Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 01:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lut 2012, o 14:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2012
Posty: 27
Pomógł: 0

Rozdział książki odnoszący się do sterownia fazowego zainspirował mnie do zrobienia prostego sterownika do oświetlenia halogenowego(230V). Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to jaki wybrać zasilacz dla napięcia 5V: transformatorowy czy bez-transformatorowy? Oczywiście ten drugi ze względu na mniejsze wymiary komponentów byłby lepszy ale czy również pod kątem stabilności napięcia ?

Znalazłem taki przykład zasilacza na elektrodzie(również w zastosowaniu do regulacji oświetlenia):
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2217705&highlight=

Co o tym sądzicie ? Czy warto iść w tym kierunku? Czy po prostu zastosować transformator?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lut 2012, o 16:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sirk77 napisał(a):
Co o tym sądzicie ? Czy warto iść w tym kierunku? Czy po prostu zastosować transformator?


Ja uważam, że to całkiem normalne i przydatne rozwiązania - no tylko trzeba bardzo uważać, a w tym schemacie do którego link pokazałeś brakuje zdaje się czegoś. Tzn chyba na pewno rezystora większej pojemności np 1M równolegle z tym kondensatorem żeby mógł się w razie czego rozładować po wyłączeniu na tym rezystorze a nie na twojej ręce ;) .... ale też zdaje się że warto byłoby dać dalej za nim ze dwa rezystory w szeregu, żeby nie tracić na mocy, która się wydzieli tylko na jednym.

Reasumując zdaje się, że taki schemat powinien być nieco inny - i jak tylko znajdę ten, który ja stosowałem to go tu pokażę.

Z drugiej zaś strony, znam takiego fajnego gościa (pewnego studenta z Krakowa, którego miałem okazję poznać osobiście na kursie u mnie w firmie), który podszedł do takiego rozwiązania jeszcze inaczej a wydaje mi się, że też pomysłowo. Zamiast zasilacza beztranformatorowego poszukał najmniejszej z możliwych ładowarek do telefonu, rozłupał ją jak orzech włoski, wybebeszył i te małe "flaczki" że tak powiem spokojnie zmieścił w gniazdku, gdzie miał swój układ z prockiem. A do tego update firmware do procka gdy trzeba było coś poprawiać jeszcze w trakcie początków pracy robił ładnie przez Bluetooth za pomocą BTM-222. Po prostu zostawił sobie 4 dziurki w obudowie z boku gniazdka, gdzie jak zajdzie potrzeba zmiany wsadu, to wpina tylko swój moduł BT i z komputera ładuje wsad za pomocą programiku MkBootloader ;) LINK

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2012, o 20:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2012
Posty: 27
Pomógł: 0

analizując jednak wymiary kondensatora 680nF/630V(15x27x22mm) oraz małego transformatora(np. TSZZ0.5/6V(15x27x32mm)) dochodzę do wniosku, że wybór zasilania transformatorowego jest rozsądniejszy(czytaj bezpieczniejszy).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2012, o 21:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sirk77 napisał(a):
analizując jednak wymiary kondensatora 680nF/630V(15x27x22mm)


No ale tak na prawdę po co aż tak dużej pojemności kondensator można tu często zastosować już 330nF a już na pewno 470nF żeby uzyskać rozsądny prąd dla układu. Wtedy gabaryty bywają mniejsze a i napięcie wystarczy do 400V zamiast 630V.....

sirk77 napisał(a):
oraz małego transformatora(np. TSZZ0.5/6V(15x27x32mm)) dochodzę do wniosku, że wybór zasilania transformatorowego jest rozsądniejszy(czytaj bezpieczniejszy).


No ale jak pisałem wcześniej - to jest właśnie także bardzo cenna alternatywa w dzisiejszych czasach - gotowa ładowareczka i to często impulsowa z bardzo dobrą stabilizacją i w miarę sporym prądem do dyspozycji ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 16:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Poczytaj również notę aplikacyjną AVR465, opisany jest w niej układ beztransformatorowy zasilania AVR'a bezpośrednio z sieci 230V wraz ze wzorami pomocnymi przy obliczeniach elementów. Link: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=AVR465&source=web&cd=1&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.atmel.com%2FImages%2Fdoc2566.pdf&ei=k-BQT4K6FIHHtAbBqfCCDA&usg=AFQjCNEl-nVLR6hrcCgEwUF-exSQPiYRBw

pozdrawiam
phill2k

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 19:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

no owszem alternatywa jest , ale czy ma jakiś głębszy sens ??
trudno uwierzyć ze ktoś musi się uciekać do zasilania uC z Sieci bo niema zasilacza w domu żadnego , nie wspominając o PSU w kompie , czy nawet USB

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 20:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Sun przyjacielu w tym przypadku ma to sens bo chodzi o układ "ściemniacza" do halogenów, który ja bym osobiście próbował zamontować w istniejącej puszcze elektrycznej tak aby go nie było widać i aby nie przerabiać specjalnie instalacji (dociąganie kabli, kucie bruzd itp.). Takie układy się stosuje i w tym wypadku jest to lepsze wyjście niż zasilanie jak opisałeś z zasilacza, PSU czy USB.
Na marginesie, przy tego typu układach zasilanie z USB to musiałby być niezły HARD-CORE :lol:

pozdrawiam
phill2k

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 20:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

phill2k napisał(a):
Sun przyjacielu w tym przypadku ma to sens bo chodzi o układ "ściemniacza" do halogenów, który ja bym osobiście próbował zamontować w istniejącej puszcze elektrycznej tak aby go nie było widać i aby nie przerabiać specjalnie instalacji (dociąganie kabli, kucie bruzd itp.). Takie układy się stosuje i w tym wypadku jest to lepsze wyjście niż zasilanie jak opisałeś z zasilacza, PSU czy USB.
Na marginesie, przy tego typu układach zasilanie z USB to musiałby być niezły HARD-CORE :lol:

pozdrawiam
phill2k


Sun jest twardy i wszystko wytrzyma ;)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Fakt niezły byłby HC :)
ale znam takich co próbowali podłączać do usb właśnie 24 , 230V bo gdzieś przeczytali --- prosty voltomierz na USB :)
a tam wszystko zaraz wytrzymam :)

na szczęście u mnie idzie odrębna instalacja 12V z zasilacza listwowego ot tak na wszelki wypadek i jest dostępna za każdym gniazdkiem i w każdej puszce :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2012, o 22:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

SunRiver napisał(a):
Fakt niezły byłby HC :)
a tam wszystko zaraz wytrzymam :)

na szczęście u mnie idzie odrębna instalacja 12V z zasilacza listwowego ot tak na wszelki wypadek i jest dostępna za każdym gniazdkiem i w każdej puszce :)


No popatrz jaka przewidująca bestyja.... ;)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2012, o 13:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Skoro i tak robiłem remont to od razu pomyślałem o doprowadzeniu dodatkowych przewodów do instalacji niskonapięciowej.
Wydało mi się to całkiem przydatne zwłaszcza ze teraz nie mam kłopotu z kilogramami zasilaczy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lip 2012, o 15:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

SunRiver napisał(a):
Skoro i tak robiłem remont to od razu pomyślałem o doprowadzeniu dodatkowych przewodów do instalacji niskonapięciowej.
Wydało mi się to całkiem przydatne zwłaszcza ze teraz nie mam kłopotu z kilogramami zasilaczy :)

Nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ przy przesyle napięcia stałego następują dosyć duże spadki napięć!
Dlatego chyba lepiej lokalnie robić taką konwersje.
Chyba, że stosowałeś układ gwiazdy i dałeś dosyć grube przewody do rozdzilni głownej.

Przykłądowa wartość:
przekrój żyły 0,35 mm / prąd 0,6A / długość kabla=60 [m] / spadek napięcia 25% - czyli napięcie 8,92V

Fajnie w domu mieć coś takiego ale przy większym obciążeniu (nawet nie takim wielkim) nie sprawdzi się to.

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lip 2012, o 15:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

IUVOit : sprawdza się doskonale , mam w mieszkaniu wszędzie 13,8V bez obciążenia :) maxymalnie 2,5A ale spokojnie wystarcza

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lip 2012, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Hmmm... ale chyba prowadziłeś to zasilanie kablem YDY3x2,5mm2 (lub linką o przekroju przynajmniej 1,5 mm2) i podzieliłeś na kilka obwodów.

Ale przy pełnym obciążeniu mierzyłeś napięcie, i było 13,8 V ??? ...aż ciężko mi w to uwierzyć:)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 08:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

IUVOit napisał(a):
Ale przy pełnym obciążeniu mierzyłeś napięcie, i było 13,8 V ??? ...aż ciężko mi w to uwierzyć:)

No przecież jest napisane:
SunRiver napisał(a):
mam w mieszkaniu wszędzie 13,8V bez obciążenia

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 14:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

IuVoit: bez obciążenia mam na każdym gnieździe -- szt 10 -- 13,8V zalisiacz daje max 2,5A

przy podłączeniu do jednego z gniazd obciążenia w postaci 48W lutownicy , na pozostałych gniazdach jest 12,6V
po dołączeniu u córki w pokoju oświetlenia 5x 45led 12V/8W - spadek napięcia do 11,9V

zasilacz się nie grzeje , a pobór przy takim zestawieniu to 1200mA

Do moich potrzeb wystarcza :) Przewody do instalacji 12V są 1mm2

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 14:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
Do moich potrzeb wystarcza :) Przewody do instalacji 12V są 1mm2


Tym bardziej jak np się jeszcze stosuje przetworniczki do zasilania układów na takiej magistrali zasilania zamiast 7805 ;) to już w ogóle jest luzik

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 16:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

mirekk36 napisał(a):
Tym bardziej jak np się jeszcze stosuje przetworniczki do zasilania układów na takiej magistrali zasilania zamiast 7805 ;) to już w ogóle jest luzik


Zgodzę się w 100% jeżeli stosuje się przetwornice lub 7805 to nie ma najmniejszego problemu! Ja jestem na te spadki napięć trochę uczulony. Ponieważ miałem kilka razy z tym problem ;) Np czujki alarmowe źle się zachowują przy napięciu niższym niż 10V - w zależności od typu. Przy czym do czujek kładzie się cieńszy kabelek (domofonowy YTDY) i jak kilka takich czujek połączy się szeregowo to np są fałszywe alarmy. Kamerki zasilane na 12V również mają małą tolerancje napięcia. Przy napięciu około 10,5 V często wchodzą zakłócenia lub obraz jest zrywany.

W sumie super sprawa i fajny pomysł mieć napięcie 12V w gniazdkach :)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 17:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

IUVOit napisał(a):
Zgodzę się w 100% jeżeli stosuje się przetwornice lub 7805 to nie ma najmniejszego problemu!


To znaczy ja bym chciał jeszcze raz zwrócić uwagę, że jak się właśnie stosuje 7805 to będą problemy i to spore, a stosując przetwornice - mamy gigantycznie większy zapas napięcia wejściowego nie mówiąc o lepszej w tym momencie wydajności w przypadku przetwornic.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 18:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Myślałem co innego, napisałem co innego :) Heheh jak stosuje się 7805 przy tak dużej konwersji napięć 12V -> 5V to mamy dodatkowy mały kaloryfer w domu :)
Konwertery są fajne ale ciężej je wykonać, no chyba, że się kupi gotowy ( http://atnel.pl/przetwornice-atb-pwr-3.html ) ;)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2011
Posty: 401
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 7

Do zasilania układów mikroprocesorowych doskonale nadają się ładowarki od Nokii np. modele AC-4E (obudowa klejona więc trzeba rozciąć, ale jak się to umiejętnie zrobi to można z powrotem estetycznie skleić) albo ACP-8E. Wystarczy tylko zmienić jedną diodę zenera żeby dawały nieco niższe napięcie (domyślnie, bez obciążenia jest 6V) i mamy 500mA (ACP-8E) do 800mA (AC-4E) prądu do wykorzystania. Że już o uniwersalnych ładowarkach z gniazdem USB typu A dających niemal idealne 5V nie wspomnę.

_________________
Czekamy na RedBook'a!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 19:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

IUVOit napisał(a):
Konwertery są fajne ale ciężej je wykonać, no chyba, że się kupi gotowy ( http://atnel.pl/przetwornice-atb-pwr-3.html ) ;)


Ale poważnie nie miałem tego na myśli. Ostatnio np sporo maili dostaję z poradami odnośnie wykonania własnych przetworniczek od wielu ludzi, szczególnie po tych kilku tematach na elektrodzie gdzie toczyłem boje z twardogłowymi płaczącymi nad zakłóceniami kosmosu.....

I tak np ostatnio pewien kolega załamany prawie pisze do mnie że robi sobie taką przetworniczkę na A8498 ... i już się prawie zniechęcił bo za chiny nie może uzyskać głupich 5V a już wszystko przetrenował. Poprosiłem go o schemat, na co mówi że to typowy z noty PDF więc niemożliwe żeby coś było źle. Ale podesłał w końcu - no i okazało się że głupi mały błędzik - zamiast kondka 10nF dał 100nF do linii FB. .... O Matko! jak ruszyło ile było radości i jak sam stwierdził od tej pory już chyba nigdy nie spojrzy na 7805 ;) hyhyhy

ale przecież budowa przetworniczek we własnym zakresie na prawdę nie jest trudna tym bardziej z takimi scalaczkami jak:

LM2674 ---- obudowa SO8 - szok! a już mamy 500mA !!! i mega prosta w budowie, nie wspominając że w nocie PDF nawet wzrór PCB jest!!!

LM2675 - taka obudowa jak wyżej a 1A !!!!!

nie wspominając o

ST1S10 ;) .....

ode mnie można wziąć przetworniczkę na oswojenie się jak ktoś się boi na początek - ale jak później chce coś robić to proszę jaki jest wybór super scalaczków. A jest jeszcze wiele innych - gorąco zachęcam do takich prób.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

szopler napisał(a):
Do zasilania układów mikroprocesorowych doskonale nadają się ładowarki od Nokii np. modele AC-4E (obudowa klejona więc trzeba rozciąć, ale jak się to umiejętnie zrobi to można z powrotem estetycznie skleić) albo ACP-8E. Wystarczy tylko zmienić jedną diodę zenera żeby dawały nieco niższe napięcie (domyślnie, bez obciążenia jest 6V) i mamy 500mA (ACP-8E) do 800mA (AC-4E) prądu do wykorzystania. Że już o uniwersalnych ładowarkach z gniazdem USB typu A dających niemal idealne 5V nie wspomnę.


Dokładnie też często korzystam z takich rozwiązań i także je polecam zamiast zabaw z tymi zasilaczami prosto z sieci ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2012, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

@mirekk36: Ja z Twojej przetworniczki jestem bardzo zadowolony. Zminiaturyzowana chyba na maxa. Przy mojej biegłości Eagla to chyba z miesiąc by mi zajęło wykonywanie takiej przetwornicy hehe

Odnośnie spadków napięcia (instalacja niskiego napięcia rozprowadzona po całym domu), kolega ariek44 umieścił w dziale poradników MEGA przydatny program dla elektroników!!! Jedną z miliona funkcji tego programu, jest obliczanie spadków napięć na kablach. Naprawdę fajny programik! Ale kolega ariek44 to zna dużo ciekawostek :D

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 00:07 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Właśnie mnie też wypadałoby porzucić archaiczne 7805 ale nie mogę się zdecydować co wybrać: Low Drop czy przetwornicę?

Obrazek

Co to jest za dioda D1 w powyższym schemacie? Jakaś Zenera czy może być dowolna prostownicza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 03:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Właśnie mnie też wypadałoby porzucić archaiczne 7805 ale nie mogę się zdecydować co wybrać: Low Drop czy przetwornicę?


A czym się różni LOW DROP od 7805 ??? Ok trochę się różni - bez dwóch zdań - pracuje przy mniejszym spadku napięcia ale to nadal stabilizator liniowy, który podobnie będzie się grzał przy większym prądzie. Może już nie przy 100mA jak 7805 ale 400mA także doprowadza low dropy do "fajnych" temperatur. Poza tym trzeba dbać o to niskie napięcie na wejściu.

A przetwornica ma od razu tę poważną zaletę, że pracuje przy bardzo szerokim zakresie napięć wejściowych a o tym, że ma dobrą wydajność i się nie grzeje to już nie muszę wspominać. Ja np robię często tak że np daję przetworniczkę na wejściu z napięciem +6,8V a za nią wtedy spokojnie stabilizatorki LOW DROP ;)

Jaglarz napisał(a):
Co to jest za dioda D1 w powyższym schemacie? Jakaś Zenera czy może być dowolna prostownicza?


To jest panie kolego dioda Shottky i to jeszcze specjalna, bo nie dość że musi wytrzymywać taki prąd jaki daje przetwornica to jeszcze musi być bardzo szybka. Dlatego w grę wchodzą niektóre typy diod MBRS... ale też są takie jak np seria SS24. (Żadna prostownicza i tym bardziej zenera nie wchodzi w grę) ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 03:46 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

A konkretne typy diod które będą dobre do tego układu można prosić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 03:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
A konkretne typy diod które będą dobre do tego układu można prosić?


W nocie na którą się powołałeś masz podane dokładne typy tych diod, aczkolwiek ja zwykle miałem problem żeby je u nas gdzieś kupić a udało mi się spokojnie dostać w tme.pl chyba 1N5819 albo już nie pamiętam gdzie ale mam też te diody SS24 czy SS16

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 10:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ja zamiast 7805 najczęściej stosuję ten układ :)

Obrazek

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 11:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie, właśnie wyżej wspominałem o tym fajnym scalaczku.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lut 2013, o 16:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

A co byście polecali do zasilania ATmega128RFA1, w pdf pobiera 20mA i chciałbym ją wykorzystywać jako urządzenie nadawcze-odbiorcze tylko, tak więc myślę że zasilanie 30mA powinno starczyć, również jeśli chodzi o wielkość zasilacza to powinien być malutki i tani, jaki z tych wymienionych polecacie z 230 na 3.3V?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO