Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 sie 2014, o 15:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Witam.

Przy metodzie fototransferu do naświetlania laminatów używam domowego solarium. Jest ono dość duże więc chciałbym zbudować coś mniejszego.
Może nawet zrobiłbym naświetlanie obu stron płytki dwustronnej jednocześnie. Zastanawiam się czy do budowy takiej naświetlarki nadają się zwykłe diody UV. Czy może mają zbyt małą moc ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 15:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

http://www.instructables.com/id/UV-LED- ... /?ALLSTEPS



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 15:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

O rany tu jest ponad 150 ledów czyli same ledy będą pewnie kosztowały 250 zł :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 16:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Nic Kolega nie napisał wcześniej o kosztach ;)
Dla równomiernego rozprowadzania światła muszą to być dość gęsto upakowane, mocne diody.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 17:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Poprostu koszty trochę mnie zaskoczyły. Plusem jest to, że diody wytrzymają dłużej niż świetlówki w solarium :). Może uda się ich użyć trochę mniej i zastosować jakiś dyfuzor do rozproszenia światła. Muszę porobić testy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 18:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Może warto mniej, a jednak trochę mocniejsze jeżeli udałoby się rozprowadzić światło np. https://www.maritex.com.pl/pl/shop/item ... 9529/29234

Niemniej jednak życzę powodzenia ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sie 2014, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Przy zakupie 200 sztuk można znależć troszkę taniej niż 250, na przykład 44 i przesyłka ;) ;) :
http://www.lispol.com/index.php?a=product&b=list&str=UV+&x=0&y=0 . Ta ma maksimum emisji dla 400nm (w opisie polecają mniej niż 400nm, ale za to ma dużą jasność). Musiał byś poszukać.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 10:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Rzeczywiście trochę przesadziłem z ceną. Jeżeli chodzi o inne części to użyję chyba szybki ze starego zepsutego skanera. Taka szybka idealnie przepuszcza światło. Do wydruków używam kalki technicznej. Próbowałem z folią ale drukarka nie drukowała na tym zbyt dokładnie. Tak czy inaczej metoda fototransferu jest łatwa, szybka i bardzo dokładna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 12:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

t__d napisał(a):
Rzeczywiście trochę przesadziłem z ceną. Jeżeli chodzi o inne części to użyję chyba szybki ze starego zepsutego skanera. Taka szybka idealnie przepuszcza światło. Do wydruków używam kalki technicznej. Próbowałem z folią ale drukarka nie drukowała na tym zbyt dokładnie. Tak czy inaczej metoda fototransferu jest łatwa, szybka i bardzo dokładna.


Szybkę ze skanera możesz sobie odpuścić. Owszem przepuszcza ładnie światło ale nie UV.

ja bym Ci proponował kupić coś takiego bo od razu masz ładny docisk

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=539112&rdeocl=1&rdetpl=productpage&rdebox=box1

Jest to szyba ze specjalnego szkła przepuszczającego UV, coś podobnego jak masz w solariach tylko że z tego co wiem tam występuje akrylowe.

Diody LED UV owszem dla bajeru na dyskotekę tak ale do naświetlarki jeszcze nie maja wystarczającej mocy i trzeba by ich pełno myślę że lepsze są świetlówki specjalizowane

np.
Świetlówka liniowa UV Actinic T8, 36 W PHILIPS
http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=449159&&utm_source=Ceneo&ref=Ceneo&utm_medium=Price_comparison&utm_campaign=449159_Ceneo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2014, o 19:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Intre napisał(a):
Szybkę ze skanera możesz sobie odpuścić. Owszem przepuszcza ładnie światło ale nie UV.


Tu się nie zgodzę bo przetestowałem taką szybkę i nie było problemu. Dlaczego nie przepuszcza UV ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 10:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Witam wszystkich.
To i ja wtrącę swoje 3 grosze do tematu, które wynikają z praktyki.
Ja z kolei używam zwykłych ramek foto kupionych w markecie za kilkanaście złotych.
Są wykonane albo z pleksi albo ze szkła. Ze względu na łatwość zarysowania pleksi ja używam szklanych, które wykonane są ze zwykłego szkła o grubości 1.6 mm. Zaciski na bokach dają bardzo przyzwoity docisk kliszy do laminatu.

A zatem nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że zwykłe szkło nie przepuszcza UV i się nie nadaje. Owszem przepuszcza, tylko mniej promieni UV niż pleksi czy szkło kwarcowe, które właśnie w starszych skanerach było wykorzystywane do produkcji. Nowe skanery z tego co się orientuję ze względu na totalne obniżanie kosztów produkcji już nie zawierają szkła kwarcowego.

Naświetlam wszystko lampą UV do tipsów (50-80 złotych), ale używam tylko dwóch górnych lamp po 8W każda, boczne wyjęte jako zapasowe. Czas naświetlania laminatu światłoczułego i soldermaski to 3 min z odległości ok. 7 cm.
Powtarzalność efektu 100% przy ścieżkach 10 mil.

Podsumowując biorąc pod uwagę cenę i moc diod LED to moje rozwiązanie wydaje się być ekonomiczne i na prawdę efekty super.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 10:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

MikieMan napisał(a):
W

Naświetlam wszystko lampą UV do tipsów (50-80 złotych), ale używam tylko dwóch górnych lamp po 8W każda, boczne wyjęte jako zapasowe.


Te same żarówki można kupić na allegro za 17zł (działają i doskonale utwardzają lakier) i na ebay'u za 99 centów. A swoja drogą zwykła żarówka wolframowa też się nadaje tylko dłużej trzeba naświetlać.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 12:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

MikieMan napisał(a):
Witam wszystkich.
Ja z kolei używam zwykłych ramek foto kupionych w markecie za kilkanaście złotych.


Doskonały pomysł :) dlatego, że mają mniejszy rozmiar niż szybka ze skanera i nie będzie trzeba ich docinać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 21:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

t__d napisał(a):
MikieMan napisał(a):
Witam wszystkich.
Ja z kolei używam zwykłych ramek foto kupionych w markecie za kilkanaście złotych.


Doskonały pomysł :) dlatego, że mają mniejszy rozmiar niż szybka ze skanera i nie będzie trzeba ich docinać.

No i przede wszystkim dla wygody możemy sobie dostosować wielkość ramki do swoich potrzeb.
Ja mam ich kilka w różnych rozmiarach, a dostępne są od 9x13 cm do nawet 50x70 cm ;-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 06:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Zadałem pytanie jednemu ze sprzedawcy laminatów światłoczułych w jednym z serwisów aukcyjnych, na temat długości fali na jaką są czułe takie płytki. Pozwolę sobie zacytować odpowiedź: „prawdopodobnie 340 do 420 nm, ale na 100% pewny nie jestem. To na zasadzie analogii z Positivem 20.” Diody LED UV mają około 400nm więc powinny się sprawdzić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 06:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Myślę, że diody LED UV na pewno się sprawdzą bo długość fali jest odpowiednia, tylko jak już koniecznie chcesz zrobić naświetlarkę na LED-ach to z pewnością warto trochę czasu poświęcić na przeanalizowanie tematu.
Moim zdaniem zwykłe diody się nie sprawdzą ze względu na bardzo niską moc i przede wszystkim bardzo mały kąt świecenia - typowa dioda UV 5mm za 0,60 zł - 0,70 zł ma kąt ok. 30 stopni, więc bardzo wąski. Możesz przecież zrobić test i zlutować płytkę 5x5 diod i zobaczyć na kawałku laminatu czy naświetlając projekt coś z tego w ogóle wyjdzie.

Rozwiązaniem problemu są moim zdaniem diody Power Led jak np. DIODA MOCY LED-ALS1W-UV. Takie cudeńko ma już moc 1W i kąt świecenia 120 stopni. Tyle tylko, że 1 sztuka to już koszt ok. 11 zł no i ciągnie przy 3.3V aż 350 mA (długość fali 405nm).
Chcąc więc uzyskać moc światła np. taką jak przy dwóch świetlówkach w solaruim do paznokci za 50 zł musimy wziąć 16 diodek za 176 zł no i jeszcze tylko zasilacz co da nam 3.3V i 6A prądu :-)

Koncepcja ze względu na wygodę i bajer na pewno fajna, ale ekonomicznie patrząc to porażka.
Ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni" :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 08:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

MikieMan napisał(a):
Rozwiązaniem problemu są moim zdaniem diody Power Led jak np. DIODA MOCY LED-ALS1W-UV. Takie cudeńko ma już moc 1W i kąt świecenia 120 stopni. Tyle tylko, że 1 sztuka to już koszt ok. 11 zł no i ciągnie przy 3.3V aż 350 mA (długość fali 405nm).
Chcąc więc uzyskać moc światła np. taką jak przy dwóch świetlówkach w solaruim do paznokci za 50 zł musimy wziąć 16 diodek za 176 zł no i jeszcze tylko zasilacz co da nam 3.3V i 6A prądu :-)


Można też skorzystać z pomocy naszych wschodnich znajomych zza Uralu
http://www.ebay.com/itm/LOT-Star-Base-1 ... 5d43d1f25a
Lub jeszcze taniej z większym wyborem
http://www.ebay.com/itm/LOT-10-50-100pc ... 1c42b0afb3

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

MikieMan napisał(a):
Chcąc więc uzyskać moc światła np. taką jak przy dwóch świetlówkach w solaruim do paznokci za 50 zł musimy wziąć 16 diodek za 176 zł no i jeszcze tylko zasilacz co da nam 3.3V i 6A prądu :-)


Można łączyć po 3 diody 3.3 + 3.3 + 3.3 = 9.9 V. Zasilacz 12V łatwiej znaleźć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 12:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Słuszna uwaga. Przy połączeniu szeregowym wystarczy rezystor ok. 6om o mocy 1W, jeśli dobrze policzyłem.
Fajny zasilacz modułowy 12V 6A można kupić za ok. 40 zł.
Może jak będę miał trochę wolnej gotówki to na próbę wykonam taką matrycę 3x3 diody i sprawdzę na "żywym organizmie" jaki byłby czas naświetlania. W sumie czy będzie się naświetlało 3 minuty czy 10 to w sumie nie ma tak wielkiego znaczenia.

Muszę przyznać, iż już rodzi mi się fajny pomysł w głowie na niewielką "szkatułkę" z diodami led UV, do dwustronnego naświetlania :-)
W moim przypadku większość projektów nie przekracza rozmiarami 10x10cm, więc może takich 9 diodek na stronę by wystarczyło?
Ach, już mnie korci zrobić płyteczkę pod takie diody :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 12:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

MikieMan napisał(a):
Muszę przyznać, iż już rodzi mi się fajny pomysł w głowie na niewielką "szkatułkę" z diodami led UV, do dwustronnego naświetlania :-)
W moim przypadku większość projektów nie przekracza rozmiarami 10x10cm, więc może takich 9 diodek na stronę by wystarczyło?
Ach, już mnie korci zrobić płyteczkę pod takie diody :-)


Mnie też korci a do tego dodam wyświetlacz oled do odliczania czasu naświetlania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Mam nadzieję, że wyświetlacz OLED zakupiony we właściwym miejscu czyli na sklep.atnel.pl ? :-)
No będę z niecierpliwością czekał na pierwsze efekty ;-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 13:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Zobacz coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=p2kFazl-aEE



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2014, o 18:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

Tom277 napisał(a):


Po obejrzeniu tego filmiku nasunęło mi się kolejne pytanie. Czy światło czerwone nie wpływa na płytki światłoczułe ? Widzę na tym filmie, że po zgaszeniu światła ktoś zapala sobie czerwone światło. Pamiętam z dawnych czasów, że miałem taką żarówkę chyba pomarańczową którą świeciłem przy wywoływaniu czarno-białych zdjęć. Jeżeli czerwone światło nie wpływa na płytki to można dorobić podświetlanie na czerwonych ledach. Wydaje mi się, że światło czerwone ma chyba największą długość ze światła widzialnego na pewno daleko od 400nm. Dalej jest już tylko podczerwień.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2014, o 19:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Wszystko zależy od długości fali. Żarówki (nie mylić z diodami) mają zakres długości fal natomiast diody mają (wynika to z ich budowy) konkretną długość fali. Żarówka czerwona zazwyczaj jest pomalowana czerwonym barwnikiem, który pewnie w jakimś słabym stopniu przepuszcza i tak długości fal odpowiedzialne za utwardzanie. Pamiętaj też, że długość fali, która "utwardza" naszą emulsję światłoczułą też nie jest jedna, a jest to pewien zakres. Z tym, że największą absorbancję ma przy długości fali 420 nm.
Światło czerwone jest powyżej 600nm, a nawet przy 640nm :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

O tak jak tu widać http://www.optyczne.pl/upload2/32882_spektrum.jpg

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2014, o 20:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

WoodPaker napisał(a):


Serwis posiada blokadę linkowania ale podając nazwę pliku 32882_spektrum.jpg w wyszukiwarce grafiki google można odnaleźć ten obrazek.

https://www.google.pl/search?q=32882_spektrum.jpg&client=firefox-a&hs=mrF&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=8xQGVND0FPTU4QTVw4CQAw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1536&bih=733#facrc=_&imgdii=_&imgrc=MlY7uLiMPY-N7M%253A%3BdK8KZhJJGm137M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.optyczne.pl%252Fupload2%252F32882_spektrum.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.optyczne.pl%252Findex.php%253Fporadniki%253D40%3B550%3B119


Czyli tak jak mówiłem czerwone światło jest całkiem na prawo a ultrafiolet całkiem na lewo więc myślę, że gdyby na chwilę zapalić czerwone diody to nie będzie to miało prawie żadnego wpływu na światłoczuły laminat. Mam nawet pomysł na umieszczenie czerwonych diod. Można je umieścić na około diod UV. (Taka czerwona ramka z diod).


A widzieliście drukowanie płytek diodą laserową UV ? To dopiero bajer.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2014, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Nie wiem jaki jest zakres czułości laminatu. To trzeba by sprawdzić. Wtedy będziesz wiedział czy czerwone diody Ci czegoś nie schrzanią.

A co do linku to u mnie działa na kilku komputerach (testowałem na 3) bez problemu. Zarówno na win jak i na Lin. Coś masz zepsute u siebie.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2014, o 06:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

WoodPaker napisał(a):
Nie wiem jaki jest zakres czułości laminatu. To trzeba by sprawdzić. Wtedy będziesz wiedział czy czerwone diody Ci czegoś nie schrzanią.

t__d napisał(a):
Zadałem pytanie jednemu ze sprzedawcy laminatów światłoczułych w jednym z serwisów aukcyjnych, na temat długości fali na jaką są czułe takie płytki. Pozwolę sobie zacytować odpowiedź: „prawdopodobnie 340 do 420 nm, ale na 100% pewny nie jestem. To na zasadzie analogii z Positivem 20.”

WoodPaker napisał(a):
A co do linku to u mnie działa na kilku komputerach (testowałem na 3) bez problemu. Zarówno na win jak i na Lin. Coś masz zepsute u siebie.


Dziwne :) u mnie przekierowuje na http://www.optyczne.pl/hotlink.png



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2014, o 08:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Projekt naświetlarki Led UV na filmiku YT jest całkiem fajny, chociaż ze względu na bezpieczeństwo jestem za zamkniętą formą naświetlarki. W sumie światło UV w ogóle jest dla oczu szkodliwe, a zwłaszcza w takiej większej dawce.

Co do oświetlenia w trakcie przygotowania do naświetlania to przecież nie potrzebne jest aż tak intensywne czerwone oświetlenie laminatu. Wystarczy w pomieszczeniu przecież lekka aura czerwoności :-) aby można było sprawnie odbezpieczyć laminat i umieścić go w naświetlarce.

Ja z powodzeniem używam krótkiego paska led rgb z nastawionym światłem tylko czerwonym i o niewielkiej jasności. Zapewniam, że nic się nie dzieje z laminatem. Nawet jak czasem wieczorem coś robię to w ogóle przy delikatnym oświetleniu białym światłem led i też nic się nie dzieje. Przecież nasz laminat jest wrażliwy tylko na światło UV czyli dość wąski zakres długości fali.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 09:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 2

MikieMan napisał(a):
... ze względu na bezpieczeństwo jestem za zamkniętą formą naświetlarki. W sumie światło UV w ogóle jest dla oczu szkodliwe, a zwłaszcza w takiej większej dawce.


Czy takie zwykłe okulary ochronne z filtrem UV z marketu budowlanego będą wystarczające do ochrony ?


Projekt posuwa się powoli na przód. Poniżej zdjęcie LEDów UV na płytce jeszcze bez lutowania. Ścieżki zamierzam zrobić ze srebrzanki. Duże diody to diody czerwone.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 12:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Jeśli okulary są w miarę dolegające do twarzy to myślę, że tak. Ciekawe czy producenci takich okularów podają w jakim stopniu zatrzymują promieniowanie UV. Niby okulary przeciwsłoneczne - takie porządne, też mają filtr UV i niby zatrzymują 100% promieniowania. Fajnie byłoby jakoś to sprawdzić - zmierzyć. Myślę jednak, że warto mimo wszystko unikać bezpośredniego patrzenia na źródło światła UV.

Diodki wyglądają fajowo, ale lutowania nie zazdroszczę ;-)
Jaka jest łączna moc wszystkich diodek UV bo widzę, że zastosowałeś tradycyjne, zapewne ze względu na cenę?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO