Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2014, o 13:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Cześć wszystkim :)
Oto przedstawiam co zamierzam zrobić:
-> Hub (arduino?), który zarządza siecią
-> Dwa elementy sczytujące jakieś dane np. temperaturę panującą w pomieszczeniu, lub oświetlenie wysyłające dane do huba
-> Przekroczenie wartości krańcowych, które użytkownik może zaprogramować (za wysoka temperatura, za ciemno w pomieszczeniu), spowoduje włączenie odpowiednich urządzeń (np. wentylatorek lub dioda led, które oznaczają klimatyzację lub oświetlenie), wszystko jedno czy urządzenia podłączone są do huba, czy do czujników

Problem polega na tym, że nie wiem za jakie moduły mogę się zabrać... w internecie jest tego miliard, a nie chcę wpaść po uszy, że na dwóch miesiącach się nie skończy, albo, że rozwiązanie jest niemożliwe...

Mam arduino i widzę w necie wiele modułów w różnych technologiach/protokołach współpracujących z tym mikrokontrolerem. Co proponujecie? Obojętna jest droga rozwiązania, czy będzie to ZigBee, czy Bluetooth, czy cokolwiek innego, chciałbym się zamknąć do 200 zł za wszystkie elementy, chyba, że jest coś tańszego :)

Pozdrawiam wszystkich ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 14:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Skoro hub już masz w postaci Arduino wiec:
temperatura: np. DS18b20 -> ładnie opisane z kodami w Mirkowym Bluebooku http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/KSIAZKA-I-wydanie-2/75
wilgotność: chociażby np.DHT11 albo o szerszym zakresie DHT22, układy mierzą poza wilgotnością temperaturę
czujnik oświetlenia: pewnie chodzi Ci o zakres widzialny wiec np. TSL235R ew. jakikolwiek fototranzystor działający w paśmie widzialnym - a w sumie nawet przecież można wykorzystać fotorezystor.

Do łączności bezprzewodowej najfajniej używać bluetooth BTM-222 http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-BTM-222-2.0/72 jeśli masz jedno urządzenie tylko, moduł tez masz opisany w książce. Możesz wykorzystać jakiś moduł radiowy RFM70 czy 73 lub inny, opisany w zielonej książce. Jak się urządzenia widzą to można nawet się pokusić o komunikację przez podczerwień (również opisane w niebieskiej książce) - z własnego doświadczenia spokojnie można uzyskać 5-7 m, a z lepszą diodą pewnie trochę więcej.

Wartości progowe łatwo w kodzie sobie wprowadzisz, wraz z przypisanymi do tych wartości akcjami. Jak chcesz sterować urządzeniami typu dioda LED to pewnie wystarczą Ci piny arduino, no chyba ze większe napięcie to już trochę bardziej się sprawa komplikuje.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 14:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Do komunikacji na arduino można wykorzysta tanie moduły RF 433 i do tego biblioteka virtualwire arduinowa. Temperatura i wilgotność to w zupełności DHT11 powinien starczyć. Co do oświetlenia miałem kiedyś fajny cyfrowy czujnik - BH1750FVI. Oczywiście zwykły fotorezystor na adc tez uciągnie. Zależy od potrzeb i dokładności


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 17:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Wielkie dzięki, mam już jakiś ogląd sytuacji :) A teraz jeszcze kilka pytań jako, że jestem zupełnie zielony :P

Czujniki mogę podłączyć do wejść cyfrowych arduino, zasilić też z arduino, więc warunki mogę łatwo przesłać do arduino.

Natomiast moją uwagę przykuł Moduł radiowy RFM73-D - transceiver THT http://botland.com.pl/moduly-radiowe/83 ... r-tht.html

Widzę, że ma on całkiem sporo wyprowadzeń:
Obrazek
Rozumiem to wszystko tak:

1) Elementy czytające dane:
Dwa takie moduły podłączam do arduino - zapewnia on już zasilanie 3,3V, więc zasilam bezpośrednio z mikrokontrolera, wejscie CE używam do ustawienia w tryb nadawania - wystawiam "jedynkę" (Transmit), natomiast wejsciem CSN przełączam się pomiędzy aktywnymi modułami (tylko o co w tym chodzi?). MOSI (czyli wejście danych) podłączam do jednego z wyjść arduino, które tym wyjściem będzie wystawiać "jedynkę" przy przekroczeniu warunków, lub "0" po ich nieprzekroczeniu.

2) Elementy wykonawcze:
Po jednym module, zasilanie do modułów mogę mieć bateryjne i doprowadzone do VDD i GND. Na CE wystawiam "zero" tryb odbierania, a wyjście MISO (wyjście danych) mogę dać bezpośrednio np. na diodę, wyjście w stanie wysokim da mi napięcie wystarczające do świecenia diody. Nie wiem tylko do czego służy to wyprowadzenie CSN, tak jak w połączeniu do Arduino - do czego to służy?

No i sztandarowe pytanie - jak sprawić, żeby moduł "wykonawczy" i "czytający" zidentyfikowały się poprawnie parami?

Bardzo proszę o pomoc i korektę moich rozważań :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 20:27 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Modułów RFM73 nie obsłużysz tak prosto, ale jest gotowa biblioteka i schemat:
https://www.tindie.com/products/Heye/ar ... -wireless/
Popatrz jakie piny są wykorzystane i podłącz tak samo.

CSN służy w magistrali SPI (MISO, MOSI, SCK) do wyboru układu który z którym chcesz się komunikować. Nawet jak masz 1 układ na magistrali to tym pinem aktywujesz jeden układ.

Na początek spróbuj uruchomić komunikację 1 do 1. Na jednym arduino receiver, a na drugim simple_sender.
Thorolas napisał(a):
No i sztandarowe pytanie - jak sprawić, żeby moduł "wykonawczy" i "czytający" zidentyfikowały się poprawnie parami?

Zapoznaj się z biblioteką i znajdź ustawienie kanału (setChannel), a nawet jak nie użyjesz tej funkcji to będzie działać na domyślnym kanale 0x17.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2014, o 23:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Krauser napisał(a):
Modułów RFM73 nie obsłużysz tak prosto, ale jest gotowa biblioteka i schemat:
https://www.tindie.com/products/Heye/ar ... -wireless/
Popatrz jakie piny są wykorzystane i podłącz tak samo.


Masz rację, w sumie wiem ile miałem problemów z tymi modułami, ale w koncu działają. W zasadzie zbudowałem mniej więcej to co Ty planujesz - narazie testuje juz kilka dni, a następnie rozbuduje projekt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2014, o 10:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Zrobiłem zakupy, jak przyjdą części i podziałam z nimi, to na pewno się tu podzielę ;) Dzięki za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO