Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 09:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lip 2014, o 14:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Cześć! Kurcze fajnie się koduje na zestawie ATB. Miałem plan zrobić headtrackera (czyli śledzenie ruchów głowy) do sterowania kamerą w samolocie RC. Wszystko pięknie działa, brak dryftu gyro, generacja PPM do nadajnika RC (Turnigy 9xr) itp ale jest pewien DUŻY problem, z którym nie wiem jak sobie poradzić. Mianowicie mimo, że z programowaniem (względnie) nie mam problemów to o projektowaniu PCB nie mam zielonego pojęcia - no powiedzmy, że zielone mam po obejrzeniu poradników Mirka :) - ale żeby tak samemu dobrać odpowiednie elementy itp to dla mnie magia. Może mógłby ktoś polecić książkę czy jakiś tutorial o projektowaniu PCB, od czego tu zacząć naukę elementów i podstawowych układów elektronicznych itp.



Ostatnio edytowano 12 sie 2014, o 09:54 przez Artyum, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 08:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Cóż, wiem że poniższe kwalifikuje się do odesłania do google, jednak miałem nadzieje.. a może tu pewnego rodzaju sugestia do Mirka, który skupia się głównie na nauce C, jednak osoby obeznane z programowaniem chciałby by nauczyć się robić hardware (no chyba, że tylko ja nie studiowałem elektroniki :)) Tak więc może jakiś mały tutorial o układach elektronicznych wraz z przykładami komponentów jakie można kupić w sklepie elektronicznym i ich odpowiednikach w Eagle? Nie wiem czy to jest możliwe do wykonania, ale ciekawy był poradnik o ADC z wyjaśnieniem dzielnika nacięcia.. Tymczasem wracam do google :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 09:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artyum napisał(a):
Tak więc może jakiś mały tutorial o układach elektronicznych wraz z przykładami komponentów jakie można kupić w sklepie elektronicznym i ich odpowiednikach w Eagle?


Panie kolego - na to nie ma poradnika - po prostu trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty ;) .... skoro obejrzałeś już poradniki o projektowaniu w Eagle ....

a o kupowaniu elementów ??? ;) nie nie to już jakieś nieporozumienie

Artyum napisał(a):
Nie wiem czy to jest możliwe do wykonania, ale ciekawy był poradnik o ADC z wyjaśnieniem dzielnika nacięcia..


A może warto zaglądać na mojego bloga czy kanał YT bo może już taki jest ? ;)

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 5hRnig_f23

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 12:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Dlaczego od razu nieporozumienie? zróbmy grupowe zajęcia z elementów w terenie na łonie natury czyli na bazarku elektronicznym, zapraszam na Wolumen w Warszawie... hmm nie? no to trudno :)
Myślę, że temat podzespołów i podstawowych bloków elektronicznych nie musiałby być wcale skomplikowany (dla początkujących).

Pewnym problemem (przynajmniej dla mnie) jest to, że mimo że w poradnikach jest sporo informacji np o tym jak zasilać układy i informacje te czasem się powtarzają, to ciężko jest do tego wracać, bo ta wiedza nie jest usystematyzowana a raczej pojawia się na zasadzie wtrącenia w konkretnych zastosowaniach. Niby ok ale ciężko później do tego wracać tym bardziej jeśli poradniki trwają ponad godzinę :)
I proszę mnie nie brać za jednego z malkontentów :))) bo poradniki słucham z zainteresowaniem (nawet ten o koledze który robił xero książek) ale jakoś może brakować usystematyzowania podstaw elektroniki w tym wszystkim :)

No ale jeśli nie ma na to zapotrzebowania to pozostaje mi skończyć temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 12:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artyum napisał(a):
I proszę mnie nie brać za jednego z malkontentów )) bo poradniki słucham z zainteresowaniem (nawet ten o koledze który robił xero książek) ale jakoś może brakować usystematyzowania podstaw elektroniki w tym wszystkim


Ok - za malkontenta nie biorę kolegi, ale też odpowiem zdecydowanie na takie zarzuty o braku usystematyzowania ....

Panie kolego - narzekać to każdy lubi i może ;) ... ale czy nie lepiej samemu się wziąć do roboty i zrobić porządne usystematyzowane poradniki ? (proszę mnie nie brać za malkontenta - to tylko taka moja odpowiedź w tym samym stylu jak prezentowane tu zarzuty do poradników)

Artyum napisał(a):
Dlaczego od razu nieporozumienie? zróbmy grupowe zajęcia z elementów w terenie na łonie natury czyli na bazarku elektronicznym


Tu się z kolegą zgadzam - może to nie jest nieporozumienie - ale proponuję stwierdzenie "zróbmy" zamienić na "zrobię" .... "ja zrobię, ja rozpocznę taki poradnik, ja wezmę w tym udział" ....

bo inaczej to brzmi troszkę tak jak powiedzenie niżej:

"No, Kowalski - jak się weźmiemy za tą robotę, to skończycie ją do wpół do piątej" :lol:

----------------------------------

a teraz na poważnie - ja nie piszę z jakimś poirytowaniem, że taki poradnik to nieporozumienie albo też nie piszę żeby się z ciebie naigrywać. Po prostu uważam, że warto zacząć coś robić ... i powolutku praktyka przyjdzie, zawsze też można podpytać na forum, poza tym jest już sporo wątków na forum i o częściach i o warsztacie itp ....

Tymczasem jakbyś ty chciał fotografować części ... elektroniczne to hmmm pragnę zwrócić twoją uwagę chociażby na sklep internetowy www.tme.pl ... zobacz ile tam jest części, ile zdjęć ..... i uwierz mi, że są ich nie dziesiątki, nie setki a TYSIĄCE ... chcesz to jakoś powielać ? robić zdjęcia elementów ? zbierać je ? jakoś systematyzować ? układać w kategorie ? po co ?

pytam bo po prostu może nie rozumiem twojego celu ? a nie dlatego że mam coś przeciwko takiemu poradnikowi - jeśli dobrze sprecyzujesz to może ktoś się weźmie i zrobi dla ciebie taki poradnik - ja wymiękłbym czasowo ..... a tym bardziej że uważam, że praktyka - czyli własne działania dadzą więcej i szybciej niż próba w ogóle robienia takiego poradnika

chyba że czegoś nie rozumiem ? ... też jest taka możliwość

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 12:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Wiesz co kolego, ale taka wiedza o którą Ci chodzi (jak mniemam) to przychodzi po pewnym czasie. Co, jaki element, jaka obudowa, jakie ułożenie itd. Tak samo jak co można czym zastąpić, jak obejść jakiś brak, wartości jakich elementów są krytyczne, a jakich nie. Do t ego dochodzą jeszcze kwestie temperatury, oddawania ciepła na elementach mocy itd.

Ale powiem Ci, że w elektronice cyfrowej (oczywiście nia takim prostym poziomie) tych zagadnień "miękkich", takich wymagających wyczucia jest znacznie miej niż w elektronice analogowej (szczególnie w.cz.).
Nie wiem czy jest jakiś szybko sposób. Chyba nie ma. Trzeba ćwiczyć, zacząć projektować PCB. Nawet nie przelewając ich na plan fizyczny, tylko już na etapie projektowania, zobaczysz co jest wygodne a co nie, że coś lepiej jest zrobić inaczej, albo że lepiej by było zastosować element w innej obudowie, mniejszy, większy itd.
Spróbuj zaprojektować, na podstawie poradników Mirka, jakiś prosty układ. Nie zabieraj się od razu za płytę główną pod Itanium :lol: Tylko coś prostego i pokaż na forum. Od razu będziesz miał wiele sugestii od kolegów. Sugestii dotyczących rozmieszczenie elementów, grubości ścieżek itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 15:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2013
Posty: 38
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 0

Artyum napisał(a):
Niby ok ale ciężko później do tego wracać tym bardziej jeśli poradniki trwają ponad godzinę


To ja polecam robić notatki. Różne poradniki oglądałem po parę razy, bo w każdym było coś co mi się potem przydało, ale nie pamiętałem, w którym momencie. Notatki to pomagają uporządkować no i lepiej wiedza wchodzi kiedy samemu się ją spisuje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 15:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Mnie jakoś nie przeszkadzała nigdy długość poradnika. Wręcz przeciwnie, jeśli jest długi, to jest fajniejszy ;)
Mirek zapewne wolałby robić krótsze poradniki, bo montuje je w HD i to są ciężki GB danych, ale w krótkim poradniku cieżko by było przekazać obszerne treści. Skoro uznajemy, że temat jest obszerny, skomplikowany i mamy potrzebę korzystania z poradników i książek, to znaczy i poradniki muszą być obszerne. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 16:44 

Pomógł: 0

Artyum napisał(a):
Cóż, wiem że poniższe kwalifikuje się do odesłania do google, jednak miałem nadzieje.. a może tu pewnego rodzaju sugestia do Mirka, który skupia się głównie na nauce C, jednak osoby obeznane z programowaniem chciałby by nauczyć się robić hardware (no chyba, że tylko ja nie studiowałem elektroniki :)) Tak więc może jakiś mały tutorial o układach elektronicznych wraz z przykładami komponentów jakie można kupić w sklepie elektronicznym i ich odpowiednikach w Eagle? Nie wiem czy to jest możliwe do wykonania, ale ciekawy był poradnik o ADC z wyjaśnieniem dzielnika nacięcia.. Tymczasem wracam do google :)

Tego czego potrzebujesz nie da się zrobić w małym tutorialu ;)
Poszukaj tutaj:
trochę książek na helion.pl - http://helion.pl/search?qa=&szukaj=elek ... d=1&sent=1
dużo znakomitych materiałów - http://elportal.pl/podstawy-elektroniki/
trochę podstaw - http://www.elportal.pl/ea/



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2014, o 17:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Ogólnie elektroniki nie da się ogarnąć w jeden dzień. Trzeba wiele rzeczy znać, co do czego, z czym się łączy i jak można ?
Choć w dawnych czasach można było ogarnąć każdy projekt stosując dwa układy lub trzy. Licznik 4017 i kostkę NE555.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 16:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Po całym dniu i nocy wytężonej pracy powstał mój pierwszy projekt :)

Obrazek
Obrazek

Założenia:
Zasilanie z lipo 3S (~12V)
CPU na podstawce,
Użycie układów:
http://botland.com.pl/akcelerometry-mod ... rkfun.html
http://botland.com.pl/konwertery/1513-k ... t-spi.html
Układy mają być wtykane w zaprojektowane złącza. W zamyśle w docelowym projekcie powyższe układy mają być zastąpione przez samo IMU (gyro) i kilkoma elementami konwertera logicznego. A być może całe zasilanie cpu zostanie zmniejszone do 3,3V.

Póki co proszę o komentarz czy tędy droga ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 16:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Tak na początek: na we/wy stabilizatorów napięcia oprócz elektrolitów należy stosować "ceramiki" 100nF każdy - popatrz na noty katalogowe danych elementów, ta też to nakazują.
Gdybyś przesunął elektrolity przy 7805 to rezystor "RESET'owy" mógłby spokojnie iść do PIN9 bezpośrednio zamiast plątać się między nogami :) M32.
Dołącz Twój schemat spakowany ( najlepiej gdy na forum pojawia się i w takiej formie jak zamieściłeś i w takiej formie by możliwe było sobie "coś w nim podłubać" 8-) )

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 17:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Procesor też wymaga filtracji kondensatorami ceramicznymi około 100nF. Ceramiki przy stabilizatorach koniecznie, przeciwdziałają wzbudzaniu się. W moim odczuciu przyda się też zróżnicowanie grubości ścieżek. Sygnałowe mogą być cienkie, ale te przy stabilizatorach nieco szersze. Można sobie ułatwić nieco taki projekt. Pod procesorem masz jeszcze sporo miejsca na elementy. Dając procesor w podstawkę zmieszczą się tam ceramiki. A nawet nie robiąc płytki dwustronnej można, po stronie lutowania "dokleić" elementy bez ścieżek. Może nie jest to ładne, ale często występuje w praktyce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 17:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

... no i ścieżki rysujemy "na niebiesko" ( BOTTOM ) bo teraz po prawidłowym wydrukowaniu i wytrawieniu napis będzie lustrzany

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 18:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Zawsze można wydrukować lustro.
Ja czasem zamieniam, jak mi wygodnie przy SMD.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 20:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

sq8dsr napisał(a):
Zawsze można wydrukować lustro

... a co z napisem "Headtracker..."?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 21:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

kicajek napisał(a):
... a co z napisem "Headtracker..."?

Lustro lustra :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2014, o 23:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2013
Posty: 93
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pomógł: 1

W programie ElektroDroid jest fajny kalkulator szerokości ścieżek w zależności od natężenia płynącego prądu, warto z tego korzystać ;)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 11:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Dodałem ceramiki. Zamieniłem m32 na m8, zmniejszyłem, popieściłem i chyba jest już blisko finału jak na rookie :) Jeszcze sprawdzę poradnik Mirka czy czegoś nie pominąłem.

Obrazek
Obrazek

Pozostaje dobrać jakieś standardowe wartości elementów. Jeśli chodzi o napisy to wydruk w mirrorze załatwia sprawę


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 11:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i popatrz sobie właśnie na poradnik ....

również na ten na blogu:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

bo nadal nie dość że masz kiepsko z filtracją zasilania w schemacie to jeszcze na PCB ... kondek 100nF na linii 5V .... filtruje ci zasilanie do diody LED bardziej i rezystora do Resetu (co jest KOMPLETNIE) niepotrzebne - a siarka leci na VCC procka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 11:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

A jak jest z tą filtracją w przypadku kiedy zasilam z baterii ~12V? Czy jest niezbędna do stabilnej pracy ? Przesunąłem kond. na linię zasilania CPU.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 11:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artyum napisał(a):
A jak jest z tą filtracją w przypadku kiedy zasilam z baterii ~12V? Czy jest niezbędna do stabilnej pracy ? Przesunąłem kond. na linię zasilania CPU.


Widzisz - pisałeś w jakimś temacie - że poradniki są za długie, że to , że siamto \

a NAWET NIE CHCE ci się RAZ już nie oglądać - ale kurka wodna przeczytać i obrazków zobaczyć

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

no masakra .... :( .... pomimo że tam są właśnie odpowiedzi na takie pytania .... bo nie tobie pierwszemu jako początkującemu przychodzi CUDOWNY pomysł że bateria - rozwiąże wszystkie problemy a tymczasem to taki sam pomysł u początkującego, który się wybiera na wyprawę na bagna z 50-kilogramowym kawałem ołowiu (czytaj 7805) i dziwi się - że go coś wciąga :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 12:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Ale kolego, filtracja ma chronić procesor (i inne układy cyfrowe) przed jego własnymi produktami zakłócającymi.
Układy cyfrowe mają to do siebie, że zmienia im się pobór prądu w sposób bardzo gwałtowny. Zobacz sobie oscylogramy przebiegów cyfrowych. Zbocza takich sygnałów są bardzo strome (dąży się do tego by było jak najbardziej strome, by prąd zmieniał się skokowo), narastają w czasie pojedynczych ns. Siłą rzeczy na zasilaniu pojawi się wtedy "kucnięcie" albo skok napięcia VCC, niezależnie od tego czy zasilasz z baterii czy z zasilacza. Wiadomo, że często to nie musi mieć negatywnego znaczenia. Ale jeśli zaczniesz używać ADC to już nagle się okaże, że zaczyna mieć. Poza tym jest rzeczą dobrą by mieć tutaj poprawne nawyki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 13:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
a NAWET NIE CHCE ci się RAZ już nie oglądać - ale kurka wodna przeczytać i obrazków zobaczyć

Mirku, no naprawdę... :) chce się-chce się ale za dużo tych niewiadomych jak na początek i stąd cudowne pomysły. Jeśli masz mnie za ciamajde to trudno :D Ja tam wiem lepiej od Ciebie jakie mam możliwości (w tym także czasowe) więc jestem spokojny a twój blog na pewno przejrzę. Na razie słucham 2 raz poradników w PCB i poprawiam mój "arcy"projekt
A sq8dsr'owi thx za to info dot. baterii i teraz także nawet dla mnie jest to oczywiste :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 14:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artyum napisał(a):
Jeśli masz mnie za ciamajde to trudno


Czy ja coś takiego powiedziałem ? .... nie

tylko jak proszę i już podaję konkretnego linka z gotową informacją - to sam przyznaj, wypadałoby chociaż zajrzeć, przeczytać a jak się czegoś nadal nie rozumie to dopytać ...

zamiast w ogóle nie przeczytać ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 14:44 

Pomógł: 0

Kondensatory przy 7805 zostaw i nigdzie ich nie przesuwaj, dołóż w pobliże zasilania procesora następny 100nF i do LM317 tez dołóż podobnie jak dla 7805 i to ci wystarczy na razie.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 18:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jednak trochę poprzestawiałem, bo chciałbym żeby to było "zgodne ze sztuką". Poczytałem bloga Mirka i chyba zaczyna być trochę zmęczony początkującymi, którzy w kółko zadają te same pytania i nie czytają ze zrozumieniem jego artykułów.. ale Mirku, nie tylko Ty irytujesz się tego typu problemami :) Nie chcę się jednak wdawać w dyskusję tylko korzystać z wielkiej pracy Mirka :)
W każdym razie duża prośba o komentarz do załącznika :)

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 18:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Jeśli będziesz wykonywał i trawił to metodą domową to wątpię że uda Ci się nie zrobić zwarcia między padami od 2 do 10 a ścieżką która idzie nad nimi.
Do tego wykonując to w domu puszczanie tak grubych ścieżek między padami jak dla mnie graniczy z cudem.

Zwory po stronie BOTTOM "iście mistrzowskie"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 18:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

i teraz to zaczyna mieć ręce i nogi ... teraz to ja widzę, że przeczytałeś poradnik ... a to że może jeszcze nie do końca uważnie to już nie jest takie istotne ... bo nie każdy na początku od razu wszystko musi zaskoczyć. Ważne żeby chociaż próbował ... w ogóle przeczytał, obejrzał ...

dlatego zwrócę ci jeszcze uwagę że LM317 to także SCALAK który co ? jak myślisz ? ... posiada jakieś nogi zasilania ? zajrzyj do jego noty PDF i zobacz że przynajmniej ... przynajmniej te kondki 100nF przy tych nogach ... chyba już wiesz co ? ....

i uwierz mi - że to co robisz - to robisz dla siebie a nie dla mnie .... to ty na tym skorzystasz ... ale o to mi głównie chodzi w poradnikach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2014, o 18:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2014
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Dzięki za pomoc :) Te zwory w założeniu mają być zwykłymi kabelkami po stronie top do połączenia masy. Przydałby się do tego taki pad z + w środku ale to chyba szczegół. A to czy uda się to wytrawić to już się trzeba samemu przekonać.. ;) Noi jakby nie patrzeć to "sukces" jest bo jeszcze tydzień temu nie wiedziałem co to eagle... :) Dzięki !!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO