Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 05:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 sie 2014, o 10:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jeśli ktoś chce rzucić okiem na efekty specjalne ale bez photoshopa (poza napisami na LCD) to zapraszam ;) - tak w ramach relaksu i poniekąd oderwania się od elektroniki na chwilkę chociaż ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Z czystej fotografii można wiele wyciągnąć. :) Kiedyś nie było PS a ludzie robili cuda :)
Nie wiem jak Ty Mirku zrobiłeś te zdjęcia zestawu ATB. Ale ja bym swoje przymiarki do takiego efektu rozpoczął od tego, że z tyłu, za PCB dałbym źródło światła. Dookoła ciemność. I zastosowałbym długą ekspozycję. Następnie, na cały czas otwartej migawce, na chwilkę doświetliłbym przód ATB :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

hmm dejavu mam, czy juz bylo to zdjecie na forum?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:17 

Pomógł: 0

Można zmiękczyć lampę ustawioną na druga lamelkę zwykłą białą kartkę papieru, czyli ustawiamy długą ekspozycję, mocne światło z tyłu, lampa w tryb slow ;), zmiękczamy, albo dyfuzorem, albo białą kartką, oczywiście pomiar ustawiamy na centralnie ważony, ewentualnie jedziemy na full manualu.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No proszę i jeszcze od was dowiaduję się nowych rzeczy ;) dziękuję ... jak mówiłem ja do tego podchodzę w pełni amatorsko ... i aż się zdziwiłem z tych ładnych gwiazdek, które same wyszły że tak powiem, dzięki użyciu maksymalnej przesłony (bo zdjęcie było robione na full manualu), z tyłu doświetlone płaską lampą sufitową LED, z dobrym rozpraszaniem światła, od góry cały obszar poza ATB był zasłonięty czarnym materiałem, a sam zestaw oświetlony lekkim światłem w pomieszczeniu, dzięki czemu przy dobraniu odpowiedniego czasu otwarcia migawki za jednym zamachem wyszło i fajne podświetlenie i jednocześnie góra ATB się doświetliła odpowiednio. Wyszło to po kilku no hmmm wielu moich próbach - dlatego się ucieszyłem jak dziecko że wyszło ...

Dlatego tym bardziej się cieszę gdy czytam jak wy byście to zrobili bo dochodzą CAŁKIEM nowe pomysły - i za to dziękuję - człowiek uczy się całe życie.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

charsz napisał(a):
hmm dejavu mam, czy juz bylo to zdjecie na forum?


Tak było ale nie w takiej formie, tylko wklejone i w małej rozdzielczości z jakąś tam grafiką ;) było też w poradnikach wideo ;) więc masz rację że jest małe dejavu :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:30 

Pomógł: 0

Dyfuzorem może być nawet kubek po dużym jogurcie/śmietanie, ważne by nie miał żadnych wyspustek, bo one robią cienie.

A kartka przed lampą błyskową potrafi zdziałać cuda ;).

Dodatkowo dobrze jest czasem lekko prześwietlić albo niedoświetlić zdjęcie i obróbkę rawa zrobić dopiero w programie, a to z względu na to że różne matryce mają różny max dynamiki dla danych czułości i wtedy można wyciągnąć jeszcze więcej szczegółów z cieni i świateł.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie od niedawna używam już tylko zdjęć w formacie RAW - to chyba skrót od RA(e)Welacja :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 11:41 

Pomógł: 0

Niestety przy jpg każda edycja mocno daje po jakości zdjęcia, w rawie nie masz takiego problemu, bo każda edycja jest jak by warstwą i zawsze możesz wrócić do oryginału.

Jeszcze jak odkryjesz zalety stałoogniskowych jasnych obiektywów, to normalnie sikasz po nogach :lol:



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 13:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

rezasurmar napisał(a):
Niestety przy jpg każda edycja mocno daje po jakości zdjęcia, w rawie nie masz takiego problemu, bo każda edycja jest jak by warstwą i zawsze możesz wrócić do oryginału.

To to juz tylko kwestia oprogramowania a nie formatu zapisu zdjecia przez aparat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 14:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

charsz napisał(a):
rezasurmar napisał(a):
Niestety przy jpg każda edycja mocno daje po jakości zdjęcia, w rawie nie masz takiego problemu, bo każda edycja jest jak by warstwą i zawsze możesz wrócić do oryginału.

To to juz tylko kwestia oprogramowania a nie formatu zapisu zdjecia przez aparat.


Nie nie panie kolego ... byc moze nie zetknales sie jeszcze z formatem RAW i dlatego tak mowisz. W uproszczeniu jpg nawet jesli nie jest skompresowane ... to jest to plaskie zdjecie hmmm jedna warstwa ... a teraz sobie wyobraz ze RAW sklada sie z wielu warstw i na kazdej aparat zapisal oddzielnie dane np o cieniach , o czerni , o bieli, o ekspozycji, o barwie ... i tak moglbym jeszcz3 dlugo wymieniac. A to daje mozliwosc regulacji kazdej wartosci z osobna bez wplywu na inne ... . I po to ten format powstal ... to jest jakby negatyw ... ktory musisz wywolac w specjalnym programie zeby na koncu go wywolac do jednego z plaskich formatow jak jpg czy png czy bmp itd

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 14:19 

Pomógł: 0

Może źle ująłem to w słowa, ale widzę że Mirek już wyjaśnił.

JPG to niestety ma to do siebie że jakiekolwiek zmiany w nim mocno wpływają na zawartość widma (kolorów, ilości szczegłów) RAW przez to że jest czym jest, nie ma tego problemu.

Mówiąc bardziej "obrazowo" hiehie ;), to coś jak różnica miedzy mp3 a Flac, czy nawet surowym WAV z konsolety bez ozdobników.

Zresztą wystarczy raz zobaczyć zdjęcie w raw zrobione stałką na dobrym monitorze i już każdy jpg z małpki nie będzie tym samym :lol:



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 14:37 

Pomógł: 0

squeez napisał(a):
Z tym oglądaniem to nie tak do końca bo ograniczeni jesteśmy przez monitor wyświetlający dany obraz


U mnie mam idealny przykład między dobrej jakości TN, a świetnym eizo 2231S, bo stoją obok siebie i TN może buty co najwyżej lizać eizo ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 21:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No wiecie co elektronika jest oderwaniem od fotografii przynajmniej w moim przypadku wiec ja temu tematowi mowie "nie" :) nawet nie będę tu zaglądać już :lol:

Fotka fajna ja bym ją zrobił na stole bezcieniowym z podświetleniem z dołu na długim czasie naświetlania.

Obrazek

A format RAW to już nie jednemu fotografowi (Y) uratował zwłaszcza po fotografowaniu ceremonii typu ciemny wielki kościół lub nietypowa sala, na której ktoś wymyślił np. czerwone podświetlenie, dywany, sufity czy jakiś inny fajny jaskrawy kolor zakrzywiający światło gdzie balans bieli się dobrze nie wyrobił. No i zdjęcia mają dużo więcej szczegółów co ewidentnie widać po naświetleniu na papier. Zawodowo w zasadzie się innego nie używa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sie 2014, o 22:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak Intre mam ten stół fotel ginekologiczny :lol: ... sorki ale jak go rozłożyłem i taki biały - to normalnie tylko takie mam skojarzenie - ew że to fotel dentystyczny ....

Ale tą fotkę ATB robiłem jeszcze zanim nabyłem to ustrojstwo - i teraz będę mógł sobie jeszcze dodatkowo poeksperymentować ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2014, o 09:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

squeez napisał(a):
Głownie chodzi o to że JPEG to format 8 bitowy (każdy kolor zapisany jest w 8 bitach wartość 0-255 dla każdej składowej R, G, B).
To teraz kolega charsz sobie wyobrazi, że RAW jest 12 lub 14 bitowy (przynajmniej w moim aparacie). Jest tam nieporównywalnie wiecej informacji o kolorze a co za tym idzie więcej detali dla cienie i świateł.


Alez ja sobie to doskonale potrafie wyobrazic, nawet nie musze sobie nic wyobrazac, bo to po prostu od dawna wiem ;)
I dlatego smialo stwierdzic ze stwierdzenie: "Niestety przy jpg każda edycja mocno daje po jakości zdjęcia, w rawie nie masz takiego problemu, bo każda edycja jest jak by warstwą i zawsze możesz wrócić do oryginału."
jest bardzo niedokladne i nieprecyzyjne, bo edytujac JPG tez mozesz wycofac kazda zmianne z osobna, to juz zalezy tylko od programu.
Zreszta sam autor stwierdzenia stwierdzil ze sie wyrazil niedokladnie. :)

Tak samo stwierdznie :"Zresztą wystarczy raz zobaczyć zdjęcie w raw zrobione stałką na dobrym monitorze i już każdy jpg z małpki nie będzie tym samym" jest nie do konca prawdziwe.
Jak zobaczymy zdjecie RAW na dobrym (szerokogamutowym, skalibrowanym) monitorze, w formie takiej jak wyszla z aparatu bez jakichkolwiek operacji wywolywania (a wiele programow wyswietlajacych RAW robi to w tle bez informowania) to bedziemy mieli przyjemnosc jak z ogladania negatywu tyle ze bez odwroconych kolorow. Blade jakies to, nieostre.

Ale juz ze stwierdzeniem: 'Zresztą wystarczy raz zobaczyć porzadnie wywolane zdjęcie z raw na dobrym monitorze..." moge podpisac sie wszystkimi konczynami.

Polemizowalbym tez z pianiem peanow na czesc 'jasnych stałek'. Duza jasnosc i staloogniskowosc nie sa gwarancja sukcesu. Jest jeszcze kilka parametrow ktore definijuja obiektyw.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2014, o 09:28 

Pomógł: 0

Wiesz, to że liczy się jeszcze rozdzielczość samego obiektywu, aberacje, dystorsje i inne aspekty, jak flary itp. TO cały czas poruszamy się w sferze budżetowej, tj. stałki za 500-900zł, a nie Carl-Zeist za cenę samego body, albo i droższe ;).

Np. Moja DT35/1.8 bije każdy obiektyw do tych 2tyś, mówię tu o bagnecie A Sony(dawna Konica Minolta). Tj. jak bym miał, to by pewnie Carla sobie kupił, ale to co przedstawia sobą DT35 i 52 Zenita mi wystarcza do amatorskich zdjęć. Miałem podpiętego 18-70 CZ i to było to, w porównaniu do Kitowego obiektywu, niestety nie mam na zbyciu 3tyś by podpiąć uniwersalny do swojego body ;).

No i oczywiście, nie mówimy tu o pełnej klatce, bo tam to już jest zupełnie inna kategoria cenowa ;).
Tak, że wszelkie moje spostrzeżenia są z punktu widzenia amatora o ograniczonym portfelu ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2014, o 03:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sty 2014
Posty: 129
Lokalizacja: Londyn
Pomógł: 0

Świetne zdjęcie! :)
Ja sie kiedyś tak bawiłem na szklanym stole z lampa podświetlana od spodu
Tez bardzo ciekawe efekty wychodziły :) (dodam zdjęcie jak będę w domu z telefonu nie dam rady)

Bez lampy zewnętrznej fajnie można bawić sie światłem zakrywających od spodu wbudowana lampę zwykłym pazłotkiem a nawet ręka :)

Co do stwierdzenia "Zresztą wystarczy raz zobaczyć zdjęcie w raw zrobione stałką na dobrym monitorze i już każdy jpg z małpki nie będzie tym samym"

Zrób Panie zdjęcie w jpg z dobrze ustawiona puszka i zrób rawa na "zerowych" ustawieniach :)
To dopiero będzie magia kiedy jpg będzie lepiej wyglądał niz raw :)
Co nie zmienia faktu ze w raw można ładnie "naprawić" niedoskonałe zdjęcia
No oczywiście poza autofocusem ;)


ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2014, o 22:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Mirku zobacz co wygrzebałem wydaje mi się że może Cię to zainteresować o ile tego już nie wiesz i nie znasz, mi od razu w głowie rodzą się ciekawe pomysły na takie praktyczne wykorzystanie Megic Ledów, myślę że może dać to ciekawe efekty świetlne zwłaszcza w makrofotografii, normalnie kolorowa lampa błyskowa zsynchronizowana z przesłoną za pomocą AVR, w którą można wrzucić PWM z korekcją GAMA i wiele innych cudów i efektów :)

Obrazek
ObrazekObrazek

Tu można to kupić np.:
http://electropark.pl/modul-wyswietlaczy/6067-modul-neopixel-ring-24-x-ws2812-led-rgb.html
http://electropark.pl/modul-wyswietlaczy/6068-modul-neopixel-ring-16-x-ws2812-led-rgb.html

Filmy z działania:


A tu inny przykład na którym w tle widać dodatkowy bajer - wysterowanie diod pokazane na znajomo wyglądającym OLED`zie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2014, o 22:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Intre napisał(a):
Mirku zobacz co wygrzebałem wydaje mi się że może Cię to zainteresować o ile tego już nie wiesz i nie znasz


Widziałem już te kółka - ale chyba nie widziałem tych filmików z tymi zastosowaniami ... no i proszę nawet wykorzystanie OLEDZIKA się trafiło :lol:

Naprawdę fajne rzeczy do zdjęć ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Mirku konkursik myślę że w sam raz dla Ciebie w TME wręcz jak znalaz :)

http://www.tme.eu/pl/pages/konkurs.html

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 12:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Intre napisał(a):
Mirku konkursik myślę że w sam raz dla Ciebie w TME wręcz jak znalaz :)

http://www.tme.eu/pl/pages/konkurs.html

Obrazek


;) no fajny końkursik ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO