Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 03:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2017, o 01:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 kwi 2016
Posty: 22
Pomógł: 1

Witam serdecznie.

Jestem posiadaczem programu mkAVR Calculator od dawna i jakiś czas temu natrafiłem na błędy w jego pracy, a konkretnie w module "PWM - GAMMA correction table generator". Obiecywałem sobie, że opiszę ten problem na łamach forum wsparcia technicznego tego programu, ale wiecznie odkładałem to na potem. Dziś (a właściwie wczoraj) ponownie postanowiłem skorzystać z generatora tabel korekcji gamma, ale, pamiętając o opisywanym dziś przeze mnie problemie, zaktualizowałem program do kompilacji o numerze 81 w nadziei, że nie tylko ja dostrzegłem te niedociągnięcia i zostały już dawno temu usunięte przez autora programu. Niestety moduł prawdopodobnie pozostał w swej poprzedniej postaci, a błędy przeniosły się do najnowszej kompilacji.

Błąd pierwszy - w mojej ocenie czysto kosmetyczny.

Polega na generowaniu makr odczytujących dane z pamięci FLASH z wykorzystaniem pgm_read_byte() dla tabel z wartościami PWM o rozdzielczości przekraczającej 8 bitów. Wygenerowana tabela również jest w takim przypadku "upośledzona", ponieważ nadal generowana jest z typem uint8_t. Na poniższym zrzucie okna modułu "PWM - Gamma correction table generator" pozwoliłem sobie zaznaczyć miejsca, które nie dopasowały się do oczekiwanych parametrów:

Obrazek

Błąd drugi.

Polega na zamrożeniu się programu podczas próby zwiększenia ilości próbek (domyślna wartość 32 na ogół nie jest wystarczająca), gdy rozdzielczość PWM jest już ustawiona na 65536 wartości. Program ulega zatrzymaniu, a system informuje o wystąpieniu błędu. Wygląda to tak:


Obrazek

W polu tekstowym służącym do ustalania ilości elementów widać jedynkę, którą udało mi się tam umieścić podczas próby wpisania wartości "100". Program natychmiast zamarzł.W takiej sytuacji nie da się go w typowy sposób zamknąć. Jedyny sposób to zabicie go w menedżerze zadań. Błąd ten występuje na różnych maszynach z różnymi systemami operacyjnymi oraz w wersji licencjonowanej i demonstracyjnej.


Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 06:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A czy nie lepiej jest zgłaszać tego typu rzeczy bezpośrednio do producenta?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 12:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Owszem jest to "forum obsługi technicznej producenta programu" jak napisałeś, ale zauważ, że sam autor programu nie siedzi 24h na forum, a sama idea forum jest taka by nie trzeba było czekać na odpowiedź jednej osoby ale jakiegokolwiek użytkownika forum który ma wiedzę w zakresie przedstawianego problemu.
Z uwagi na komercyjność programu i zamknięte kody źródłowe raczej jest niezwykle mało prawdopodobne by ów problem mógł rozwiązać ktoś poza autorem, więc pewniejszym i bardziej na miejscu jest skierowanie problemu do autora, który przecież nie robi tajemnicy z kanałów kontaktowych do swojej osoby...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 12:56 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

No i po co ta afera? Wróci Mirek to odpowie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 12:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 kwi 2016
Posty: 22
Pomógł: 1

Nie róbcie burzy ze zwykłego zgłoszenia o błędach w programie. Kontakt przez forum jest jedną z możliwości i tę właśnie wybrałem, bo jest najwygodniejsza i pozwala innym użytkownikom tego programu na przeczytanie i ewentualne wskazanie rozwiązania problemu zanim sam producent zdąży przyjąć zgłoszenie. A może ktoś też już miał podobny problem i go rozwiązał? Po co od razu zawracać gitarę producentowi? Od tego jest forum, by udzielać wzajemnie pomocy, a nie nabijać posty, które niczego nie wnoszą w kwestii rozwiązania problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO