Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2017, o 22:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Obrazek

W ramach pytań o czujniki burz
postanowiłem dla hecy ... tak tak bo dla jaj to się kury trzyma:P
ogłosić expresowy konkurs burzowy

--- z wątku : topic17560.html

dla tego forumowicza , który przedstawi pomysł
na wykorzystanie czujnika burz AMS ---> poza stacją pogodową , fotografowaniem piorunów :)

dostanie ode mnie kluczowe elementy do budowy takiego czujnika !!

a są to :

Układ AS3935 austriackiej firmy AMS
oraz konieczna CEWKA MA5532-AEB firmy Coilcraft

Obrazek

---- Warunki końkursu w sumie błache :)

pokazać wykonany projekt na forum w DIY .... :) Hie hie hie


Pamiętajcie, że ów rzeczony czujnik działa w paśmie ~480 do 500kHz :)
a opatentowane algorytmy franklinowskie potrafią sobie poradzić z zakłóceniami
takimi jak silniki spalinowe , mikrofalówki itd ... :P


Więc łatwo nie będzie :)



Na tą chwilę są 2 pomysły zgłoszone :

kol. majster :

Cytuj:
No to ja mam propozycję
W trakcie burzy z reguły jest dość jasno i upierdliwie w godzinach nocnych
w tym celu czujnik burzy mógłby wykryć wyładowania atmosferyczne do 40km

po ich wykryciu wysterowałby rolety okienne w sterowniku "inteligentnego mieszkania" nad którym pracuję
dodatkowo po zamknięciu rolet wysterowałby moim rozłącznikiem i zabrał 230V z urządzeń RTV AGD aby zapobiec ich spaleniu
w trakcie wyładowań atmosferycznych gdyby takowe przy kolejnych pomiarach zbliżyły się z 40km do ok 15km




kol. adamBo

Cytuj:
Witam. Jakiś czas temu kupiłem z moją koleżanką małżonką kawałek ziemi za miastem. Żona zrobiła sobie warzywniak posadziła pomidorki, mamy parę szczęśliwych kurek ot taka ostoją od miasta. Ponieważ minie jeszcze trochę czasu zanim coś wybudujemy, działeczki i kurek strzeże wierny przybłęda burek. No i ten piesio jak to piesio dzielnie wypełnia swoje obowiązki strzeże mojego dobytku ale jak to w życiu bywa nic nie jest doskonałe. Mianowicie biedak pewno przeszedł w swym życiu niejedno i jest z niego straszny tchórz (a może nie tchórz, tylko śpiewać lubi w rytm gromów, nie wiem). Podczas burzy już nie jeden raz trzeba było ruszyć doopsko w nocy i jechać na działkę bo sąsiedzi dzwonili skarżąc się na pieska, że wyje w niebogłosy. Więc pomysłu na "melisę" dla burka szukam już od jakiegoś czasu. Na początku moje myśli biegały wkoło jakiegoś moduły GSM i zdalnego zapalenie pieskowi światła, może jakiejś muzyki. A co, niech ma. Rozwiązanie niby dobre tylko ma jedną podstawową wadę. Poletko znajduje się jakieś 35 km od mieszkania więc ciężko jest z wstrzeleniem się z czasem włączenia pocieszynek dla burka. Tak sobie myślę, że taki czujniczek sprawił by się sto razy lepiej i przyniósł by ulgę zszarganym nerwom pieska, moim i moich sąsiadów. Pozdrawiam.



_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2017, o 22:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Przepraszam też, że zrobiłem taką kompilację,
ale inaczej się nie dało , a nie chciałem koledze mczarny robić dalej bałaganu.

Konkurs żeby każdy się mógł zastanowić i pomyśleć nad problemem !

Temat zostanie zamknięty w PIĄTEK 10 lutego o 20:00 -- i jest to koniec zgłaszania pomysłów.

WYNIKI w SOBOTĘ o 20:00 czyli 11 lutego..


Kolegę HomoChemikus przepraszam że nie zaliczam pomysłu, ale jak wspomniałem
układ sobie doskonale radzi z zakłóceniami i nie reaguje na takie rzeczy wiec w tym wypadku
co sugerował kolega jest bezużyteczny ...

:)

PS. bierzcie też pod uwagę możliwości gdyż w lutowaniu układ nie jest przyjazny :)
------------------------------------------------------------------------------------------

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2017, o 23:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Widzę, że wywołałem burzę :D

Ja ze swojej strony mam zamiar zastosować detektor w połączeniu z czujnikiem oświetlenia (w czasie burzy robi się ciemno).
Kol majster mnie uprzedził ale wyłączenie domowego "hebla" to podstawowe zadanie a dodatkowo mam w planach mały maszt z wiatrakiem więc będę chciał zastosować silnik do składania masztu (masz z kratownic rozkładany korbą).

W planach jest też wysłanie w odpowiednim kierunku anty pioruna coby dom chronić.....

Organizatora konkursu proszę o zastanowienie się czy inspiratorowi pomysłu czyli mnie przysługuje może taki zestaw z urzędu?

pozdrawiam

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 00:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2015
Posty: 44
Pomógł: 3

Ten czujnik zalicza się do grona czujników pogody wiec z natury jest w tej grupie :P Ale jeśli miałbym przejść do praktycznego wykorzystania to widzę w nim ogromny potencjał do ochrony przydomowej elektrowni wiatrowej , można wcześniej włączyć układy hamulce rotor czy nawet zwinąć maszt. Wiadomo gdzie najbardziej wieje na czole frontu i z reguły jest jeden zasadniczy problem jak już zacznie wiać to już jest za późno na zrobienie czegokolwiek ...

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 00:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 kwi 2016
Posty: 21
Pomógł: 0

Witam, to odłączanie domowych sprzętów to dobry pomysł , ale ja dołożyłbym jeszcze rozkładanie daszku nad samochodem garażującym pod chmurką , bo nóż widelec będzie to burza gradowa. A jeśli grad będzie jak krze jaja to koszty na lakiernika nieporównywalne z kosztami czujnika. :lol:
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 01:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Co do wyłączania hebla w domu to napisałem to tak ogólnikowo bo nie chodzi o hebel a dokładnie o wyłączenie konkretnych urządzeń RTV AGD jak wspomniałem tworzę projekt inteligentnego mieszkania i każde gniazdko będzie sterowane z systemu jak i badane na nim obciążenie.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 01:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Uważaj z odłączaniem prądu w czasie burzy, jak nie odłączysz kabli antenowych itd, to masz pozamiatane jak w pobliżu walnie piorun. Swego czasu pracowałem w serwisie kompów i pamiętam ilość poburzowych reklamacji, większość była podobno odłączana z prądu ale zapominali o kablach ethernet/telefonicznych. W hurtowni nawet wisiała kartka że poburzowych płyt głownych nie przyjmują, więc wraz z walniętą płytą trzeba było przynieść jakiś soczek ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 04:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

Mój pomysł (nie wiem czy nie powtórzony, niech jury to rozsądzi) to wykorzystać czujnik piorunów jako automatyczne załączanie uziemienia anteny transceiver'a KF/UKF - niby to samo co rtv/agd, ale jednak trochę inaczej (chodzi o sposób podłączenia fidera antenowego poprzez transceiver, który z "drugiej" strony dopiero jest uziemiany, więc gdy piorun walnie to transceiver dostaje piorunem w pierwszej kolejności, a nie że obudowa odbiornika jest uziemiona i jest jakaś ochrona). Myślę, że obok czujnika burzy należałoby zastosować układ, w którym przekaźnik/cewka/kontraktron po załączeniu spowodowałby z kolei uaktywnienie mechanicznego już przełącznika (zapadkowego), który to przełączałby długi obwód antenowy (tzn.antena<->fider<->transceiver<->uziemienie) w krótki obwód antenowy (tzn.antena<->uziemienie). Rzecz jasna krótki obwód tzn. czujnik wraz z przełącznikiem zapadkowym powinien być maksymalnie blisko anteny nadawczo-odbiorczej, co z kolei sugeruje, że powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, deszczem, różnicą temperatur. Odnośnie szczegółów przełącznika zapadkowego mam tutaj na myśli prosty mechanizm dwupozycyjnego przełącznika, w którym gdy zadziała cewka przekaźnik załączy się w taki sposób, że ponowne jego wyłączenie (przełączenie anteny w długi obwód) jest możliwe tylko poprzez ręczną ingerencję, czyli np. ponowne ustawienie mechanizmu zapadkowego (np. klina ze sprężyną odciągową).
Osoby bardziej obeznane w temacie wiedzą, że czasem zdarza się taka sytuacja kiedy krótkofalowcy po wyjściu z tzw.bazy gdzie jest stacja nadawczo-odbiorcza typu:"Czy aby na pewno odłączyłem fider od transceivera i czy uziemiłem anteny?..." (o ile w grę wchodzi transceiver stacjonarny)

Pozdrawiam! j23

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 15:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2015
Posty: 44
Pomógł: 3

Nie wiem czy uziemianie anteny będzie na tyle skuteczne :D Ogromną energie musi znieść zatem takie zabezpieczenie musi być dość masywne.
Ale oddał bym na ten pomysł swój głos bo testów takich jak ten poniżej nie mógł bym się doczekać :D



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 16:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

Może trochę nie na temat, ale uziemienie nie ma za zadanie ściągać pioruny, ale im zapobiegać. Czyli piorunochron podłączony do instalacji poprzez swój zaostrzony szpikulec rozpropagowuje w zjonizowanym powietrzu ładunki ujemne zgromadzone w budynku (przyciągane przez dodatnio naładowane chmury). W ten sposób ładunek dodatni z chmur nie przeskoczy do minusa zgromadzonego w domu. I takowy przekaźnik powinien odłączać piorunochron od domowych instalacji z chwilą nadejścia burzy aby ewentualne wyładowanie nie poszło po domu lecz do ziemi. Piorunochron powinien być na stałe zaporowo połączony diodą do uziomu aby wyładowanie poszło do ziemi ale aby na co dzień ładunek z ziemi nie siał przez piorunochron.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 17:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

tungu napisał(a):
Piorunochron powinien być na stałe zaporowo połączony diodą do uziomu aby wyładowanie poszło do ziemi ale aby na co dzień ładunek z ziemi nie siał przez piorunochron.


Nie słyszałem ani nie widziałem nigdy takiej instalacji aby piorunochron był łączony przez diodę zaporowo do ziemi, fajna ciekawostka :)

Ciekawe jaka ta dioda musi być?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2015
Posty: 44
Pomógł: 3

kolega po prostu slangiem potocznym napisał chodzi oczywiście o iskiernik. Taki tip praktyczny... może nawet kolega budował już takie instalacje odgromowe :) bo iskierniki zazwyczaj spotkamy przy większych obiektach.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2017, o 20:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Aaa no to wszystko jasne ;) Już nie jedno mnie zaskoczyło, i nie jedno pewnie jeszcze zaskoczy ;) Teraz to wszystkiego można się spodziewać... ;)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2017, o 18:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

A ja myślę że mogę rozdać 2 zestawy :P
więc się trochę postarajcie :)

dla przypomnienia ... zestawy otrzyma 2ch szczęśliwców :P

Obrazek

tyle zostało nadwyżek z projektu ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 lut 2017, o 19:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Detektor burzy używałem na studiach do badania iskrzenia w trakcji tramwajowej. O dziwo iskra tramwajowa działała podobnie do pioruna - oczywiście inny zasięg bo chyba 200m ale warto wiedzieć. Tak czy siak za pomocą detektora burz liczyliśmy średnią tygodniową ilość iskrzeń latem i zimą w przeliczeniu na jeden tramwaj.

Co do wykorzystania jako detektor burzy:
- na fermie kur czy innym podobnym do zamykania przewietrzników dachowych i ściennych by zabezpieczyć zwierzęta przed przeciągiem
- w gospodarstwie eko do np. spędzania krów do zagród przed burzą
- w rolnictwie nasiennym do zamykania wrót w hangarach suszalniczych
- podczas żniw jako alarm wczesnego ostrzegania
- w schroniskach dla zwierząt by zabezpieczać psy nielubiące burz - zamknięcie w wygłuszonym sektorze lub podanie środków uspokajających z wyprzedzeniem
- dla zbieraczy drzew piorunowych (piasku stopionego przez piorun) by z wyprzedzeniem mogli rozstawić tyczki ściągające pioruny
- do ustawiania ruchomych paneli słonecznych w pozycji bezpiecznej
- w ośrodkach turystycznych dla informowania wyprawowiczów (szczególnie góry, wielkie jeziora)
- w inteligentnym domu do opuszczania rolet zewnętrznych i czasem wewnętrznych - moja żona nie lubi błysków



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, o 11:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Witam
Wszyscy piszą o inteligentnym domu, zamykaniu kurników i innych rzeczach.
Ja pytając o ten czujnik chciałem go zastosować w swojej stacji pogodowej, która wkrótce powstanie.
Po wykryciu wyładowań nic się jeszcze złego nie dzieje bo co nas obchodzi, że 40km dalej jest jakieś zamieszanie.
Algorytm wykrywania "niebezpieczeństwa" opierałby się na połączeniu wskazań prędkości wiatru, intensywności naświetlenia i odległości wyładowań. Jeżeli te trzy czynniki przekroczyłyby zakładany poziom to mamy duże prawdopodobieństwo, że burza nas nie ominie.
Główne działanie to złożenie masztu z wiatrakiem i odłączenie zasilania od mechaniki masztu i urządzeń które będą się składały na mini elektrownię wiatrową. Maszt składa się z czterech trzy metrowych kratownic rozkładanych za pomocą przekładni zębatych uruchamianych w tej chwili korbą ale nie ma problemu z dołożeniem silnika.
Kolejna i może nawet ważniejsza sprawa to - wsiadam na rower (samochodu jeszcze nie mam) i pędzę do dziewczyny bo to biedactwo strasznie się boi błyskawic (większość kobiet chyba tak ma :D ). Jeżeli tak się składa, że akurat jest u mnie to razem chowamy się pod kołdrę ;) ....

pozdrawiam

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, o 16:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

Mi to marzyłoby się utworzyć siatkę z choćby 9 takich czujników. Można by na ich podstawie stworzyć sieć 3x3 czujniki i mierzyć stopień zjonizowania powietrza (oczywiście nie samymi czujnikami, ale można je skalibrować i przy znanej ich wzajemnej odległości oraz odległości od wyładowań określić stopień zjonizowania powietrza lub zawartości ozonu w powietrzu w zależności od wyładowań). Ozon jest cząsteczką tworzącą smog i jest on szkodliwy dla nas w bezpośrednim kontakcie. Można by w ten sposób określić wpływ burz na smogotwórcze zanieczyszczenie powietrza ozonem w gradiencie odległości od wyładowań. Można też posłużyć się jednym takim czujnikiem, ale wtedy wyniki byłyby trudniejsze do interpretacji a kalibracja o wiele bardziej pracochłonna. Ale wykonać by się dało.
m.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, o 18:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Myśle kolego tungu ,.. że problemy smogu nie ma sensu szukac w burzach ,i ich wpływie ...
z prostego powodu ... jak my -- główni twórcy syfu i zanieczyszczeń wyginiemy (pewnie niedługo)
bo ziemia to nie jest nasza własność , a tylko ją dzierżawimy .. to z tym elementem nie znaczącym
jakim jest ozon produkowany podczas burz matka natura sobie poradzi tak jak sobie radziła przed nami ...
gdyż to żadne nowe dla niej zjawisko ... natomiast problemem jesteśmy my ludzie , przez zdegradowanie
natury i jej notoryczne zanieczyszczanie na pewno przyczyniamy się do częstotliwości i intensywności
i czestotliwości występowania burz .. niemniej % szkodliwości jest nie istotny w naturze , biorąc pod uwagę
np opalanie domu byle czym .... to taka jedna doba palenia w piecu i grzania zadka ... szkodzi więcej niż
burze przez kilka lat ...
:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, o 20:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

TEMAT ZAMKNIĘTY ... WYNIKI jutro o 20:00

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, o 20:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

WYNIKI : topic17601.html

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO