Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lip 2014, o 12:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Witam

Nie sadziłem że bede musiał zakąłdac taki temat ale poddaje się już pomału. Z racji braku aktualnie w domu USBasp postanowiłem do programowania użyć wbudowanego FTF232 w zestaw ATB. No i niestety jakieś dziwne rzeczy zaczynają się dziać. Po podłączeniu kabla USB pojawia się FTDi Watcher który ładnie wykrywa port COM 14, w programie MKAVRCalculator

Obrazek

Po kliknięciu w Sprawdź podłączony AVR otrzymuje komunikat: "Błąd AVRDuve - Nie odpowiada podczas próby dostępu do portu ft0"

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Hmmm.. zmieniłem w Windowsie numer portu COM dla FTDI i nagle ożyło



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2014, o 13:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

no właśnie ... czasem trzeba dać niższy numerek bo może się nie polubić ... :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2016, o 18:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Mam ten sam problem - a zmiana numeru portu niestety nie pomogła. Jakieś inne sugestie na rozwiązanie problemu?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2016, o 20:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 63
Pomógł: 1

Miałem podobny problem. Pewnego dnia zachciało mi się podpiąć układ Atmega328p na płytkę stykową i mająć do dyspozycji zestaw ATB 1.04b, chciałem użyć wbudowanego programator FT232R i jakie było moje z dziwienie kiedy to nie chciało działać tak jak sobie to wyobrażałem, że powinno ... a problem był banalnie prosty, przez swoją głupotę brałem sygnał MOSI, MISO i SCK ze złącza kanada myśląc, że to jest wyjście programatora ... dopiero po przejrzeniu dokładnie instrukcji (co w sumie trwało kilka dni :oops: ) wyjście z programatora było na pinach CTS, DSR, DCD i RI. Po podłączeniu do płytki stykowej tych linii od razu wszystko ruszyło.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2016, o 23:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Czy jak otwierasz ten port COM przy pomocy jakiegoś terminala (np. putty) czy jest wszystko OK, czy dostajesz błędy?
Sprawdź, jak możesz, czy jak połączysz RX i TX za FT232R to czy w terminalu dostajesz echo.
Jak wszystko będzie działać, to sprawdź czy na pewno dobrze podpiąłeś linie FT232R do ISP (masz info jak powinno być w mkAVRCalculatorze).

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2016, o 00:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Podłączenie przez "putty" powoduje to że wtedy AVR Calculator nie może znaleźć tej płytki - w momencie podłączenia przez putty.
Jednak pisać po terminalu się nie dało. Połączenie RX - RX, TX - TX - dalej nic nie wypluło mi na ekranie. Jedyne co udało mi się zaobserwować to migającą diodę RX jak próbowałem pisać po terminalu putty.

Podłączenie o którym piszesz było wykonane przez dołączony kabel w zestawie - jak na zdjęciu:
Obrazek

Jakieś wskazówki? Co dalej z tym problemem?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2016, o 00:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mbbmw napisał(a):
Jakieś wskazówki? Co dalej z tym problemem?

Skontaktować się z pomocą techniczną albo na maila biuro@atnel.pl a najlepiej na skype do mnie bezpośrednio.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2016, o 09:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Jak masz połączenie poprzez putty, to normalne, że inna aplikacja (w tym mkAVRCalculator) nie może skorzystać z tego portu.
Jeżeli łączysz RX z TX i nie masz na 100% TX podłączone do czegoś innego na płytce, to masz problem z FT232R. Lecz pewnie jest to problem softwarowy z jego sterownikiem na twoim komputerze. Jak nie pomaga przeinstalowanie sterowników - usuń jakie masz w systemie i zainstaluj te proponowane przez mkAVRCalculator, to zostaje skorzystanie z powyższej propozycji Mirka. Na pewno Ci pomoże.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 13:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Problem rozwiązany przez odesłanie płytki do Mirka :) Nie wiem czy pomogła jej podróż w paczce czy też Mirek przy niej dłubał, ale po powrocie działa. :)

Dzięki Mirek za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 14:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mbbmw napisał(a):
Problem rozwiązany przez odesłanie płytki do Mirka :) Nie wiem czy pomogła jej podróż w paczce czy też Mirek przy niej dłubał, ale po powrocie działa. :)

Dzięki Mirek za pomoc.


a tam zaraz dłubał :lol: odmówiłem nad nią trzy zdrowaśki i jak widać pomogło ;)

Nie ma za co - po to jestem, żeby pomóc - nie ma że boli, nasze zestawy muszą działać i muszą mieć fest wsparcie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 14:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A taka pomoc na odległość też działa, czy konieczna jest obecność Mirka?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 14:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
A taka pomoc na odległość też działa, czy konieczna jest obecność Mirka?

Wystarczy nawet ponoć przez poradnik wideło :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 14:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Czasem wystarczy odmawianie zdrowasiek przez skyp'a :P

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2016, o 14:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MirkoT napisał(a):
Czasem wystarczy odmawianie zdrowasiek przez skyp'a :P


Trzeba sprawdzić ;) jak wyjdzie to będzie można podjąć próby nawet przez RS232 albo WiFi :lol: ot po prostu cyfrowo te zdrowaśki przepuścić - toż mamy nowoczesność!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2016, o 22:36 

Pomógł: 0

No dobrze, ale jaki był powód błędu? Czy błąd w następnych egzemplarzach jest usunięty? Czy to błąd tylko tego egzemplarza urządzenia lub serii? Można prosić o konkret?



Góra
  
 
PostNapisane: 13 lut 2016, o 22:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Cytuj:
Można prosić o konkret?



no właśnie pisze mirek że niewiernych dotknęło :)
i zdrowaśki potrzebne były ...:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2016, o 22:58 

Pomógł: 0

To nie jest konkret. Pytam poważnie a pytam o sprzęt a nie o system.



Góra
  
 
PostNapisane: 13 lut 2016, o 23:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

_/\_ napisał(a):
To nie jest konkret. Pytam poważnie a pytam o sprzęt a nie o system.

Był w serwisie i został naprawiony. Z tymi zdrowaśkami to chyba widać, że był żart, aż trzeba to wyjaśniać pisemnie?. To jest konkret. Jeszcze coś ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2016, o 23:50 

Pomógł: 0

Przepraszam, miałem wrażenie że pytam jasno: Czy to jest błąd egzemplarza?

To jest to "jeszcze coś";/ Ją po prostu chcę wiedzieć czy inwestycja w zestaw na który długo zbierałem i go kupiłem ma sens.



Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2016, o 00:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

_/_ napisał(a):
Czy to jest błąd egzemplarza?

hmm spróbuj popytać ludzi w necie, niekoniecznie nawet na tym forum bo możesz uznać że odpowiedzi tu udzielone będą mało wiarygodne ... bo forum jakby atnelowskie

więc popytaj w necie czy warto kupić ATB? czy one się psują jak muchy ? ;) czy to wadliwy towar ? czy są z nimi częste problemy ?

Bo cóż po tym, że ja powiem coś pozytywnego ? Zaraz będzie, że to reklama .... na siłę ?

Kompletnie nie obawiam się tego czy ktoś zrobi rozeznanie w necie, wśród znajomych ... gdziekolwiek ... odnośnie w ogóle produktów Atnel. Tak się składa że na dzień dzisiejszy po pięciu latach istnienia na rynku - zarobiliśmy na dobrą markę ....

A że coś się może czasem uszkodzić - to hmmm chyba nie jest nic nadzwyczajnego - pokaż mi jakieś urządzenia elektroniczne które czasem nie ulegną uszkodzeniu ....

Jak ja bym miał się tu tłumaczyć z każdego pytania czy to seryjna usterka czy w egzemplarzu, czy jeszcze nie wiem co ... panie ... nie tędy droga.

Tym bardziej, że wiele takich zgłoszeń to w 90% przypadków ot po prostu jakiś błąd użytkownika się na końcu okazuje ... ale za to zawsze użytkownik ma do dyspozycji prawdziwą pomoc techniczną ... o to również popytaj w necie i co to znaczy .... Bo na tym polu również mogę się pochwalić, że jako Atnel wyznaczamy nowe trendy i konkurencja poci się żeby nas ścigać także pod tym względem.

Tyle mogę powiedzieć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2016, o 15:24 

Pomógł: 0

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ja zrozumiałem że to błąd egzemplarza.



Góra
  
 
PostNapisane: 1 gru 2017, o 17:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witajcie.

Po przesiadce.....

[ sorry usuwam wykopaliska tym razem, już koniec

proszę w końcu zwracać uwagę na datę ostatniego postu w wątku, a jeśli nowe pytanie to w ogóle nowy wątek, ileż razy o tym trzeba przypominać na forum.

wątek zamykam - mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO