Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2014, o 07:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Dziś znalazłem taki oto artykuł w sieci: http://hackaday.com/2014/10/22/watch-th ... ake-chips/
Czy będzie to początek końca tak popularnych scalaków?

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 07:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

Nie. To bedzie poczatek konca podrobionych scalakow. Autor newsa w sumie ladnie pisze ze to uderzy w klientow a nie w producentow podrobionych ftdi bo czasem nie tak latwo poznac czy fake czy nie. Ale znow dla producentow fajnych sprzetow jak ATB to dobra informacja.Ten update zmiecie z rynku troche taniego chinskiego badziewia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 07:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pietszyk napisał(a):
Czy będzie to początek końca tak popularnych scalaków?

dlaczego początek końca ? co za wniosek ? ;)

charsz napisał(a):
To bedzie poczatek konca podrobionych scalakow

Dokładnie - bo z tymi podróbami to istna masakra jest ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 08:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Wniosek (a raczej pytanie) trochę zaczepny coś w stylu WP hehe :) Ale informacja godna uwagi.
Swoją drogą jak można było dopuścić aby podróbka scalaka była prawie identyczna z oryginałem.
Myślę, że problem może być inny bo jeśli konstruktor nie jest pewny źródła scalaka i trafi na podróbkę to może się okazać że wyprodukowane urządzenia przestaną nagle działać.

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 09:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pietszyk napisał(a):
Myślę, że problem może być inny bo jeśli konstruktor nie jest pewny źródła scalaka i trafi na podróbkę to może się okazać że wyprodukowane urządzenia przestaną nagle działać

Dokładnie tak może być .... a co najgorsze - niestety zdarzyło się nawet w Polsce, że jednemu z dużych dostawców/dystrybutorów tych scalaków (wierzę im że przypadkowo no bo ciężko się przed tym było ustrzec gdy wchodziły te podróby na rynek) ... że niestety i on miał partię podróbek i musieliśmy wymieniać .... Teraz jest już o tyle lepiej, że poważny i duży dystrybutor już nie bierze tych scalaków w atrakcyjnej cenie od "dziwnego" dostawcy ... Co zresztą zaleca też już oficjalnie w swoim stanowisku firma FTDI Chip.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 12:32 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Hm, moja musieć poprosić Wujka google o tłumaczenie, bo moja nie rozumieć. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 12:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2014
Posty: 63
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 12

Ponoć ręczna instalacja oficjalnych sterowników i wskazanie poszczególnych plików sterownika załatwia sprawę niedziałającego (fałszywego) układu. Pełną instrukcję jak to zrobić można już znaleźć na kilku stronach w internecie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Mi się podoba za to kawałek z tej strony (była w related): http://hackaday.com/2014/02/19/ft232rl-real-or-fake/

"fake chip is really just a microcontroller made protocol compatable with the addition of a mask ROM"

Się komuś chciało zrobić uC napisać do niego soft emulujący oryginalny układ i jeszcze umieścić w takiej samej obudowie.
Kurcze czego to Chińczyki nie wymyślą, a do tego jak tania jest u nich produkcja elektroniki, no tak ale sami (w sensie zachodnie firmy) do tego doprowadziliśmy.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 16:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
dzisiaj znalazłem dosyć złą informację dla posiadaczy nieoryginalnych chip ów FTDI ponoć po update WIndowsa pobierany jest driver który kasuje dane z pamięci podróbki chipa i po tym urządzenie jest do śmieci .
Szczegóły:
http://www.youtube.com/watch?v=eU66as4Bbds
Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

z tego co napisał Dave FTDI usuneło nowy sterownik ale uwaga bo wasze arduina mogą po tym przestać działać



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

WItam
Nie wiem jak można to do końca załatwić zmieniane są wewnętrzna wpisy w pamięci scalaka podczas gdy jeszcze jest widoczny w układzie jak można zmienić wpisy w scalaku jak jest akurat wlutownay w układ jakiś . Fizycznie jest to dosyć trudne , z poziomu windowsa nie widać urządzenia. Musiałbyś kombinować coś z kabelkami aby go przeprogramować. Poza tym jak zmieniasz sterownik to przeniesiesz urządzenie na innego kompa i znowu masakra jak będzie miał nowy driver.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:13 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Częściowo powinno skłonić to ludzi do rozważenia czy warto kupować tylko to co najtańsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Częściowo powinno skłonić to ludzi do rozważenia czy warto kupować tylko to co najtańsze.

Słuszna uwaga .... oj słuszna ....

bo w pogoni za ceną nie zauważamy (wszyscy tak naprawdę - mówię to również o sobie) ... jak mocno budujemy chyba wkrótce największą potęgę na świecie - jaką będą Chiny ;) .... to taka gorzka refleksja - szczególnie na przykładzie firmy FTDI , która akurat znalazła cwany sposób aby zmierzyć się z TAKĄ konkurencją ....

ciekawe rzeczy dzieją się na świecie ostatnio - nieprawdaż ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Kupując jakiś układ nigdy nie masz pewności co dokładnie znajduje się w środku i nawet w produktach markowych za duże pieniądze można znaleźć prawie orginały. TAk jak Mirek napisał nawet dużym dystrybutorom zdarzają się wpadki na całym świecie . CO w takim przypadku ? Nie do końca jest tak fajownie dla Ciebie jakbyś był końcowym użytkownikiem. Zachowanie firmy jest dziwne można powiedzieć samobójcze ponieważ nikt nie będzie chciał używać tych scalaków. Nikt nigdzie nie będzie ich stosował ponieważ nie wiesz czy jest to orginał czy nie. Ja już będę stosował zamienniki kto wie co przyjdzie do głowy FTDI za rok ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tu akurat ja mam odmienne zdanie ... ale też rozumiem twoje rozgoryczenie ... Ja stoję bowiem na stanowisku że firma FTDI podjęła bardzo słuszny krok pomimo że może się okazać, że sam dostanę po tyłku ... ale niestety TYLKO TAK , wg mnie można próbować walczyć z podróbkami ....

Pomyśl - gdy na rynku pojawiło się zatrzęsienie podróbek - to na 100% spadła sprzedaż FTDI ... i teraz co ? jak myślisz - tak szczerze ? ... opłaca się FTDI dalej prowadzić badania, utrzymywać ludzi, wspaniałych pracowników, którzy wymyślają dla nas coraz to nowsze rzeczy ? ... skoro nagle pojawi się podróba i co ? ....

no trzeba czasem (tak mi się wydaje) mieć na uwadze dwie strony medalu a nie tylko jedną

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 17:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Właśnie z tego powodu że FTDI strzeliło do ostatecznego użytkownika w małym stopniu dotknie to producentów podróbek, z tego co wiem najbardziej chodliwe były FT232 , można było pomyśleć jak najmniej obciążyć użytkownika nie niszcząc mu urządzenia, można było ograniczyć coś nie wiem dokładnie co można ograniczyć w tej strukturze ale na pewno coś można było znaleźć aby nie wykańczać kompletnie układu tylko mu utrudnić działanie , pomyśl sobie co myśli o tym użytkownik jak jakieś urządzenie kupione legalnie przestaje sterować czymś , nigdy nie robi się takich rzeczy, w przyszłości można by uszkodzić samochód tylko z tego powodu że jakiś sterownik FTDI siedzi gdzieś bo podwykonawca instalacji poszedł na skróty, nie tędy droga . Zminimalizować straty użytkownika to jest cel a nie go zabijać za nic. Takie jest moje zdanie.
Ja na szczęście mam legale, ale szkoda mi innych.
Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

czemu windows nie zablokuje wszystkich komputerów z nielegalnym oprogramowaniem ....?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 18:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Fajnie jakby powstał jakiś soft który jednoznacznie identyfikuje Fake-a, choć pewnie Chińczycy by się z tym szybko uporali.
Mam taką jedną prądożerną sztukę i jestem ciekaw czy to podróba.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 19:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 sty 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Konin
Pomógł: 1

ja trafiłem na dwie takie i u mnie wyglądało to tak, że generowały jakieś zakłócenia i wysyłały śmieci na terminal przy włączaniu zasilania. łatwo sprawdzić czy masz oryginał, wgraj najnowsze drivery pod windows i dowiesz się czym dysponujesz ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 19:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Pewnie słyszeliście, ftdi wypuścili driver pod windę autoupdate który "niszczy" fałszywe chipy - czyli pewnie z 90% chińskiej produkcji opartej o te klocki :)

:lol: :ugeek:

Jestem jak najbardziej za :) Trochę szkoda "nieświadomych" klientów, ale jak nie będzie popytu na fałszywki to nie będzie podaży - proste :) To nie wina ftdi że chińczyk fałszuje ich czipy, to wina chińczyków.

Ten Pan ma troche odmienne zdanie - wkurza sie na ftdi że chca walczyć z fałszerstwem i kradzieżą :)

https://www.youtube.com/watch?v=eU66as4 ... ZqWBigcVOQ



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 20:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

doman .....przeczytaj trochę wyżej....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 20:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

giciors napisał(a):
doman .....przeczytaj trochę wyżej....


Kolega bierz poprawkę na posty, bo zaczęły jak grzyby po deszczu wyrastać nowe tematy więc moderatorzy wrzucają do odpowiedniego wora ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 20:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

a ten Pan Dave trochę chyba go źle zrozumiałeś, mówi o traktowaniu ostatecznego użytkownika przez firmę FTDI i przytacza lakoniczne odpowiedzi firmy nie mówi nic na temat złodziejstwa. Przy okazji facet ma i doświadczenie i dużą wiedzę i nie jest stronniczy nie raz zajmował się chinską produkcją i nie tylko ...zobacz jego blog...to jest gość nie wkurza się bez powodu . Ma rację.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

sorki ... nie zauważyłem tytułu ;>

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

postu ..kolegi doman.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 20:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Nie zauwazylem tego tematu i zalozylem nowy, dzieki modom za przeniesienie do tego watku a nie do kosza!

Teraz mam troche inne zdanie po przeczytaniu waszych opinii - jak odroznic oryginal od falsa? Ciezka sprawa. Wine dalej upatruje u chinczykow, ale ostatecznie stracic najwiecej moze producent.

Sprawe mozna chyba uznac za otwara ale nie rozwojowa. Drivery podobno wrocily do normy - nie niszcza czipow, ale czy da sie cofnac dokonanych "zniszczen"?



Ostatnio edytowano 27 paź 2014, o 21:00 przez doman, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 20:57 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

doman napisał(a):
Teraz mam troche inne zdanie - jak odroznic oryginal od falsa? Ciezka sprawa



Uruchomić na nowych sterownikach :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 162
Pomógł: 6

jako że prawdopodobnie wszyscy tu używamy chipów FR232R ... warto o tym wiedzieć:
https://www.youtube.com/watch?v=eU66as4Bbds
http://www.eevblog.com/forum/reviews/ft ... ftdi-ft232


dla nierozumiejących angielskiego:
jeżeli zdarzy się komuś że wcześniej działające urządzenie posiadające układ FT232R przestało nagle działać, może sie okazać, że chip FTDI nie jest FTDI tylko podróbką. Nowe sterowniki FTDI potrafią wykryć podróbkę i zmienić jej PID na 0 - co sprawia, że przestaje ona działać.

da się to oczywiście odkręcić - lekarstwo mozna znaleźć na forum eevblog w ww linku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 20:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

panie kochany ;) ale u nas na forum już się wałkuje ten temat od dość dawna i z tymi samymi linkami ;) warto było wpisać sobie w szukajkę forum FTDI

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 08:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Swoją drogą to Dave nieźle po nich pojechał.
Trochę racji ma, bo w sumie Panowie z FTDI oderwali się od rzeczywistości i przegięli - należy przede wszystkim pamiętać, że takie układy mogą być stosowane w wielu urządzeniach i to nawet takich od których zależy np. ludzkie życie czy bezpieczeństwo.
Z drugiej strony troszkę rozumiem ich działanie, ale mogli to zrobić raczej w takiej postaci, że instalujesz sterownik, a on "krzyczy it's a fake chip" i teraz niech Chińczyk się przyzna i zrobi swoje sterowniki dla ludzi, którzy trafili na taki układ.
A w taki sposób kara się całkiem możliwe kompletnie nieświadomego użytkownika - przecież większość nawet nie zrozumie co tu się stało.

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 40 minutach ]

Poza tym zastanawiam się co na to prawo.
W sumie tak naprawdę wg. mnie Chińczyk nie złamał ich IP (układy nie są kopią, a innym rozwiązaniem), a raczej niezgodnie z prawem użył znaku towarowego. Jedynie co tu widzę jako nadużycie IP to właśnie program sterownika i VID/PID USB.
Oni "psując" te podrobione układy wkroczyli raczej na "grząski" grunt, bo dostaną po łbie jako Ci co produkują coś co się "samo psuje" - przecież "normalni" ludzie nie będą się zastanawiać jaki chip siedzi w ich urządzeniu.
To tak jakbym kupując klawiaturę do komputera z napisem Microsoft czy Logitech miał sprawdzać czy to aby na pewno 100% oryginał - szans nie mam żadnych aby tego dokonać, a co dopiero w przypadku układu scalonego. No chyba, że go zeszlifuję jak to zrobili na hackaday ;).
Panowie z FTDI sami sobie szkodzą i jak to już powiedział Dave powinni edukować, a nie psuć.
Jakby się ludziom ukazał wielki napis, że używasz podrobionego układu, a to nie oni go montowali w urządzeniu to mogliby mieć uzasadnione pretensje do producenta tegoż urządzenia.
Ehh i to tyle, bo się chyba zbyt uniosłem ;).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO