Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2014, o 11:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

:ugeek: Wiele Mirek mówi w poradnikach jak ważne jest pisanie kodów jakby było się w zespole programistów.
Projekty hobbystyczne są ok, ale pracodawcy z tego co wiem patrzą przychylniej na doświadczenie w projektach zespołowych - komercyjnych.
Chiciałbym podsunąć pewien pomysł - ale nie wiem na ile jest realny do zrealizowania.

Mamy na forum wybitnych programistów, tych średnich i tych początkujących którzy dopiero się uczą. Jednym słowem świetny zespół programistów jak w typowej firmie :D

Tyle słowem wstepu :P

Czy istnieje szansa stworzyć jakiś projekt, w którym mógłby wziąć udział każdy. Zapoznalibyśmy się z pracą zdalną, systemem wersji oprogramowania itp. Projekt taki ma szanse powodzenia - bo nawet jeśli jedna osoba polegnie to jego część pracy może przejąć następny chętny - tak jak się to robi "na poważnie" przy większych projektach - prawda?

Takie doświadczenie jest bezcenne - dodatkowo osoba znajdzie się na liście osób które brały udział w projekcie.

Fajnie gdyby to był projekt był sprzetowo - programistyczy a dodatkowo mógb być wykorzystywany "w realu" a nie być tylko "Sztuką dla sztuki" - i najlepiej wykorzystywany w dobrym celu i np. przekazywany przez współtwórców nieodpłątnie szkole/uczelni/strazy pozarnej/ itp.


Wiem że "gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść" - ale nie jest tak wśród zawodowców - przynajmniej Mirek mnie do tego cały czas przekonuje na poradnikach :D


Każdy byłby odpowiedzialny tylko za kilka małych fragmentów - tak żeby sobie z tym poradził, a jak z jednym sobie nie poradzi to wkład jakiś będzie w projekt a trudniejsze sprawy przejdą na kogoś innego.

Ja od znajomych nie raz słyszałem (tych którzy rekrutują :P do pracy) że dla nich dużo bardziej liczy się jeden duży projekt wykonany w zespole niż tysiące malutkich - hobbystycznych.

Myślicie że to ma szanse powodzenia?

// edit ze smarta
Na pm prosze wysylac propozycje managerow projektu (osobiscie), platformy glownej (np. m8) oraz taktowania (np. Kwarc 16MHz).

Czekmy do piatku do 12pm.



Ostatnio edytowano 19 lis 2014, o 13:07 przez doman, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 11:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Hmm patrząc z perspektywy czasu ostatnich ok 2/3 tygodni jak to moja i RafPe żona pewnie ma nas dość :) ale gdzieś tak od tego okresu siedzimy wieczorami na Skype dołącza do nas czasem jeszcze kolega RafPe (Daniel) i rozmawiając na Skype podsyłamy sobie pomysły rozwiązań jak i gotowe rozwiązania np przy tworzeniu schematu, pcb czy nawet programu C ba nawet zamieniamy się plikami np eagle by jeden drugiemu coś zrobił, po swojemu bo np jednemu z nas brak aktualnie pomysłów.

I w ten o to sposób ostatnio powstają projekty z ręki kol. RafPe
- Ambilight
- Sterownik schodów
i z mojej ręki
- Zaawansowany sterownik akwarystyczny z komunikacją UDP

Są to naprawdę duże projekty a pomoc RafPe w wielu rozwiązaniach jest nieoceniona.

Ba można stwierdzić że 2-3 osoby to już praca zespołowa ale i tak sądzę że nie tylko nasze żony mają nas już dość ale i RafPe mnie :)


Wracając do głównego tematu stwierdzam że autor ma fajny pomysł gdyż praca w zespole lepiej uczy ba uczy się każda osoba w zespole różnych fantastycznych rozwiązań.


Ps proszę moderatora o przeniesienie tematu gdyż autor ma fajny zamysł i koncepcję nie mniej nie jest to DIY

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 11:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Majster ;) zony niedlugo osiagna pewnie apogeum radosci z naszych ilu godzinnych spotkan? Ostatnie 12?

A wracajac do tematu - gdyby nie praca zespolowa naprawde bym pewnie byl gdzies 2 miesiace wstecz :) a ile jeszcze pozytywnych dodatkow do tych projektow doszlo :)


Dlatego ja osobiscie jak najbardziej sie pisze na taka wspolprace :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:00 

Pomógł: 0

Swojego czasu był nawet GitHub założony przez kolegę SunRiver, ale chyba to umarło, aczkolwiek mogę się mylić.



Góra
  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Pomysł nie jest w sumie mój tylko de facto Mirka :) Chyba mówi o pracy zespołowej lub "zespołowej" przy każdej okazji :D

Choć znam ludzi którzy tak właśnie pracują - system wersji + praca zdalna nad niewielkimi fragmentami większego kodu to sam chciałbym się o tym przekonać.

Niby pomoc na forum to też praca zespołowa - ale mimo wszystko mam wrażenie że "w prawdziwym" życiu inaczej to wygląda :D

Najważniejsze to żeby projekt miał jakieś dobre zastosowanie (w dobrej sprawie) - wtedy jestem pewny że nie umrze ... A z systemem wersji zawsze będzie można go rozbudować :)

Tylko czy to jest realne fizycznie do zrobienia? Bardzo bym chciał żeby tak było :) Choćby po to żeby przekonać się - że to nie jest takie hop-siup jak się wydaje (to w brew pozorom też cenne).

Sprawdze tego githuba - bo nie wiem co to .... choć nazwę kilka razy słyszałem.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Moim zdaniem to bardzo interesujący pomysł i ciekawe wyzwanie :-)
Co prawda jestem początkujący, ale z pewnością mógłbym jakiś wkład wnieść w pracę zespołową.
Kolejny zatem głos na TAK :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

RafPe napisał(a):
Majster ;) zony niedlugo osiagna pewnie apogeum radosci z naszych ilu godzinnych spotkan? Ostatnie 12?



Sent from my iPhone using Tapatalk


He he no tak sobota to było spotkanie na skype ponad 12h :) ale zobacz jak w tym czasie projekty poszły do przodu :)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 12:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 18
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
Pomógł: 2

Temat całkiem ciekawy, jest wiele gotowych systemów wspomagających pracę zdalną jak i zespołową można by skorzystać z najbardziej popularnego, który notabene często jest
wykorzystywany w firmach informatycznych i niejednokrotnie jego znajomość widziana jako dodatkowy atut.

_________________
Moja Córka http://urszulka.matysiak.info.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 14:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2013
Posty: 65
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 4

Witajcie,
pomysł genialny. Może doświadczenia zbyt wielkiego nie mam ale dzięki takim inicjatywom po pierwsze może powstać coś naprawdę fajnego a po drugie jest okazją do zdobycia cennego doświadczenia szlifowania posiadanej już wiedzy oraz nabywania nowej.

Jestem jak najbardziej za

_________________
Karkołomne zadanie, ogarnąć C.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 14:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Oczywiście za! Chciałbym jakiegoś doświadczenia nabrać, będzie czym się pochwalić na ewentualnej rozmowie ;)

Oczywiście przydałby się Manager Projektu, ktoś kto by to ładnie pociągnął. Ja na taką osobę zarządzającą widzę jedną z następujących osób:
- Mirekk36,
- SunRiver,
- Krauser,
- Mokrowski.

Tak sądząc po ich wypowiedziach na forum, uważam, że to osoby z największym doświadczeniem programistycznym u nas (choć mogę się mylić ;)) Taki Manager musiałby określić każdemu konkretne cele do wykonania itp.

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 15:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

To ja też się piszę o ile znajdzie sie jakaś robota dla takiej lamy :) A na Managera, o ile znajdzie czas typuję Mirka... Pan Mokrowski na forum jak się wypowiada to aż mi szczena opada i szczerze niewiele rozumiem z jego wypowiedzi (nie moja liga) :P :) Poza wiedzą uważam że Mirek ma jeszcze dusze edukatora :)

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 15:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

doman89 napisał(a):
(...)
Oczywiście przydałby się Manager Projektu, ktoś kto by to ładnie pociągnął. Ja na taką osobę zarządzającą widzę jedną z następujących osób:
- Mirekk36,
- SunRiver,
- Krauser,
- Mokrowski.(...)

Jestem w 100% za. :)
Moim zdaniem powinno być trzech Project Menager'ów: jeden koordynujący, i dwóch uzupełniających się, ale to tylko moje zdanie. Zadanie ambitne, nie ma co, ale "gra warta świeczki". Trzeba by dobrze obmyśleć założenia projektu, no i potem podzielić jakoś zadania na działy. Prawdę powiedziawszy -tak ja sobie myślę- że przynajmniej jeden z Project Menager'ów mógłby być jednocześnie analitykiem projektu. Do tego zadania typowałbym Kolegę Mokrowskiego, lub Kolegę Krauser'a - oczywiście jeśli Ktoś inny czułby się na siłach to nie mam nic przeciwko.
Projekt będzie wspomagany jakąś dokumentacją? -np. diagramy UML?

Pozdrawiam! j23 Jarek

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 16:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2013
Posty: 187
Lokalizacja: Kobiernice
Pomógł: 13

Pomysł jak najbardziej ciekawy. Chętnie bym spróbował swoich sił przy projekcie zespołowym :)

_________________
zapraszam na bloga http://bakcyl8bit.blogspot.com/



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 16:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lip 2014
Posty: 30
Pomógł: 2

Również jestem za :D Chętnie wezmę udział w tym projekcie.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 16:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Można tu wrzucać swoje propozycje projektów - przez ankietę wybierzemy projekt :)

Fajnie że dajecie typy na koordynatora - ale nie wiem czy oni się zgodzą :D W sumie bycie takim koordynatorem to zapewne ogromne wyzwanie !

Marzy mi się zrealizować taki profesjonalny projekt z "happy endem" - > przekazanie naszej wspólnej pracy jakiejś organizacji która mogła by z niej skorzystać a sama nie ma np. środków na zakup ....

moje skromne propozycje na tą chwilę (nie widzę prawnych przeciwwskazań) :

1.0 - monitory oddechu dla małych dzieci -cel-> dom dziecka
1.1 - mały pojazd który będzie poruszał się po wodzie/kruchym lodzie i podawał "deskę" -cel-> osp
1.2 - małe autonomiczne pojazdy szukające ludzi gruzy/jaskinie (akurat czasami to się na moich
terenach zdarza ... sporo jaskiń) + czujniki gazów itp.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 17:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

doman napisał(a):
moje skromne propozycje na tą chwilę (nie widzę prawnych przeciwwskazań) :

1.0 - monitory oddechu dla małych dzieci -cel-> dom dziecka
1.1 - mały pojazd który będzie poruszał się po wodzie/kruchym lodzie i podawał "deskę" -cel-> osp
1.2 - małe autonomiczne pojazdy szukające ludzi gruzy/jaskinie (akurat czasami to się na moich
terenach zdarza ... sporo jaskiń) + czujniki gazów itp.


Co do prawnych przeciwwskazań to bym się obawiał, że ktoś znajdzie.
Poza tym nie chciałbym wyjść na "malkontenta", ale projekty są dość ambitne i tu trzeba zaangażowanych ludzi (w korporacji ludzi nakręca głównie pensja).
W takich projektach w szkołach/na uczelniach biorą udział ludzie z wąskiego grona "very ambitious", więc jeśli są tu ludzie z ambicją i odpowiednią ilością czasu to może to być świetna szkoła wspólnej pracy niezależnie od "stanu rozwoju" programowania uC i wiedzy elektronicznej poszczególnych użytkowników.
Chętnie bym wziął udział, ale z programowania jestem "niski", a i z czasem krucho.

Nie mniej inicjatywa szczytna/fajna - jeśli sobie przyswoję nowe wersje systemów obsługi wersji to chociaż tym mógłbym służyć, ale nie obiecuję ;).

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Pomysł na realizację wspólnego projektu - bardzo dobry. Na jednym z for programistycznych również taki pomysł był realizowany (i chyba nadal to działa), podrzucam linki:

http://forum.4programmers.net/Edukacja/ ... ny_projekt
http://forum.4programmers.net/Edukacja/ ... _of_demons

Ja bym to widział bardziej na zasadzie "open source". Projekt nie powinien być za trudny i musi się znaleźć osoba (lub kilka osób) z doświadczeniem w elektronice/programowaniu i najlepiej w prowadzeniu projektu. Kanały komunikacji - forum, skype, irc czy jakiekolwiek inne, z tym raczej nie byłoby problemu. Jeśli chodzi o sam projekt to tak, jak napisałem - nie za trudny, ale jakiś większy. Wtedy można to rozbić na "moduły". Każdy zajmuje się jakimś modułem (po jednej lub po kilka osób). W zależności od projektu może to być: zasilanie (np. zaprojektowanie przetwornicy), transmisja danych, obsługa jakiegoś wyświetlacza, sterowanie silnikami, etc. Wszystko zależy od tego, co byśmy mieli robić.

Podsumowując - moim zdaniem trzeba postawić na "otwartość" projektu (czyli będzie on opublikowany) i na wartość edukacyjną (całości, jak i samego uczestniczenia w projekcie). Oczywiście jestem chętny ;)

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 17:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Pomysł super :) A może jakiś uniwersalny sterownik "inteligentnego domu" ? Z racji mnogości przeróżnych czujników każdy znalazł by coś dla siebie. Czy to proste czujnik temp, ciśnienia, po bardziej zaawansowane czujniki gazów, czujnik zalania mieszkania



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 17:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Swietny pomysl :) wszystkie pomysly zostana dodane do ankiety.

Ps. Tomekm - myslalem ze to oczywiste :) tez tak uwazam ! Ci co wezma udzial zyskaja najwiecej, ci co nie wezma tez beda mogli sie czegos nauczyc.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 18:28 

Pomógł: 0

Wilu88 napisał(a):
A może jakiś uniwersalny sterownik "inteligentnego domu" ? Z racji mnogości przeróżnych czujników każdy znalazł by coś dla siebie. Czy to proste czujnik temp, ciśnienia, po bardziej zaawansowane czujniki gazów, czujnik zalania mieszkania


Bardzo dobry pomysł, gdyż to w zasadzie cały przedział różnych rozwiązań, od komunikacji między modułami, po zastosowania sterowania 230V, powiadomienia GSM i wiele wiele innych ciekawych modułów.



Góra
  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 18:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Rzeczywiście fajny temat. Do tego można dołożyć komunikację z komputerem czy smartfonem (napisanie aplikacji), całe spektrum możliwości :)

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 18:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

OOO...
I to mi się podoba.
Możemy zrobić projekt, który nie przerasta żadnego z nas jeśli chodzi o hardware i jego "dopuszczenie do ruchu", a wielu pewnie może skorzystać.
Do tego modułowość jest wręcz nieskończona i każdy (lub kilku) może się zająć swoim "klockiem" (jakkolwiek głupio to brzmiało).
Jednak dobry kierownik/koordynator poszukiwany ;).

--
Pozdrawiam i dziękuje za tak dobre pomysły.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 18:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 18
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
Pomógł: 2

No zapowiada się ciekawie, chętnie bym dołączył - cel szczytny.

_________________
Moja Córka http://urszulka.matysiak.info.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 18:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2014
Posty: 69
Pomógł: 6

Również z chęcią bym dołączył :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 19:09 

Pomógł: 0

Na początek trzeba by stworzyć ogólny zarys interfejsu "bibliotek" czyli standard nazewnictwa i opakować to w callbacki itp. Co by współpracowało to ze sobą.
Myślę że nie będzie z tym problemu bo już w kilku poradnikach Mirek pokazywał jak to ugryźć.

Druga strona, czyli możliwość działania po lan/wifi lub inne tj. połączenie kablowe/bezprzewodowe, np. dla oddalonych modułów bezprzewodowe, dla bliższych przewodowe, tj. mieszane.
Bo z dawnych doświadczeń w instalowaniu anten TV/SAT wiem, że często i gęsto wiercenie dziur pod nowe kable to spory problem, czasem nie do przejścia. Tym bardziej że to nie lata 90te gdzie jeden moduł RF/wifi kosztował krocie.

Następna kwestia panel operatorski z interfejsem graficznym/tekstowo diodowym. Czyli znowu dwie wersje zależnie od skomplikowania projektu.
Z racji mimo wszystko słabego wsparcia grafiki na AVR (wiem zaraz się posypią gromy ;) ). Wersja z graficznym mogła by być na STMie np. są gotowe rozwiązania, np. nucleo + TFT ardunio gdzie i cena i możliwości są wystarczające.

Następnie kwestia sterowania, wszelkie podłączenie do sieci, tylko i wyłącznie galwaniczna separacja, zależnie od potrzeby transoptor + przekaźnik, optotriak - triak. Czyli nadmiarowość w zabezpieczeniu.
Wszelkie interfejsy na zewnątrz zabezpieczone transilami.
Zasilanie firmowe tj. przetwornica np. meanwell z szczelnością IP65/67, zapytacie po co, a tak na wszelki wypadek, skrzynki rozdzielcze bywają w różnych miejscach, a j.w kwestie bezpieczeństwa powinny być tu priorytetem.

Druga sprawa, możliwość sterownia z zewnątrz, jak wizualizacje, sterowanie z androida/ios (jak ktoś potrafi).
Sterowanie proste np. po komendach AT, interfejs internetowy.

Czyli wszelka możliwa modułowość rozwiązań, łatwa do rozbudowy i niezależna.

Czyli np. chcemy graficzny panel, sterowanie przez neta i np. komunikacja wifi, to odpowiednie moduły w oprogramowaniu załączamy.

Kwestia czy to udźwignie sensownie AVR (wątpie ;) znowu gromy), tj. końcowe czujniki jak najbardziej, ale mimo wszystko np. STMy mają odpowiednie narzędzia pozwalające nawet przy wystąpieniu wyjątków na blokowanie sygnałów na poszczególnych nogach procesora, wiele interfejsów, sporą szybkość, jak również dosyć tanie są.

Czyli taka multiplatformowość, nie twierdzę, że nie można na AVRze tego pociągąć, aczkolwiek dobrze znać w jaki sposób napisać między platformowe oprogramowanie. Bo nie raz mam do czynienia z urządzeniami gdzie są różne procesory w różnych modułach urządzenia, a nawet na jednym PCB ;).

Język C oczywiście, aczkolwiek asm nie wykluczam, jak również innych wyższych w przypadku androida/ios czy graficznego interfejsu. Ważne by było free tj. na zasadach open source itp. To tyle z pomysłów.



Góra
  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 123
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 10

rezasurmar napisał(a):
[...]multiplatformowość, nie twierdzę, że nie można na AVRze tego pociągąć, aczkolwiek dobrze znać w jaki sposób napisać między platformowe oprogramowanie. Bo nie raz mam do czynienia z urządzeniami gdzie są różne procesory w różnych modułach urządzenia, a nawet na jednym PCB ;).

Jeśli ustalicie odpowiedni/wspólny dla wszystkich, protokół wymiany danych między układami mikroprocesorowymi, to nie ma problemu tworzenia systemu wieloplatformowego. Pod warunkiem jednak, że obsługa tego protokołu nie przekracza możliwości wydajnościowych danego procesora (no bo można np. wybrać komunikację przez ethernet, ale procesor np. typu AT89C2051 będzie miał trudności z obsługą takiego protokołu ze względu na zbyt małe zasoby sprzętowe/wydajnościowe - o ile całej komunikacji nie załatwi za niego zewnętrzny moduł ;-) )
Nic nie stoi w zasadzie jednak na przeszkodzie, aby zastosować kilka rodzajów mediów i protokołów - o różnych stopniach złożoności, a pomiędzy nimi układy bramkujące (tłumaczące z jednego protokołu na drugi). Na przykład interfejsy: radiowy RF, przewodowy Ethernet, bezprzewodowy WiFi, przewodowy RS-485, przewodowy 1-wire, itd , itp....
Bramka będzie wyposażona np. w interfejs radiowy RF oraz Ethernet i RS-485.
Jeżeli teraz jakiś moduł wyposażony będzie w RS-485 i wyśle pakiet zaadresowany do urządzenia X, które jest w sieci radiowej RF, to bramka po odebraniu takiego pakietu przetworzy go odp. i prześle do sieci RF, tak że dotrze do tego urządzenia. Odpowiedź zostanie wysłana w odwrotnym kierunku - przetłumaczona z RF na RS-485 i dotrze do adresata.

rezasurmar napisał(a):
Język C oczywiście, aczkolwiek asm nie wykluczam, jak również innych wyższych w przypadku androida/ios czy graficznego interfejsu. Ważne by było free tj. na zasadach open source itp. To tyle z pomysłów.

W tym przypadku (ze względu na sprzęt) to chyba mówimy o Open Hardware: http://pl.wikipedia.org/wiki/Open_Hardware



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 21:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Po części się mogę z tobą zgodzić, ale dlaczego akurat STM-y - wiem te znasz i pewnie używasz, ale przecież do wyboru są dziesiątki innych i tu właśnie wychodzą możliwości podziału projektu.
Dla przykładu jak napisałeś AVR-y jako "pomiarowce", a jakieś inne procki do centrali.
Ja np. mogę zaproponować w celu wsparcia kolegi z forum Kinetisy - może się książeczka będzie lepiej sprzedawać.
To taka luźna dywagacja, ale rynek ARM-ów tak się "rozpełzł", że dla konstruktorów zarówno w sektorze hobbystycznym jak i "pro" wybór jest na prawdę ciężki.
Wracając do AVR to może i za centralę robić, ale dla przykładu interfejs "użyszkodnika" tylko na tablet/komórkę/PC i tu wystarczy jakiś moduł ethernet - RS232 itp., itd..
Pomysłów wiele, ale burza mózgów się przyda :).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Ja mam propozycję, zanim wybierzecie kierownika projektu i zaczniecie programować, proponuję zastanowić się nad tym co chcecie zrobić. Padła propozycja "inteligenty dom", ok temat bardzo dobry. Jest to projekt głównie sprzętowy, moja propozycja:
Krok I. Spisać listę rzeczy co ten system ma robić, np. sterować ogrzewaniem, oświetleniem, otwierać i zamykać okna, itp.
Krok II. Jakie ma mieć interfejsy wejściowe, czujniki temperatury, ciśnienia, deszczu, słońca, itp.
Krok III. Zaproponować sposób przesyłania danych, przesyłania zasilania oraz topologie połączeń.
Krok IV. Opisać role użytkowników oraz administratora w UML, czyli jakie operacje może wykonywać użytkownik, jakie parametry ustawiać. Jak administrator ma konfigurować cały system, dodawać i usuwać elementy systemu.
Krok V. Zgodnie z przyjętymi założeniami, zaprojektować elementy wykonawcze i pomiarowe systemu.
Krok VI. Zaproponować struktury danych przesyłanych pomiędzy urządzeniami a centralą.
Krok VII. Zaproponować logikę całego systemu, na co ma reagować i w jaki sposób.
Krok VIII. Zaprojektować centralkę systemu.
Krok IX. Wykonać prototypy urządzeń.

Od tego momentu można zacząć pisać oprogramowanie.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:25 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Zgodzę się z przedmówcą. Jakieś profesjonalne podejście to by się przydało. Najpierw to się analizuje czy w ogóle brać się za to. Proszę się zapoznać z raportem i jedziemy dalej ;)

---------------------------------------------------------

RAPORT WYKONALNOŚCI

1. Cel i zakres
Celem jest zaprojektowanie modułowego systemu inteligentnego domu wyposażonego w interfejsy, czujniki i sterowniki urządzeń wedle życzenia klienta.
Rodzaje interfejsów użytkownika:
- TFT
- apka na Android
- www
- aplikacja PC
- Zapytania SMS
- …

Parametry do monitorowania:
- Temperatura na zewnątrz i w pomieszczeniach
- Wilgotność
- Ciśnienie
- Obecność trujących gazów
- Jasność oświetlenia w pomieszczeniu
- Zamki/okna
- Obecność ludzi
-...

Urządzenia do wysterowania:
- Oświetlenie klasyczne i LED
- Rolety/żaluzje - silniki
- Ogrzewanie
- Klimatyzacja
-...

2. Istniejący system
Nie ma nic tak dobrego ;)

3. Wymagania użytkownika
Ankieta?

4. Opis proponowanego systemu
Centralka:
a) wyposażona w zależności od wersji w:
- TFT – SSD1963
- LCD 16*2
- RS485
- Bluetooth - BTM222
- Ethernet - ENC28J60
- moduł GSM - SIM900D
- moduł radiowy - RFM69CW

b) zasilona z certyfikowanego zasilacza

Moduły:
a) komunikacja w zależności od wersji:
- radio
- RS485
- …

b) zasilanie:
- bateria
- akumulator + certyfikowany zasilacz
- certyfikowany zasilacz

Wykonalność techniczna
Biorąc pod uwagę profil forum zaleca się, aby moduły były oparte na mikrokontrolerach AVR, a kody w języku C. Sprawą dyskusyjną jest jednostka główna.
Analiza SWOT wyboru ATB 1.04 jako jednostki głównej:
Mocne strony:
- każdy zna i większość ma
- dużo już jest na pokładzie, a resztę modułów można znaleźć w sklepie ATNEL
- wsparcie książką i bibliotekami Mirka
- darmowe znane narzędzia dla AVR

Słabe strony:
- to tylko 8-bitowiec
- Rezasurmar woli STMy
- szkoda wieszać na ścianie
- tylko 2 USARTy

Szanse:
- po uruchomieniu można zaprojektować kompaktowy moduł
- sterownik SSD1963 odciąża procesor

Zagrożenia:
- ATMEGA32A czy ATMEGA644PA – ktoś będzie musiał ustąpić
- kod nie będzie całkiem otwarty

Wykonalność ekonomiczna:
Skoro dużo forumowiczów ma ATB to wkład nie będzie duży dla okrojonej wersji. Każdy pracuje dla satysfakcji i zdobycia doświadczenia w dużym projekcie.

Wykonalność organizacyjna:
Konieczne będzie założenie kont wszystkim chętnym na forumowym GitHubie https://github.com/Atnel-forum
Samodzielnie lub w grupach wybieramy sobie temat i realizujemy go własnymi środkami. Schematy i płytki zostaną opublikowane na forum w dziale DIY.
Konieczne będzie dostosowanie się do wspólnego formatu ramek dla modułów. MODBUS jest raczej za ciężki na małe mikrokontrolery. Dobrze jakby ramka miała taką samą postać dla komunikacji przewodowej i radiowej. Każdy moduł w systemie powinien mieć unikalny adres w sieci i dodatkowo jeden bajt identyfikujący rodzaj modułu.

5. Rozwiązania alternatywne
Ważne jest zachowanie przyjętego protokołu wymiany informacji. Propozycja użycia AVRów ma tylko znaczenie edukacyjne.

6. Koszty i zyski
Każdy realizuje moduł według własnych potrzeb i zasobności portfela. Jak powstanie ostateczny projekt wspólne zamówienie płytek powinno wyjść w miarę tanio. Projekt jest modułowy, więc łatwo ograniczyć wydatki. Firmowy system i tak wyszedłby drożej.

7. Strategia i harmonogram prowadzenia prac
Wypadałoby machnąć diagram DFD i obliczyć czasochłonność, ale to nie firma, a i tak każdy będzie rzeźbił jak znajdzie wolny czas.

8. Analiza ryzyka
Należałoby odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Przykładowo:
a) Czy można śledzić postęp prac w odniesieniu do planu? - NIE
Ocena:
- Konsekwencje – nie ukończenie projektu
- Prawdopodobieństwo – średnie
- Rozwiązanie – wprowadzić harmonogram chociażby zgrubny
b) Czy członkowie zespołu wdrażali systemy tego typu? - NIE
Ocena:
- Konsekwencje – problemy z integracją systemu
- Prawdopodobieństwo – wysokie
- Rozwiązanie – znaleźć doświadczoną osobę

9. Ramy prawne
Projekt jest od hobbystów dla hobbystów i nie musimy badać modułów w specjalistycznych laboratoriach, ale należy zachować normy bezpieczeństwa. Słusznie kolega Rezasurmar proponuje używanie fabrycznych zasilaczy i odseparowanie się od niebezpiecznych napięć.

Korzystamy z bibliotek Mirka, ale ich nie udostępniamy publicznie ze względu na prawa autorskie. Jak moduł będzie gotowy należy udostępnić tylko swoje wypociny i kod wynikowy, aby każdy chętny mógł skorzystać.

---------------------------------------------------------

Może później przyjdzie pora na diagram przypadków użycia w UML

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Cytuj:
Słabe strony: ... - Rezasurmar woli STMy
:lol:
To fakt mocno słaba strona ;)

Widać kolega Krauser już powoli się wdraża w Managera projektu ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO