Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 13:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 gru 2014, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Mam windę na jednym dysku i chciałem na innym dysku postawić linux fedora electronic ale za skarby nie mogę tego zrobić.
Sama instalacja linuxa przebiega prawidłowo ale jak uruchamiam ponownie kompa to już nie mogę bujnąć linuxa.
Wybieram w biosie właściwy dla linuxa dysk ale nie startuje.
Raz miałem trzy linie wyboru startu systemu ale wybierając linuxa nie uruchomiło się nic. Po wybraniu dysku uruchamiania z windą windows startuje normalnie.

Podpowiecie coś ?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2014, o 22:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

matrix napisał(a):
(...)Podpowiecie coś ?

Odpisz na poniższe pytania:
1. Czy dysk na którym chcesz zainstalować linux'a to fizycznie inny dysk, czy inny dysk w znaczeniu inna partycja?
2. Czy podczas instalacji (oba dyski, czyli linuxowy i windows'owy są włączone), podczas wyboru miejsca instalacji linux'a i wyboru jakie dyski mają być ew. sformatowane czy wtedy widać partycję (dysk) windowsowy?
3. Czy podczas końcowych ustawień GRUB'a (GRUB'a2 lub ew. LILO) jest komunikat, że instalator linux'a wykrył inne systemy (windows) na którymś z dysków?
4. Jeśli to są dwa fizycznie inne dyski, to czy to przypadkiem nie jest tak, że jeden jest PATA (IDE) a drugi SATA?

Edit1:
Być może tutaj jest odpowiedź czemu Ci się nie udaje.

Pozdrawiam! j23

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Ostatnio edytowano 21 gru 2014, o 22:22 przez j23, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2014, o 22:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Na którym dysku instalujesz LILO lub GRUBa ?

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2014, o 23:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

j23 napisał(a):
Odpisz na poniższe pytania:
1. Czy dysk na którym chcesz zainstalować linux'a to fizycznie inny dysk, czy inny dysk w znaczeniu inna partycja?
2. Czy podczas instalacji (oba dyski, czyli linuxowy i windows'owy są włączone), podczas wyboru miejsca instalacji linux'a i wyboru jakie dyski mają być ew. sformatowane czy wtedy widać partycję (dysk) windowsowy?
3. Czy podczas końcowych ustawień GRUB'a (GRUB'a2 lub ew. LILO) jest komunikat, że instalator linux'a wykrył inne systemy (windows) na którymś z dysków?
4. Jeśli to są dwa fizycznie inne dyski, to czy to przypadkiem nie jest tak, że jeden jest PATA (IDE) a drugi SATA?


Ad.1 Jest to fizycznie inny dysk
Ad.2 Obydwa a w zasadzie trzy są włączone, wszystkie widać a formatuję tylko jeden na którym chcę postawić linuxa
Ad.3 Niczego sam nie ustawiam, wszystko dzieje się automatycznie i nie wykrywa że na jakimś dysku jest jakiś system
Ad.4 Tak, jeden z nich jest IDE a drugi SATA2, instaluję linuxa na IDE a na sata SSD siedzi winda.

PROTON napisał(a):
Na którym dysku instalujesz LILO lub GRUBa ?

Niczego nie instaluję, wszystko samo sę instaluje.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 08:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Jeśli jak twierdzisz wszystko się samo instaluje to prawdopodobnie GRUB zainstalował się w sektorze rozruchowym pierwszego dysku czyli najprawdopodobniej na tym na którym masz Windows.
Po co więc przestawiasz w BIOS-ie na start z dysku, który nie posiada sektora rozruchowego?

Po włączeniu komputera zaraz po instalacji Linuksa powinno pojawić się menu GRUB-a w którym będziesz mógł wybrać z jakiego systemu operacyjnego chcesz skorzystać (Windows/Linux).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 08:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Dokładnie, napisz jeszcze jaka dystrybucja tego Linuxa.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 09:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Ja widzę problem w tym że instalacja poszła w automacie bez ustawienia instalacji gruba
https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fe ... oning.html w sekcji 5.4.8.1. Boot Loader Installation
i tam piszą że w przypadku gdy jest więcej niż jeden dysk należy sprecyzować położenie gruba oraz w zależności od biosu jeśli UEFI to potrzebna dodatkowa partycja GPT
schematy partycji:
https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fe ... ended.html



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 09:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

No jak na razie to możemy się tylko domyślać jaka to dystrybucja, ale ja bym żadnej totalnie bez nadzoru nie instalował.
Na mój rozum to w każdej dystrybucji (a przynajmniej w tych z którymi miałem styczność, a było ich z 5) jest możliwość nakazania zainstalowania GRUB-a/LILO w na konkretnym dysku lub partycji (nie musi siedzieć w MBR).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 14:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Właśnie kolega Mokrowski ma rację.
To jest doskonałe rozwiązanie dla osób traktujących Linuksa jako dodatkowy OS - znudzi Ci się lub nie spodoba zabawa z Lin to po prostu sformatujesz jego dysk jak będziesz chciał i wszystko da się uruchomić bez problemu tak jak wcześniej.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 16:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

Grzegorz... napisał(a):
Właśnie kolega Mokrowski ma rację.(...)
Tyle już zostało napisane, że pozostaje tylko dodać aby pamiętać o takich sprawach jak komendy konsoli windows jak: fixboot, fixmbr (to drugie w razie jakby coś z instalacją poszło nie tak i trzeba by zajrzeć z powrotem do Windows).
Jest jeszcze taka sprawa, czy przypadkiem nie dałoby rady zainstalować linux'a z płyty LiveDVD - takiej jak podawana z tej strony:
http://spins.fedoraproject.org/fel/
To znaczy mam na myśli sytuację, kiedy podłączone są oba dyski (i oba widoczne w BIOS), dysk z Windows'em przed instalacją startuje jako pierwszy, ale w przypadku kiedy odpalana jest płyta LiveDVD z linux'em oczywiste jest ustawienie w BIOS'ie boot'owania tak, aby to napęd optyczny jako pierwszy był przeszukiwany. Wtedy Linux Fedora ładuje się z płyty Live z domyślnymi ustawieniami i -być może istnieje opcja jak np. w Damn Small Linux- że z paska zadań (pulpit Linux) jest możliwość zainstalowania systemu na stałe na wybranym dysku twardym.
Co do kolejności bootowania systemów to w Linux'ie jest jeszcze taki ciekawy program co się nazywa startup-manager, czy jakoś tak, dzięki któremu spod Linux'a decydujemy, który system ma domyślnie startować jako pierwszy.

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Ale kolega Mokrowski napisał coś dokładnie odwrotnego.
Jeśli masz dla przykładu Win na 1 dysku, a zainstalujesz linuksa i GRUB-a (LILO) na drugim to po ewentualnej rezygnacji z Linuksa nie musisz robić nic poza zmianą dysku do zbootowania w BIOS-ie ponieważ 1 dysk nie zostanie niczym Linuksowym "dotknięty" i wtedy początkowe słowa kolegi zakładającego temat miały by sens.
Podstawa to wiedzieć gdzie zainstalowano program rozruchowy (prawdopodobnie GRUB) i wówczas nie będzie problemu z wystartowaniem.
Dodatkowo można odpalić jakąkolwiek dystrybucje LIVE i zainstalować GRUB-a ręcznie na wybranym dysku aby nie przeinstalowywać już zainstalowanego systemu Linux.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 20:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

Grzegorz... napisał(a):
Ale kolega Mokrowski napisał coś dokładnie odwrotnego.
Jeśli masz dla przykładu Win na 1 dysku, a zainstalujesz linuksa i GRUB-a (LILO) na drugim to po ewentualnej rezygnacji z Linuksa nie musisz robić nic poza zmianą dysku do zbootowania w BIOS-ie ponieważ 1 dysk nie zostanie niczym Linuksowym "dotknięty" i wtedy początkowe słowa kolegi zakładającego temat miały by sens.
No tak, ale gdzie ja napisałem, że trzeba robić coś więcej niż odpowiednio skonfigurować GRUB'a? -tzn. tego jak i że w ogóle odpowiednio trzeba go skonfigurować nie napisałem, ale GRUB i tak musi być żeby były dwa systemy,tzn. Linux na jednym dysku (fizycznie innym niż dysk, na którym jest Windows) i Windows na drugim, natomiast obszar rozruchowy jest wspólny dla obu systemów i dlatego GRUB może być widoczny w czasie zainstalowanego Linux'a jak i gdyby się go usunęło. Komendy konsoli Windows podałem z przyczyn:
- fixmbr - naprawa obszaru rozruchowego dla Windows, gdyby: instalator Linux'a nie skonfigurował Linux'a jak należy, lub gdyby właśnie kolega chciał przywrócić wszystko tak jak było dawniej, czyli system Windows odpalany BEZ GRUB'a z jednego dysku SATA, na którym jest zainstalowany (a nie dla przykładu GRUB będzie siedział z jakichś powodów na dysku IDE i żeby odpalić Windows to ten drugi dysk będzie musiał być podłączony). Ta komenda jest przydatna po usunięciu Linux'a, aby przywrócić poprzednie ustawienia systemu Windows.
- fixboot - zmienia dysk, z którego ma nastąpić rozruch systemu/systemów, wybiera/zmienia gdzie jest obszar rozruchowy (GRUB)


Grzegorz... napisał(a):
Podstawa to wiedzieć gdzie zainstalowano program rozruchowy (prawdopodobnie GRUB) i wówczas nie będzie problemu z wystartowaniem.
Dodatkowo można odpalić jakąkolwiek dystrybucje LIVE i zainstalować GRUB-a ręcznie na wybranym dysku aby nie przeinstalowywać już zainstalowanego systemu Linux.
Być może coś niejasno napisałem, ale drogi Kolego Grzegorz pisząc o dystrybucji Live DVD dla Linux'a chodziło mi dokładnie o to co tutaj napisałeś.

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 20:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

@j23
Nie denerwuj się ;).
Pewnie i Ty i ja wiemy o co chodzi, ale kolega który założył temat chyba się troszkę "przestraszył" przez nasze wpisy ;).
Naprawdę nie ma się czego bać - to tak jak czytanie DS dla uC - przeczytasz i przynajmniej w połowie wiesz o co chodzi.
Ja akurat Linuksem zainteresowałem się w 1995 roku czyli prawie 20 lat temu, a wtedy mało kto wiedział "z czym to się je", a Internet "raczkował". Niestety prawie 20 lat minęło, a mity i problemy nadal nie są rozwiane - po prostu ludzie boją się czegokolwiek innego niż Windows.

Nie czuje się jakimś autorytetem w tej dziedzinie, ale jak ktoś ma w tym temacie problem to proszę "walić do mnie jak w dym".

Dodam, że wykorzystywałem i do tej pory wykorzystuję Linuksa w sporych sieciach.
Kiedyś posiadałem "osiedlówkę" na prawie 350 komputerów do tego w małych firmach, urzędach i zawsze wszyscy byli zadowoleni ze względu na szybkość no i co tu dużo mówić zerowy koszt poza moją pracą.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 21:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 123
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 10

Ja u siebie musiałem ustawić w BIOS'ie (w boot menu) opcję "legacy OS" (czy jakoś tak podobnie się nazywała), bo inaczej automatycznie uruchamiał się WIN8, mimo poprawnego zainstalowania GRUB'a podczas instalacji Linuxa (mam tylko jeden fizyczny dysk, podzielony na partycje).
Co ciekawe wybranie Legacy OS uruchamia poprawnie GRUB'a (i za jego pomocą linux'a), ale już uruchomienie z menu GRUB'a Windowsa - nie działa (cos tam porzeźbi i wypisuje komunikat o błędzie).
Na szczęście komputer (laptop) posiada dodatkowy guzik uruchamiający, który wchodzi od razu do menu, gdzie można np. wykonać odzyskiwanie danych - jest tam też opcja "Boot manager", a następnie Windows Boot - po wybraniu którego Windows uruchamia się poprawnie.
Jak chcę uruchomić Windowsa (co zdarza się b. rzadko), to wciskam ten dodatkowy guziczek ;-)

Przy okazji - może ktoś wie dlaczego w dystrybucji Xubuntu 12.04 (na Xfce) podczas uruchamiania systemu nie widać kolejno uruchamiających się usług - tylko czarny ekran. Dopiero jak wchodzą iksy, to się pokazują jakieś grafiki uruchamiania i klepsydra.
Trochę z tym walczyłem (rok temu, więc teraz nie pomnę szczegółów co wtedy próbowałem), ale nie udało mi się tego uruchomić - a zawsze lubiłem popatrzeć czy wszystko jest OK ;-)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

Grzegorz... napisał(a):
@j23
Nie denerwuj się ;).
:) Nie denerwuję się, tzn. denerwuję się ew. tym, że coś nie tak napisałem (w kwestii:
Grzegorz... napisał(a):
Ale kolega Mokrowski napisał coś dokładnie odwrotnego
), lub napisałem niedokładnie - dlatego precyzuję. ;)


Grzegorz... napisał(a):
(...)Ja akurat Linuksem zainteresowałem się w 1995 roku czyli prawie 20 lat temu, a wtedy mało kto wiedział "z czym to się je", a Internet "raczkował". Niestety prawie 20 lat minęło, a mity i problemy nadal nie są rozwiane - po prostu ludzie boją się czegokolwiek innego niż Windows.
Napiszę trochę lekki OFFTOP, ale może łaskawy moderator może przymknie oko ;)
Wiem dokładnie o czym piszesz i Ty Kolego Grzegorz i Kolega Mokrowski i Kolega PROTON i bardzo dobrze, że zwracasz mi uwagę, gdybym coś pokiełbasił, bo o to nie trudno u mnie. ;) Poza tym to najlepsze zastosowanie Prawa dr Murphy'ego ;) Chylę czoła, że miałeś już w 95' roku z Linux'em do czynienia, a więc przypuszczam że pamiętasz jeszcze czasy naprawdę darmowego internetu - tzn. jak ktoś wiedział skąd i jak co ściągnąć ;) :lol: Ja też mam trochę latek, komputerami zajmuję się... hmm.. PC'tami jakoś tak od 1994/1995 roku, ale z samym Linux'em miałem styczność dopiero gdzieś tak po 2000 Roku. Wcześniej był tylko "nagi" DOS i Norton Commander ;) Mój pierwszy samodzielnie zainstalowany Linux: Debian Woody 3.0 ;)


Grzegorz... napisał(a):
Nie czuje się jakimś autorytetem w tej dziedzinie, ale jak ktoś ma w tym temacie problem to proszę "walić do mnie jak w dym".
Dzięki za informację. Bardzo możliwe, że zwrócę się niebawem o pomoc/poradę, bo zawsze chciałem się nauczyć jak kompilować własne jąderko (takie całkiem własne, coś jakby Linux z Minix'a)... Na razie to jeszcze w sferze moich marzeń. Nigdy nie miałem czasu żeby się za to porządnie zabrać. ;)

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2014, o 23:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

No napisałem w pierwszym poście że był to
matrix napisał(a):
Mam windę na jednym dysku i chciałem na innym dysku postawić linux fedora electronic

Jak instalowałem to trafiłem najpierw na wersję 20 a później 21 i żadna nie hulała.

Zrobię jak podał kolega
mokrowski napisał(a):
1. Przed instalacją systemu GNU/Linux, ustaw w biosie (lub w tym co pełni funkcję biosu), start z dysku na którym będzie Linux.
2. Zainstaluj dystrybucję GNU/Linux na tym dysku.
3. Instalator sam się zorientuje że masz na innym dysku MS Windows i doda wpis do menu boot'owania dla tego systemu. i nie dotknie dysku z Windows chyba że w instalatorze sam tego będziesz chciał..


i napiszę jak poszło.
Ale nie da się niczego spierdzielić ?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 08:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

mokrowski napisał(a):
Upewnij się że nie instalujesz GNU/Linux na dysku z Windows. Zrób to dokładnie. Instalator żadnej ze znanych mi dystrybucji nie dotyka dysków których nie dostał pod opiekę. Że zacytuję ,,nie spierdzielisz" chyba że będziesz chciał :-)
GNU/Linux zainstaluje się na dysku do tego przeznaczonym i w swoim programie ładującym (pewnie GRUB), doda wpis do startu MS Windows z innego dysku. Ten wpis będzie tak chytry, że startujące MS WIndows jest przekonywane że ma 1 i tylko 1 swój dysk (to są szczegóły techniczne jak to GRUB robi, ale robi) :-)


Dodam, że wczoraj skończyłem instalować dla kolegi kubuntu na dodatkowym osobnym dysku i nie ma żadnego problemu - GRUB się odpala i widzi wszystkie systemy (XP, win7, kubuntu).
Teraz specjalnie dla zakładającego temat dla testu dorzuciłem "czystego" Debiana na dołożonym przeze mnie dysku i wskazałem, że na nim ma być GRUB. Sprawa wygląda tak, że jak w BIOS-ie ustawię start z dysku z win7 to pojawia się wybór win7, XP, jak ustawię start z dysku z kubuntu to mam do wyboru kubuntu właśnie oraz 7 i XP, a jak ustawię start z dysku z Debianem to mam jego właśnie, kubuntu, 7 i XP (dodam, że z każdego menu wyboru uruchamia się bez problemu każdy widoczny tam system).
Także jak widać GRUB świetnie sobie radzi z takimi sytuacjami.
Generalnie trzeba po prostu wiedzieć co i gdzie się instaluje i właśnie dlatego wcześniej pisałem aby nie pozostawiać wszystkiego automatom szczególnie w sytuacji gdy dany system nie będzie jedynym na komputerze.

j23 napisał(a):
Dzięki za informację. Bardzo możliwe, że zwrócę się niebawem o pomoc/poradę, bo zawsze chciałem się nauczyć jak kompilować własne jąderko (takie całkiem własne, coś jakby Linux z Minix'a)... Na razie to jeszcze w sferze moich marzeń. Nigdy nie miałem czasu żeby się za to porządnie zabrać. ;)


Zaraz "wpadnie" moderator i nas wyrówna za offtopy, ale są w temacie ;).
Wszystko zależy co chcesz osiągnąć.
Czy ma to być jakaś dystrybucja tyle, że z dostosowanym do twoich potrzeb kernelem - coś takiego często robiłem na routerach robionych z PC obsługujących masę połączeń (jak dobrze skonfigurujesz to na prawdę są świetne jeśli chodzi o wydajność w porównaniu z "sprzętowymi"). Tu jest w miarę prosto i o tyle lepiej, że aktualizacja polega na zainstalowaniu nowych pakietów i ewentualnym przekompilowaniu jądra.

Inna sprawa to taka zabawa: http://www.linuxfromscratch.org/
Polega to na budowaniu "własnego Linuksa".
Bawiłem się tym na stareńkich 486, 586 i jako routery czy małe serwery WWW dla wewnętrznych sieci działało to świetnie i z szybkością światła (np. uruchomienie pełnego routera w 7-8 s na pentium I czy też płytce mini-ITX z słabiutkim procesorem VIA). Odpala się tam tylko to co się chce - no ale tu jest już potrzebna wiedza jak to wszystko po kolei działa. Do tego aktualizacja to katorga polegająca na przekompilowaniu każdego programu. Teraz widzę, że projekt się rozwinął i ma nawet jakieś automaty, ale kiedyś była to świetna "ręczna dłubanina" ;).
Do tego podpowiem, że czekając na możliwość sprawdzenia nowych modułów WIFI z Mirkowego sklepu zastanawiam się czy tam aby nie siedzi Linux pod daną architekturę.
Sam budowałem takie dedykowane systemy dla ARM-ów wbudowanych w stare routery WIFi np. Planet WAP-4035. Teraz takie zabawy mało się opłacają ze względu na cenę sprzętu (router za 60 zł) i dopracowanie oryginalnych firmwarów, ale parę lat temu to była świetna zabawa kupić tani (wtedy około 400-600 zł!!!) AP i zamienić go w router, który ma funkcje takiego który kosztuje 1800 zł - takie były realia i ceny :).

Teraz z kolei "bawię się" RPI B+ , który zakupiłem od kolegi z forum - jeszcze mało rozkminiłem, ale sprzęcik zacny. Będzie z tego router, printserver, NAS dla domowej sieci. Piękna sprawa, że tak nam się sprzęt inny niż PC rozwinął. Dobra kończę, bo mi się "gadulec" jak u Mirka włączył ;).

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 12:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

matrix napisał(a):
Ale nie da się niczego spierdzielić ?
Kolego Matrix, zrób tak jak Kolega Mokrowski pisze. Wskazane by było, żebyś miał możliwość jakiegoś kontaktu ze Światem (czyt. forum atnel) ;) gdyby naprawdę coś poszło nie tak, co jest mało prawdopodobne, ale niczego wykluczyć nie można. Ze swojej strony jeszcze raz tylko dodam, że GDYBY coś jednak poszło nie tak, to bierzesz odłączasz dysk z linux'em, odpalasz PC'eta z podłączonym dyskiem Windows, ale tak, żeby po restarcie pierwszy był boot'owany CD z systemem Windows. Potem wchodzisz do konsoli odzyskiwania systemu Windows, piszesz w konsoli:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
i masz naprawianego Windows'a, no i możesz zaczynać zabawę z instalacją Linux'a od początku ;)
Na pocieszenie mogę tylko dodać, że osobiście nie znam ani jednej osoby, która w przeszłości nie miałaby większych lub mniejszych problemów z instalacją Linux'a, więc każdy to przechodzi ;) -no, okey, może oprócz Kolegi Mokrowskiego ;)


Grzegorz... napisał(a):
Inna sprawa to taka zabawa: http://www.linuxfromscratch.org/
Polega to na budowaniu "własnego Linuksa".(...)
Kolego kochany! WIELKIE dzięki za tą stronkę! Tyle szukam po internecie, ale tego nie znalazłem. Teraz co prawda nie mam czasu, bo wariactwo przedświąteczne, ale po świętach będę na bank coś w tym działał.


Grzegorz... napisał(a):
Teraz z kolei "bawię się" RPI B+ , który zakupiłem od kolegi z forum - jeszcze mało rozkminiłem, ale sprzęcik zacny. Będzie z tego router, printserver, NAS dla domowej sieci. Piękna sprawa, że tak nam się sprzęt inny niż PC rozwinął. Dobra kończę, bo mi się "gadulec" jak u Mirka włączył ;).
Tak.. RPI - zwłaszcza ta kolejna odmiana ze zwiększoną ilością portów i RAM'u ma potencjał. Mam nadzieję, że też niedługo znajdę trochę czasu żebv się tym "pobawić". ;)

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 13:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

j23 napisał(a):
Grzegorz... napisał(a):
Inna sprawa to taka zabawa: http://www.linuxfromscratch.org/
Polega to na budowaniu "własnego Linuksa".(...)
Kolego kochany! WIELKIE dzięki za tą stronkę! Tyle szukam po internecie, ale tego nie znalazłem. Teraz co prawda nie mam czasu, bo wariactwo przedświąteczne, ale po świętach będę na bank coś w tym działał.


Uwierz mi, że przy LFS to przedświąteczne wariactwo to na prawdę pikuś ;), ale dla pasjonatów podpowiem, że warto. Nie ma nic piękniejszego od takiej satysfakcji jak wszystko zadziała tak jak chcesz :).

j23 napisał(a):
Grzegorz... napisał(a):
Teraz z kolei "bawię się" RPI B+ , który zakupiłem od kolegi z forum - jeszcze mało rozkminiłem, ale sprzęcik zacny. Będzie z tego router, printserver, NAS dla domowej sieci. Piękna sprawa, że tak nam się sprzęt inny niż PC rozwinął. Dobra kończę, bo mi się "gadulec" jak u Mirka włączył ;).
Tak.. RPI - zwłaszcza ta kolejna odmiana ze zwiększoną ilością portów i RAM'u ma potencjał. Mam nadzieję, że też niedługo znajdę trochę czasu żebv się tym "pobawić". ;)

Pozdrawiam! j23 Jarek


No podpowiem Ci, że pomiędzy B a B+ pamięć się nie zmieniła (jeśli chodzi o pojemność - 512 MB), ale dodane porty USB skłoniły mnie w końcu do próby zrobienia z tego co dają czegoś konkretnego :) - tym bardziej, że gotowy Debian pod tę płytkę śmiga, a to mój ulubiony Linux.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 22:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Możecie mi wierzyć lub nie ale skorzystalem z podpowiedzi mokrowski i.... nic.
Ustawiłem dysk na którym chcę zainstalować linuxa jako pierwszy. Następnie ustawiłem bootowanie z dvd romu. Ręcznie ustawiłem partycje dla poszczególnych sekcji, 10G na ROOT, 10G na BOOT, ponad 2G na SWAP choć mam 4G ramu i reszta na GOME. I jak startuję z dysku na którym zainstalowałem Linuxa to.... startuje non stop od nowa. NMawet nie pokazuje się tabelka wyboru systemu.

Nadmienię że naprawdę instalowanie systemów win xp czy win7 mam w najmniejszym palcu i nigdy nie miałem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną wpadką kiedy zginęła mi partycja MBR, ale wóczas nic nie pomagało, nawet FIXMBR.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 22:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

matrix napisał(a):
Możecie mi wierzyć lub nie ale skorzystalem z podpowiedzi mokrowski i.... nic.
Ustawiłem dysk na którym chcę zainstalować linuxa jako pierwszy. Następnie ustawiłem bootowanie z dvd romu. Ręcznie ustawiłem partycje dla poszczególnych sekcji, 10G na ROOT, 10G na BOOT, ponad 2G na SWAP choć mam 4G ramu i reszta na GOME. I jak startuję z dysku na którym zainstalowałem Linuxa to.... startuje non stop od nowa. NMawet nie pokazuje się tabelka wyboru systemu.

Nadmienię że naprawdę instalowanie systemów win xp czy win7 mam w najmniejszym palcu i nigdy nie miałem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną wpadką kiedy zginęła mi partycja MBR, ale wóczas nic nie pomagało, nawet FIXMBR.


To może jednak spróbuj podczas instalacji wskazać jako docelowy dysk dla GRUB-a ten gdzie "leży" Windows, a on Ci wynajdzie inne systemy i je doda do menu.
Powiem tak nigdy nie miałem problemów z jakąkolwiek dystrybucją Linuksa w sensie odpalania i nie mogę się "wczuć" w Twój klimat - pewnie jakbym to dostał "do łapek" to problem by się rozwiązał w 5 minut ;).

A co do MBR to nie jest to partycja - zobacz na czym polega start PC.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 23:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Ja też instalowałem kilka razy linuxa, czy to fedorę czy inne dystrybucje ale nigdy na innym dysku i nie razem z windowsem. Instalując linuxa samego dla siebie nie miałem kłopotów z instalacją.
Wiem że MBR nie jest partycją ale nie wiedziałem jak to nazwać.

Jeszcze spróbuję inaczej. Odłączę podczas instalacji dysk z windą. Zainstaluję na "czyściocha" na oddzielnym dysku linuxa. Zobaczę jak pójdzie.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 23:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

matrix napisał(a):
(...)
Kolego Matrix zobacz tutaj:http://traxter-online.net/naprawa-i-konfiguracja-rozruchu-windows/
Chodzi mi o drugie okienko od góry, gdzie jest wybór dysku do (dysku) partycji rozruchowej.


Proponuję zrobić tak:
1. Podłącz wszystkie dyski (w BIOS'ie mają być widoczne).
2. Potem tak.. Wchodzisz do Panel_Sterowania->Narzędzia_administracyjne->Zarządzanie_komputerem->Zarządzanie dyskami
Zobacz jaką literę dysku ma dysk IDE na którym ma stać linux, a jaką ma obecnie Windows (zakładam, że tzw. SYSTEM to jest dysk C:).

3. Następnie otwierasz konsolę i wpisujesz:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

np.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

jeśli Z: to jest litera dysku IDE dla Linux.

4. Restartujesz komputer, żeby sprawdzić czy Windows uruchomi się z innej partycji (dysku) rozruchowego, bo fixboot'em zmieniłeś literę dysku.
5. Jeśli Windows uruchomił się wtedy włóż płytkę instalacyjną do napędu optycznego i zrestartuj kompa tak żeby CD/DVD był bootowany jako pierwszy (instalacja linuxa z płytki).
6. W trakcie instalacji powinieneś mieć możliwość wyboru miejsca do instalacji programu rozruchowego dla linux'a (tego GRUB'a - Grand coś tam Bootloader), wybierz tą samą partycję, którą wybierałeś dla fixboot'a.
7. Jeśli Linux się zainstaluje (i tylko Linux), to spróbuj zainstalować taki program linux'owy co się nazywa "startup-manager", chyba najlepiej z konsoli linux:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

8. Uruchamiając "Menadżer Uruchamiania" (lub Startup Manager - zależy jak Ci go Linux nazwie) możesz dopisać system do listy systemów uruchamianych w czasie rozruchu i wybrać, który system ma się domyślnie uruchamiać jako pierwszy.

Przygotuj sobie jakiś sprzęt, żebyś w razie czego mógł zadać pytanie na forum gdybyś miał chwilowo unieruchomiony komputer.

Pozdrawiam! j23 Jarek

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

matrix napisał(a):
Jeszcze spróbuję inaczej. Odłączę podczas instalacji dysk z windą. Zainstaluję na "czyściocha" na oddzielnym dysku linuxa. Zobaczę jak pójdzie.
Tak pójdzie, tyle że w BIOS'ie dysk IDE będzie MUSIAŁ BYĆ widoczny jako pierwszy boot'owalny i w praktyce tak by musiał działać, no i wtedy do listy GRUB'a musisz jakoś dopisać Windows'a - np. tym właśnie startup-manager'em, o którym wspomniałem.

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

No właśnie dysk na który instalnąłem linuxa nie ma przypisanej litery.
Do tego nie chciałbym mieszać na dysku z windowsem.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 23:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Oj kolego J23 no można tak kombinować, ale po co.
Przecież większość dystrybucji bez problemu działa "obok Windows", jeśli parę razy instalowałeś jakiekolwiek dystrybucje to musisz o tym wiedzieć.
Na prawdę ciężko mi zrozumieć problem kolegi, bo mamy za mało danych i nie wiemy jaki popełnia błąd.
Patrząc na to forum to jednak zbytnie kombinowanie często się mści na tym kto tego próbuje i dotyczy to zarówno uC jak i komputerów.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

matrix napisał(a):
No właśnie dysk na który instalnąłem linuxa nie ma przypisanej litery.
Do tego nie chciałbym mieszać na dysku z windowsem.


I nie musi - Linuksowi litery przypisane do dysków są obce i niepotrzebne.
Do tego współczesne dystrybucje nie potrzebują nawet konkretnego ustawienia dysków w kolejności (kiedyś były z tym problemy jak się zmieniało lub dodawało dysk ATA). Dziś używa się UUID i kolejność podłączenia dysków nie ma znaczenia.
Przepraszam, ale chciałbym pomóc jednak nie mogę zrozumieć problemu "na odległość".

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2014, o 23:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Ale nie popełniam (raczej) żadnego błędu. No jaki błąd można popełnić?
Od początku...
1. Walę do biosu
2. ustawiam jako pierwszy do rozruchu dysk ten na którym zainstaluję linuxa
3. jako boot ustawiam dvd rom by odpalić live cd
4. wybieram opcję instalacji linuxa
5. ustawiam wielkości dla ROOT'a, /, SWAP, BOOT i HOME
6. klikam akceptuj i ustawiam hasło dla ROOT'a i admina dla systemu
7. całość instaluje się na wybranym przez moją osobę dysku
8. zakończenie instalacji więc uruchamiam ponownie kompa
9. zmieniam bootowanie z dvd romu na dysk na którym władowałem linuxa
10. ponowny rozruch kompa
11. test pamięci, wyświetla dostępne dyski i... niby przechodzi jakby do uruchmienia systemu ale... restartuje kompa i tak w koło.

KONIEC

A właściwie jest jakiś wymóg co do wielkości poszczególnych partycji ?Ja ustawiałem 10G dla root'a, 5G dla boot, 10G dla / i z 40G reszta to HOME.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2014, o 16:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

matrix napisał(a):
Ale nie popełniam (raczej) żadnego błędu. No jaki błąd można popełnić?
Od początku...
1. (...) 2. (...) 3. (...) 4. (...)
5. ustawiam wielkości dla ROOT'a, /, SWAP, BOOT i HOME
Ustawiasz tutaj flagę rozruchową dla partycji ROOT jako partycję boot'owalną (B flag)?


matrix napisał(a):
(...)11. test pamięci, wyświetla dostępne dyski i... niby przechodzi jakby do uruchmienia systemu ale... restartuje kompa i tak w koło. (...)
Restartuje kompa, bo nie znajduje obszaru rozruchowego jak trzeba. Nie wiem czemu. Sposób, który znam na zaradzenie problemu podałem.


matrix napisał(a):
A właściwie jest jakiś wymóg co do wielkości poszczególnych partycji ? Ja ustawiałem 10G dla root'a, 5G dla boot, 10G dla / i z 40G reszta to HOME.
Swap i boot nie musi być aż tak duży. Swap -moim zdaniem- trochę zależy od tego ile RAM'u masz w komputerze i trochę od danej dystrybucji, tzn. zapotrzebowania systemu na pamięć podręczną. Tzn. wielkość swap'u dałbym co najmniej taką ile jest RAM'u w komputerze, ale to ja tak robię, Ty możesz inaczej.


Grzegorz... napisał(a):
Przepraszam, ale chciałbym pomóc jednak nie mogę zrozumieć problemu "na odległość".
W takim wypadku jedyne co mi przychodzi do głowy, to żeby kolega Matrix nagrał komórką filmik - zwłaszcza co i jak wygląda w BIOS'ie, ustawianie partycji, no i co i jak się dzieje przy restartowaniu kompa. Też nie lubię pomagać na odległość. :/ To się czasami mija z celem.


Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2014, o 10:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

mokrowski napisał(a):
Wybierasz start z CDROM a co z kolejnościami dalszych dysków? W czasie instalacji systemu GNU/Linux widzi pewnie (spekuluję) następującą listę:
1. Dysk CD/DVD
2. Dysk z Windows
3. Dysk z GNU/Linux

Myślę że zgadniesz dlaczego GNU/Linux nie startuje po instalacji. On wcale nie uważa że dysk na którym został zainstalowany jest 1'szy.
Czy twój bios nie ma opcji: Boot Menu (jakiś klawisz funkcyjny w czasie startu)?

Jeśli ma to ustaw dyski w biosie w kolejności:
1. Pierwszy dysk przeznaczony na GNU/Linux
2. Drugi dysk na MS Windows


No właśnie jest tak jak piszesz na końcu czyli najpierw dysk z linux a później z windowsem.
Z instalacją samego windowsa nie mam najmniejszych kłopotów, z instalacją samego linuxa też nie, ale tych dwóch systemów na oddzielnych dyskach nie mogę ogarnąć.

Jutro, yyy znaczy dzisiaj w dzień nagram telefonem co i jak.


EDIT
Tak wygląda ustawienie dysków. Kingston ma windowsa a na 40G instaluję linuxa



Za chwilę pod spodem zapodam jeszcze dwa filmiki.

Tak wygląda ustawianie poszczególnych partycji:



A tak działa linux zaraz po instalacji, ale po restarcie już nie chce się uruchomić.



Po tej instalacji i podczas startu gdy nacisnę F12 (BOOT MENU) to jak wybiorę z dysku na którym jest linux to pokazuje mi się wybór systemów gdzie mam trzy opcje, 2x Fedora Linux i windowsa według obrazka poniżej.

Obrazek


Niestety wybranie którejś z pierwszych opcji (linux) skutkuje na końcu błędem z informacją:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2014, o 12:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

1. Musisz poinformować komputer, że JEDYNA partycja boot'owalna to tam gdzie siedzi GRUB. Robisz to komendą fixboot spod konsoli Windows.
2. Ustawiając partycję linux'owe ustaw tak, żeby partycja na system Linux była ta sama co bootowalna dla Linux (czyli powinieneś mieć 3 partycje Linux'owe: / + /home + swap).
3. Tam przy ustawianiu partycji jest taka opcja LVM - co się pokaże gdy rozwiniesz strzałką tą listę?

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2014, o 13:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

j23 napisał(a):
2. Ustawiając partycję linux'owe ustaw tak, żeby partycja na system Linux była ta sama co bootowalna dla Linux (czyli powinieneś mieć 3 partycje Linux'owe: / + /home + swap).

Jak to zrobić ?
j23 napisał(a):
3. Tam przy ustawianiu partycji jest taka opcja LVM - co się pokaże gdy rozwiniesz strzałką tą listę?

Zaraz nagram filmik.

Może nie będę nagrywał. Tam jest do wyboru
- standardowa partycja
- BTRFS
- cienkie zabezpieczenie LVM
No i LVM

Teraz piszę z Linux live cd.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO