Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 01:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2014, o 00:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Kurczaczki mam taki makefile jak w załączniku (to jest od MkBootloadera - ten otwarty kod BLS do procka) .... no i kłopot w tym, że ze starym dziadkiem WinAVR ładnie się kompiluje .... natomiast jak wytnę WinAVR i mam sam AtmelToolchain to dziadowstwo nie chce się kompilować pomimo że ścieżki prawidłowo prowadzą do Atmel Toolchaina

komunikat jaki widzę w konsoli po odpaleniu make to:
Obrazek

jak mówię - gdy jest WinAvr to wszystko ładnie dalej leci

gdyby ktoś wpadł na jakiś pomysł co można poprawić w tym kocim "makefile" to byłbym wdzięczny ;) albo chociaż naprowadzić na jakiś trop gdzie szukać


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 00:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

mirekk36 napisał(a):
gdyby ktoś wpadł na jakiś pomysł co można poprawić w tym kocim "makefile" to byłbym wdzięczny ;) albo chociaż naprowadzić na jakiś trop gdzie szukać

Panie Mirku, nie znam się prawie wcale na pliku makefile (tzn. nigdy się w to aż tak nie wgryzałem, bo nie musiałem), jednak na avrfreaks znalazłem coś takiego:
http://www.avrfreaks.net/forum/using-winavr-makefile-avr-toolchain
Z tego co Pan napisał i z tego co napisali w powyższym linku wnioskuję, że jeśli posiada Pan jakiś plik makefile i jest tam linijka zaczynająca się na "cc" to jest to ścieżka gdzie leży kompilator do gcc-avr i to trzeba jakoś ustawić. Problem w tym, że na chwilę obecną wiem jak to ustawić "na sztywno", czyli podając wprost gotową ścieżkę, natomiast nie wiem za bardzo jak wpisać należałoby ścieżkę bezwględną, czyli żeby np. niezależnie od dysku na którym zainstalowany jest gcc-avr wiedział, że ten kompilator jest właśnie tam gdzie ma być. Niewykluczone, że powinien Pan uruchomić w Windows regedit (albo odpowiednik narzędzia rejestru systemu operacyjnego) i wykasować klucze z WinAVR. Oczywiście po wykasowaniu kluczy WinAVR z rejestru Windows wszelkie związki kompilatora, zmiennych systemowych związanych z WinAVR przestaną obowiązywać.

Edit1:
Z tego tam wątku na avrfreaks doczytałem dwie istotne sprawy:
- w ścieżce do agregacji katalogów używa się "/" slash'a, a nie jak w Windows backslash'a
- oni tam piszą żeby odinstalować całkowicie WinAVR'a (włącznie z kluczami rejestru, a to czasami trzeba ręcznie robić), a potem zainstalować na "świeżym" rejestrze (bez wpisów WinAVR) Atmel Toolchain i skonfigurowaniu ścieżki dla makefile
Ponoć ta możliwość nie do końca działała.. :/

Edit2:
Załącznik:
makefile.zip

W załączniku wysłałem zmodyfikowany plik makefile, tzn. to jest bardzo mała modyfikacja, bo tylko dopisałem komentarz
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
z tym, że przypuszczam, że to nie zadziała, bo dalej w pliku makefile jest jakby odwołanie do "cc" jakoby byłaby ona zmienną systemową, a więc nie tędy droga żeby mieszać w samym pliku makefile, tylko trzeba zajrzeć do zmiennych systemowych Windows i tam zmienić dotychczasową ścieżkę (która prawdopodobnie, pomimo usunięcia WinAVR dalej prowadzi do katalogu, gdzie kiedyś WinAVR był).

Ja osobiście zostawiłbym WinAVR'a tam gdzie jest, natomiast przyjrzałbym się czy w systemie nie ma przypadkiem zmiennej systemowej "cc" i na jaką ścieżkę ona wskazuje. Druga możliwość to edytowałbym plik makefile dla WinAVR i w nim podmienił ścieżkę z WinAVR, na tą do Atmel Toolchain (oczywiście można zapomnieć o korzystaniu z WinAVR).
Właściwie to powinna być druga zmienna systemowa informująca środowisko programistyczne, którego Pan używa gdzie leży gcc-avr Atmel'a. Wtedy nie trzeba by było kasować WinAVR, a Atmel Toolchain spokojnie by sobie działał. Tyle, że jeśli w systemie operacyjnym ma być widoczny TYLKO jeden gcc-avr i ma nim być ten z Atmel'a no to chyba o tym z WinAVR należałoby zapomnieć i zerwać wszystkie związki z nim w rejestrze Windows i w zmiennych systemowych Windows.

Pozdrawiam! j23 Jarek


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 01:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dzięki ;) już dzisiaj nie dam rady ale jutro chętnie poćwiczę .... dam znać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 09:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 paź 2014
Posty: 15
Pomógł: 8

Witam,

Nie używam windowsa do kompilacji, nie mam przed sobą aktualnie środowiska ale obstawiam, że zmienne środowiskowe nie są poustawiane tak jak być powinny.

Proponuje wpisać
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i zobaczyć czy wszystkie elementy zawarte w tym fragmencie makefile'a

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


są dostępne na zmiennej PATH. Jeśli nie to albo należy ten atmel toolchain dorzucić odpowiednio do zmiennej PATH, bądź przerobić makefile w taki sposób aby dodać jakąś kolejną zmienną (np. ATMEL_TC) z ustawioną wartością na ścieżkę gdzie jest zainstalowany i uzupełnić definicje programów:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Pozdrawiam


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 12:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Sprawdź czy tak zadziała:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


domyślny make (all) wywołuje
begin
sizebefore
build
sizeafter
end

Błąd masz w sizebefore, które wywołuje:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Prawdopodobnie nie masz pliku test


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 13:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No pewnie mam sporo błędów w tym make-kocim-file ;) .... ale ok to na razie nie dla mnie ....

nie mniej dzięki za podpowiedzi .... Tak to bywa jak się zaniedba poznanie od podszewki makefile i liczy tylko na automaty ze środowisk programistycznych ;) wiem wiem - mówię sam sobie na pohybel. Ale kłopot w tym - że to tylko jeden jedyny raz gdy mam potrzebę takiego ręcznego makefila ;) .... którego też sam wcześniej nie robiłem i jak mówię z WinAvr'em śmiga doskonale.

teraz ścieżki do AtmelToolchain też mam ustawione ok ... nawet odinstalowałem z Program files (86) - do folderu na C: bez spacji jak widać na załączonym obrazku na dole ale nadal lecą komunikaty o złych ścieżkach

Obrazek

No nic - na razie muszę sobie temat odpuścić bo tak nagle to nie nauczę się tego kociego makefila :lol: .... i będzie trzeba bootloadera kompilować sobie na dziadku WinAVR bo ten śmiga jak młody wnuczek :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 13:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

make build próbowałeś?

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 13:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PROTON napisał(a):
make build próbowałeś?


a tak - przepraszam - zapomniałem odpowiedzieć, przy make build mam to:

Obrazek

ale jak mówię - nie chciałbym nikomu zawracać głowy bo zdaję sobie dobrze sprawę, że tu wchodzi w grę moja ciemnota w zakresie makefile i obecnie ciężko z czasem żeby się wziąć za naukę tego wszystkiego o makefile.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 13:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2013
Posty: 600
Pomógł: 47

Mirku ja może troszkę po omacku podpowiem, ale czy problem tu może nie leży w uprawnieniach do katalogów dla kompilatora.

_________________
https://www.instagram.com/myfirstquadcopter/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 13:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Już lepiej, kompilator zadziałał :)
Z tego co widzę toolchain Atmelowy nie zawiera programów Linuxowych potrzebnych do prawidłowego zadziałania tego make.
brakuje mu ścieżki pliku sh.exe, nie może utworzyć katalogu .dep

Proponuję dodać do PATH ścieżkę utils/bin toolchaina WinAVR ( C:\WinAVR\utils\bin ) tam są niezbędne programy ale nie ma kompilatora.

wtedy powinno zadziałać magiczne make


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 14:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kurnachatka napisał(a):
Mirku ja może troszkę po omacku podpowiem, ale czy problem tu może nie leży w uprawnieniach do katalogów dla kompilatora.

Nie nie - bo jak widać dałem w innym folderze i sam make.exe się odpala .... ale po sugestiach kolegi PROTON zaczyna coś żyć ;)

PROTON napisał(a):
Proponuję dodać do PATH ścieżkę utils/bin toolchaina WinAVR ( C:\WinAVR\utils\bin ) tam są niezbędne programy ale nie ma kompilatora.

Tzn zrobiłem tak że dałem cały WinAVR ale wyciachałem w nim główny folder "bin" żeby stamtąd nie był odpalany w razie czego make.exe ..... za to został C:\WinAVR\utils\bin

podsumowując wtedy to ruszyło ładnie czyli kompilacja na tym makefile ładnie poszła :D

czyli już jest jakiś sposób

teraz tylko zastanawiam się jak to uporządkować dla ludzi, którzy będą sobie chcieli w ten sposób ręcznie kompilować BLS do procka na atmel toolchainie. Czy może wrzucić do atmel toolchaina zawartość tego folderu z brakującymi plikami ? to dobry pomysł ? wtedy można byłoby tylko podać paczkę ZIP z tymi plikami i podpowiedzieć żeby rozpakowali w folderze BIN w atmel toolchainie

dobry to pomysł ?

czy hmmm zastanawiam się jednak jak atmel toolchain radzi sobie bez tych plików tak normalnie ? ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

oczywiście ŚLICZNIE DZIĘKUJĘ za pomoc bo już coś ruszyło

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 15:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Poradziłem sobie ostatecznie - dzięki ostatecznie trafnemu spostrzeżeniu kolegi PROTON - w taki dość hmmm "dirty/brudny" sposób ;) ale działa bombowo

1. Atmel Toolchain każdy może mieć zainstalowany gdzie sobie chce - ważne że on przy instalacji sam dodaje PATH do ścieżek systemowych

2. brakujące pliki z WinAvr\Utils\bin ;) przechowuję "w brzuchu" MkBootloadera (spakowane do ZIP oczywiście) ...

3. w momencie gdy user chce kompilować sobie automatycznie BLS - program rozpakowuje tego wszczepionego ZIP'a wprost do folderu roboczego (swojego) tam też gdzie jest makefile i plik main.c do kompilacji ;) więc ponieważ jest w "bieżącej ścieżce" wszystko co potrzeba - to kompilacja nowym Atmel Toolchainem przebiega bez przeszkód i bez nawet konieczności zmiany makefile. Co więcej nie będzie to także kolidowało ze starym WinAvr gdyby ktoś jeszcze taki miał niechcący ;)

jeszcze raz wielkie DZIĘKI !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 15:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Normalnie w makefile jest tylko kompilacja i linkowanie więc nie potrzeba więcej żadnych narzędzi jak gcc i ld.
W tym makefile jest zrobione jeszcze sprawdzanie typu pliku i tworzenie katalogów przy użyciu Linuksowych komend.
Można dostosować ten makefile Windowsa albo można zainstalować MinGW.
MinGW oprócz kompilatora C/C++ dla Windowsa, zawiera też wszystkie narzędzia Linuxowe.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 16:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no mi generalnie nie jest absolutnie NIC potrzebne poza tym żeby mi się wygenerował ładnie plik *.HEX

tyle że (sorki za moją ignorancję i niewiedzę odnośnie makefile a szczególnie narzędzi linuxowych) .... ale kompletnie nie wiem co tam z niego wykastrować żeby nie trzeba było sprawdzać typu pliku czy tworzyć jakichś katalogów przy użyciu linuksowych komend. Bo jak tylko próbuję coś po swojemu zmieniać w makefile to raczej od razu mam ARMAGEDON i w ogóle wywala się końpilacja ;) ... a już napewno nie jest mi potrzebne żadne mingw ;) do tego celu ... jak mówię chodzi o najprostsze skompilowanie main.c do pliku Bootloader.hex

na razie uzyskałem to ale tylko tą "brudną" i dość obrzydliwą metodą

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 20:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hehehe niestety radość moja była przedwczesna - dzisiaj robiłem wszystko na Win8.0 a teraz wieczorkiem na Win8.1 i niestety kicha ;) - to nie przejdzie ;)

Obrazek

trudno - trza wrócić do dziadka WinAVR ;) na chwilę obecną

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

mirekk36 napisał(a):
(...)trudno - trza wrócić do dziadka WinAVR ;) na chwilę obecną

Panie Mirku, a jeszcze takie pytanie mam - nie da rady jakoś ustawić w WinAVR ścieżki do gcc-avr, tak żeby wskazywała na ścieżkę Atmel'owską?
Ja już niestety nie mam WinAVR'a i ciężko mi to stwierdzić, ale z tego co widzę z log'u to problem powoduje program sh (który jest obecny w WinAVR) a nie ma go w Atmel Toolchain.
Reasumując:
- na dysku powinny być i WinAVR i Atmel Toolchain
- w konfiguracji WinAVR ustawić ścieżkę kompilatora gcc-avr na katalog Atmel Toolchain
- zmienna systemowa w Windows ma posiadać ścieżkę do Atmel Toolchain

Pozdrawiam! j23 Jarek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 22:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Te Linuxowe pliki w WinAVR są dość stare, może ruszy na plikach z MinGW, są troszkę nowsze.
Albo przerobić makefile, problem jest z wywołaniem sh.exe (shell) w liniach 402 i 407
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Nie bardzo mam pomysł jak to przerobić.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 22:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

j23 napisał(a):
- w konfiguracji WinAVR ustawić ścieżkę kompilatora gcc-avr na katalog Atmel Toolchain
- zmienna systemowa w Windows ma posiadać ścieżkę do Atmel Toolchain

ale to już mi działa ... kłopot jest tylko z tymi plikami linuxowymi jak pisze dalej kolega PROTON ... to one mieszają rzeczywiście i szczególnie Win8.1 się burzy

PROTON napisał(a):
Te Linuxowe pliki w WinAVR są dość stare, może ruszy na plikach z MinGW, są troszkę nowsze.
Albo przerobić makefile, problem jest z wywołaniem sh.exe (shell) w liniach 402 i 407
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
# Create object files directory
$(shell mkdir $(OBJDIR) 2>/dev/null)
 
 
# Include the dependency files.
-include $(shell mkdir .dep 2>/dev/null) $(wildcard .dep/*)
GeSHi

Nie bardzo mam pomysł jak to przerobić.


hmmm a po choinkę w ogóle ten folder .dep ? ;) spróbuję jeszcze raz siam pomajstrować i usunąć te wszystkie rzeczy związane z .dep

ale marnie to widzę :D - dam znać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 22:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Antystatyczny napisał(a):
Nie można uzyć do tego celu windowsowego cmd?

Może i można - ale czy w makefile można ? no tego nie wiem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 23:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Można :)
W makefile linię 165 zamień na:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2014, o 23:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niestety, po tej podmianie

Cytuj:
c:\Users\admin\Documents\MkBLS>make
System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
ECHO is off.
-------- begin --------
-f was unexpected at this time.
make: *** [sizebefore] Błąd 255

c:\Users\admin\Documents\MkBLS>


:(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 00:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

PROTON napisał(a):
Można :)
W makefile linię 165 zamień na:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


A może mogłoby być np. tak:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

? -chodzi o to, żeby podać BEZPOŚREDNIĄ ścieżkę.
Nie wiem czy może zmienna systemowa mogłaby coś tutaj pomóc (dodatkowo oprócz wpisania tej linijki w pliku makefile),
tzn. stworzyć zmienną systemową o nazwie "SHELL" i jako ścieżkę do niej podać np. "C:/Windows/System32/cmd.exe /C"

Pozdrawiam! j23

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 00:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

cmd.exe można wywołać z każdego katalogu więc to jednak nie jest kwestia pełnej ścieżki do cmd .... :( (ale próbowałem - wszystkiego próbuję)

podejrzewam że później inaczej tam działają te przełączniki (argumenty) dla linuksowych poleceń niż dla DOSowych

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 07:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 paź 2014
Posty: 15
Pomógł: 8

Ten screen dla win8.1 to tam nie widać w path'u ścieżki do utils/bin.
Sama zmiana sh na cmd nie pomoże. Trzeba by ewentualnie przerabiać każdy element (rm -f => del, rm -fr => rmdir, itd.) co jest totalnie bez sensu. Podejrzewam że te wszystkie narzędzia są dostępne w tym atmel toolchain tylko trzeba je odszukać i ustawić dobrze zmienną PATH.
A w "cudownym" eclipse nie da się tego skompilować? Myślę że wystarczy pogrzebać w ustawieniach i dodać te trzy (jak dobrze widzę w makefile) brakujące flagi do definicji przy kompilacji. Reszta wygląda w miarę standardowo.

---Edit---
W sumie nawet jak masz skonfigurowanego eclipse'a do pracy z tym AT to zaimportuj tego nieszczęsnego makefile'a w nim i też powinna przejść kompilacja.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 10:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

maxter napisał(a):
A w "cudownym" eclipse nie da się tego skompilować?

A kolega to chyba w "cudowny" sposób czegoś nie rozumie albo nie chce zrozumieć ... albo ja się źle wyraziłem - a więc....

Skompilować pod Eclipse czy Atmel Studio to żaden problem i to bez tego makefile. Eclipse, Atmel Studio czy CodeBlocks samo sobie poradzi z utworzeniem makefile po podaniu jedynie adresu BLS we flash ... Więc nie potrzebuję wtedy importować żadnego nieszczęsnego makefila

ale nie o tym mowa. Tu kompilacja jest wywoływana przez program MkBootloader. Ścieżki do Atmel Toolchain są ustawione prawidłowo bo w każdym środowisku działa on poprawnie więc nie trzeba też żadnych ścieżek ustawiać ....

jedyny kłopot jaki mam to zmiana ew uproszczenie tego makefile tak aby po prostu skompilowało jeden plik main.c. Co więcej ta kompilacja nie działa pod Win 8.1 nawet tak wywołana z ręki w konsoli.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 11:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

mirekk36 napisał(a):
Poradziłem sobie ostatecznie - dzięki ostatecznie trafnemu spostrzeżeniu kolegi PROTON - ... DZIĘKI !

A gdzie "autor dostał pochwałę"? Dostać pochwałę od Mirka to Krzyż Wielki Odrodzenia Polski.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 11:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mg101 napisał(a):
A gdzie "autor dostał pochwałę"? Dostać pochwałę od Mirka to Krzyż Wielki Odrodzenia Polski.


Pozostaje mi się tylko pokajać i przeprosić za niedopatrzenie - oczywiście natychmiast i to w podskokach poprawiam swój błąd ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 12:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 paź 2014
Posty: 15
Pomógł: 8

No nie byłem świadomy, że konkretnie chodzi o kompilację tylko na konsoli. Teraz już wiem.
Jeśli trzeba zrobić tylko hex'a to sporo sekcji można się pozbyć z tego makefile'a takich jak:
burn, program, fuse, lock, doc, jeśli nie chcemy informacji o rozmiarze pliku jaki został stworzony to również sizebefore, sizeafter.

Co do katalogu dep: jest to folder gdzie kompilator zapisuje sobie info o referencyjnych plikach dla kompilowanych źródeł (żeby wiedzieć co ma dołączać).
Jeśli to faktycznie będzie kompilowany tylko jeden plik .c to można to też pominąć i zmodyfikować flagę:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


na
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


wtedy też można wywalić:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

poza tym wywalić:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


To tak na szybko.

Oczywiście jak to ma być kompilacja wywoływana z terminala (poraz wtóry) to nie należy zapominać najpierw zrobić
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Nie mam jak odpalić tego makefile'a bo pewnie coś by jeszcze można było z niego wyciąć.
Być może coś pominąłem (albo za bardzo się zapędziłem) i po tych zmianach będzie lipa a nie kompilacja ale myślę że wszystko jest do ogarnięcia

Pozdrawiam


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 13:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dzięki za te podpowiedzi maxter - myślę, że to jest klucz do sukcesu żeby wywalić wszystko to co niepotrzebne a zostawić TYLKO i wyłącznie to co skompiluje plik main.c do Bootloader.hex

próbowałem sobie to ręcznie wywalać ale niestety :( jak zawsze moje grzebanie w makefile kończy się zwykle takimi dziwolągowatymi komunikatami

Cytuj:
c:\Users\admin\Documents\MkBLS>make clean
ECHO is off.
-------- begin --------
ECHO is off.
Cleaning project:
Bootloader.hex
process_begin: CreateProcess(c:\Users\admin\Documents\MkBLS\Bootloader.hex, Boot
loader.hex, ...) failed.
make (e=193): Error 193
make: *** [clean_list] Błąd 193

c:\Users\admin\Documents\MkBLS>


gdzie w 193 linii mam tylko komentarz - .... a plik jest wrażliwy na usunięcie gdzieś tam byle spacji i się sypie .... pod linuxem pewnie to normalne ale dla mnie wycięcie tych niepotrzebnych rzeczy graniczy z cudem. To tak jakby amator biologii po 2 klasie średniej szkoły wziął się za skomplikowaną operację na otwartym kręgosłupie :lol: .... po której pacjent nie może się już ruszać w ogóle

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 13:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 paź 2014
Posty: 15
Pomógł: 8

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

ma zostać w definicji programów - jest potrzebne do czyszczenia
poza tym należy zwracać uwagę na spacje i tabulatory w makefile - nie można ich bezkarnie wstawiać - składnia musi być czysta (każda sekcja to nowa linia bez wcięć a to co w sekcji po jednym tabulatorze).

A czy
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

przechodzi?

Podrzuć makefile'a po zmianach


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO