Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 00:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 202 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 cze 2014, o 20:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Mscichu napisał(a):
22700+VAT w PLN a od następnego miesiąca ceny wzrastają o 1600EUR!


dokładnie ... to czysta prawda :( ... będzie jeszcze bardziej bolało

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2014, o 15:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

mirekk36 napisał(a):
silvvester napisał(a):
PROTON napisał(a):
Eagle jak dla mnie ma zbyt duże ograniczenia.


Np. jakie?


Pomyśl sobie to tak jakbyś porównywał starą syrenkę i najnowsze ferrari ... chyba się domyślasz ile syrenka ma ograniczeń.


Eagle ma ograniczenie rozmiaru płytki, projekt mi się rozrósł tak że się nie zmieścił, musiałem zrobić płytkę od nowa w KiCadzie.
Kicad jest bardzo wygodny do pracy, dużo szybciej w nim się projektuje schematy i płytki.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 15:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No Panie i Panowie ;)

dzisiaj tak tylko z zupełnego doskoku, tak na szybko, bez żadnych specjalnych przygotowań, nawet bez robienia prób czasów naświetlania (który będzie najlepszy) ot tak na chybił trafił zgodnie z sugestią Intre .... 2,5 min .... i strzelona pierwsza płyteczka

poniżej kilka obrazków na początek:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

i jak wam się podoba ? ... na razie nawet nie została zmyta jeszcze emulsja światłoczuła ... dlatego taki kolor fotek ... ale chodzi o jakość ścieżek ... no jakość wszystkiego ....

jakbym powiedział że jest rewelacyjna (jak na taki pierwszy chybił trafił) to bym skłamał

wg mnie jakość jest MEGA EXTRA HIPER ULTRA LOW NOISE THE BEST - EXTRA! ;) .... to już nawet ciężko mi pomyśleć jaka mogłaby wyjść jeszcze lepsza gdyby się bardziej postarać ....

czas zużyty na operację można powiedzieć że wyniósł ZERO w porównaniu do mojego czasu spędzonego przy żelazku ;) ... podkreślam mojego - bo niestety mi ciężko to wychodziło na żelachu, a nawet jak wyszło to NIGDY NIE TAK - zawsze coś tam odpadło, zawsze coś się tam podtrawiło, zawsze jakaś ścieżka się rozlała - no zawsze kocie "coś tam" ;)

DZIĘKI INTRE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: ..... słyszysz ?

normalnie jak będę w Bydzi to chociażby siłą ale doprowadzę cię na sok jabłkowy w ramach podziękowania :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 15:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

mirekk36 napisał(a):
i jak wam się podoba ? ...

No mnie się bardzo podoba. :)
Super wyszło.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 16:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Płytka świetnie wyszła! Jak zaczynałem wytrawiać płytki to od razu metodą światłoczułą i dziwiłem się, że tyle ludzi ma problemy z tworzeniem własnych płytek ;)

Czy mi się dobrze wydaje czy płytka dwustronna bez drugiej strony?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 16:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Czy mi się dobrze wydaje czy płytka dwustronna bez drugiej strony?


tak - jeszcze do wytrawienia druga strona została ;) ale to już jutro - dzisiaj tak na szybko chcieliśmy w firmie zobaczyć co z tego wyjdzie ... po prostu ... ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 16:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Bardzo ładna płyteczka :-D. Gratulacje Mirku! Czekamy na więcej info jak to ostatecznie wyszło. O ile z termotransferem nie mam problemu bo już wypracowałem jakąś swoją metodę z pomocą laminatora, to jak patrzę na płytki zrobione metodą fotochem to mam ochotę spróbować takiego sposobu. Tyle że ja bardzo mało i małych płytek robię, dlatego na razie trzymam się termotransferu.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 16:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

mirekk36 napisał(a):
DZIĘKI INTRE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: ..... słyszysz ?

normalnie jak będę w Bydzi to chociażby siłą ale doprowadzę cię na sok jabłkowy w ramach podziękowania :lol:


hahah no nic na silę :) Po dobroci bardzo chętnie pójdę razem z Tobą :lol: Poza tym bez przesady zwykła Atnelaństa teableta starczy ;)
Bardzo mnie cieszy że ci się udało, a jeszcze bardziej że jesteś zadowolony bo tak długo żeś nie pisał w tym temacie że aż się zaczynałem powoli martwić że coś nie halo :)
Gratuluję płytka ładna i elegancka ;)

P.S.
A do zmycia emulsji wystarczy izopropanol albo aceton i jak masz 1-stronne PCB to umyj sobie też drugą stronę tą bez miedzi bo tam też emulsja jest (pewnie kryją ją zanurzeniowo), a poza tym fajnie się robią wtedy takie biało przezroczyste ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 17:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Matko Boska!! jak taką piękną płytkę zrobić :D ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 17:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 446
Lokalizacja: DKL
Pomógł: 53

@Nefarious19, przeczytaj cały ten wątek, a szczególnie ten post topic7087.html#p81524

_________________
Migracja z punktu B do punktu C
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 18:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

matw napisał(a):
@Nefarious19, przeczytaj cały ten wątek, a szczególnie ten post topic7087.html#p81524


Kurcze, no opis po prostu świetny i bardzo zachęcający... tylko koszty... ja jako biedny student nie mogę sobie na coś takiego pozwolić... ale może kiedyś, jak już będzie mnie stać to czemu nie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 18:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No pelen podziw kurcze sam sie zastanawiam by przejsc na fotochem bo przynajmniej latwiej 2 warstwe nalozyc.

Gratuluje 1 wszego podejscia.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 19:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 177
Pomógł: 9

mirekk36 napisał(a):
wg mnie jakość jest MEGA EXTRA HIPER ULTRA LOW NOISE THE BEST - EXTRA! ;) .... to już nawet ciężko mi pomyśleć jaka mogłaby wyjść jeszcze lepsza gdyby się bardziej postarać ....


noo, a najważniejsze to jest to, że ten efekt jest powtarzalny u każdego, nawet z nieprofesjonalnym sprzętem


mirekk36 napisał(a):
czas zużyty na operację można powiedzieć że wyniósł ZERO w porównaniu do mojego czasu spędzonego przy żelazku ;)


Jak już chemie mamy przygotowaną to idzie to szybko, robiąc fotochemią, można skonczyc pcb kiedy termotransferem jeszcze jesteśmy na etapie czyszczenia płytki ... Naprawdę idzie bardzo szybko



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2014, o 20:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2013
Posty: 120
Lokalizacja: Koło
Pomógł: 6

Metoda żelazkowa wychodzi mi powtarzalnie, ale denerwuje mnie częste rozlewanie tonera, przez co ścieżki są grubsze niż w rzeczywistości. Dzieje się tak w momencie przenoszenia tonera na płytkę.
Spróbowałem metody fotochemicznej z użyciem foli światłoczułej. Jak dla mnie rewelacja! Nie mam problemu z jej nakładaniem, trochę czasu zabrało mi jednak dobranie czasu naświetlania. W naświetlarce do utwardzania paznokci naświetlam ok. 15 sekund, potem do ciemni na 30 minut i wywołuję środkiem załączonym przy zakupie folii. Cenowo wychodzi to naprawdę przyzwoicie. Ostatnio wykonałem konwerter do zestawu atb na atmegę 8 (płytka dwustronna z przelotkami - rozmiar taki jak oryginał w sklepie atnel), ścieżki mają 12 milsów (0,3mm). Jak coś to mogę załączyć fotki

_________________
Kompleksowa realizacja ogrodów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 14:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to Panie i Panowie - kilka fotek - najnowszego osiągnięcia w dziedzinie Fotochemii jeśli chodzi o PCB i dokładność ;) rzucie okiem i dajcie znać jak to wygląda ;)

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

przy okazji mogą być takie mini tapety :D na pulpit może ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 14:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Yyyy ten tego yyy no - Gdzie kolega zamówił takie bez soldermaski??? Normalnie fabryka!! Coś się nie mogłem zmobilizować do porzucenia poczciwego żelazka ale chyba będzie trzeba. Piękna robota.
A tapeta?? - jak tylko zobaczyłem fotki to natychmiast mi to do głowy przyszło

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 14:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Trzeba przyznać Mirku, że miło się na to patrzy... :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 14:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

skalarro napisał(a):
Coś się nie mogłem zmobilizować do porzucenia poczciwego żelazka ale chyba będzie trzeba

Myślę, że naprawdę warto ;)

SylwekK napisał(a):
Trzeba przyznać Mirku, że miło się na to patrzy...

A miło mi to słyszeć i to od prawdziwego speca w tej dziedzinie ... ja to tak tylko amatorsko lubię się pobawić.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 15:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No Mirku widzę że chyba zadowolony z tej metody jesteś, PCB bardzo ładne i do tego super Ci wyszły fotki z tymi efektami :)

Ale nie żebym się może czepiał ale mam jeszcze jedną sugestię, która dostrzegam nie tylko na Twoich płytkach ale wielu użytkowników co publikują swoje PCB w internecie.
Tyczy się to zarówno żelazka jak i fotochemii. To taka przysłowiowa bym rzekł "pierdółka" :lol:

Chodzi mi o kreskę obwodową rysunku z Eagle, która określa wymiar PCB.
Na tych fragmentach to widać:
ObrazekObrazek

Nie wpływa to oczywiście elektrycznie na nic a jedynie na estetykę i wykonanie samej PCB, mi się ona po prostu nie podobała i nie podoba. I wymyśliłem sobie jak się jej pozbywać.
Mianowice przed samym finalnym wydrukiem z Eagla o kilka minimetrów robię szerzej ciut obwód PCB i po wydruku żeby równo dociąć korzystam z Trymeru do papieru:
Obrazek
http://allegro.pl/trymer-do-papieru-hama-320-32-cm-format-a4-i4560365998.html Polecam firmy Hama własnie - dobrze tnie i równo, tańsze takie szarpią papier/kalkę, gną itp. Dzięki Trymerowi tnę równo ciut pod kreską podrostu ją odcinając. W przypadku płytek dwustronnych jest trudniej, ale radzę sobie wtedy tak że robię sporo większy obwód, standardowo ale już na właściwy wymiar dociętą płytkę wkładam w kopertę. Do pozycjonowania rysunku mam tzw. pasery przykład:
ObrazekObrazek

Jak pisałem, płytki bardzo ładne, zresztą widać że są rewelacyjne, a te rozważania to tylko moja sugestia ap ropo metod co można z tym zrobić jakby się komuś również taka kreska obwodowa nie podobała :)

P.S.
A jeszcze taka jedna sugestia.
Widzę że płytka nie nawiercona, ja wolę ja nawiercić przed trawieniem. Z dwóch względów. Po 1 minimalizuje się do 0 możliwość wystąpienia wyrwanej ścieżki, a po drugie wiertło zawsze ładnie wypchnie miedź z otworka po 1 stronie i wytrawiacz ładnie się nią zajmie robiąc elegancki równy otworek. Wtedy po wytrawieniu nie trzeba machać po PCB papierem ściernym wcale tak jak to ma miejsce w przypadku wiercenia po wytrawieniu. Naświetloną i wywołaną płytkę można spokojnie nawiercać nie obawiając się o powłokę ale trzeba pamiętać by ją trzymać w imadle maszynowym by jej nie rysować na blacie wiertarki od spodu jak mamy dwustronną płytkę.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 15:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Intre - w 100% zgadzam się z tym co mówisz i dzięki za kolejną garść jakże cennych (zawsze od ciebie) uwag w tym zakresie ...

Ja tylko podpowiem że ta kreska o której mówisz na początku - to ją wręcz zwykle specjalnie zostawiam - a wiesz dlaczego - żeby potem ew do niej wyrównać płytkę czy to pilniczkiem czy na papierze ściernym i do takiego stanu że akurat ona znika (ściera się)

Ale najbardziej zaskoczyłeś mnie z tym wierceniem PRZED wytrawianiem ? no to trzeba mieć chyba jakąś MEGA wypasioną wiertarkę żeby to równo powiercić ? albo znowu jakiś tajny-fajny sposób ?

przecież po wytrawieniu specjalnie liczę na te otworki naprowadzające żeby wiertło nie zjeżdżało ....

więc zastanawiam się jak ty to wiercisz przed ? ... a może masz jakieś CNC ? ;) do tego

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 15:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

A ja spytam z ciekawości Mirku, jakbyś miał tak podliczyc wszystko, to ile mniej więcej wyszło zakupienie tego całego sprzętu do tej metody? Bo jak patrze na te płytki to chętnie bym to żelazko przez okno wyrzucił :lol:.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 15:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nefarious19 napisał(a):
A ja spytam z ciekawości Mirku, jakbyś miał tak podliczyc wszystko, to ile mniej więcej wyszło zakupienie tego całego sprzętu do tej metody?


Niestety - nie jest to tania "zabawa" .... ale poczytaj wcześniej ten wątek kolega Intre SUPER to wyłożył, opisał i podał ceny

nie jest tania bo sama naświetlarka to koszt powyżej 1000zł !!! więc jeśli ktoś ma zrobić sobie płytkę raz na rok albo dwa razy na rok ? a kasy się za bardzo nie ma - to chyba trzeba zostać przy żelazku. Ale jak więcej - to już też każdy sobie oceni i jak przekłada się czas na realizację płytki metodą fotochemiczną na pieniądze i to bez dwóch zdań - wtedy okazuje się że i wydatek 1000zł na naświetlarkę to niedużo ... Ale to już wszystko bardzo indywidualne kwestie i nie ma tu prostych odpowiedzi niestety (tak mi się wydaje)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 16:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

W sumie jeżeli ja np jestem mega amatorem to chyba lepiej w plytkarni mi bedzie zamówić bo znow az tak często nie robie plytek a inwestowac tyle by się kurzylo przez większość czasu to raczej nie bardzo. Ale fakt, płytki piękne. I ta duma ze samemu zrobione ;-) pozazdrościć :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 17:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

mirekk36 napisał(a):
Ale najbardziej zaskoczyłeś mnie z tym wierceniem PRZED wytrawianiem ? no to trzeba mieć chyba jakąś MEGA wypasioną wiertarkę żeby to równo powiercić ? albo znowu jakiś tajny-fajny sposób ? przecież po wytrawieniu specjalnie liczę na te otworki naprowadzające żeby wiertło nie zjeżdżało ....


Żade CNC czy inny tajny wynalazek ale jak mawiają sukces leży w prostocie, której czasem nie dostrzegamy :)

Zawsze jak coś chce udoskonalić polepszyć w jakieś swojej technologi nasuwa mi się taka anegdotka, niby z prawdziwego zdarzenia o NASA i lotach w kosmos. Mianowicie kiedy naukowcy stanęli przed faktem 1 lotu to chcieli wziąć coś do pisania dla notatek w kosmosie (przyp. red. trzeba pamiętać że w latach 50-60 laptop czy smartfon to się nawet im nie śnił, a nawet komputer jaki znamy z wordem a jak nawet to i tak wielkość stadionu :) ), a że wiadomo stan nieważkości i brak przyciągania to musi być iście kosmiczne narzędzie, które by mogło podołać temu zadaniu, więc jak to amerykany powały wielomilionowy instytut do badań nad nowym modelem pisadła w kosmosie w której to zatrudniona rzesza naukowców i specjalistów projektowała to różne dziwaczne pisadła i urządzenia niestety z marnym skutkiem. O całej sprawie podobno się dowiedział jakiś prosty człowiek i wysłał im list o takiej treści: "Weźcie ołówek" :)

Wracając do tematu, fakt wiercąc po wytrawieniu masz dołeczek i wiertło nie bije na boki, ale jak coś lekko źle przydusisz czy coś jak nic wyrwiesz ścieżkę najczęściej taką co leży sobie zupełne samotnie w otoczeniu mniejszego poligonu masy lub jego braku. Nie wiem o co tu chodzi ale pewnie jakiś fizyk (pewnie z instytutu amerykańskiego za wiele milionów :lol: ) by to wytłumaczył rozkładem napięć powierzchniowych i osłabieniem PCB w tym miejscu.

Na rozwiązanie początkującego bicia wpadłem u dentysty podczas borowania :) Nie wnikaj już jak w znieczuleniu miejscowym mając przed sobą opłacanego z NFZ lekarza świeżo po studiach (zawsze idąc do lekarza mam w głowie jak to się studiowało samemu i zaliczało przedmioty :lol: ) byłem wstanie myśleć o wierceniu w swoich PCB ale skomentowałem że fajne ma Pan takie małe wiertła z a on mi na to że nie dlatego że NFZ mało płaci i na większe ich nie stać ale dlatego że większe, dłuższe by mu biło w zębie :lol: No i tu się żarówa zapaliła, o mam swój ołówek :) No i dostrzegłem jeszcze jedną rzecz jaką dentyści używają podczas wiercenia ale o tym za chwilę.

Wiertła, które używam 1mm/0,8mm bija na boki w początkowym styku z PCB i można nie równo wywiercić, w zasadzie prosto się nie da idealnie w tą dziurkę trafić. No ale mając w myślach moje doświadczenia z NFZ zacząłem poszukiwać takiego krótkiego wiertła co by się nie kolebotało. Analizując rożne wiertła na rynku jakie są doszedłem to pewnej magi czaru wg. mnie
mianowicie wiertło wykonane ze stali wolframowo - wanadowej PROXXON 0,5mm - generalnie jako rozmiar to nawet na przelotkę ciężki bo bardzo ciękki wolę pod przelotki wiercić 0,8mm.
Ale to wiertło jest charakterystyczne najlepiej je widać w odniesieniu do innych - mianowicie jest o 3/4 krótsze może lepiej pokażą to focie:

1mm
Obrazek

0,5mm
Obrazek

Myślę że widać różnice gołym okiem ;) Ono porostu przy styku z PCB nawet nie drgnie, nie pęknie nic, leci jak w masło :) I po prostu wiercę nim najpierw wszystkie otwory jak leci na całym PCB, czyi tak jakbym to robił punktakiem a potem rozwiercam do właściwego wymiaru. Dodam jeszcze że czasami poprawiam sobie jeszcze pady nawet w scalakach w Eaglu na ciut większe (a na pewno daje takie przelotki) żeby nawet jakby mi się jednak mimimetrowo przesunęło to elektrycznie i tak się zejdą. Oczywiście wiertarkę mam na statywie (dobry Dremel + dedykowany statyw wiem że masz akurat taki sam bo o tym żeśmy pisali o tym w innym poście) a płytka by była sztywniejsza i się nie rysowała to trzymam ja w tym imadle maszynowym, o którym wspomniałem wcześniej.

Pozostaje nam jeszcze kwestia trafienia idealnie w dziurkę :) No cóż wraz z wiekiem widmo coraz gorzej idzie trafianie w dziurkę zwłaszcza jak wiertło nie jest odpowiedniej twardości :lol: no ale w tym przypadku problem nam rozwiązuje twardy jak skała o odpowiedniej długości Proxxon 0,5mm (heh mawiają że długość nie ma znaczenia ale jednak ma i czasem małe i krótsze wiertło widać jest lepsze od długiego większego :lol: ) No i tu znów się kłaniają koledzy dentyści którzy maja o takie dwa narzędzia które swoją drogą mogą się przydać nie tylko do wiercenia ale ogólnie do majsterkowania z elektroniką:

ObrazekObrazek

Jak widać na zdjęciach lampa z lupą i lupa nagłówkowa. Używam w sumie podczas wiercenia na przeminie. Pomijam już fakt już samego BHP zabezpieczającego oczy.

Także nie żadne CNC a ot zwykły sposób z robieniem sobie punkcików przed wiertłem właściwym w celu naprowadzania by się nie kolebotało :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 17:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
Ja chciałem zaoszczędzić i kupiłem Brother laserek najtańszy za 230 PLN i bardzo żałuję ponieważ lubi połykać papier kredowy, Kombinowałem z ustawieniami i nic jedna kartka wyjdzie druga zostanie, Nie polecam nikomu za to w pracy mam Ricoh jest zajefajna drukuje od 600 do 1200dpi także do SMD idealna , ja drukuję na 600. Licząc tak statystycznie to tą metodą miałem około 6%-10% trochę zrąbanych płytek ale od czego są mazaki. Metoda szybka bezproblemowa i nie potrzebne są praktycznie jakiekolwiek dodatkowe fundusze na lampy , NaOH też nie jest zdrowe. Ostatnio robiłem płytkę ścieżka 8mils tylko trzeba delikatnie usunąć to coś białego co pozostaje po papierze (malutkim rysikiem albo igiełką) wyszła super. Przy okazji ma ktoś jakąś metodę na soldermaskę ? Tanio dobrze i ładnie?
Serdecznie pozrdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 19:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Intre napisał(a):
Także nie żadne CNC a ot zwykły sposób z robieniem sobie punkcików przed wiertłem właściwym w celu naprowadzania by się nie kolebotało


JAK ZWYKLE - poradnik BOMBASTIC ;) wielkie dzięki INTRE ! :lol: ....

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

squeez napisał(a):
Czyli wspominana już prze zemnie kilka razy folia światłoczułą.


No też bardzo ładny efekt ale ja jakoś nie zauważyłem wcześniej że o tej folii pisałeś - umknęło mi :( ... podawałeś jakieś linki do tej folii może ?

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

squeez napisał(a):
W porównaniu do żelazka to żadne koszty a 3 metry folii starcza amatorowi chyba na całe życie


no i nie dziwne że nie zauważyłem żebyś mówił o tej folii bo nigdzie w tym wątku o tym nie mówiłeś :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 20:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

mirekk36 napisał(a):
squeez napisał(a):
W porównaniu do żelazka to żadne koszty a 3 metry folii starcza amatorowi chyba na całe życie


no i nie dziwne że nie zauważyłem żebyś mówił o tej folii bo nigdzie w tym wątku o tym nie mówiłeś


Ja pisałem o foli też, i w innym wątku sporo o niej pisał kila - dla przypomnienia http://forum.atnel.pl/post56327.html#p56327

Folia ma tylko jedną zaletę - jest faktycznie tania, ale są dwa jej poważne felery wg mnie, nakładanie na PCB - folia ma czasami braki emulsji w postaci pasów co istotnie wpływa na jakość finalną bo może być przerwana ścieżka i możliwość powstania bąbla podczas nakładania więc znów wracamy do czasów żelazka ale to może by i szło przeżyć inna poważniejszą wada jest to że ona jest negatyw nie pozytyw jak płytka więc trzeba ją naświetlać w inwersji, czyli musimy z Eagla nie przez drukuj jak mamy normalnie do żelazka ale przez CAM proces który czasami robi tą konwersje na inwersje różnie. Trenowałem to ćwiczyłem nie polecam. Folie z soldermaską też mam przerobioną i nie polecam.

giciors napisał(a):
Przy okazji ma ktoś jakąś metodę na soldermaskę ? Tanio dobrze i ładnie?


Dobrze tak - Tanio nie, rzekłbym drogo ale na pewno dobrze: LPKF ProMask http://www.lpkf.com/products/rapid-pcb-prototyping/solder-masks-legend-printing/index.htm no chyba że dla kogoś ok 500 euro netto na soldermaske dla 10-20 szt płytek prototypowych to nie dużo to polecam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 20:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Cytuj:
To może ja zaprezentuję tańszą może nie tak dobrą metodę ale jednak lepszą od żelazka.
Czyli wspominana już prze zemnie kilka razy folia światłoczułą.


Koszt: 25 zł za odcinek 3m x 0,45m
Naświetlamy: światłem słonecznym albo halogenem
Wywołujemy: a raczej zmywamy uprażoną sodą spożywczą

W porównaniu do żelazka to żadne koszty a 3 metry folii starcza amatorowi chyba na całe życie

Jeżeli chodzi o owe nieestetyczne kreski można nie dawać warstwy Dimension w CAM-Procesor lub ja robię tak że w wygenerowanym pliku w programie do grafiki wektorowej usuwam te elementy.


Przydałby się jakiś tutorial ;) jestem strasznie ciekawy tej metody :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 22:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

squeez napisał(a):
Płytek folią wykonałem już naprawdę sporo i bardzo sobie chwalę tą metodę.


Myślę, że też fajna i alternatywna metoda jeśli chodzi o koszty - ale jednak ma słaby punkt w porównaniu do gotowych płytek bungarda:

post56327.html#p56327

to samo jest z metodą żelazkową - czyli są ludzie, którym żelazko wychodzi niby zawsze ale nie każdemu - tak samo z tą folią - a to bąbelki a to inne ....

tymczasem jak się robi z gotowców to tak jak też pisał Intre - oszczędzamy CZAS czyli pieniądz ... no ale tak jak mówię - gdyby nie to że potrzebuję robić więcej płytek (prototypów) i miałbym się tym tylko czasem bawić w domu od przypadku do przypadku to pewnie też może jeszcze rzeźbiłbym w żelazku albo w tej folii lepiej - bo widać - że na pewno lepsze to niż żelacho ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 wrz 2014, o 14:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Proszę bardzo kolejna płytka - tzw "TRZASK PRASK" i zrobiona - zero zabawy w powtarzanie i inne takie tam ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 202 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO