Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2013, o 15:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Nie byłem pewien do którego działu to wrzucić, ale jakoś ten najbardziej według mnie pasuje.
Nie jestem mistrzem jeśli chodzi o elektronikę, nie mam takiej wiedzy żeby poskładać wszystko jak najekonomiczniej i żeby jeszcze działało zgodnie z założeniem. W związku z tym miałbym kilka pytań. Jak ktoś miałby trochę chęci i czasu na nie odpowiedzieć to byłoby miło :)
*Jeśli uznacie ten post za zawracanie głowy, lub że nie dam sobie z tym rady to proszę o przeniesienie go do kosza.

Buduję swoją wersję TEGO przedwzmacniacza gitarowego. Kilka rzeczy w nim zmieniłem, ale wizualnie chodzi mi o to samo.
Moja wersja ma taki front:
Obrazek


1. WYŚWIETLACZE
Internet mi powiedział żeby podłączyć je multipleksowo przez drivery. W związku z czym wychodzi 8x17. Wyświetlacze już mam, mają wspólną anodę.
W oryginale wszystkie wyświetlacze lekko mrugają od lewej do prawej. Dobrze to widać na początku FILMIKU. Producent sam udostępnił schemat do urządzenia który jest niekompletny i oczywiście z błędami. Jest w nim m.in. fragment zbudowany na kostce 555 pod tytułem "Display refresh timer". Wyczytałem że przy multipleksowaniu występują jakieś mrugania wyświetlaczy.
Czy to jest właśnie to? Czy rzeczywiście jest to zasługa 555 - jakby nie było, też chciałbym coś takiego zastosować, nawet jeśli zazwyczaj wszyscy chcą ten efekt wyeliminować :)

2. KONTROLKI
Po prawej stronie na moim obrazku (prócz fioletowych kropek - to przyciski) są kontrolki które święcą zgodnie z tym co jest aktualnie włączone.
Czy je też podłączać multipleksem czy sobie darować? (10 Led)

3. PRZYCISKI
Zakładam, że mam je podłączać jak klawiaturę matrycową (24 przyciski) - jeśli nie to jak?

4. SPOSÓB DZIAŁANIA
Jeśli będzie potrzebny to mogę dokładnie opisać.

5. NAJGORSZE
Jak to wszystko połączyć w całość? Jakiego AVR'a użyć żeby obsłużyć to wszystko co widoczne na obrazku? Ze względu na ilość pinów używanych przez wyświetlacze, klawisze i Ledy zakładam że na jeden nie wejdzie, chyba że przez jakieś dodatkowe układy. Aktualnie mam ATmega16 i AT89s52 jeśli chodzi o te większe. Napewno będzie potrzebna osobna pamięć która zapamięta zapisane w urządzeniu ustawienia.
*Do urządzenia będzie też kontroler podłogowy którym po podłączeniu będzie się sterowało urządzeniem.

W razie potrzeby mogę podać schematy producenta.
Zdaje sobie sprawę, że to dość poważny 'projekt' jak na niemalże początek, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Skoro człowiek w latach '90 to zrobił to czemu ja miałbym nie dać rady :)

Dziękuję za uwagę,
POZDRAWIAM!



Ostatnio edytowano 22 maja 2014, o 13:18 przez guest1, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 17:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Może warto przemyśleć sprawę podzielenia 17 wyświetlaczy + dodatkowe LED'y na grupy i w ramach każdej z grup je multipleksować np. 4x5LED7. Każda z grup wisi na jednym wspólnym zestawie 5-ciu rejestrów przesuwnych. Potrzebujesz wtedy do obsługi rejestrów 3 piny, do obsługi multipleksu 4 piny. Jednocześnie świecące LED'y 5*8*15mA = ok.600mA
Multipleks grup (czyli 4) możesz wykorzystać do matrycy klawiszy czyli 4x6=24 klawisze. Stąd potrzebujesz dodatkowo 6 wejść na klawisze.
Reasumując. Powinno to się dać zrobić na 3 ( rejestry przeuwne ) + 4 ( multipleks ) + 6 ( klawiatura matrycowa ) = 13 pinach.
Czym więcej grup tym mniejszy jednoczesny pobór prądu ale bezpośrednio z kontrolera to chyba w tym przypadku kiepski pomysł więc na pewno będą potrzebne układy pośrednie zasilania LED'ów. Z drugiej strony multipleksowanie 17 LED7'ow + 10 kontrolek to chyba jednak słabo będzie. Jeżeli nie używasz kropek to wystarczą rejestry 7bitowe (nie wiem czy takie są - wątpliwa oszczędność w cenie i szybkości transmisji ) ewentualnie ósmy bit rejestru (kropki) wykorzystać do obsługi dodatkowych LED'ów.
To taki mój pomysł na ten zestaw. Z tej samej bajki 5 grup po 4LED7 i 4 rejestry przesuwne + matryca klawiszy 5x5 wychodzi 3 + 5 + 5 = 13pinów ale jeden rejestr mniej niż poprzednio.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 19:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2013
Posty: 143
Pomógł: 1

wygląda to groźnie :) , czy obróbka dźwięku w tym układzie ma być czysto analogowa czy odpowiedzialny za to jest jakiś procesor dźwięku :)? chciałbym zobaczyć schemat takiego cudeńka :)
EDYCJA
poszperałem trochę w internecie, czy dobrze rozumiem że kolega chce zbudować to ???:
Obrazek
kRetman4 napisał(a):
Nie jestem mistrzem jeśli chodzi o elektronikę, nie mam takiej wiedzy żeby poskładać wszystko jak najekonomiczniej i żeby jeszcze działało zgodnie z założeniem.

Jeśli chodzi o ekonomię to prawdopodobnie koszt samych lamp osiągnie kilkadziesiąt procent ceny używanego urządzenia, ale jeśli kolega na poważnie rozważa budowę tego przedwzmacniacza to kłaniam się do samej podłogi :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 19:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

perlon - przeczytam to kilka razy o przeanalizuję, dzięki za zainteresowanie :)

krzysztof - niezupełnie. W oryginale jest to przedwzmacniacz lampowy (na 5 lampach), który ma opcję symulowania bodajże 6 innych wzmacniaczy (jest układ który miesza sygnał na lampach). Ja chcę zbudować pojedynczy przedwzmacniacz bez żadnych symulacji, zwykły jeden, z tym że tak samo jak oryginał sterowany za pomocą przycisków i z wyświetlaczami - tak mówiąc bardzo w skrócie. To co jest za zielonym wyświetlaczem (wszystkie następne po prawej) to tak jakby potencjometry cyfrowe. Przyciskami ustala się 'wartość' co 0,5 w przedziale 0-10 i ta wartość wyświetla się właśnie na wyświetlaczu. Całość jest analogowa, jedyne cyfrowe elementy w części audio to właśnie potencjometry. Patrząc na powyższe zdjęcie - mi wyjdzie tego o połowę mniej :)

EDIT: no fakt, lampy są trochę drogie, ale da radę wyrwać na Allegro za niewielką cenę konkretne modele lub zamienniki które czasem wypadają nawet lepiej. Używkę można kupić, ostatnio była za około 3500zł ale na 115V, wersja europejska jest mniej więcej za 6000zł, nówka około 12tys. - mógłbym odkładać i kupić, ale wolę sam złożyć ze względu na satysfakcję że to mi się coś takiego udało (prędzej czy później się uda ;) ) a przy okazji trochę się nauczyć z dziedziny elektroniki :)

Kilka schematów w PDFie - http://www.webphix.com/schematic%20heaven/www.schematicheaven.com/boogieamps/boogie_triaxis.pdf
Oczywiście jest to niekompletne i z błędami. No i brakuje części z wyświetlaczami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2013
Posty: 143
Pomógł: 1

a liczył kolega pi razy drzwi ile będzie kosztowa budowa tego urządzenia we własnym zakresie ??? Tak czy owak "chylę czoła" :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 20:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Do przedwzmacniacza i kontrolera w granicach 250-300zł, nie licząc transformatorów, bo narazie nie szukałem jeszcze nic w tym kierunku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 20:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

No nie powiem. Cel ambitny. Może warto napisać do moderatora, żeby przeniósł do DIY i żeby wątek stał się historią tworzenia urządzenia od początku do końca?
Co do potencjometrów cyfrowych to czy zamierzasz użyć jakichś scalonych potencjometrów nadających się do wpięcia w tor audio czy może jakieś inne rozwiązanie? Pozostaje przecież jeszcze kwestia komunikacji kontrolera od wyświetlaczy z resztą układu. Potencjometry cyfrowe chodzą po SPI,I2C i chyba są takie, gdzie z opisu wynika, że można ich użyć wprost w torze audio, a ciekaw jestem jakie ty stawiasz wymagania w tym zakresie.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 20:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Decyzja należy do reszty użytkowników :) Jeśli uważacie, że powinno się to tam znaleźć to nie mam nic przeciwko.

Co do potencjometrów, jak zacząłem szukać o tym informacji to znalazłem kilka gotowych kostek, tylko problem polegał na tym że jest cały rój tych o impedancji 10k, 100k, itp. a ja potrzebuję dość nietypowe, 1M, 250K i 20K. W sumie znalazłem takie kostki firmy której nazwy nie pamiętam (chyba Analog Devices), mają od groma cyfrowych potencjometrów, ale jakby policzyć 7 kostek + wysyłka ze Stanów to kwota zaczyna się robić duża.

Oryginalnie w tym przedwzmacniaczu zastosowano tzw. LDRy. Coś jakby fotorezystor i led zalane w czarnej obudowie. Steruje się Ledem, a fotorezystor działa jak potencjometr, tylko problem w tym że te które oni stosują mają od strony fotorezystora 3 nóżki, a ja wszędzie widziałem z dwoma. Ja jakimś amerykańskim forum widziałem jak sami próbowali robić takie coś z jednym ledem i dwoma fotorezystorami, z czego jeden reaguje na 'światło' a drugi na 'ciemność'.

Obrazek

EDIT:
O proszę, przy okazji udało mi się znaleźć ten na 3 nóżkach, nawet na polskiej stronie:
Obrazek



Ostatnio edytowano 17 lis 2013, o 22:08 przez guest1, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 20:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Hmm.... no to potrzebujesz jeszcze tyle wyjść z kontrolera od LED'ów ile masz takich potencjometrów albo dodatkowy ekspander. Myślałem, ze zastosujesz jakieś cyfrowe, które działają na magistrali np. I2C lub SPI. Twoja propozycja to coś w rodzaju transoptora i potrzebuje ciągłej obsługi z portu kontrolera. Zastosowanie magistrali zwalnia dużą liczbę pinów i zasoby obliczeniowe.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Faktycznie to transoptor. Wszędzie LDR tłumaczyło i znajdowało jako sam fotorezystor, a transoptory miały po przeciwnej stronie Leda tranzystor, te mają podwójny fotorezystor

Obrazek

Będę jeszcze szukał jak rozwiązać sprawę z tymi potencjometrami, może uda mi się znaleźć jakieś rozwiązanie oparte na magistrali (o której zresztą nie mam pojęcia) :D



Ostatnio edytowano 17 lis 2013, o 21:32 przez guest1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2013
Posty: 143
Pomógł: 1

widzę że kolega ma w sobie tyle entuzjazmu że "przekopie motyką słońce" :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jak potrzeba to czemu nie :D Wydaje mi się że lepiej jest spędzać czas w taki sposób, czegoś się ucząc przy okazji ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:29 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Proszę obrazki wstawić zgodnie z zasadami: http://forum.atnel.pl/topic44.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Życzę jak najlepiej, ale nie wróżę dobrze. Żeby takie coś zbudować nie wystarczy znać projektowanie płytek w eaglu czy innym tego typu programie.

Tu wchodzą tematy masy, przydźwięku sieciowego i kilka innych spraw, ale wierzę że się uda i życzę udanej realizacji projektu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 21:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

kRetman4 napisał(a):

Będę jeszcze szukał jak rozwiązać sprawę z tymi potencjometrami, może uda mi się znaleźć jakieś rozwiązanie oparte na magistrali (o której zresztą nie mam pojęcia) :D


Google twoim przyjacielem
http://pl.farnell.com/analog-devices/ad5242brz1m/cyfrowy-potencjometr-podwojny-1m/dp/1079337
w jednej kostce masz dwa potencjometry 1M nadaje sie do audio/video/multimedia. Rozdzielczość 8bit
http://pl.farnell.com/analog-devices/ad5235bruz250/cyfrowy-potencjometr-10bit-250k/dp/1438433
250k rozdzielczość 12bit.
Trzeba tylko patrzeć na jakich magistralach chodzą, bo mogą być różne.
Jeśli faktycznie wykrzeszesz z siebie tyle energii żeby wystarczyło na skończenie takiego projektu to szapoba.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2013, o 22:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

matrix - dzięki wielkie!

perlon - właśnie te potencjometry przeglądałem na stronie producenta, w Polsce jedyny jaki znalazłem, na tej samej stronie, kosztował około 60zł/szt. i wysyłka 110zł z magazynu w Anglii

widziałem właśnie z magistralą I2C i SPI. Którą powinienem wybrać?

EDIT: no i jeszcze co to parametrów. ja potrzebuję przeskok co 0,5, co daje 20 kroków, a np ten który pokazałeś ma 256, nie będzie z tym problemu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2013, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Nie będzie problemu. Po prostu 1 krok na wyświetlaczu to będzie ileś tam kroków na potencjometrze. Można to zrobić wzorkiem + zaokrąglenie albo tablicą przypisań jakim wartościom nastawy wyświetlacza odpowiada jaka wartość potencjometru. np. 0->0 ... 99->255 i odpowiednie wartości pośrednie. Zarówno wzór jak i wartości w tablicy możesz umieścić takie, które dadzą ci oczekiwaną charakterystykę, liniową , logarytmiczną lub jakąkolwiek inną. Co do ceny na Farnell to może daj ogłoszenie i podepnij się pod zamówienie kogoś kto ściąga coś dla siebie. Ewentualnie znajomi z Angli, którzy będą ściągać do Polski na święta mogą zabrać paczuszkę. Przy 17 potencjometrach + rezerwa może się już opłacać kombinować.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2013, o 20:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

perlon
Potencjometry zostawię chwilowo na później. Najpierw sobie to wszystko jakoś rozrysuję żeby wiedzieć co z czym się je.
Od wczoraj siedzę i rysuję blokowo twoje dwie wersje. Myślę że wybiorę pierwszą - 4x5LED7, klawiatura 4x6 + ledy

Co do kropek to na czerwonych wyświetlaczach będą wszystkie, na zielonym tylko ta od drugiej cyfry, ale w miejsce pierwszej dam pojedynczego Leda który będzie pod klawiszem EDIT.

Wyświetlacze z Ledami rozrysowałem multipleksowo w 4 grupach
Obrazek

Mam nadzieję że poprawnie, chodzi głównie o fakt że w ostatniej części są podłączone tylko 2 Ledy z 8.

Klawiatura 4x6:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2013, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Odpocząć zawsze jest dobrze jeżeli jest się zmęczonym. Wyświetlacze masz z wspólną anodą. Katody idą na wyjścia rejestrów przesuwnych. Stan niski na wyjściu rejestru zapala segment. Multipleks zamiata po anodach więc w danym momencie pali się jeden wyświetlacz w grupie. Oznacza to że wystarczy dać rezystory przed rejestrem przesuwnym a nie za każdym segmentem LED7. Potrzebujesz więc 4 grupy ( rejestry przesuwne ) x 8 wejść każdego rejestru = 32 rezystory ograniczające prąd. Anody wyświetlaczy musisz mieć połączone w kolumnie a nie w wierszu jak masz teraz. U ciebie podanie (+) na anodę zapali na 5-ciu wyświetlaczach w wierszu tą samą cyfrę - taką jaką masz aktualnie na rejestrze przesuwnym obsługującym dany wiersz. Jak zepniesz anody w kolumnie każdy z jednocześnie świecących wyświetlaczy w danej kolumnie zapali cyfrę z rejestru dla danego wiersza. W trakcie świecenia danej kolumny wsuwasz w rejestry nowy zestaw cyfr, a gdy nadejdzie czas przeskoku multipleksu gasisz daną kolumnę robisz zatrzask na rejestrach i zapalasz kolejną kolumnę. Mając zapaloną daną kolumnę która zasila jednocześnie kolumnę matrycy klawiszy robisz skan 6 wierszy i łowisz który klawisz z tej kolumny jest wciśnięty. Należy oczywiście jeszcze załatwić sprawę drgań styków i sytuacji wciśnięcia jednocześnie dwóch klawiszy ale te sprawy można wygooglać.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2013, o 21:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Cytuj:
Anody wyświetlaczy musisz mieć połączone w kolumnie a nie w wierszu jak masz teraz.

Wiem wiem, po prostu pociągnąłem wszystko w jedno miejsce żebym na razie widział co gdzie jest.

Co do łączenia Ledów wiem co masz na myśli, widziałem sporo schematów które są połączone w ten sam sposób, i grupa 8 rezystorów na kilka wyświetlaczy. Odpaliłem program "LiveWire" i sprawdziłem sobie czy to ja tak myślę czy rzeczywiście tak jest. No i wyszło tak jak mi się wydawało.

Obrazek

Co prawda tylko w jednym przypadku nie będą się świecić w ogóle 3 wyświetlacze (w jednym miejscu przy edycji ustawień). Ale chcę tego uniknąć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2013, o 22:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Ale przecież nie będziesz miał nigdy sytuacji, że masz podane napięcie na kilka anod LED7 w jednym wierszu. Od tego właśnie masz multipleks. W danym wierszu zawsze świeci tylko jeden wyświetlacz LED7. Pozostałe na anodzie mają 0. Twój dolny schemat nigdy nie ma prawa wystąpić bo wszystkie wyświetlacze w wierszu wyświetlałyby to samo. SW13, SW14, SW15 to właśnie klucze w multipleksie. Zawsze co najwyżej jeden z nich jest zamknięty.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2013, o 01:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Co do połączenia anod to poprzednio je chyba źle zrobiłem - jednak zmęczenie.

Wykrzesałem coś takiego na podstawie m.in. drugiego postu.

Obrazek

Cytuj:
Ale przecież nie będziesz miał nigdy sytuacji, że masz podane napięcie na kilka anod LED7 w jednym wierszu. Od tego właśnie masz multipleks. W danym wierszu zawsze świeci tylko jeden wyświetlacz LED7. Pozostałe na anodzie mają 0.

Jeśli nie jest to nawiązaniem do obrazka z LiveWire to się nie zgodzę. Skoro jest łącznie 17 cyfr i wszystkie praktycznie cały czas wyświetlają jakiś wynik, to jak miałby mieć tylko 1 wyświetlacz w grupie podłączoną anodę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2013, o 09:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Dalej źle. Za dużo rezystorów, za dużo tranzystorów za dużo rejestrów. Postaram się naskrobać żeby pokazać zasadę, ale nie w tej chwili.

------------------------ [ Dodano po: 59 minutach ]

Coś takiego. Oczywiście u ciebie będzie większa matryca ale zasada taka sama. Linie z etykietami idą do kontrolera.
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2013, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Zrozumiałem wczoraj o co Ci chodziło, ale nie mogłem edytować posta bo nie było neta. Przerobiłem trochę schemat. Teraz wygląda to tak:

Obrazek


W międzyczasie rozrysowałem schemat przedwzmacniacza i naszła mnie myśl czy zasilanie lamp i ogólnie części audio nie będzie miało wpływu na pracę części 'cyfrowej', chodzi mi bardziej o wspólną masę. Muszę o tym jeszcze poczytać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2013, o 20:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Teraz to jest to o co mi chodziło i co ci zaproponowałem. Nie twierdzę, że jest to super hiper rozwiązanie ale z całą pewnością da się to oprogramować i jest optymalne pod względem wykorzystania pinów procesora. Multipleks będzie w miarę optymalny i raczej nie wystąpi efekt, który pokazałeś na filmie z pierwszego posta. Ważną kwestią będzie dobór rezystorów i wydajność prądowa zasilania. Częstotliwość multipleksu trzeba dobrać tak, aby procesor wyrobił się z wpisami do rejestrów przesuwnych. Warto chyba wykorzystać sprzętowy SPI tu masz Poradnik. No i skan przycisków który też musi się wyrobić w rytmie multipleksu.
Co do masy to jest to problem bardzo poważny. Ja za mało wiem w tym temacie, żeby coś doradzać. Warto pomyśleć o rozdzieleniu mas np. poprzez optoizolację magistrali sterującej potencjometrami cyfrowymi.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2013, o 21:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Dzięki!, później się z tym zapoznam.
Tak jak napisałem w pierwszym poście, mi chodzi o to żeby wyświetlacze (tylko wyświetlacze) właśnie w taki sposób migotały. Jeśli schematy udostępnione przez producenta są wiarygodne to wyjście z układu '555' pod nazwą "Display refresh timer" wchodzi na jeden z pinów mikroprocesora Z80 który w sumie jest sercem całego urządzenia.

Rezystory do wyświetlaczy i Ledów dobiorę testowo, oczywiście zgodnie z notami.

EDIT:
Właśnie siedzę nad schematem wzmacniacza i jest jeszcze jedna istotna sprawa.

Wszystkie 10 Ledów po prawej stronie ma powiązanie z przekaźnikami.
Obrazek

Łącznie jest tu 7 przekaźników. X, Y, Z, L1, L2, L3, L4. Wszystkie Ledy "L" zapalą się kiedy przekaźniki "L" są włączone. Przy XYZ Ledy "a" są zapalone gdy przekaźniki są wyłączone, a "b" gdy są włączone.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2013, o 01:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

????
A od czego są te przekaźniki? Ledy jak rozumiem to tylko sygnalizatory stanu tych przekaźników, więc albo wywal ledy z multipleksu i wstaw w tor przekaźników, jeżeli się tak da, albo wprowadź sygnały stanu przekaźników do mikrokontrolera i steruj led'mi tak jak masz. Nie zagłębiałem się w schemat tego urządzenia więc nie bardzo wiem o jakich przekaźnikach piszesz. Żeby LED7 migały to wystarczy zwolnić multipleks.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2013, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Na szybko narysowałem kontroler który będzie podłączony do urządzenia 7m kablem, o którym mówiłem w pierwszym poście, ale zapomniałem że może mieć duży wpływ na to co się dzieje w urządzeniu głównym.

Obrazek

Przekaźników nie mogę wykorzystać bo są już w całości zajęte przez część audio.

Przyciski Bank < i > oraz wyświetlacz robią dokładnie to samo co w urządzeniu.

1, 2, 3, 4 - to jest odpowiedzialne za zmianę parametru z pierwszego wyświetlacza, z tym że w urządzeniu są klawisze < i > działające na zasadzie -1 lub +1 (od 1 do 4) a w kontrolerze jest dowolny wybór od 1-4 (4 osobne przyciski), ale wyświetlacz na urządzeniu musi pokazywać tę aktualnie wybraną opcję.

Master A/B działa tak samo jak przycisk w urządzeniu, po wciśnięciu raz jest A, raz jest B



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2013, o 12:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Ja bym szedł w kierunku manipulatora jako osobnego urządzenie spiętego ze sterownikiem głównym jakąś komunikacją dwukierunkową np. RS232/485. Ponieważ w założeniu łamiesz zasadę sterowania nie da się linii sterujących zdublować przez zdwojenie przycisków i wyświetlaczy. Dlatego wg mnie osobny moduł z własnym możliwie małym kontrolerem + komunikacja dwukierunkowa + uodpornienie głównego sterownika na brak manipulatora. Widać że główny sterownik musi robić coraz więcej. Dobór modelu mikrokontrolera powinien być mocno przemyślany pod kątem peryferiów.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2013, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lis 2013
Posty: 144
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

No trochę się nazbierało dla głównego układu, ale myślę że jak już wszystko się wyklaruje to może i kilka elementów odejdzie.
Mi zależy na tym żeby urządzenie działało samo z siebie, a po podłączeniu kontrolera żeby dało radę dodatkowo nim sterować. Kontroler jest takim dodatkiem 'extra', jednak bez niego będzie ciężko.
W tego typu sprzętach stosuje się komunikację MIDI, nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to dokładnie działa, bo nigdy z tego nie korzystałem. Jeśli chodzi o takie dziwne sterowanie wieloma rzeczami za pomocą kilku przewodów to znam się tylko na DMXie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO