Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 06:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sie 2014, o 11:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

Witam mam taki schemat ale w żaden sposób nie mogę się zmieścić na pcb o wymiarach 7cm na 10cm :x
jakaś rada w jaki sposób to zrobić oczywiście pcb dwustronna
umieszczam pcb schemat i zdjęcie schematu
Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 11:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Ogólnie to cały schemat jest defakto źle wg mnie. Tzn nie tragicznie ale należało by poprawić filtracje zasilania - zasilacza jak i samego procesora brakuje cewki i kondensatorów 100n, a i przy tych układach I2C też by się zdały a przy Bluetooth to nawet coś sporo większego.

Do zapoznania polecam

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html
http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/filtrowanie-zasilania-dlaczego-tak-wazne.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 11:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

no to trochę poprawiłam i jak lepiej vcc procka
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 12:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

A podciągniecie lini I2C rezystorami 4,7k. Jeżeli nie zauważyłem to przepraszam. Jeszcze jedna sprawa mnie niepokoi, mianowicie użwasz trzech ekspanderów pcf8574, a wszytskie nogi A0 A1 A2, są zwarte do masy. Nie jestem specjalistą od magistrali I2C ale wydaje mi się, że każdy układ powinien mieć swój unikalny adres, aby mogła zostać nawiązana prawidlowa komunikacja. Dorzuć jeszcze jakieś kondensator elektrolityczny i tantalowy. Zauważ, że ten układ będzie pobierał dość dużą ilość prądu.

Pozdrawiam
Elektronik



Ostatnio edytowano 30 sie 2014, o 12:16 przez Elektronik, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 12:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No procka już tak. Jeszcze te I2C i tam też wypadało by dać 100n na zasilaniu oraz przy samym stabilizatorze na wyjściach również 100n. A tam gdzie masz blutacza to np. 22uF tantala najlepiej bo blutacz lubi sobie szarpać prądzik ;)

p.s
A jeszcze w procku brakuje przy pinach 8 i 7 100n.

I no fakt brakuje przy i2C rezystorów podciągających ale jak masz 3 układy to dałbym troche mniej niż 4,7

a i dołóż sobie jeszcze 1 diode np. do debagowania na którymś pinie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 12:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

Obrazek

i :cry:

trochę na ciapane ale starałam się aby było czytelne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 12:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No jeszcze zasilanko :)

Obrazek


AAAAAAAAAAAAA STOP!!!

zasilanie układów I2C - bohomaz
zasilasz VDD przez kondensator 100n a masz go dac do masy i do VCC :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 13:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 13:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No wg. mnie ok ale może jeszcze się ktoś coś dopatrzy ale to pewnie jakaś kosmetyka będzie. Teraz to co Tygryski lubią najbardziej rysowanie PCB czyli połącz kropki :lol:


A i rada zmieścisz się ze spokojem na 7x10 jak będziesz robić to w SMD :)

P.S.
Jeszcze mam pytanie czy ten blutacz to może chcesz dać ATB_BTM222 ten Mirkowy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 13:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

chyba tak i 7805 to będzie przetwornica :) a smd to zgroza dla mojej lutownicy bo boje sie lutować teki małe pchełki i nie wiem jak dopierać smd do obudowy i wo gule salaki to jeszcze jeszcze :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 13:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Nie bój się SMD ja też jak zaczynałem bawiłem się w THT i bardzo mnie denerwowało że pCB są takie duże mimo tego że człowiek starał się upakować wszystko i tak w 90% barakowało miejsca.
Któregoś razu mimo takich samych powodów jak ty kupiłem:
-małą lutownicę (za 20PLN ) zaostrzyłem grot ale nie na ostro z malutkim promykiem , drugi na płasko
- kupiłem gogle za 30 PLN z dwoma powiększeniami
- przejrzałem poradniki na youtub ( nie wszystkie dają obraz prawdziwy lutowania, np. facet lutuje FT232RL w 30min mi to zajęło 30 sek) ale polecam techniki lutowania nie tak jak inni na oba pady cyna potem się martw. Nie najpierw pierwszy pad nasuwamy element na pad i potem drugi----proste
- ważna sprawa to topnik w żelu szczególnie do scalaków popatrz youtube.
- i kup elementy na początek rozmiar 1206 (rezystory i kondensatory)
Naprawdę nie jest to straszne a z odpowiednim wyposażeniem jast nawet przyjemne .
expander portów jaki masz na schemacie w wersji smd ma wymiary 10x10mm pomyśl jak małą można zrobić płytkę dla twojego projektu Atmega też jest niewiele większa o expandera.
Polecam SMD ja wszystko robię w smd.
Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Obrazek
Tak dla fajnego porównania , zobacz jak fajnie małe są te elementy a jeszcze oczywiście szczypce do łapania elementów

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

nie miałem Atmegi 8 to pokazałem 328 jest taka sama
Fajne co?
Rób SMD

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

Jeszcze jedno zauważyłem nie wiem czy ktoś już wspomianął że ten układ nie do końca zadziała tzn jeśli sterujesz cewkami , silnikami to to podłącz napięcie sterujące tymi elementami na pin10 tych ULN2803 jeśli sterujesz diodami to nie , to napięcie zabezpiecza tranzystory konkretnie dioda w strukturze przy tego typu obciążeniach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Przy ATmedze flagi MISO/MOSI są odwrotnie przypisane względem odpowiednich PIN'ów.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

kicajek napisał(a):
Witam
Przy ATmedze flagi MISO/MOSI są odwrotnie przypisane względem odpowiednich PIN'ów.

Pozdr.


źle je opisałam dzięki a co do smd to chyba zrobię o ile uda mi się wprasować :)
a co do elementów to jaki sklep taki i wszystko mający polecacie

a no układ będzie sterował wyłącznie Led'ami



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

Ja polecam sklep lispol, powinni wszystko mieć czego potrzebujesz. Zarówno w obudowach do montażu przewlekanego i powierzchniowego. Ceny są też przystępne.

Pozdrawiam
Elektronik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

daje eagle abyście mogli dokładniej zobaczyć co i jak
no to sprawdzam lispola :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

Sklep fajny to TME.

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 14:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

aska12 napisał(a):
a no układ będzie sterował wyłącznie Led'ami


Wiesz co może inaczej, teraz jeszcze bo jak on ma sterować tylko ledami to tak się zastanawiam czy nie lepiej by Ci było użyć rejestrów przesuwnych po SPI niż tych expanderów co masz po i2c.
http://mirekk36.blogspot.com/2013/09/rejestr-przesuwny-74595-podstawy.html

albo nawet i specjalizowane układy do diod tzw. drivery np. http://www.starchips.com.tw/pdf/datasheet/SCT2024V01_03.pdf (wtedy lutujesz tylko 1 rezystora)

czy może w ogóle pójść na całość i użyć magic ledów https://www.youtube.com/watch?v=nj_vZTQAO7k - 1 pin z procka i po temacie :)

W ogóle napisz co ty chcesz zmajstrować bo np. jak dasz konkretne diody rgb to Ci sie 1A przetwornica czy stabilizator nie wyrobi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 15:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

raczej wole zostać przy tym na rejestrze już robiłam matryce led zastosowałam 15 74595 teraz coś innego :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 17:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Ja kupuję w dwóch sklepach, mselektronik.pl mają całkiem dobre ceny chyba w przypadku niektórych elementów bardzo niskie tylko jest jeden problem iż trzeba czasami kupić kilka sztuk jest ci potrzebna 1 to minimalna ilość np ale ja to kupuję na zapasm nigdy nie kupuj pojedynczych elementów , zawsze możesz go zjarać a tak masz drugi. Drugi sklep to seguro.pl mają małą ofertę w porównaniu do mselektronik ale czasmi można coś toniu kupić zawsze porównuje ceny w obu sklepach a jak nie da rady kupić czegoś w tych dwuch to uderzam do tme.eu mają dużo ale drogo czasami to bardzo drogo.
Wracając do projektu jeżeli to mają być ledy to tak jak kolega zaproponował expander nie jest ci zupełnie potrzebny. 74595 szt.3 załatwią sprawę i są dużo tańse niż expander podejrzewam iż szybkość działania też będzie wyższaniż I2C a poza tym te scalaczki są zupełnie malutkie w wersji smd chyba 2 razy mniejsze.
Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

porównanie cen mselektronik expander 2,5PLN oczywiście wersja smd 74HC595 039PLN oczywiście cena brutto to na jeden expander kupisz sobie dużo rejestrów. Porównanie expandera mojego i rejestrów na zdjęciu poniżej
Obrazek
Pozdrawiam i nie bój się SMD zobaczysz jakie to fajne i z czasem będziesz kupował coraz mniejsze elementy ja zaczynałem o1206 teraz już chcę używać o jeden rozmiar mniejszych.

------------------------ [ Dodano po: 22 minutach ]

teraz spojrzałem na ceny w tme no trochę drodzy są bo 74HC595 brutto kosztuje u nich 0,58PLN a w mselektronik 0,48PLN brutto (te ceny powyżej były cenami netto pomyłka nastąpiła)
PCF też jest podobnie (podaje ceny brutto) mselektronik 2,75PLN natomiast tme 3,44PLN no trochę drogo.

------------------------ [ Dodano po: 32 minutach ]

odnośnie rgb led czyli ws2812 to raczej trochę drobi biznes ale fajny metr sznurka około 30 pln ...chyba jedna dioda w detalu z tego co wiem to tylko w atnelu i electroparku po około 2-3pln



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 19:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

to to mię przekonałeś na rejestr przesuwny zrobiłam mały rozliczenie i wyjdzie prawe ta sama cena i do tego miej elementów na pcb :P
Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 19:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

wydaje mi się że nieopacznie trochę ciebie poniosło , mówiłem o zastąpieniu expandera rejestrem przesuwnym gdyż tobie nie jest potrzebna komunikacja w dwie strony tylko wyrzucenie bajtów równolegle do lini ledowych tylko nie wiem czemu usunołeś ULNy trzeba pamiętać iż one zwierają linie do masy nie wiem co masz zamiar zrobić za tymi wtyczkami . Suma sumarum nie wyrzucaj uln jak masz dużo ledów i duże prądy zwierane do masy .

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

a jeszcze jedno chyba masz żle podłączone rejestry , po co doprowadzasz MISO do rejestrów musisz mieć 3 sygnały ,używasz sprzetowego spi sygnał danych -mosi, zegar sck z intefacu spi i dowolna noga atmegi do zatrzasku rejestru. Nie wiem czy oglądałeś datasheet rejestru tam jest taka tabelka opisująca stany na poszczególnych liniach .
Pozrdawiam

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

jeszcze jedno 74HC595 z tego co pamietam ma na pinie prad wyjscowy tylko 20mA!

------------------------ [ Dodano po: 32 minutach ]

popatrzyłem na płytkę i zrobiłeś ją na tht i smd , w przypadku dławika tak możesz zrobić chociaż to głupio wygląda, można kupić dławiki smd tylko o mniejszej indukcyjności, ale kondensatory to spoko mają maja 8,3x8,2 na 10mm wysokosci 47-uF/16v oczywiście 7805 też jest dostępny dużo mniejszy niż THT tylko musisz patrzeć na prąd dopuszczalny.
Pozdrawiam
ps. te ledy to w multipleksie bedziesz robił?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 22:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

ps. te ledy to w multipleksie bedziesz robił?

można tak powiedzieć ale tylko 8 pasków Led podłączę do tego rgb. taki sterownik dla dj :)

Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 13:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 17:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Czy przeczytałeś datasheeta?
Chyba nie do końca OE ma być podłączone w stan niski, czyli gdzie ? u ciebie wisi w powietrzu ( to wszystko jest w datsheecie)
Dalej nie wiem po co używasz MISO nie mam pojęcia chyba że będziesz korzystał z SPI programowalnego....OK .
A jeszcze przy okazji jak masz zamiar zasilać te diody ? pamiętaj aby połączyć masy zasilania ledów i twojego sterownika.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 19:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

Hm to teraz nie wiem jak zrobić ten sterownik chce mieć prosty sterownik kilkunastu kanałowy rgb
co wy byście zrobili chcę to dać do stołu aby w czasie imprez mrugał kwadraty w rożnych kuluarach.
wy tych scalakach mogę dodawać np nowe moduły i by świetnie śmigały.
:cry:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 22:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
MISO zmień na SS. Robiąc taką konstrukcję musisz wiedzieć że do przełączania ULN bedziesz musiał wysłać po SPI 3bajty.
Widzę że naprawdę masz masz z tym problem ja zawsze jak chcę coś sprawdzić mam takie elementy w THT i płytka stykowa najtańsza łączę kabelkami na pająka i sprawdzam, jak nie jestem pewny rozwiązania. W necie znajdziesz sporo schematów i prawie gotowych projektów.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 12:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 20:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Ale się z tym męczysz. Chyba napisałem iż OE pin 13 podłącz do masy chyba że chcesz wprowadzić Qa-Qh w stan 3 wysokiej impedancji czyli linie są wyłączone , ale jak go nie zmasujesz to praktycznie nic nie zrobisz patrz tabela datasheet.
A jak to zrobisz to może być tylko czy masz koncepcję na programowanie tego ?
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 20:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Zerknij na schematy w tym wątku.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158827.html

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 21:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 83
Pomógł: 0

coś takiego chcę uzyskać




Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO