Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 01:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 maja 2017, o 17:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Witam,

Chcialbym Wam pokazac system do lokalizacji wewnatrz pomieszczen. Do projektu uzylem modulow DW1000 (wspominalem o nich w tym temacie http://forum.atnel.pl/topic18085.html . Moduly wyposazone sa w anteny, ktore wysylaja sygnaly w postaci fali elektromagnetycznej. Czujniki mierza odleglosc miedzy soba przy pomocy ToF (Time of Flight). Jak wiemy ze szkoly, fale radiowe poruszaja sie z predkoscia swiatla (c = 299 792 458 m/s). Znajac czas lotu sygnalu jestesmy w stanie obliczyc pokonana odleglosc (droga= predkosc * czas).
Moduly sa operte na technologii UWB (Ultrawideband). Najwieksza zaleta tej technologii jest to, ze potrafi przesylac sygnaly nawet gdy nie ma LOS (line of sight). Drewno, tworzywa sztuczne, cienkie warstwy metalu nie stanowia zadnego problemu. Oczywiscie przy odpowiednio grubych betonowych scianach nie da sie dalej mierzyc :(
Tutaj macie male zdjecie pogladowe:
Obrazek
Nie chce Was dalej zanudzac teoria. Przejdzmy do samego projektu.
Czujniki obslugiwane sa przez atmega328. Czestotliwosc z jaka udalo mi sie zbierac pomiary to okolo 20 na sekunde. Caly uklad sklada sie z 3 kotwic (Anchor), ktore sa umieszcone na stale w znanych punktach oraz Tag(ow), czyli sensorow, ktorych polozenie chcemy znalezc.
Z samej plytki PCB nie jestem dumny, ale to mialbyc tylko prototyp. W przyszlosci chcialbym zastapic atmege czyms silniejszym i nie ma sensu rozwijac projektu przy uzyciu tego uC. Na plytce jest uklad zasilania atmegi 3,3V z 5V od powerbanka. uC jest przylutowane z drugiej strony.
Obrazek
Zamknalem uklad w obudowie wydrukowanej w technologii druku 3D. Niestety mam dostep tylko do starej drukarki i jakos wydruku nie jest oszalamiajaca.
Obrazek
Widzicie tam port MicroUSB do zasilania, diode kontrolna, przycisk wlacz/wylacz oraz otwor na RS232 (po lewej).

Przez RS232 wysylam dane pomiarowe do srodowiska Matlab. Tam opracowywuje wyniki. Tutaj np. wyniki lokalizacji 3 sensorow (kazdy po 150 pomiarow). Jak widac zdarzaja sie odchylenia, ale jest to dosc stabilny pomiar.
Obrazek

Modulu podaja tylko odleglosc od jednej anteny do drugiej w metrach. W takim razie potrzebuje przynajmniej 3 kotwic i 1 Tagu zebym mogl znalezc polozenie we wspolrzednych x,y. Na diagramie widac, ze szukany obiekt powinien znajdowac sie w miejscu przeciecia trzech kregow (ang. trilateration).
Obrazek

Ponizej zalaczam filmik z pomiaru. Odswiezanie jest na filmie mega slabe, ale to jest wina tylko i wylacznie Matlaba, ktory nie nadaza z nadpisywaniem wykresu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_37_zuBgMl0&feature=youtu.be[/youtube]


Czekam na wasze komentarze i zachecam do zabawy z DW1000.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 14:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lut 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

Czy wykonywałeś jakaś kalibrację układu czy raczej zakupiłeś i działało to z "kopa" ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 cze 2017, o 16:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Tam jest dosc sporo kodu w srodku ;) Mozna kupic tzw. uklady rozwojowe czy starter kit'y za okolo 1000$ (tzw. plug and play), ale to poza moim zasiegiem. Kupilem kilka modulow po 20$ za sztuke i oprogramowalem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2017, o 19:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lut 2014
Posty: 2
Pomógł: 0

No ja też właśnie zamówiłem sobie te moduły po 20$ ale po podłączeniu jednego Tag-u i jednego Anchor-a to trochę widze rozjazd w odległościach. Coś około 40 cm, teoretycznie mówią, że dokładność powinna być większa. Jaki miałeś zasięg wewnątrz budynku ? Ja osiągnąłem coś ~10m.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lip 2017, o 09:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Kwestia opóznienia anteny. Poczytaj o ' antenna delay dw1000'. Ten błąd jest prawie stały. Najpostrzym sposobem jest odjecie go w programie.

Udało Ci się zrobić pierwszy pomiar! Czasami uruchomienie przysparza trochę problemów ;) Powodzenia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO