Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 05:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2014, o 13:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 wrz 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Dzień dobry,

korzystając z dobrodziejstwa jakim jest poradnik do obsługi diod WS2812B autorstwa pana Mirosława, zrealizowałem na jego podstawie swój program. Umożliwia on przełączanie (za pomocą przycisków) kolorów na poszczególnych diodach (switch nr 1 -> dioda nr 1 itd.). Diody mają zostać wykorzystane w makiecie domku, więc każda będzie przypadała na inne pomieszczenie.

I wszystko byłoby okej, gdyby nie to że jest to część projektu w której inny kolega zajmuje się programowaniem układu panel + sterownik Astraada i chce za jego pomocą sterować tymi diodami.

Problem jest taki że wyjście z Astraady wynosi 24V. Zastosowaliśmy prosty dzielnik napięcia i otrzymaliśmy napięcie 5.2V na ostatnim rezystorze. Chcieliśmy sterować atmegą w taki sam sposób w jaki sterowaliśmy diodami za pomocą przycisków, czyli poprzez zwarcie do masy. Oczywiście wcześniej masy zostałyby ze sobą zwarte, ale narazie to tylko teoria.

Pytanie: Czy takie coś jest w ogóle możliwe? Czy lepiej zrealizować to za pomocą jakiegoś protokołu komunikacji atmega <-> sterownik?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą radę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 14:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

A może lepiej zastosować separację galwaniczną?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 wrz 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Z samym dzielnikiem problemu nie ma, bo przy rezystorach 470 Om, otrzymujemy 5.1 V. Pytanie czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę i nie jest przekombinowane? Próbowaliśmy najpierw działać na logice dodatniej, gdzie przycisk był zwierany do VCC, ale nie zadziałało.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

Na moje oko to lepiej by było chyba komunikację zrobić między uC? Dla mnie to jakoś tak intuicyjne jest, że jak mają współpracować 2 mikroklocki to muszą się między sobą dogadać ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 18:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 wrz 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam,

nie sprecyzowałem tego, ale sterownik też jest firmy Astraada i jest to sterownik przemyslowy z wyjściem 24V.

Schemat podłączenia wygląda tak:

Panel Astraada -> Sterownik Astraada -> uC -> Diody

Na panelu Astraada znajduje się menu, w którym chcielibyśmy obsługiwać kontrolę nad diodami (zapalenie odpowiedniej diody na taki, a nie inny kolor etc.). Do głowy przychodzi mi tylko MODBUS RTU, ale nie zajmowałem się tym nigdy i nie wiem jak wygląda sprawa po stronie mikrokontrolera.

Ale nie proszę o gotowe rozwiązanie, chcicałem się skonsultować w którą stronę poszliby inni, gdyby mieli podobny problem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 18:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Wydaje mi się iż najrozsądniejsze rozwiązanie podał kolega powyżej, czyli transoptory. Mają kilka zalet przede wszystkim napięcia, i całkowite odizolowanie dwóch obwodów, w razie jakichkolwiek komplikacji nic się nie może stać.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

dodatkowo sam układ nie jest skomplikowany i da się go łatwo zainstalować



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO