Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2014, o 18:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lip 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Cześć!

Tak się zastanawiam czy jest gdzieś w sieci miejsce gdzie ludzie oceniają książki techniczne uwzględniając podział na dziedziny techniki. Czasami zajmuje sporo czasu trafić na wartościową pozycję, a fajnie byłoby mieć taki "katalog tego co warto przeczytać".

Dla mnie na przykład bardzo cenne co do zawartości są takowe księgi magiczne:

- oczywiście książki Pana Mirka :D
-"Programowanie układów AVR dla praktyków" E. Williams
-"Język C++ Szkoła Programowania" S. Prata
-"C# Praktyczny kurs" M. Lis + Ćwiczenia C#
-"Sztuka elektroniki" P. Horowitz
-Seria "Engineer's mini notebook" Forrest Mims
-"Practical electronics for inventors" P. Scherz
-"Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów" R. Lyons
-"The Scientist and Engineer's Guide to Digital Signal Processing" Steven W. Smith

Fajna sprawa mieć jakieś odniesienie co do pozycji książkowych. Błądzenie sporo czasu zajmuje, który można pozytywnie spożytkować przecież :)

Jeśli nie ma takiego "spisu wartościowych pozycji" może by go zrobić? :) Wiadomo, że zawsze ta lista będzie subiektywna, ale znacznie ułatwi sprawę temu, kto będzie chciał się rozwijać.

_________________
ATB 1.04 + BTM-222 + BLUEBOOK + GREENBOOK



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2014, o 18:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 247
Pomógł: 15

Nie widziałem takiego spisu, bardzo byłby przydatny. Ze swojej strony dodam książkę "Nowoczesne zabawki" Janusza Wojciechowskiego. Po prostu trzeba ją przeczytać przed rozpoczęciem zabawy z elektroniką, jest napakowana wiedzą i przydatnymi układami.

_________________
http://elektropanel.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2014, o 18:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

No tak, propozycja fajna, ale najlepiej byłoby, gdyby to nie było na zasadzie "ja mam i polecam to, to, to,... i jeszcze to" i tyle. Niech każdy napisze kilka słów, ze trzy zdania takiej "recenzji", co zawiera książka, co dała czytelnikowi (może pomogła w jakimś projekcie), dlaczego ją poleca, itp. To by miało sens.

Kolejna kwestia, to zebranie wszystkiego "do kupy" - wszystko w pierwszym poście, jakoś ładnie sformatowane. Ktoś musiałby się po prostu tym zająć. Owszem bez takiej "moderacji" też ma to rację bytu, na elektrodzie taki temat ma już 15 stron... Tutaj link do niego. I weź tu wertuj te 15 stron.

Tutaj podobny temat (w sensie "zbioru jakichś materiałów").

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 10:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lip 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Właśnie to "do kupy" jest dominującym problemem. Po pewnym czasie jest sporo treści nad którą trzeba zapanować. Ale zawsze to coś. Lepsze jest w każdym razie niż nic:) Tutaj przydałaby się jakaś oddzielna strona, albo aplikacja w której zalogowany użytkownik może dodawać książki do bazy danych, a jeśli już taka książka jest dodana to jedynie napisać jakąś recenzję, bądź coś w stylu "Dzięki tej książce: to to to i to i jeszcze to, natomiast tego się nie nauczysz, bo do tego jest dobre to - i tu odnośnik do innej księgi". Szkoda, ze czegoś takiego nie ma ogólnodostępnego, bo na pewno są podobne rzeczy w jakichś zamkniętych kręgach wiedzy. Może jak się podszkolę w programowaniu to coś takiego popełnię dla atnelańskiej wspólnoty:) Pomysł jest, ale jeszcze dłuuuuggga droga :D Chyba, że ktoś mnie ubiegnie:)

_________________
ATB 1.04 + BTM-222 + BLUEBOOK + GREENBOOK



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 11:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Gdyby zebrać wszystko w jednym poście, to by wystarczyło.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 12:20 

Pomógł: 0

Swego czasu coś takiego tutaj http://www.elportal.pl/ea/liter.html zrobiłem ale już dawno nie aktualizowałem mimo że mój księgozbiór co najmniej czterokrotnie się powiększył



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 13:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

wojtek coś się chyba dzieje z tą stroną.

Obrazek

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 13:24 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Też to miałem. Widocznie byli atakowani i strona została zgłoszona jako zainfekowana.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 13:56 

Pomógł: 0

wojtek napisał(a):
Też to miałem. Widocznie byli atakowani i strona została zgłoszona jako zainfekowana.

Ja tego nie mam na żadnej przeglądarce, tamta sprawa była związana z forum a nie z portalem.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 14:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

Ten alert wystepuje u mnie na PC i na smarfonie dla powyższego linka.

A poza nim wszystko działa cala strona elportalu łàcznie z forum.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 14:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Mi wszystkie przeglądarki androidowe wyzwalają ten błąd. Dziwne. Tak czy siak zestawienie świetne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 17:29 

Pomógł: 0

Jak znajdę chwilę to uzupełnię to o aktualne książki jakie mam.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ja tez strasznie lubię czytać techniczne książki, w zamiarach mam stworzenie pokaźnej biblioteczki w domu. ;) także Twój spis się bardzo mi przyda ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2014, o 20:28 

Pomógł: 0

Jeżeli już chcecie robić spis, to niech to będzie albo w formie pliku tekstowego, albo w formie tabeli w pierwszym poście, tj. osoba która będzie tworzyć pierwszy post(temat) ma dbać o aktualizację, wtedy jest sens przykleić globalnie taki temat, bo znowu będzie pierdylion postów nie na temat, a za miesiąc znowu ktoś spyta o to samo. Co zresztą działo się już 100x z każdym prawie tematem.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 12:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lip 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Przemyślałem sprawę w górach i w sumie wystarczy założyć temat w którym moglibyśmy się podzielić przydatną literaturą, stronami, itp. z których korzystamy, albo korzystaliśmy idąc ścieżką wiedzy tego typu (elektronika, programowanie, AVR, ARM, DSP...). Jeden post to subiektywny opis przydatnych materiałów pochodzący od jednej osoby z forum. Jeśli każdy zacząłby wstawiać po kilka postów to faktycznie byłby miks wiadomości nie do ogarnięcia. Natomiast w tym przypadku tak naprawdę to będzie taki jakby opis w pigułce tego jak każdy z nas zaczynał i kontynuuje tą pasję. Takie rzeczy się miło czyta, więc nawet większa ilość nie zniechęci. Ktoś kto dopiero zaczyna i przeczyta sobie już kilka postów, czyli w rzeczywistości to co kto lubi robić i już będzie mu się wypracowywał jakiś pogląd którą ścieżką sobie pójść, bo mając nazwy, tytuły w internecie można wyszukać szczegóły na dany temat. A nóż widelec coś się komuś na tyle spodoba, że przy tym zostanie, np. DSP :) I nic nie szkodzi, że coś się będzie powtarzało. Nawet lepiej, bo skoro dana pozycja będzie się powtarzać u kilku osób to coś znaczy:)

_________________
ATB 1.04 + BTM-222 + BLUEBOOK + GREENBOOK



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2016, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Temat przeminął, a myślę, że warto byłoby go kontynuować. Ja polecę z innej beczki. Książki wielu znane. Dla całkowicie początkujących, ale sądzę, że tak naprawdę "dla każdego". Oczywiście chodzi o "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Części zatytułowane "Układy" oraz "Elementy". Wszystko tłumaczone jak krowie na rowie. Autor wykorzystuje też analogie hydrauliczne, czyli porównania przepływu prądu do przepływu wody. Mimo upływu lat nadal aktualne.

Jako część pierwszą polecam "Układy". Opisane są tam podstawy podstaw. Prąd, napięcie, moc, rezystancja, dioda Zenera, etc. Z kolei w "Elementach" opisane są już dokładniej rezystory, kondensatory, cewki czy transformatory. Warto, więc mieć już jakieś pojęcie o prądzie, czytając drugą część.

Warta uwagi jest też Elektronika dla bystrzaków. Są tu opisane podstawy, działanie elementy. Autor wprowadza też czytelnika w świat układów scalonych. Jest rzecz jasna legendarny NE555 :) Są też porady typu "jak wyposażyć swój warsztat". Mamy też pokazane w jaki sposób wykonywać podstawowe pomiary z wykorzystaniem multimetru.

O książkach dla początkujących (choć w sumie nie tylko dla nich) napisałem też na swoim blogu: "Książki o elektronice dla początkujących". Jak widać nie bez powodu wspominam o książkach pana Dietera Nührmanna, na blogu też poleciłem je w pierwszej kolejności. Są tego warte. No i da się je wyhaczyć na aukcjach.

Może temat ruszy. Na koniec dodam, że ostatnio szukałem z ciekawości, na zagranicznych stronach porad dla ludzi, którzy chcieliby poważniej zająć się elektroniką, projektowaniem. Natknąłem się na dwie książki, obie po angielsku, do znalezienia w formie PDF.

- "Fundamental Of Electric Circuits" Charles Alexander, Matthew Sadiku
- "Microelectronic Circuits" Adel Sedra, Kenneth Smith

Jeszcze nie miałem czasu ich ruszyć. Zobaczymy, może uda się przebrnąć.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2017, o 17:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Ja polecam tę pozycję: Walt Kester "Przetworniki A/C i C/A. Teoria i praktyka." - chyba obecnie najlepsze opracowanie tego tematu - szczególnie przydatne są informacje praktyczne.

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO