Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie amatora
PostNapisane: 3 paź 2014, o 10:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Witam, mam szybkie pytanie, czy za pomocą uC Atmega32 mogę mierzyć 8 napięć i 8 prądów ? (8 V - 15V; 0- 5A)
inny temat to proszę o podesłanie jakiś listingów lub linków do tego jak zacząć pierwsze kroki z pomiarami prądów i napięć przez AVR?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Witaj.
Polecam Ci na początek serię poradników Pana Mirka o ADC. Pierwszy z nich to
http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-dla-poczatkujacych.html

Bez podstaw będzie Ci raczej trudno dobrze wykonać co zamierzyłeś.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Znaczy się podstawy jakieś mam, robiłem proste sterowniki wykorzystując proste petle i parę wyjść i wejść w uC lecz nigdy niczego nie mierzyłem.
Dziękuje za linka.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tak jak mówi kolega wyżej - a pod tym linkiem

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 5hRnig_f23

masz całą serię, tylko że najlepiej to pobierz sobie program AVG ;) do tego celu

https://www.youtube.com/watch?v=EyWKea6 ... T3SFUBMvr7

z naszej strony

http://atnel.pl/atnel-video-guides.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Programuje na Programmers Note,
myślicie że AVG będzie lepszy ? a pod jakim względem ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

szybka odpowiedz - nie będziesz mógł naraz mierzyć.
Atmega32 ma 8 wejsc ADC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

majkel00230 napisał(a):
Programuje na Programmers Note

To tak trochę jakbyś jeszcze siedział (bez obrazy) w epoce kamienia łupanego - jak najszybciej zapoznaj się z ECLIPSE ;) - polecam przeskok do przodu o lata świetlne

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

ale za to bardzo prosty ;p a że nie miałem jakiś kosmicznych wymagań więc dlatego chyba nie szukałem zamiennika i znalazłem poradnik do tego programu krok po kroku jak zacząć (mówię o Note) a ECLIPSE jest darmowy ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Kolego majkel00230,
tak Eclipse jest darmowy, a jeśli czas Ci pozwala to na prawdę z całego serca polecam Ci poradniki Pana Mirka, które obejmują zarówno totalne podstawy, z opisem środowiska Eclipse, konfiguracją itd. Poza tym masz na początek wspaniałe narzędzie MkAvrCalculator, który już w wersji free daje Ci baaaardzo duże możliwości. A jak tylko będziesz miał możliwość to zachęcam Cię do zakupu BlueBooka http://www.sklep.atnel.pl, rekomenduję wersję od razu z programatorem, który jest świetny.

Gwarantuję Ci, że warto zainwestować czas w obejrzenie wszystkich poradników. Ja jak zacząłem, to nie mogłem się oderwać. A inwestycja w książkę szybko się zwróci. W profesjonalny i przede wszystkim bardzo przystępny sposób masz po kolei przedstawioną dużą ilość wiedzy. No ja bez Pana Mirka to dalej mrygałbym diodą na Arduino ;-)

_________________
.



Ostatnio edytowano 3 paź 2014, o 11:37 przez MikieMan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

a wracając do pytanie na początku, chcę mierzyć 8 napięć i prądów, wstępnie myślałem o 8 atmega8 lecz jednak chcę ograniczyć ilość elementów uC do minimum, czyli radzicie zastosować dwie atmega32 czy jest jeszcze jakaś większa która posiada większą ilość wejsc ADC


". No ja bez Pana Mirka to dalej mrygałbym diodą na Arduino ;-)" właśnie oglądam i kocham ludzi którzy taki sposób tłumaczą, a mało takich ;/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Możesz wybrać mocny procesor z serii AT32UC3Cxxxxx bo mają nawet 16 wejść ADC, ale myślę i Atmega8 wystarczy + zewnętrzne układy ADC. Ale to już fachowcy muszą Ci podpowiedzieć :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

ale ten zewnetrzny ADC do Atmega8 to w celu zwiększenia ilości mierzony wartości ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 11:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

majkel00230 napisał(a):
ale ten zewnetrzny ADC do Atmega8 to w celu zwiększenia ilości mierzony wartości ?

Tak, mam na myśli zewnętrzny układ ADC, albo i kilka, z którymi można się komunikować np. poprzez SPI lub I2C. Osobiście polecam interfejs SPI - co prawda więcej pinów, ale komunikacja jest prostsza i szybsza od I2C.

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

Może np. taki:
http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=203216

Niestety ja nie mam doświadczenia z ADC jeszcze na tyle dużego, aby konkretnie Ci pomóc, jedynie coś podpowiedzieć.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 18:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

przemyślałem trochę sprawę, celem jest ładowarka akumulatorów kwasowo-ołowiowych z ośmioma wyjściami, na każdym aku ma być mierzone napięcie i prąd ładowania, pierwszą myślą było 8 box'ów, dla każdego aku które mierzą napięcie oraz prąd i doładowują akumulator, samym ładowaniem mam zamiar zająć się później. Co do mierzenia napięć i prądów to pomyślałem że mógłbym robić to na dwoch atmegach16 jedna mierzyła by 8 prądów a druga 8 napięć i te dwie wysyłały by informację do atmega88 głównej o wartosciach napiec i pradów. tylko tutaj przyszła mi kolejna przeszkoda gdyż pierwsze rozwiązanie z 8 atmegami pozwalało na to aby każda atmega na każdym aku sterowała przekształtnik PWM'mem a przy drugi rozwiązaniu z 3 uC jest to możliwe do wykonania ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 20:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Duzo łatwiej Ci będzie zrobić na zewnętrznym przetworniku a/d ja polecam ads1110.Wystarczy jedna atmega.Łatwiej oprogramować.Co do Twojego rozwiązania to każda atmega ma minimum 4 PWM ,można tez PWM programowy zrobić.Inny sposób to zewnętrzny sterownik PWM sterowany SPI tu w poradnikach jest o takim do diod.Chyba by się tez nadawał.Dwa M16 by wystarczyły po co jeszcze jedna atmega8.A ciekawe czy nie dałoby sie przełączać kanałów do pomiarów np: tranzystorem.Przecież nie jest potrzebny jednoczesny pomiar wszystkich aku tylko po kolei je sprawdzać.Wtedy nawet jedna atmega by wystarczyła.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

A może CD4053? Dwie sztuki i masz 16 kanałów. Do tego potrzebne dwa piny z ADC procesora i po 3 piny na każdy z nich do wybierania kanału. Łącznie 8 pinów z czego 6 możesz wybrać dowolnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2014, o 21:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

jeśli dobrze rozumuje to ten układ CD4053 zbierał by informacje o napieciu i prądzie oraz je przechowuje a ja uC zadaje mu aby wysłał dane o konkretnym aku ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2014, o 08:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Sorry mój błąd. CD4051 nie CD4053. To jest analogowy multiplexer 1:8. Wybierasz sobie na nim wejście które działa i rozpoczynasz pomiar na pinie procesora do którego jest podłączony. Potem zmieniasz wejście i znów pomiar itd. Później zmiana pinu pomiarowego procesora i znów robimy to samo z drugim multiplexerem. W ten sposób pomierzysz 16 sygnałów na dwóch wejściach analogowych MCU przy wykorzystaniu 6 dodatkowych pinów służących tylko do sterowania wyborem wejścia. To jest tani układ i łatwy w obsłudze (na pewno łatwiejszy i tańszy niż układy I2C lub SPI). Na upartego to możesz wykorzystać tylko 3 dodatkowe piny procesora do sterowania wyborem wejścia łącząc równolegle oba multiplexery, bo ostateczne podłączenie do przetwornika ADC w AVR i tak odbywa się za pomocą wewnętrznego multiplexera MCU.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2014, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Nie przedstawiłeś żadnego schematu, więc ciężko coś doradzić.
ADC przekształca napięcie na liczbę względem napięcia odniesienia.
W atmega8 masz napięcie odniesienie ok 2,5V z 10 bit rozdzielczością, i jeśli mierzyć napięcia większe to poprzez dzielnik napięcia, ale uwaga, wykorzystując 8 kanałów będziesz mógł mierzyć napięcia względem wspólnej masy, inaczej mówiąc to tak jakbyś miał 8 mierników i wszystkie 8 wejść - mierników połączył w razem a wejściami + mierników mierzył 8 różnych napięć.

Pomiar prądu realizuje się poprzez pomiar napięcia na boczniku (1ohm, 0,1ohm, 0,01ohm) i tu jest taki problem taki że rezystancję bocznika powinna być jak najmniejsza (mniej traconej mocy na nim, mniej ciepły, mniejszy spadek napięcia), a problem jest taki, że występuje tu małe napięcie.
I tu pomocne może być wzmocnienie np x20 ale tego w Atmega8 niema.
I najważniejsze że tu wykorzystując 8 kanałów do pomiaru prądu wszystkie 8 pomiarów względem wspólnej masy, czyli 8 boczników połączonych jedną strona do masy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 17:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

autorowi raczej chodziło jak zrealizować 16 pomiarów napiec ,a nie o szczegóły odnośnie dzielników napięcia itp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 19:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Wszystko zależy od tego jakie środki posiadasz na wykonanie tego projektu. Jeżeli trochę więcej kasy włożysz to zastosowałbym po jadnej atmedze na 1-2 akumulatory dodatkowo kupiłbym po wyświetlaczu 2x16 albo nawet nokia LCD za parę złotych i wykorzystął kanały PMW i obsługę pomiarów napięcia i (bocznikowy) pomiar prądu. Jeżeli nie masz kasiorki no to pozostaje ci maksymalnie 2 atmegi i wyciśnięcie wszystkiego z nich na przyszłość może zabraknąć i pamięcie i wyświetlacza.
Ja bym zrobił oddzielnie dla każdego Dokładne sterowanie i wyświetlanie (kontrola procesu ładowania) dla każdego osobno.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2014, o 14:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Szybkie pytanie, jestem na etapie "Przetworniki ADC dla początkujących" i mam problem, chcę się komunikować i wysyłać dane di terminal 1.91b.
Ale po włączeniu terminal nie wykrywa żadnych portów i wyświetla "nie można odczytać klucza rejestru" . i jeszcze jedno pytanie, czy potrzebuję układ MAX232 czy wystarczy mi programator USBASP do komunikacji uC z PC przez RS232 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2014, o 15:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Programator usbasp nie obsługuje rs232, służy tylko do programowania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2014, o 15:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

a gdybym użył układu max232 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2014, o 15:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Jak jeszcze nie masz i nie zrezygnujesz w najbliższym czasie z elektroniki kup przejściówkę usb-rs232 TTL ona zawsze się przyda.
jak masz port COM w komputerze (co dziś nie jest pewne) możesz użyć max232

http://atnel.pl/atb-usb-rs232.html ta przejściówka jest wszystko mająca i dodatkowo jest to programator i licencja na mkAVRCalculator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2014, o 15:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

mam jeszcze jedno pytanie, zbudowałem układ z poradników Pana Mirka o ADC. tylko do komunikacji nie użyłem bluethoot tylko układu max232 i podłączyłem się do gniazda w laptopie db15. program "terminal 1.9d" nie reaguje, skorzystałem również z tego poradnika ...i użyłem programu Realterm który również nie reaguje. jakieś rady ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2014, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

DB15 w laptopie to chyba wyjście karty graficznej do monitora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2014, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Drodzy cierpliwi koledzy ;) mam pytanie dotyczące PWM chciałbym aby jego częstotliwość zmieniała się od 0 do jakiś 60kHz doczytałem że to jest brane z wzoru taktowania procesora, timera i prescalera. jeśli mój uC taktuje z 8MHz, pesclare wybieram 1, wybieram Fast PWM 8bit( i tutaj rozdzielczość będzie 256? ) więc częstotliwość PWM będe miał na poziomie 31 kHz ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 06:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Tak. A dokładniej 31250Hz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 10:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2014
Posty: 92
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

a 50% wypełnienia to połowa tej częstotliwości ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO