Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 11:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2013, o 23:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lip 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam Forumowiczów!

Mam dosyć zagadkowy problem.
Kompilator po prostu przestał widzieć procesor. Opiszę krok po kroku co się wydarzyło.

1)Wgrałem prosty program migający diodami LED (normalnie poprzez Eclipse) - działał OK, oprócz zbyt szybkiego migania( procek taktowany kwarcem 11059kHz, w programie 1MHz)
2) W programie mkAVRCalc :
-> zakładka Fusy uproszczone,
-> zmienione na wewnętrzny oscylator 1MHz,
-> u góry w prawym górnym nacisnąłem Ustaw (nie wiem czy było to konieczne)
-> dalej, zakładka Programator AVR, zapis, fusebity,itd - wgrało się i wszystko śmiga jak trzeba
3) Drobna korekta programu, który już nie chce się wgrać.

Wyskakuje błąd:
Cytuj:
Programer stk500v2 could not initialize the target hardware.

Reason:
avrdude: initialization failed, rc=-1


i log:
Cytuj:
Launching C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude -pm32 -cstk500v2 -PCOM2 -Uflash:w:02KursCzneta.hex:a
Output:

avrdude: stk500v2_command(): command failed
avrdude: stk500_2_ReceiveMessage(): timeout
avrdude: stk500v2_program_enable(): bad STK600 connection status: Unknown (0x64)
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

avrdude execution aborted


Płytka oczywiście ATB z ATmega32 na pokładzie, ale jako programatora używam STK500v2 z AVT.
W mkAVRCalc po nacisnięciu "Sprawdź podłączony AVR" wyskakuje:
Cytuj:
Błąd AVRDUDE - nie odpowiada podczas próby dostępu do port com2

A podczas całej operacji na programatorze w sposób ciągły świeci się dioda PROG.

Zastanawiałem się czy coś z programatorem się nie działo, ale podłączyłem USBasp i wbudowany FT232, ale nigdzie dostępu nie uzyskałem.

Mało tego podłączyłem STK500v2 po Attiny2313 tyle, że w bascom-avr, który działał zawsze i o dziwo też wyskakuje błąd,
Cytuj:
Detected micro does not match selected Attiny2313

to samo po podłączeniu Atmegi pod bascoma.

Sprawdzałem nawet inny kabel od ISP, ale to samo.

Obawiałem się:
procesora -> sprawdziłem na 2 sztukach
programatora -> sprawdzane na STK500v2, USBasp, FT232
programu -> sprawdzone w Eclipse, Bascom-avr, mkAVRCalc
kabla -> sprawdzone 2 sztuki

Sterowniki zainstalowane poprawnie, porty się zgadzają, więc zostaje błąd programu na komputerze?
Tylko, że wszystko działało, a nagle po jednym zaprogramowaniu coś się zepsuło.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

PS. Program, który wgrałem i który działa normalnie na uP:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2013, o 23:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nunchi napisał(a):
ale podłączyłem USBasp i wbudowany FT232, ale nigdzie dostępu nie uzyskałem.


A co oznacza to tajemnicze zdanie ??? czy przypadkiem nie traktujesz programatora na FT232 jako USBASP ??? toż to DWIE RÓŻNE rzeczy :(

może warto sięgnąć na stronę atenańską i zobaczyć jak się korzysta z wbudowanego programatora którym jest ATB-FT232R a nie żaden USBASP

http://atnel.pl/ft232r-programator-w-atb.html

sprawdź to i daj znać ok?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

poza tym co robi u ciebie w kodzie ta linia????

#define F_CPU 1000000L

no tępię to na naszym forum bezwzględnie - proszę cię skasuj ją i ZAPOMNIJ raz na zawsze żeby dodawać ją do kodu źródłowego OK ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2013, o 09:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lip 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Moze zdanie rzeczywiscie niejednoznacznie sformulowalem, ale kazdy z programatorow traktuje indywidualnie i nie pomylilem ich ;) Z wbudowanego FT232 nie korzystam, sprawdzilem tylko jego dzialanie zaraz po zakupie, zeby sie upewnic, ze dziala i tak bylo.
USBasp to osobny programator z allegro i tez byl sprawdzony.
Zostalem jednak przy STK500, jakos najwygodniej mi sie z nim pracuje.

Caly problem w tym, ze C zaczalem sie uczyc jakos poltora roku temu gdzie przerobilem tylko podstawy a'la podstawowe ustawianie i resetowanie bitow.
Teraz po powrocie, zaczynam kurs od nowa. Wyjatkowo na rozgrzewke, wgralem tamten kod(wziety gdzies z neta), gdyz spodobal mi sie efekt i byla juz tam ta linijka z definicja taktowania.

W kazdym razie mialem na mysli, ze sprawdzilem 3 niezalezne programatory, na 2 roznych procesorach(i plytkach) aby wykluczyc blad fizyczny.
W bascom programowalem jakis czas, a teraz nagle tez nie moze sie polaczyc.
Pomijam w ogole to, ze doslownie 30min wczesniej zaprogramowalem nim Atmege i bez zadnych przepinan kabelkow, zmian ustawien,itd...po prostu zmienilem kod na inny i juz tu nie dzialal.
Jedynie przez czas przerwy laptop byl w stanie wstrzymania, zeby sie ciut schlodzil.

Dlatego pytam czy ktos moze spotkal sie z podobnym problemem, bo ciezko znalezc trop gdzie moglo stac sie cos nie tak ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2013, o 10:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no dobrze ale czy sprawdzałeś też tym wbudowanym programatorem ten procek czy w końcu sobie go odpuściłeś na amen ?

Mogłeś źle zaprogramować fusebity - np na zewn. generator albo oscylator - ale wtedy możesz skorzystać z tego, żeby sprawdzić i ożywić procka:

http://atnel.pl/instrukcja-atb-rev-1-04.html

na środku mniej więcej strony masz tytuł:

Opcje taktowania mikrokontrolera

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2013, o 11:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lip 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Wszystko tak jak opisalem krok po kroku.
Fusebity zmienilem, ale tylko co do taktowania. Najpierw wszystkie parametry zostaly wczytane z procesora (takie jakie byly) i w zakladce Fusy uproszczone z zewnetrzny kwarc >8MHz, zmienilem na wewnetrzny oscylator 1MHz. (Mowa tu caly czas o mkAvrCalc)
Dalej w prawym gornym rogu( tam gdzie pisze Fuse i lock bity) nacisnalem Ustaw, przeszedlem do zakladki programator AVR, zaznaczylem pole Fuse bity i pole ZAPIS.
Wszystko poszlo i program zaczal dzialac jak nalezy(na wewnetrznym RC 1MHz)

Tylko ten krok fuse i lock bity chyba nie byl potrzebny, jakos odruchowo to nacisnalem i podejrzewalem, ze to zablokowalo procesor i dlatego, zeby oszczedzic czas, wzialem inna plytke testowa z ATtiny2313 na pokladzie i podlaczylem go, ale sytuacja ta sama.

Odpowiadajac na drugie pytanie - TAK, na wbudowanym FT232 tez sprawdzalem, z takim samym efektem.

Proby wskazuja, ze to raczej nie jest wina procesora, bo sprawdzalem na 2 sztukach, a juz na pewno nie taktowania - wgrany program dziala bez zarzutu na wbudowanym oscylatorze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2013, o 12:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a jak używasz wbudowanego programatora to zaznaczasz tam taki ptaszek "slowsck" czy nie ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lip 2013, o 16:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lip 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Nie zaznaczałem tego "slowsck", ale nagle zaczelo odczytywac.

Zrobilem przed chwila format komputera, zeby wykluczyc jakies syfy,itd, ale problem jest nadal, tyle,ze juz USBasp w mkAVRCalc działa i FT-232.

Zainstalowałem najnowsze winAvr, AVR Studio 6.1, mkAvrCalc(najnowsza wersja) i Eclipse(z płyty).
Dodatkowo poaktualizowalem sterowniki programatorow do momentu az wyskoczylo iz jest to najnowsza wersja oprogramowania.

Podmienilem AVR DUDE za posrednictwem mkAvr. Nie wyskoczylo zadne okienko, ale po zaprogramowaniu na dole w cmd widnieje "Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)"

W każdym razie USBasp i FT-232 działa w porządku w mkAvr.
W eclipse oba wyrzucaja blad.
Natomiast STK500 nawet w mkAvr nie chce odpalic.
Dolaczam screeny.

[ przykro mi ale muszę usunąć te obrazki zamieszczone nie dość że nie na naszym serwerze - to jeszcze na jakimś który rozsyła ADWARE :( - mirekk 36 . PS ... a tu masz instrukcję na forum na przyszłość ok ? więc bardzo proszę ]

EDIT: OK, juz poprawiam ;)

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 18:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lip 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Zainstalowałem wszystko na nowym laptopie i ciągle nie działa programowanie w Eclipse. Wywala błąd, jak na screenach powyżej.
Korzystam z USBasp. Domyślnie w Eclipse to on jest wybrany i w polu port wpisane "usb". Czy powinienem wpisać domyślna prędkość?(Próbowałem na 9600 i nic)
I przed próbą w mkAVR w zakładce ustawienia zainstalowałem plik config dla AVR DUDE. Nie pamiętam czy jest to konieczne też dla innych programatorów czy tylko wtedy kiedy korzystamy z wbudowanego FT-232?

Oczywiście wczytywanie działa w mkAVRCalc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 19:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

w polu port nic nie wpisuj usbasp działa od strzała , pod warunkiem że jest to usbasp bo widze wcześniej STK500

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 20:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nunchi napisał(a):
Zainstalowałem wszystko na nowym laptopie i ciągle nie działa programowanie w Eclipse. Wywala błąd, jak na screenach powyżej.
Korzystam z USBasp. Domyślnie w Eclipse to on jest wybrany i w polu port wpisane "usb". Czy powinienem wpisać domyślna prędkość?(Próbowałem na 9600 i nic)
I przed próbą w mkAVR w zakładce ustawienia zainstalowałem plik config dla AVR DUDE. Nie pamiętam czy jest to konieczne też dla innych programatorów czy tylko wtedy kiedy korzystamy z wbudowanego FT-232?


jest sobie takie coś jak Skype, do tego są także mikrofony i słuchawki albo nawet głośniki, a po drugiej stronie - czeka sobie mirekk36 żeby pomóc komuś - wystarczy TYLKO zadzwonić ;) ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2013, o 20:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 188
Lokalizacja: Świnice Warckie woj. łódzkie
Pomógł: 12

Witam,

może się mylę ale jak dobrze pamiętam to eclipse bez zmiany parametrów nie będzie działało przy taktowaniu 1MHz w przeciwieństwie d MKavrkalkulatora

a z tego co widzę to:
nunchi napisał(a):
-> zmienione na wewnętrzny oscylator 1MHz,


to w takim przypadku w Eclipse trzeba dodać z ręki parametr -B 8 (ten parametr jest z automatu MKavrkalkulatorze)

parametr dodajemy :

prawy klawisz na nazwie projektu potem wybieramy properities następnie AVR -> AVRDude - zakładka Other i w linii "Other optins" wpisac -B 8 następnie apply i po sprawie

inna możliwość... przestawić procek na np. 8 MHz

Pozdrawiam

_________________
ATMEL-ICE+ATXmega256A3BU oraz dużo samozaparcia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2014, o 21:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

avrdude_mk.exe: set SCK frequency to 187500 Hz
avrdude_mk.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude_mk.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude_mk.exe: Device signature = 0x1e2602
avrdude_mk.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
avrdude_mk.exe: safemode: Verify error - unable to read lfuse properly. Programmer may not be reliable.
avrdude_mk.exe: safemode: To protect your AVR the programming will be aborted

avrdude_mk.exe done. Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)


mam taki komunikat albo sie zawiesza programtor i ze nie ma dostepu do USB i nie wiem co mam robic pomocy?>



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2014, o 21:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
avrdude_mk.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.

To pokazuje że masz pewnie chiński programator z jakimś starym jak świat albo złym wsadem i masz kłopoty

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2014, o 23:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 162
Pomógł: 6

wojtasw7 napisał(a):
avrdude_mk.exe: set SCK frequency to 187500 Hz
avrdude_mk.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude_mk.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions...mam taki komunikat albo sie zawiesza programtor i ze nie ma dostepu do USB i nie wiem co mam robic pomocy?>


Miałem podobny kłopot,ale po zakupie programatora od pana Mirka problemy znikły.

_________________
1+1=10



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO