Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 03:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obrazek
Witam, .... w związku z tym, że właśnie klient wysłał do mnie moduł wifi jako wadliwie i źle działający - chciałbym pokazać - CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ aby nie utracić gwarancji na moduł. Bardzo proszę - jeśli nie czujesz się na siłach w lutowaniu SMD używaj dedykowanej anteny zewnętrznej - PROSZĘ !

Na fotce opisany jest stan zgrozy i zniszczeń po własnoręcznym przylutowaniu anteny.
Obrazek
Jednym słowem mówiąc - zwarcie zwarcie zwarciem pogania - aż CUD - że moduł po jako takim doprowadzeniu do porządku działa! prawie nie wierzyłem własnym oczom. I nie pokazuję tego po to aby drwić czy śmiać się z klienta - rozmawiałem z nim i nie miał nic przeciwko temu żeby pokazać co się stało. Chodzi o to - aby inni wiedzieli - że lepiej użyć anteny zewnętrznej. Po to jest GNIAZDO, i to jest ogromna zaleta też tego modułu, niż mając małe doświadczenie w lutowaniu, nabroić sobie samemu i zniszczyć moduł - żeby trafił do kosza. Może nie jest aż tak drogi - ale chyba dla każdego (szczególnie amatora hobbysty) każda złotówka się liczy.

Obrazek

a powinno wyglądać to TAK:

Obrazek

GDYBY jednak ktoś się upierał samemu przylutować to polecam do tego KYNAR a nie "linkę" i powinno to wyglądać co najmniej TAK:
Obrazek

Jak widać .... nigdzie poza padem gdzie przylutowana jest końcówka kynaru - nie ma rozlanej cyny, topnika itp
Obrazek
Ale ostrzegam - to nie jest łatwe - TAK przylutować - więc lepiej nie przeprowadzać doświadczeń na własnym module ATNEL_WIFI tylko poćwiczyć na jakichś starych płytkach PCB z maleńkimi elementami SMD o rozmiarach 0402 albo MAX 0603 ... i dopiero gdy będą dobre rezultaty po wielu dniach czy tygodniach ćwiczeń to wtedy próbować sobie przylutować taką antenkę.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 446
Lokalizacja: DKL
Pomógł: 53

Za duży prąd w spawarce ustawiony i masakra gotowa! :o

_________________
Migracja z punktu B do punktu C
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:10 

Pomógł: 0

Ło matko, lutlampą lutował ?.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 247
Pomógł: 15

:shock: czegoś takiego bym się nie spodziewał :shock:

_________________
http://elektropanel.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

Myślałem,że pojawił się długo oczekiwany następny poradnik o tym module..(chociaż to też poradnik).Luudzie oczom nie wierzę!To jest coś niebywałego,nadaję się na dreszczowiec do filmu Spielberga.Wygląda to na robotę za słabo nagrzanym pogrzebaczem z westfalki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2011
Posty: 186
Lokalizacja: Dublin
Pomógł: 8

Kierowniku Mirku 10 % jest w tym twoje winny. Bo można się było spodziewać iż znajdzie się ktoś kto będzie chciał pupę szkłem wytrzeć i przy-żydzi na oryginalna antenę.
A przecież to układ W.CZ i dolutowywać kawałki drutu to może sobie pozwolić tylko ktoś kto posiada odpowiednia wiedzę na temat układów W.CZ i tylko na czas testu.
A w normalnych warunkach korzysta się z dedykowanych anten z odpowiednio dobraną długością promiennika i przeciwwagami.
Stanowczo powinieneś zaznaczyć ze bez oryginalnej anteny gwarancja nie obowiązuje.
Pozdrawiam na tym starym roku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Humanoid napisał(a):
nadaję się na dreszczowiec do filmu Spielberga.

No jak autor niedawno zobaczył te zdjęcia - to też razem doszliśmy do wspólnego wniosku - że zniszczenia są imponujące :lol: .... a nawet ciekawie wyglądają ;) .... w sumie to należy dziękować autorowi tego "dzieła zniszczenia" bo dzięki niemu teraz WIELU uniknie dramatu :lol: zgrozy i masakry :lol: - mam taką cichą nadzieję

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:48 

Pomógł: 0

Mirek jeszcze chwila i nie będziesz tylko odpowiedzialny za gradobicie i koklusz :lol:



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pikczu napisał(a):
Kierowniku Mirku 10 % jest w tym twoje winny.


Jesteś łaskawy dla mnie (dzięki) - myślę że dużo więcej niż 10% tej mojej winy .... dlatego zaczynam robić sprostowania - najpierw tym postem a w najbliższych poradnikach o WIFI też o tym wspomnę ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2011
Posty: 186
Lokalizacja: Dublin
Pomógł: 8

Winny jest bo poddał pomysł :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
Mirek jeszcze chwila i nie będziesz tylko odpowiedzialny za gradobicie i koklusz :lol:


No tak - ale ochoczo w poradniku co najmniej jednym mówiłem - ot tak sobie - że można sobie przylutować ;) .... tymczasem widać - że chyba zbyt niefrasobliwie do tego podszedłem ....

będę to teraz prostował jak stary prostownik :lol:

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

pikczu napisał(a):
Winny jest bo poddał pomysł :lol:

Dobrze, że w dzisiejszych czasach nie idzie się za to pod gilotynę :lol: bo bym już łeb stracił :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 15:55 

Pomógł: 0

Tak serio, to wystarczy odrobinę pomyśleć, tj. porządnie skręcić kabelek i pocynować go do porządku, wtedy dużo łatwiej się lutuje, no i nie zapominać że grot to musi mieć te 330stopni no i złącze ma swoją bezwładność temperaturową, przez co najlepiej dać trochę kalafoni/pasty (nie z cyną, tylko np. TSF6502 albo pochodną) i grzać przez drucik, wtedy cyna rozpłynie się i złapie od razu do punktu.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 16:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

rezasurmar napisał(a):
Tak serio, to wystarczy odrobinę pomyśleć,

Oj nie czepiaj się. Święta były ludzie odpoczywają od myślenia :)
Co wy chcecie, papieros się za bardzo rozżarzył. Piękna robota, pozazdrościć!

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 16:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Ee tam szkoda że nie zrobiłem fotki jak przy próbie wylutu atmegi128 poprostu ją stopiłem no i nie chciała już gadać nawet z lutownicą i się otworzyła :)

Więc i tym co od roku bawią się smd i nieźle im idzie ich lutowanie to wylut bez hota kończy się masakrą.

Kolego ... tak mówie do tego co lutował antenkę. Nie przejmuj się i innym też czasem nie wychodzi i właśnie te błędy pomagają być lepszym w tym co się robi.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 18:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

rezasurmar napisał(a):
Mirek jeszcze chwila i nie będziesz tylko odpowiedzialny za gradobicie i koklusz :lol:

Ha ha widzę ze tez oglądałeś? Pewnie tak jak ja z dwudziesty trzeci raz...

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 18:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sie 2014
Posty: 135
Lokalizacja: Racibórz (okolice)
Pomógł: 0

A kto z nas nie oglądał? :D
To jest klasyka klasyki. I tutaj mi się nasuwa Hasło do wyjścia na powierzchnię :)

Btw, nie lepiej zamiast linki dać drucik? W sumie to pigtaile nie są aż tak drogie przecież...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 19:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Lutowanie SMD to dla niektórych naszych kolegów to samo co THT, niestety jest bardzo inne , tutaj liczy się sprzęt i wprawna ręka i oczywiście do takiej drobnicy gogle powiększające , sam zaczynałem bez gogli i popełniłem pierwsze SMD 1206 czyli duże udało mi się zlutować i działało ale........następnego dnia kupiłem za 30PLN gogle i ......... musiałem wszystko poprawiać , kupiłem odpowiedni mały grot i co bardzo ważne aby nie robić potopu cyny na pcb cieniutką fi0,25 cynę z topnikiem i pięknie wyszło pod szkiełkiem wyglądała jak z fabryki. Sprzętem do THT nie radzę podchodzić szkoda waszej i Mirka pracy na tak małej płytce.
Serdecznie Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 19:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Dobre, ja jeszcze nie zdążyłem jeszcze kupić tych modułów i poradników obejrzeć, a ludzie już je palą :lol:

Uważam że nie ma co się przejmować, w końcu się uczymy, kolego któryś taką ładną pieczeń zrobił głowa do góry i się nie przejmuj nie ty pierwszy i ostani mały siwy dym zrobiłeś :) To po prostu trzeba wliczyć takie zdarzenia w koszty nauki i na przyszłość wyciągnąć wnioski by drugi raz taka sytuacja się nie zdarzyła.

A lutowanie małych elementów SMD no cóż nie ukrywam że przydają się dobre oczy i wspomniane lupy ale też myślę że wprawa, trzeba ćwiczyć i tyle - porobić sobie szablony SMD nawet można kupić takie ćwiczebne fabryczne oraz do tego garść tanich rezystorów i lutować, lutować.... :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 21:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 243
Pomógł: 9

Mi to bardziej wygląda na lutowanie lutownicą transformatorową niż stacją do THT :)

_________________
http://www.ate-zbaszyn.eu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 21:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Intre napisał(a):
Uważam że nie ma co się przejmować, w końcu się uczymy, kolego któryś taką ładną pieczeń zrobił głowa do góry i się nie przejmuj nie ty pierwszy i ostani mały siwy dym zrobiłeś To po prostu trzeba wliczyć takie zdarzenia w koszty nauki i na przyszłość wyciągnąć wnioski by drugi raz taka sytuacja się nie zdarzyła.

Dokładnie ;) .... a co to nikt z nas - nigdy w życiu niczego z dymem nie puścił ? ;) ja puściłem - i to nie raz :lol: ... i to wcale nie dlatego że byłem początkujący - ot czasem nawet tak z roztargnienia albo z rutyny - ..... takie życie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 22:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mirekk36 napisał(a):
Intre napisał(a):
Uważam że nie ma co się przejmować, w końcu się uczymy, kolego któryś taką ładną pieczeń zrobił głowa do góry i się nie przejmuj nie ty pierwszy i ostani mały siwy dym zrobiłeś To po prostu trzeba wliczyć takie zdarzenia w koszty nauki i na przyszłość wyciągnąć wnioski by drugi raz taka sytuacja się nie zdarzyła.

Dokładnie ;) .... a co to nikt z nas - nigdy w życiu niczego z dymem nie puścił ? ;) ja puściłem - i to nie raz :lol: ... i to wcale nie dlatego że byłem początkujący - ot czasem nawet tak z roztargnienia albo z rutyny - ..... takie życie



no Mirku na przykład rejestr przesuwny :) pamiętam pamiętam oj coś się tam grzało :)
ale również udowodniło że moduły ATB SHIELD IO dają radę w "ciepłych warunkach" :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 22:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

majster napisał(a):
no Mirku na przykład rejestr przesuwny :) pamiętam pamiętam oj coś się tam grzało :)
ale również udowodniło że moduły ATB SHIELD IO dają radę w "ciepłych warunkach" :)


Oj ja tam pamiętam Atmegę z poradnika o ADC :lol:

A Sam osobiście smażyłem nie dalej jak z parę miechów temu Atnelańskiego OLED`a i też mu nie zaszkodziło :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 22:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Ach każdemu się zdarza popełnić gafę . Jak kogoś nie stać na antenę albo mu szkoda pieniędzy a ma w domu uszkodzonego laptopa to może zawsze skorzystać z antenki w nim wbudowanej . Ma wszystko gotowe tylko sobie ją wyjąć . Ja osobiście jak będę budował układy na tych modułach , a już mam małe pomysły to zastosuje Mirkową antenę . Bo bardzo fajnie się prezentuje :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2014, o 08:15 

Pomógł: 0

WoodPaker napisał(a):
Oj nie czepiaj się. Święta były ludzie odpoczywają od myślenia


To nie czepianie, ale czasem nie huzia na juzia, tylko trochę trzeba się zastanowić ;).

80% sukcesu w tym przypadku to dobrze przygotowany kabelek, 10% przymocowanie moduliku by nie latał po biurku, a przylutować to to można nawet pistoletówką ;).

Lutować trzeba umieć cały rok, nie tylko w robocze :P



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2014, o 14:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Nie wiem jak fizycznie duża jest ta płytka i czy by dało się gdzieś to tam upchać ale według mnie bardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby zamontowanie złącza umożliwiającego przykręcenie standardowych antenek wifi (ze złączem rp-sma).
Dlaczego ? Prosta odpowiedź... łatwo dostępne, popularne... a i może akurat komuś wala się po szafce taka antenka ze starej karty wifi do komputera. Myślę, że przez to nie byłoby Le Masakry i jak to pikczu napisał "przy-żydowania" ;)
Ew. inna opcja - przejściówka z gniazda zamontowanego na pcb, na gniazdo SMA.

Pomijam już kwestię "przyspawania" takiego byle jakiego badyla w roli anteny, szczególnie przy częstotliwości 2,4 GHz - gdzie dopasowanie falowe układu do "anteny" ? To że będzie działać, to nie znaczy że będzie działać optymalnie i w 100% swoich możliwości. Trzeba mieć tego świadomość robiąc tego typu przeróbki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2014, o 14:40 

Pomógł: 0

Ale po co się męczyć, przejścióweczka cię wyręczy ;) http://www.tme.eu/pl/details/rn-ufl-sma ... chnology/#



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2014, o 14:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Dlatego wspomniałem też o przejściówce ;) W sumie to chyba nawet lepszy wybór bo montując jakieś urządzonko w obudowę, jest możliwość bezproblemowego wyprowadzenia wyjścia antenowego na zewnątrz.
Dipol te przejściówki ma o 3 zł taniej :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2014, o 14:47 

Pomógł: 0

Cytuj:
Dipol te przejściówki ma o 3 zł taniej

Nigdy nie patrze w TME na cenę za 1szt ;). Przesyłka wyjdzie drożej.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 10:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lis 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Dobrze, że w dzisiejszych czasach nie idzie się za to pod gilotynę :lol: bo bym już łeb stracił :lol:


Panie Mirku proszę się nie martwić bowiem "Już w II wieku p. n. e. w Rzymie i w kolejnych wiekach chustki sygnalizowały z trybun, któremu gladiatorowi darować życie." A Pan jest takim współczesnym gladiatorem mikrokontrolerów, wiec niejedna osoba z forum i nie tylko uniesie w górę taką chustę. Pozdrowienia na Nowy Rok.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 10:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Bene napisał(a):
proszę się nie martwić bowiem "Już w II wieku p. n. e. w Rzymie i w kolejnych wiekach chustki sygnalizowały z trybun, któremu gladiatorowi darować życie." A Pan jest takim współczesnym gladiatorem mikrokontrolerów, wiec niejedna osoba z forum i nie tylko uniesie w górę taką chustę.


uuuuf :lol: dzięki ... więc może ujdę z życiem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO