Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 23:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 gru 2014, o 11:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Witam

Ostatnio zobaczyłem fajną ozdobę świąteczną - spadające sople na diodach LED z "miękkim" ich zapalaniem i wygaszaniem. Chciałbym coś takiego zrobić na atmedze8, ale nie wiem czy na jej wszystkich portach na raz można zapalić pojedyncze diody LED bezpośrednio (ok 10 - 20 mA na jeden port), czy się nie spali układ. Czy lepiej za pomocą portów sterować tranzystorami - ale wówczas zwiększy mi się ilość elementów.
W dokumentacji procesora producent napisał:
MAX DC Current per I/O Pin ................................................ 40.0mA
Ale czy procesor zdzierży, gdy na wszystkich portach dostanie taki prąd (ilość portów x 40mA). Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii.

Kolejne pytanie - jak z punktu widzenia mocy kontrolera lepiej sterować diodami - czy lepiej stanem wysokim i dioda przez rezystor do masy, czy stanem niskim (dioda przez rezystor do plusa zasilania). W którym przypadku układ się mniej grzeje?

Kolejne pytanie - czy procesor ten będzie poprawnie pracował przy kilkustopniowym mrozie na wewnętrznym oscylatorze RC na 8MHz? Mój laptop kiedyś musiał ruszyć przy -32 st. C - pracował poprawnie (poza dłuuugą poświatą na monitorze), ale on ma zewnętrzny kwarc.

pozdrawiam

Andrzej

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2014, o 12:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 wrz 2014
Posty: 28
Pomógł: 5

Przy prądzie ok. 10mA na każdym pinie układ nie powinien się uszkodzić. Nie polecam obciążenia 40mA, gdyż jest to naprawdę SUPER MAKSYMALNA wartość. Dla mikrokontrolera nie ma znaczenia czy będzie sterował diodą przez katodę czy anodę. Prąd pobierany przez diodę i tak będzie taki sam. Wewnętrzny oscylator w procesorze jest dobry gdy układ pracuje w miarę normalnych warunkach ok. 25st.C. Jeśli to mają być skrajne wartości temperatury(tak jak mówisz -32st.C) to nawet zewnętrzny oscylator jest konieczny.

P.S. Istnieją diody LED które po podłączeniu do zasilania same zmieniają kolory z "miękkim" ich wygaszeniem i zapalaniem. Są to diody Slow RGB. Dają naprawdę fajne efekty i nie kosztują drogo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2014, o 12:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 paź 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 0

Powinno działać, pod warunkiem nie podłączysz diody anodą do portu a katodą do GND! Jesli podłączysz anode przez rezystor do VCC, a katodą do portu wówczas będzie działać. Diody będą zapalane stanem niskim. Należy jednak pomyśleć co się stanie z napięciem VCC na procesorze, żeby nie było tak że przy zapalonych wszystkich ledach VCC spadnie do np. 3V. Można zrobić wówczas osobne zasilanie do led.

W takim zastosowaniu taktowanie wewnętrzne powinno wystarczyć tzn. częstotliwość oczywiście będzie się zmieniała wraz z temperaturą, ale przysterowaniu tylko diodami nie powinno mieć znaczenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2014, o 12:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Zdaje się, że mega8 oprócz max na pin ma nie więcej niż 100mA/port i nie więcej niż 200mA/chip czyli wszystko co przepływa przez Vcc=5V

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2014, o 13:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Dzięki za szybką odpowiedź. FROG - chodzi mi o efekt ala rejestr przesuwny - z diod płynnie zmieniających kolory (RGB) ozdobę już mam - zrobiłem rok temu - efekt fajny - wszystkie zaczynają w tym samym kolorze, ale już po kilku minutach kolory się rozjeżdżają.
Co do pracy na mrozie - nie zależny mi na super stałej częstotliwości - czy efekt sopla potrwa 2 s czy 2,2s - dla efeku jest to obojętne - chodzi mi tylko, aby procek w ogóle ruszył.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2014, o 16:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2014
Posty: 91
Pomógł: 2

APAP75 napisał(a):
Witam

Ostatnio zobaczyłem fajną ozdobę świąteczną - spadające sople na diodach LED z "miękkim" ich zapalaniem i wygaszaniem. Chciałbym coś takiego zrobić na atmedze8, ale nie wiem czy na jej wszystkich portach na raz można zapalić pojedyncze diody LED bezpośrednio (ok 10 - 20 mA na jeden port), czy się nie spali układ. Czy lepiej za pomocą portów sterować tranzystorami - ale wówczas zwiększy mi się ilość elementów.
W dokumentacji procesora producent napisał:
MAX DC Current per I/O Pin ................................................ 40.0mA
Ale czy procesor zdzierży, gdy na wszystkich portach dostanie taki prąd (ilość portów x 40mA). Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii.

Kolejne pytanie - jak z punktu widzenia mocy kontrolera lepiej sterować diodami - czy lepiej stanem wysokim i dioda przez rezystor do masy, czy stanem niskim (dioda przez rezystor do plusa zasilania). W którym przypadku układ się mniej grzeje?

Kolejne pytanie - czy procesor ten będzie poprawnie pracował przy kilkustopniowym mrozie na wewnętrznym oscylatorze RC na 8MHz? Mój laptop kiedyś musiał ruszyć przy -32 st. C - pracował poprawnie (poza dłuuugą poświatą na monitorze), ale on ma zewnętrzny kwarc.

pozdrawiam

Andrzej



Musisz zastosować tranzystor ja mam taki sam problem max. 3 diody na jeden pin

_________________
Jeśli pomogłem kliknij Pomógł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 gru 2014, o 09:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Nota katalogowa od strony 235.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2014, o 09:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

mokrowski napisał(a):


No i tu wychodzi, że człowiek całe życie się uczy - nigdy wcześniej na to nie trafiłem, a idea jest niezła do takich prostych zastosowań :).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO