomysł. Może kiedyś, w kolejnym życiu też coś podobnego w salonie zmajstruję.
A tak jeszcze z innej beczki. Jak sprawują Ci się siłowniki? Masz może jakieś dobre źródło zakupu, bo ja właśnie jestem na etapie robienia termostatów pokojowych do sterowania podłogówki i właśnie muszę zakupić większą ilość takich siłowników do rozdzielaczy ogrzewania wodnego.

No jeszcze nie mogę się pozbierać po filmie...

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 15:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Gratuluję projektu, jest po prostu świetny i świetlny :P

Najbardziej mnie interesuje Twój panel dotykowy ponieważ sam zacząłem budować sterownik do salonu i praktycznie go porzuciłem przez panel właśnie. Z nieba mi spadłeś ze swoim projektem :)

Próbuję sobie wyobrazić jak masz to zrobione, czy dobrze myślę, że...
1. PCB z LEDami
2. PCB z polami "dotykowymi"
3. szkiełka z pomalowanymi bokami na czarno
4. front panel ze szkła

Gdzie taki panel można zamówić i ile kosztuje?
LA72 napisał(a):
Fajnie by było zobaczyć schemat.

Ja też bym chętnie zobaczył ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 19:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

pimowo napisał(a):
Gdzie taki panel można zamówić i ile kosztuje

Cały psikus polega na tym, że nigdzie... Musisz sam tworzyć.

pimowo napisał(a):
Próbuję sobie wyobrazić jak masz to zrobione

Jakby patrzeć na przekrój od górnej warstwy to mamy
1. szyba 3mm grubości przycięta na wymiar i oszlifowana - u każdego szklarza dostaniesz za 8-10zł
2. na szybę od wewnątrz naklejona jest folia do przyciemniania szyb samochodowych - w miarę jasna
3. następnie odpowiednio wycięta na ploterze folia samoprzylepna. robisz grafikę wektorową w jakimś programie (ja użyłem adobe illustrator) i zanosisz do pracowni reklamy. wytną na miejscu. Ważna uwaga - potrzebujesz lustrzane odbicie bo klej musisz mieć z przodu - kleisz od spodu do szyby.
4. najważniejsze - docięte na odpowiedni wymiar szkiełka. Kawałek szyby matowej z jednej strony otrzymałem od pierwszego lepszego szklarza za darmo z odpadów. Potem docinasz na odpowiedniej wielkości kwadraciki - u mnie 12 dużych i 12 malutkich. Trzeba je z boku pomalować by nie podświetlały sąsiednich pól.

5. następnie przychodzi płytka ze ścieżkami miedzi w kształcie padów dla pól dotykowych i połączeń dla nich. w każdym padzie jest wywiercony otwór, pzez który świeci dioda.
6. kolejna płytka zawiera szereg diod ws2812B. Nic więcej na niej nie ma.

7. Cała reszta - (w sumie nie wiele, bo atmega, max485, MPR121, układ zasilania i konwersji napięć)powinna być na kolejnej płytce, już dużo mniejszej od poprzednich - wielkości aby weszła w puszkę elektryczną w ścianie - tak jak widać na ostatnim filmie.

To wszystko.
pimowo napisał(a):
LA72 napisał(a):
Fajnie by było zobaczyć schemat.

Ja też bym chętnie zobaczył

No to macie pecha, bo taki jeszcze nie powstał. Na razie jest roboczo " na pająka"

MikieMan napisał(a):
A tak jeszcze z innej beczki. Jak sprawują Ci się siłowniki? Masz może jakieś dobre źródło zakupu

Siłowniki jak siłowniki, chata taka fajna niestety nie moja tylko braciszka, on kupował zawory. Nie mówił, żeby coś nie tak z nimi było.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 19:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Świetna sprawa. Zdradzisz jak rozwiązałeś sposób montażu na ścianę.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 20:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

skalarro napisał(a):
pimowo napisał(a):
Gdzie taki panel można zamówić i ile kosztuje

Cały psikus polega na tym, że nigdzie... Musisz sam tworzyć.

Ne chodziło mi o gotowca, a gdzie można coś takiego zlecić ;)
Ale już wiem, że trzeba się troszkę pomęczyć i samemu sobie zrobić.
skalarro napisał(a):
5. następnie przychodzi płytka ze ścieżkami miedzi w kształcie padów dla pól dotykowych i połączeń dla nich. w każdym padzie jest wywiercony otwór, pzez który świeci dioda.

No to mam jeszcze jedno pytanie...
Jakie duże masz pady "dotykowe"?
skalarro napisał(a):
pimowo napisał(a):
LA72 napisał(a):
Fajnie by było zobaczyć schemat.
Ja też bym chętnie zobaczył

No to macie pecha, bo taki jeszcze nie powstał. Na razie jest roboczo " na pająka"

Szkoda :(

@skalarro, dziękuję za inspirację-dzięki Tobie wracam do swojego projektu ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 21:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

To ja tu kombinuje z systemem inteligentny dom 8-) i :o .... no cóż.Trzeba zacząć od początku :oops: .Eeeech po co to oglądałem :x . Gratulacje pomysłowości i wiedzy ;) .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

adamBo napisał(a):
Zdradzisz jak rozwiązałeś sposób montażu na ścianę.

Pewnie. Miały być takie łapki z tyłu blaszane wycięte w takie jakby to powiedzieć - łezki, że zakładasz na wystające ze ściany łby śrub i przesuwasz całość w bok aby zablokować. Ostatecznie tylna obudowa pasuje idealnie na styk w puszkę w ścianie - wciskam w puszkę w ścianie i ciasno siedzi. Widać to na filmie.

pimowo napisał(a):
Jakie duże masz pady "dotykowe"?

Jeżeli chodzi o same pola z miedzi na płytce - 20x12mm.

pimowo napisał(a):
@skalarro, dziękuję za inspirację-dzięki Tobie wracam do swojego projektu
ELEKTRON105 napisał(a):
To ja tu kombinuje z systemem inteligentny dom i .... no cóż.Trzeba zacząć od początku


i o to chodzi !! Miło słyszeć takie słowa

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2017, o 22:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Na jakim PLCku zrobiłeś inteligentny dom i co wchodzi w jego skład (za co odpowiada PLC) ?:)
Oraz jak zrobiłeś płytkę sterującą do 230V ?:)
Projekcik pierwsza klasa ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 17:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

amilo_pa napisał(a):
Na jakim PLCku zrobiłeś inteligentny dom

Użyty PLC Fatek, FBs-60MC i duuuużo modułów rozszerzeń FBs-24x i FBs-24y

amilo_pa napisał(a):
co wchodzi w jego skład (za co odpowiada PLC) ?:)

Za co odpowiada?? hmmm... za wiele rzeczy - praktycznie za całą elektrykę. Od oświetlenia w całym domu po sterowanie roletami ogrzewaniem bramą garażową itp. Aż strach się bać jak sterownik się spie.... ;]

amilo_pa napisał(a):
Oraz jak zrobiłeś płytkę sterującą do 230V ?:)

Jaką płytkę masz na myśli??

amilo_pa napisał(a):
Projekcik pierwsza klasa

A, dzięki ;]

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 19:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Projekcik mega!
Gratulacje!
Aż strach pomyśleć ile taki projekt kosztował... ;) ale za to efekt mega!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2017, o 22:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Już zaciemniam bardziej ;)
Napisałeś, że w salonie masz kilka obwodów świetlnych w tym jeden z gniazdkiem 230V , które jest również ściemniane - na potrzeby lampy takiej stojącej na podłodze. I chodzi mi o to jak wygląda elektronika, która za to odpowiada ;)

Dlaczego Fatek ? ze względu na cenę ?:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2017, o 10:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

amilo_pa napisał(a):
I chodzi mi o to jak wygląda elektronika, która za to odpowiada

Elektronika to niestety gotowce. Są bardzo fajne moduły ściemniaczy dedykowane właśnie w tym celu. Nie wiem, czy tutaj mogę podać model i dystrybutora, więc tu nie wpiszę. Ściemniacze idealnie nadają się do projektu - sterowane są przez modbus. Można byłoby robić po swojemu ale nie było czasu na to, było dużo innej pracy przy tym.

amilo_pa napisał(a):
Dlaczego Fatek ?

A dlaczego coś innego??

Jak już pisałem wcześniej, dom jest mojego brata i to on głównie decydował dlaczego taki a nie inny sprzęt. Ja mu właściwie tylko pomagałem w tym. Tylko ten tutaj opisywany panel i stacja pogody są w 100% moją konstrukcją. Reszta to robota wspólna lub jego.

Od siebie powiem tylko, że z PLC nie ma żadnego problemu a programowanie to bajka dzięki dedykowanemu programowi.

Może kiedyś znajdę trochę czasu i pokaże trochę więcej bo jest dużo juczerów tam ciekawych ;]

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2017, o 19:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Sam popełniłem kilka systemów wykonanych na Fateku - nie mogę o nich złego słowa powiedzieć :) no chyba, że ubogość w językach programowania - tylko drabinka :/ Nawet raz udało mi się wyjścia przysmażyć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2017, o 12:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

amilo_pa napisał(a):
nie mogę o nich złego słowa powiedzieć
No widzisz, ja też nie ;]

amilo_pa napisał(a):
no chyba, że ubogość w językach programowania - tylko drabinka
Nie wiem czy to wada - dla mnie nie jest to problemem a winproladder jest tak fajny, że całkiem przyjemnie się pracuje z fatekiem.

amilo_pa napisał(a):
Nawet raz udało mi się wyjścia przysmażyć
Nie jesteś sam ;] Nam udało się usmażyć moduł wyjść. Padło 8 z 24 wyjść, na szczęście wymiana darlingtona przywróciła moduł do życia.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 mar 2017, o 15:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

dambo napisał(a):
Gotowe moduły do automatyki budynkowej są czasem brzydsze :p

Powiem tak - jak dla mnie - większość jest brzydsza. Ostatnio S..el (nie wiem czy mogę nazwę całą) próbuje coś w tym kierunku robić ale nie idzie to w parze z funkcjonalnością. Są też inni, ale mają albo ładny panel sterujący i dostęp z tablet a poza tym niewiele więcej albo systemy K... gdzie każdy pstryczek jest ładny ale kosztuje grube $$.

dambo napisał(a):
uprzedzam autora, że będę pewnie zawracał mu głowę wtedy :p

A wal śmiało, jak będę w stanie - chętnie pomogę

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2017, o 18:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2015
Posty: 60
Pomógł: 0

Holy moly! Co za cudo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2017, o 08:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Nie, przeczytaj uważnie. Panel przedni to zwykła szyba docięta na wymiar i oszlifowana u szklarza. szkło piaskowane to właśnie te białe kwadraciki. Musi być piaskowane aby światło z diody rozchodziło się po całym szkiełku i równo podświetlało całe pole dotykowe. Próbowałem z różnymi materiałami typu plexi przezroczysta, biała, szkiełka różne, folie - za każdym razem efekt lepszy lub gorszy ale zawsze daleki od ideału. Dopiero to piaskowane szkło dodatkowo z pomalowanymi krawędziami na biało aby odbijać światło i potem na czarno, żeby nie podświetlało sąsiednich klocków dało efekt taki, że nawet mi kopara opadła po uruchomieniu. Najbardziej udane zdjęcie nie odda tego jak to wygląda na żywo.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 09:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

dambo napisał(a):
bez problemu można w domu powycinać sobie te elementy?

To jest normalna szyba, tyle że jedna z powierzchni jest taka mleczna matowa. Cięcie nie należy do najłatwiejszych, potrzeba trochę wprawy. Ale tnie się jak normalna szyba - diamentem takim np z castoramy za 12zł.

grubość - teraz nie pamiętam ale 3,5 albo 4mm. Na pewno nie więcej. na zdjęciach wygląda na grube, bo z rbione z bliska. Te kosteczki mają około 15x20mm

Cytuj:
W wolnym czasie wykonam sobie jego kopie - uprzedzam autora, że będę pewnie zawracał mu głowę wtedy :p
Pytania się pojawiły. Czy to znaczy, że pojawi się niedługo coś fajnego w DIY? Kombinujesz coś podobnego?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO