Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 19:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 wrz 2014, o 12:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam.
Szukając rozwiązania mojej przypadłości znalazłem wasze forum.

Po około roku użytkowania sterownika bramy garażowej i autoalarmu w samochodzie zaczęło się dziać nieprawdopodobne. Nagle pilot od garażu zaczął sterować autoalarmem w samochodzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego dla mnie, gdyby chodziło o kod stały a nie Keeloq. W pilotach są układy HCS301. Sterownik bramy mam z AMT jakiś rok, a autoalarm z REMOTRONIX już 6 lat. Z mojej ograniczonej wiedzy wynika to "nieprawdopodobne", bo albo oba układy musiałby zaprogramować jeden programista, który dla uproszczenia programował jakąś serię jednym kluczem, potem trafiły one do różnych urządzeń a dalej do różnych sklepów i w końcu do mnie, no albo "złoty strzał". A drugie nieprawdopodobne, dlaczego dopiero po tak długim okresie współużytkowania?
Sami rozumiecie pewną uciążliwość takiej sytuacji. Nie widzę problemu, jak na noc zamykam swoje autko w garażu, może być zamknięte "podwójnie". Ale jak już mam auto na zewnętrznym i kilka razy wchodzę i wychodzę z garażu bo teren mam nieogrodzony, no to za każdym razem otwarcie bramy otwiera mi samochód :( .
Dzwoniłem do AMT i tam poinformowano mnie, że dla nich ktoś programuje HCS-y, pewnie zgodnie z tą zasadą
GwynBleidD napisał(a):
Większość producentów (przynajmniej tych dostępnych w Polsce) ma jednak inną politykę: programują oni w fabryce wszystkie swoje piloty na ten sam szyfr, dzięki czemu ich piloty działają tylko z ich sterownikami (i w drugą stronę). Jest to bezpieczne rozwiązanie, dopóki szyfr nie wycieknie.

Zaproponowali, by w samochodzie wyczyścić pamięć z pilotów i wczytać je na nowo. Ale jeśli zdarzyło się to raz, więc jest duże prawdopodobieństwo powtórzenia się sytuacji.
Proszę więc o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, no i o ciekawostki związane z taką synchronizacją urządzeń.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2014, o 12:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

Widać że masz problem z alarmem w samochodzie a nie ze sterownikiem bramy :)

Sytuacja wygląda tak że piloty kodowane są przez producenta.
Zapisywany jest numer seryjny jak i klucz producenta który jest używany do szyfrowania transmisji.

Jest szansa, że alarm czyta tylko część stałokodową transmisji (numer seryjny) i gdzieś 'przy okazji' zaprogramowałeś pilota od bramy do alarmu.
Musisz wiedzieć że Keeloq to nie jest w pełni szyfrowana transmisja, część jest zawsze stała (z numerem seryjnym), dalsza część jest kodowana i służy do weryfikacji.

Jest też druga opcja:
Sterownik bramy to pewnie Bramster lub Bramster Laserbox, który pozwala na zakodowanie pilota nadającego w Keeloq ale od innego producenta (czyta w tym wypadku tylko seriala). Właśnie po po to żeby zaprogramować sobie np. nieużywany przycisk alarmu samochodowego do sterowania bramą.

Może zaprogramowałeś pilota od alarmu do bramy? :)

Nie ma możliwości żeby klucz producenta wyciekł z produkcji, przynajmniej u nas.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2014, o 14:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

To się stało bez nijakiego udziału. Po prostu dwa dni temu podjeżdżając pod garaż naciskając pilota błysnęły mi kierunkowskazy. Dopiero wczoraj poświęciłem trochę czasu na klikanie pilotami i wyszło co wyszło.
Jeśli możliwe są tego typu uszkodzenia, by odbiornik czytał tylko część transmisji, to będę musiał wymienić autoalarm.
Jednak czy można to jakoś zweryfikować? Sam osobiście, na poważnie, w tego typu programatory jeszcze się nie bawiłem, choć coś tam do pic'ów mam, a w okolicy na pewno znajdę kogoś kto mógłby to i owo sprawdzić.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2014, o 14:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

Nie znam zupełnie alarmu o którym piszesz ale raczej wykluczam że jest to 'uszkodzenie'.
Poszukaj instrukcji i wykasuj wszystkie piloty z systemu alarmowego, zaprogramuj ponownie te które mają z nim działać.

Programator nic Ci nie pomoże, chyba że chcesz napisać program alarmu od podstaw :)

Zrób może jakąś fotkę elektroniki alarmu, może coś ustalimy.

Co do urządzeń AMT, wiem o nich wszystko a nawet więcej ;)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2014, o 09:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Alarm to Protector AS1. Nie ma funkcji kasowania pilotów, a ich nadpisywanie. Można zaprogramować do 4 pilotów, więc wykonałem czterokrotnie wpisanie dwóch dostępnych mi pilotów. No i pomogło. Ciekawe na jak długo...
Nie miałem na myśli pisania programu do alarmu, a jedynie sprawdzenie, tak z ciekawości - jeśli taka możliwość istnieje - jak wygląda transmisja. Czy odbiornik, tak jak sugerujesz, odbiera tylko część transmisji, czy też doszło jakimś cudem do "sklonowania", albo zdarzyło się to co może zdarzyć się raz na kilka tysięcy, może milionów, trafienia w dokładnie taki sam kod.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2014, o 09:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

Podeślij jakąś fotkę elektroniki lub chociaż instrukcję alarmu.
Mam pewne podejrzenia ale chciałbym się upewnić :)

Alarmy mają wbudowany odbiornik radiowy który tylko odbiera transmisję, jest ona dekodowana w uC lub zewnętrznym dekoderze np. HCS500 czy HCS515 (stare konstrukcje).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, o 11:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Wróciłem z urlopu więc chciałbym wrócić do tematu.

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2017, o 17:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2017
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam kolegów. Tutaj się przywitam i chciałbym "odgrzać kotleta".
Mam ten sam problem. Sytuacja analogiczna, z tą różnicą, że autoalarm zaczął reagować na pilota od bramy po roku użytkowania.
Wnętrze alarmu,typ,model, jak na fotce powyżej. Również nurtuje mnie pytanie, jak zakładającego temat, why???
Wszystkim zainteresowanym z góry...serdecznie dzięki.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 mar 2018, o 09:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

A przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Ciekawy jestem, jakby się to sprawdzało w praktyce?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 mar 2018, o 12:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a ja jestem ciekaw po jakiego grzyba odkopywać stare kotlety

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO