Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sie 2014, o 13:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Witojcie :D
Potrzebuję zrobić przetworniczkę z 12V na około 160V do zasilania lamp Nixie sterowaną z wyjścia PWM Atmegi168. Postanowiłem wykorzystać schemat znaleziony w jakimś open-source'owym projekcie nixie, tak to wygląda:
Obrazek
W stosunku do oryginału zmieniłem tranzystor, cewkę i diodę, ale tylko dlatego że nie było tych części w sklepie. Cewka ma tę samą indukcyjność i bardzo podobną rezystancję, a prąd maksymalny jest nawet większy. Dioda też ma podobne parametry, zarówno czasowe jak i elektryczne.
Ogólnie przetwornica działa, ale wciąż ją testuję i póki co natrafiłem na dwa istotne problemy. Pierwszy - poważniejszy - to to, że przetwornica ma bardzo małą sprawność. Taktowałem ją PWMem o częstotliwości jakieś 7.5kHz i przy podłączonej nixie generowała 160V przy wypełnieniu ~20%. Nixie podłączona przez rezystor 47k pobierała wtedy około 0.9mA. Daje nam to moc wyjściową 144mW, podczas gdy przetwornica pobierała prąd 55mA (660mW). Jak łatwo policzyć, daje nam to sprawność 22% - gorzej się już chyba nie da :D. Przy takim prądzie cewka może nie grzeje się jakoś bardzo, ale po 5 minutach pracy ciepło jest już wyczuwalne - nie wyobrażam sobie zamknąć tego w obudowie żeby działało 24 godziny na dobę.
Kolejny problem to generowane dźwięki - ten układ piszczy :lol:. Nie jakoś głośno, ale w nocy na pewno będzie to słychać. Poczytałem trochę jak eliminować drgania (dotykiem sprawdzić co piszczy, a potem przykleić lub coś w ten deseń), ale nawet jak dotykałem wszystkich elementów to i tak dalej piszczało.

Czy orientujecie się może w tym temacie? Jak zwiększyć sprawność tej przetwornicy? Głównie chodzi mi o to żeby grzała się jak najmniej, na wyjściu potrzebuję nie więcej niż 2mA przy maks. 160V. Zwiększyłem częstotliwość PWMa do jakichś 30kHz, ale sprawność jeszcze się pogorszyła (160V jest dopiero przy wypełnieniu 50%, a układ pobiera 74mA). Przynajmniej tyle, że tej częstotliwości już nie słyszałem ;).
Bardzo proszę o jakieś sugestie... bo póki co słabo to wygląda ;/.

P.S.
Nie wiem czy dobry dział, ale przyznam szczerze że nigdzie indziej mi to nie pasowało...

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 13:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2013
Posty: 426
Pomógł: 36

Witam.
Piszczy, bo układ pracuje na częstotliwości słyszalnej dla człowieka, czyli aby nie piszczało, częstotliwość ta musi być zwiększona. 25-30kHz, będzie w sam raz. Jeżeli chodzi o dławik, to czy jest on osiowy, czy stojący? Co to za tranzystor? Jakie ma Rds(on)? Co to za dioda? Jakie ma trr?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 13:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

kaka0204 napisał(a):
Piszczy, bo układ pracuje na częstotliwości słyszalnej dla człowieka, czyli aby nie piszczało, częstotliwość ta musi być zwiększona. 25-30kHz, będzie w sam raz.

Zdaję sobie z tego sprawę - chodziło mi raczej o to że wszędzie piszą że po dotknięciu powinno przestać piszczeć, a u mnie piszczy non stop :(. Tak jak pisałem, po zmianie na wyższą częstotliwość piszczenie ustaje, ale sprawność spada jeszcze bardziej.

kaka0204 napisał(a):
Jeżeli chodzi o dławik, to czy jest on osiowy, czy stojący? Co to za tranzystor? Jakie ma Rds(on)? Co to za dioda? Jakie ma trr?

Chyba stojący, ale nie jestem pewien - coś takiego w każdym razie: http://www.tme.eu/pl/details/de1205-470 ... ferrocore/ .
Tranzystor IRFR220N (http://www.tme.eu/pl/details/irfr220npb ... rectifier/), Rds(on) to 0.6 Oma, ale na pewno tyle nie ma bo na bramkę podaję tylko 5V. Tak czy siak, tranzystor prawie w ogóle się nie grzeje (ledwo można wyczuć).
Dioda (http://www.tme.eu/pl/details/m4/diody-u ... omponents/) ma trr = 2.5us.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 14:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

No do takich celów lepiej jest raczej dawać diody shottkiego oraz kondensatory o niskiej impedancji. Moim zdaniem częstotliwość pracy jest zbyt niska, ale przy wyższej masz straty na kondensatorach i zapewne na tych diodach.
Czy te diody są ciepłe ?

Ja ostatnio robiłem przetwornicę, co prawda constatnt current step down i znacznie szybszą (max około 1 MHz), sprawność wyszła bardzo dobra, ale najbardziej grzejącym się elementem jest kiepski elektrolit.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 14:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Przetwornica działa od jakichś 16 minut - cewka jest najcieplejsza, leciutko nagrzany jest też tranzystor. Dioda D7 (M4) jest faktycznie ciepła, ale elektrolit 250V jest normalny. Diody od dzielnika napięcia też normalne.
Co to może oznaczać? Dioda do wymiany na schottky?

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 15:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

No te diode to bym dał shottke.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 16:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2014
Posty: 194
Lokalizacja: Jantar
Pomógł: 3

Bardzo fajna przetworniczka jest pomysłu Mirleya. polecam

_________________
Bluebook, Greenbook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 16:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Ja za to polecam coś innego.
Układ na MAX1771 http://desmith.net/NMdS/Electronics/NixiePSU.html.
Ma wyprowadzony pin SHDN którym można sterować PWM.
I ta sprawność. ;)

O jeszcze porównanie:
http://dangerousprototypes.com/2012/09/ ... ng-nixies/

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 16:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2011
Posty: 401
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 7

Dzielnik z 820k/2k2 oznacza 0.03W strat na dzień dobry. Proponuję zmianę na 10M/15k i odpowiednią modyfikację programu.
Do tego zmianę C13 z 100n na 10x mniejszy. D7 oczywiście szybka albo nawet ultra szybka np. 1uf4007, R30 można zwiększyć...

_________________
Czekamy na RedBook'a!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 17:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

szopler napisał(a):
Dzielnik z 820k/2k2 oznacza 0.03W strat na dzień dobry. Proponuję zmianę na 10M/15k i odpowiednią modyfikację programu.
Do tego zmianę C13 z 100n na 10x mniejszy. D7 oczywiście szybka albo nawet ultra szybka np. 1uf4007, R30 można zwiększyć...

Racja, ten dzielnik też sam w sobie zżera trochę prądu. Nie chciałem zbytnio przesadzać bo nie wiem jak się to zachowa gdy dołączę jeszcze ADC, więc wartości dobrałem tak by prąd był jakieś 10 razy mniejszy od spodziewanego prądu nixie. Kondensator też do zmniejszenia. Niemniej póki co i tak nie używam tej gałęzi - szukam przyczyny małej sprawności i PWM jest ustawiony na sztywno, bez sprzężenia zwrotnego z ADC. Czyli dioda obowiązkowo do wymiany - szkoda, bo nakupiłem ich 50 sztuk (najmniejsza ilość, w TME), a w Krakowie kupić coś lokalnie to przepłacić 20 razy :D.
A mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyć czemu R30 powinien być większy?

filipo96 napisał(a):
O jeszcze porównanie:
http://dangerousprototypes.com/2012/09/ ... ng-nixies/

Dzięki za link, ciekawe wyniki :). Tylko jak widzisz, z 555 można wyciągnąć sprawność przeszło 40%, a przecież jest to zasadniczo coś podobnego jak w moim przypadku (generowanie PWM). Natomiast zakup Maxima raczej mija się z celem w tym przypadku, bo jego koszt wyniesie mnie drugie tyle co reszta części do zegara...

Alan Bejnarowicz napisał(a):
Bardzo fajna przetworniczka jest pomysłu Mirleya. polecam

O ile mówimy o tej samej (http://mirley.firlej.org/przetwornica_9v_150v) to jest ona bardzo podobna do "mojej", z tym że ja chcę PWMa ciągnąć z ATmegi zamiast NE555.


W poniedziałek postaram się załatwić jakąś szybszą diodę i zobaczymy czy to coś zmieni. Jeśli nie... ech, nawet nie chcę myśleć.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 18:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2014
Posty: 194
Lokalizacja: Jantar
Pomógł: 3

Tak to ta przetworniczka.

_________________
Bluebook, Greenbook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Jeżeli będzie to tylko jeden zegarek zawsze można poprosić o sampelka. ;)

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

A ja się zastanawiam czy pin atmegi ma wystarczającą wydajność prądową by w tak krótkim czasie naładować pojemność bramki tego mosfeta. Przydałyby się przebiegi z oscyloskopu na bramce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Naładuj bramkę MOSFETA napięciem którym sterujesz i sprawdź jaką ma rezystancje. Z dokumentacji nie wynika że jest on "logic-Level" ale napięcie otwarcia ma maksymalnie 4V więc powinno być ok, ale sprawdź to.

Tu masz kalkulator.

https://learn.adafruit.com/diy-boost-ca ... calculator



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

ryba84 napisał(a):
Przydałyby się przebiegi z oscyloskopu na bramce.

Ha, przydałby się oscyloskop :D. Jedyne co mogę wrzucić to ten kiepski odczyt z karty dźwiękowej...
Obrazek
Dodam jeszcze, że gdy PWM wisi w powietrzu (bez podłączonego MOSFETa) to przebieg wygląda identycznie.


Nefarious19 napisał(a):
Naładuj bramkę MOSFETA napięciem którym sterujesz i sprawdź jaką ma rezystancje.

Po podłączeniu na bramkę 5V rezystancja Rds wynosi 3.2 oma. Pewnie jest to trochę mniej, bo nawet jak zewrę sondy miernika to pokazuje 2.4 oma. Rozumiem że ta wartość ma niewiele wspólnego z warunkami w układzie (kilka kHz na bramce), ale czy tyle mniej więcej powinna ona wynosić?

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 22:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

mopsiok napisał(a):
Po podłączeniu na bramkę 5V rezystancja Rds wynosi 3.2 oma. Pewnie jest to trochę mniej, bo nawet jak zewrę sondy miernika to pokazuje 2.4 oma. Rozumiem że ta wartość ma niewiele wspólnego z warunkami w układzie (kilka kHz na bramce), ale czy tyle mniej więcej powinna ona wynosić?


No tak, tylko że tu chodzi o tempo przeładowania pojemności w bramce.

A może prościej będzie zastosować aplikację MC34063. To jest bardzo tani sterownik przetwornic DC-DC.





Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 22:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

mopsiok napisał(a):
Po podłączeniu na bramkę 5V rezystancja Rds wynosi 3.2 oma. Pewnie jest to trochę mniej, bo nawet jak zewrę sondy miernika to pokazuje 2.4 oma. Rozumiem że ta wartość ma niewiele wspólnego z warunkami w układzie (kilka kHz na bramce), ale czy tyle mniej więcej powinna ona wynosić?


Wychodzi na to że jego rezystancja to jakieś 0,8 Ohm. W nocie podane jest 600 mOhmów więc jest raczej dobrze biorąc pod uwageniedokładność pomiaru.

mopsiok napisał(a):
Dodam jeszcze, że gdy PWM wisi w powietrzu (bez podłączonego MOSFETa) to przebieg wygląda identycznie.


W karcie dźwiękowej jest kondensator który odcina składową stałą. Po przebiegach widać że sygnał jest całkowany na tym kondensatorze. Musiałbyś mieć jakiś przynajmniej ruski analog albo wywalone kondki z karty żeby to podejrzeć.

Więc tak. Z onliczeń z kalkulatora który Ci wysłałem cewkę masz ok choć dałbym trochę mniejszą bo im większa indukcyjność to przy tym samym czasie Ton mniej energii do cewki "wejdzie". Przy 20kHz kluczowania, 12V na wejściu 160V na wyjściu i prądu 50mA na wyjściu szczytowy prąd cewki sięga do ponad 1A. Oznacza to że Twoja cewka wchodzi w stan nasycenia. Powinna być to cewka na większy prąd, przynajmniej 1A. Jeżeli cewka wchodzi w nasycenie, to spada jej drastycznie indukcyjność, a przy większych nasyceniach rdzeń ma przenikalność taką jak powietrze więc zamiast cewki masz wtedy praktycznie zwarcie. Pewnie dlatego cewka się grzeje bo są w jej rdzeniu spore straty. Najlepiej kupić jakiś rdzeń toroidalny, zobaczyć jakie ma AL, i z prostego wzoru policzyć ile zwoji i nawinąć. Wtedy sprawy nasycenia i strat w rdzeniu (straty histerezy itd) odejdą w niepamieć i sprawność wzrośnie. Po drugie poszukałbym MOSFETA z mniejszą rezystancją RDSon, diodę dąłbym ultraszybką np UF4007.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

a, i sprawa przeładowania bramki. Ja dałbym jakiś prosty driver z tranzystorów bipolarnych żeby tą pojemność szybko przeładowywać.Wystarczyłby taki najprostszy na dwóch tranzystorach , hednym NPN i jednym PNP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2014, o 23:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Hmm... No właśnie przyznam szczerze że obliczeń kalkulatora nie za bardzo rozumiem, bo przy napięciu wejściowym 12V, wyjściowym 160, częstotliwości 25kHz i zapotrzebowaniu prądowym na wyjściu 2mA wychodzi mi cewka przeszło 8mH. Z kolei dla prądu 20mA indukcyjność maleje do 800uH. Czyli że niby co - im większą chcę mieć moc na wyjściu, tym cewka może bardziej przypominać zwykły drut...? Niezbyt logiczne jak na mój gust :mrgreen:, zważywszy że przetwarzanie energii odbywa się właśnie przez gromadzenie jej w polu magnetycznym. Niemniej nie znam się na tym, więc jakby ktoś był tak miły i mi to wytłumaczył to byłbym wdzięczny... Bo przyznam że w ogóle się już pogubiłem w Twoich obliczeniach - np. nie wiem czemu dajesz prąd wyjściowy 50mA, skoro potrzeba mi tylko 2mA.

Odnośnie prądu szczytowego w cewce to też jest to dla mnie trochę niejasne. Nie wiem czy rozumuję dobrze, ale czy nie można obliczyć wartości prądu szczytowego w cewce jeśli znam wartość średniego prądu pobieranego przez układ (55mA)? Takie pseudo-całkowanie na zasadzie porównania pól na wykresie prądu od czasu. Dla uproszczenia można przyjąć że prąd w trakcie ładowania cewki rośnie liniowo, wtedy wyjdzie coś takiego:
Obrazek
Dla wypełnienia 20% i prądu średniego 55mA według moich obliczeń wychodzi 550mA prądu szczytowego. Jeszcze jest kwestia tego typu, że wcześniej zmierzone 55mA dotyczyło tak naprawdę przetwornicy + stabilizatora: pominąłem prąd ATmegi dopóki się ze zdziwieniem nie zorientowałem że żre aż 10mA :). Stąd prąd średni wynosiłby 45mA, a szczytowy - 450mA. Wychodziłoby zatem, że cały przebieg mieści się w dopuszczalnym prądzie cewki (580mA).

W ogóle jestem dość zdziwiony, bo ten open source'owy projekt z którego zapożyczyłem schemat ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 0#11799500 ) zbiera same dobre opinie, a tu się okazuje że ma popapraną całą przetwornicę :D. Cewka też ma 470uH, ale prąd jeszcze mniejszy.

W sumie to zasilam nixie od jakichś 2-3 godzin i cały układ jest tak samo ciepły jak po 10 minutach (jakieś 35-40 stopni, tak "na czucie"). Nie chcę się bawić w jakieś dodatkowe drivery czy dedykowane scalaki, chciałbym zachować prostotę układu. Może się okaże że nie trzeba wymieniać wszystkich elementów? Trochę ubolewam nad sprawnością, ale 50mA to znowu nie taka tragedia jeśli tylko całość się nie zagotuje w obudowie. Z piskami sobie można poradzić tak jak mówicie, czyli zwiększyć częstotliwość.
No nic, poszukam w poniedziałek u kolegi jakiejś szybkiej diody która by pasowała parametrami i dam znać czy coś się poprawiło.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 07:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2014
Posty: 194
Lokalizacja: Jantar
Pomógł: 3

Ja z tej przetworniczki Mirleya z baterii osiągnąłem 300volt. Jak to zobaczyłem to się zdziwiłem. A ktoś się pytał czy można 250 wyciągnąć :)

_________________
Bluebook, Greenbook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 09:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

mopsiok napisał(a):
Bo przyznam że w ogóle się już pogubiłem w Twoich obliczeniach - np. nie wiem czemu dajesz prąd wyjściowy 50mA, skoro potrzeba mi tylko 2mA.


Bo przyjąłem tak orientacyjnie.

mopsiok napisał(a):
Czyli że niby co - im większą chcę mieć moc na wyjściu, tym cewka może bardziej przypominać zwykły drut...? Niezbyt logiczne jak na mój gust


Może nie zwykły drut ale cewkę o mniejszej indukcyjności. Ilość energii zmagzynowanej w cewce zależy od jej indukcyjności i kwadratu prądu który przez nią przepływa. Wzór na energię:

E = (1/2)*L*i^2

Zatem im większy prąd wyjściowy czyli moc oddawana, tym więcej energii w danej chwili czasowej musi się dostać na wyjście. W związku z tym przy tym samym czasie narastania prądu Ton prąd w cewce musi narosnąć do większej wartości, żeby tak było trzeba by zmnejszyć indukcyjność, bo im ona mniejsza to przy takim samym napięciu wejściowym szybciej narośnie w niej prąd IL = (U*t)/L. Te obliczenia na tej stronie należy traktować orientacyjnie jednakże przy tak małym prądzie wyjściowym indukcyjność musi być spora. Nawet jak byś sobie zrobił obliczenia dla takiego scalaka jak MC34063 (f = 100kHz) to Ci wyjdzie że przy takiej konfiguracji dławik musi mieć 1800uH.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 10:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2013
Posty: 246
Pomógł: 0

Myślę, że warto byłoby też zastosować inny tranzystor. Ten zwyczajnie nie został zaprojektowany z myślą o sterowaniu bezpośrednio z mikroprocesora. Maksymalna wartość RDSon 600mohm dotyczy sytuacji, kiedy na bramkę podane zostanie napięcie 10V. Twoje urządzenie jak rozumiem pracuje na 5V, lub nawet na 3,3V. Wtedy na tranzystorze będą już powstawały zauważalne straty! Tego nie wolno lekceważyć. Sam ten błąd popełniłem zaczynając zabawę z MOSFET-ami, a potem zastanawiałem się dlaczego ta dioda tak słabo świeci, albo dlaczego ten dzwonek tak cicho dzwoni. ;)

Poza tym jak już koledzy zasugerowali - szybka dioda i tranzystorowy driver do przeładowywania bramki naprawdę nie zaszkodzą.

Tak swoją drogą, to co sądzicie o takim rozwiązaniu przetwornicy do zegara Nixie? Ja do tej pory stosowałem inną filozofię - wykorzystywałem osobny scalak. Tak było zrobione chociażby zasilanie tuby Geigera w moim mierniku promieniowania. Od jakiegoś czasu zabieram się za budowę zegara Nixie i właśnie tak sobie myślę, czy może nie byłoby warto zaangażować do tego PWM i ADC w Atmedze...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 10:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Atlantis napisał(a):
Tak swoją drogą, to co sądzicie o takim rozwiązaniu przetwornicy do zegara Nixie? Ja do tej pory stosowałem inną filozofię - wykorzystywałem osobny scalak. Tak było zrobione chociażby zasilanie tuby Geigera w moim mierniku promieniowania. Od jakiegoś czasu zabieram się za budowę zegara Nixie i właśnie tak sobie myślę, czy może nie byłoby warto zaangażować do tego PWM i ADC w Atmedze...


Datego zasugerowałem aplikację MC34063. Jako prostą i typową przetwornicę DC-DC. Scalak może pracować do 100kHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 10:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

sq8dsr napisał(a):
Datego zasugerowałem aplikację MC34063. Jako prostą i typową przetwornicę DC-DC. Scalak może pracować do 100kHz.


I nie wymaga wielu dodatkowych elementów i byłby w tym wypadku najlepszym wyjściem a kosztuje grosze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 11:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

A nawet można go wybabrać z różnych rzeczy. W ten sposób pozyskałem chyba z 5 sztuk tych układów (niestety w tylko w wersji DIP) Ale oczywiście są one ogólnie bardzo tanie. Chyba coś miedzy 1 a 2 PLN typowa cena.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 17:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

@Nefarious19: Dzięki za wyjaśnienie, rozjaśniłeś mi całą sytuację :).

@Atlantis: Nie znam się, ale przyznam że zastanawia mnie czy to faktycznie wina mosfeta. Bo zauważ, że on akurat grzeje się z tego wszystkiego najmniej (zresztą "grzeje" to złe określenie, bo cały układ jest tylko lekko ciepły i gdyby miał działać poza obudową to w ogóle bym się nie zastanawiał nad tym). O ile dobrze zrozumiałem Nefarious19, duże prądy cewki potrzebne są przy dużych prądach na wyjściu - a skoro ja mam na wyjściu 2mA, to i prąd cewki nie będzie ogromny. W takim razie wychodziłoby na to, że wartość Rds nie jest tu aż tak kluczowa. Poprawcie mnie jeśli coś pokręciłem...

Czyli ogólnie to zmieniam częstotliwość na 31.25kHz i czekam na szybszą diodę - zobaczymy czy to coś da. Nie planuję używać do tego dodatkowych scalaków - zainteresował mnie temat generowania z AVR i wiem że jest to całkowicie możliwe, multum projektów tak działa. Się zobaczy jak wyjdzie z tą diodą i wtedy zdecyduję.

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 17:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

mopsiok napisał(a):
Czyli ogólnie to zmieniam częstotliwość na 31.25kHz i czekam na szybszą diodę - zobaczymy czy to coś da. Nie planuję używać do tego dodatkowych scalaków - zainteresował mnie temat generowania z AVR i wiem że jest to całkowicie możliwe, multum projektów tak działa. Się zobaczy jak wyjdzie z tą diodą i wtedy zdecyduję.



Musisz dać cewke o większej indukcyjności, wtedy ograniczysz narastanie prądu w cewce ( im wieksza indukcyjność tym prąd wolniej narasta przy tym samym czasie włączenia Ton) co spowoduje że nie wejdzie ona w nasycenie, i nie będzie drastycznie rósł jej prąd.

Tu masz fajniutki dławik tyle ze w tht:

http://www.tme.eu/pl/details/coil0810-1 ... errocore/#

kosztuje 1,50 przy zakupie 2 sztuk.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

A z racji że będzie miała ona sporo większą indukcyjność to i tak przeniesie tą energie co ma przenieść. Zmiana dławika na większy przy tak niewiwlkim obciążeniu spowoduje podwyższenie sprawności przetwornicy.

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Albo podwyższyć częstotliwość kluczowania np do 200kHz ale to wiąże się w przypadku sterowania z uC z drastycznym spadkiem rozdzielczości PWM



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 18:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

A ja bym Ci proponował dorobić driver do mosfeta z 3 tranzystorów (poza oczywiście diodą schottky). 20mA z pinu procka to mało by przeładować dostatecznie szybko bramkę. Zajrzyj tu. Ja proponuje driver z rys. 4 bo nie odwraca fazy, pozwala na sterowanie bramką z 12V i jest wydajny. Wystarczą tranzystorki typu BC327 i BC337 a nawet BC547 i BC557.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 18:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

ryba84 napisał(a):
A ja bym Ci proponował dorobić driver do mosfeta z 3 tranzystorów (poza oczywiście diodą schottky). 20mA z pinu procka to mało by przeładować dostatecznie szybko bramkę. Zajrzyj tu. Ja proponuje driver z rys. 4 bo nie odwraca fazy, pozwala na sterowanie bramką z 12V i jest wydajny. Wystarczą tranzystorki typu BC327 i BC337 a nawet BC547 i BC557.

Masz rację, spojrzałem na charakterystyki tego tranzystora i dobrze by było gdyby pracował on właśnie z takim driverem. Przydało by się żeby napięcie Vgs było na podobnym poziomie co napięcie wejsciowe



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 137
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
Musisz dać cewke o większej indukcyjności, wtedy ograniczysz narastanie prądu w cewce

Nefarious19 napisał(a):
Albo podwyższyć częstotliwość kluczowania np do 200kHz

ryba84 napisał(a):
A ja bym Ci proponował dorobić driver do mosfeta z 3 tranzystorów

Hmm... całość zaczyna się robić coraz mniej opłacalna. Z ciekawości zerknąłem na aplikację MC34063 i przyznam że rozwiązałaby sporo moich kłopotów. Oprócz tego że odpadłaby mi kwestia sterowania mosfetem, to jeszcze mam problemy z ADC bo odczyty okropnie skaczą (nawet z tym kondensatorem 100n) - odczytywałem wartości od 150 do 170V, podczas gdy miernik pokazywał na stałe 160V. Chyba to wina tętnień na wyjściu, bo po osłonięciu przetwornicy uziemionym ekranem z folii aluminiowej :D nic się nie zmieniło.

W sumie mam 2 sztuki w SMD, mógłbym pomyśleć o tym. Tylko zasadnicze pytanie - jak już ustalę napięcie wyjściowe przy pomocy dzielnika, to czy pozostanie ono niezmienne bez względu na obciążenie (w pewnym zakresie)? Co jeśli nagle będę chciał wyłączyć wszystkie anody? Albo dodać do sekwencji multipleksowania kilka pustych okresów, w których żadna z anod nie będzie załączona (w ten sposób chciałbym regulować jasność)? Czy mogę oczekiwać na wyjściu zadanego napięcia, czy może ono nagle skoczyć o np. 30V?

_________________
Więcej dziwactw na: www.youtube.com/user/mopsiok



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sie 2014, o 20:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Utrzyma Ci to napiecie spokojnie tylko podstawowa sprawa to dać jako klucz zewnętrzny tranzystor, może być ten co masz, a to dlatego że ten wewnętrzny darlington szlag trafi jak się na nim takie napiecie pojawi. Dzielnik musisz dobrać tak żeby przy 160V na wyjściu na dolnym rezystorze bylo 1.25V bodajze.
Do tego szybka doda, np UF4007, no i odpowiednio duży dlawik. Ten co masz będzie miał za mala indukcyjnosc. W internecie jest pełno gotowych kalkulatorów do tego scalaka. Również w nocie sa wszystkie potrzebne wzory.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO