Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 14:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 08:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Witam

Jakoś nikt nie wspomina o mikrokontrolerach firmy NXP, mam na myśli LPC'ki o architekturze ARM.
Sam mam modulik NanoM0, który oprócz LPC 1114 zawiera programator/debuger SWD. Chociaż ostatnio przekonałem się, że można programować LPC zwykłym portem szeregowym (RS) oczywiście zachowując odpowiedni poziom napięć.

W przyszłości zamierzam nabyć coś większego np. LPC 1768 wraz ethernetem, wyświetlaczem co najmniej 2,8" i paroma innymi "bajerami". Jednak cena gotowego modułu w stosunku do STM32 nie przemawia zbyt za jego kupnem. Dlatego pytam doświadczonych czy warto wydawać kasę na powiedzmy HY-LandTiger : LPC1768 + LCD3,2" czy lepiej coś na STM32 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 09:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Kolego ARM to ARM i nie ważne z jakiej stajni czy STM , LPC, RX , MKL, czy co tam jeszcze.
STM32 są tanie i to przemawia na ich korzyść po za tym porównywałem kiedyś

właśnu HY-Landtiger z LPC 1768 100Mhz i HY-SMART z STM32F103C 72Mhz
na tym samym sofcie FreeRTOS kompilowanym w tym samym środowisku uVision4

Test wypadł na korzyść STM32 -- LPC chodził jak ślimak


Co zaś się tyczy samych zestawów EVB z ARM to w dobie tanich procesorów możesz sobie sam zbudować
taki zestaw czy tez zbudować moduł pod procesor i korzystać z zasobów innych EVB pod AVR np
możliwości masz wiele.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 15:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Żebym to ja umiał wykonać samemu płytkę...
Z określeniem EVB skojarzyła mi się od razu polska firma produkująca zestawy ewaluacyjne z EVB w nazwie, m. in. dla ARM'ów. Co do ceny gołego zestawu ewaluacyjnego zbytnio nie można się przyczepić to do ceny modułów już tak.
Głównie chciałbym wykorzystać "większego" do współpracy z wyświetlaczem, myślę o rozmiarze 3,2". W sumie to mógłbym zaprząc AVR'a z szyną adresową i danych, aby dołączyć kostkę static ram, bo przy takich rozmiarach wyświetlacza, a co się z tym wiąże ilości punktów do wyświetlenia zwykły AVR będzie miał za mało ramu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 16:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Badman --> ARM daje ci przewagę na AVR jeśli chodzi o szybkość wyświetlania, możesz sobie np zrobić spokojnie wyświetlanie filmów. Ale do zwykłego AVR'a można spokojnie podłączyć nawet większy wyświetlacz niż 3,2" ---> zobacz tutaj

http://atnel.pl/atb-glcd-tft-konwerter.html

masz przykłady z 3,5" ale także z 4,3" .... i to bez zaprzęgania żadnego dodatkowego RAM'u.

Zatem warto najpierw rozpoznać dobrze co i jak się robi żeby później odpowiednio dobrać procek do potrzeb, zamiast pisać że ten czy inny nie da sobie z czymś rady - nie określając nawet o co ci chodzi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 17:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 75
Pomógł: 0

Będę robił prostą "rzecz" sterownik pieca CO. Zwykłe załączanie / wyłączanie przekaźnika po osiągnięciu danych temperatur. Aktualnie mamy w domu "oryginalny" sterownik, który ma małe możliwości konfiguracji, w dodatku brakuje mu podświetlenia wyświetlacza na co narzeka szczególnie żona.

Założenia:
1. Wyświetlacz graficzny dotykowy co najmniej 2,8" (pewnie będzie 3,2")
2. Nastawy temperatur również poprzez zdalnego pilota (pewnie RFM73)

Mikrokontroler zapewne Atmega 162 wraz 74HC573 i kostką pamięci ram, ponieważ takie układy mam :)
Kiedy nabędę wyświetlacz najpierw rozpoczną się eksperymenty m. in. na ARM'ie, jednak docelowo zostanę przy AVR'ze. Nie widzę się w lutowaniu SMD :)

Jaką magistrale komunikacyjną z wyświetlaczem polecacie SPI czy równoległą ?

BTW. Pozdrawiam Pana Mirka. Książki są super, choć na razie starczyło mi czasu na przerobienie prawie niebieskiej książki, natomiast w zieloną zagłębie się dopiero przy transmisji radiowej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: LPC ARM'y
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 18:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A dziękuję za pozdrowienia - ale lutowania SMD się nie obawiaj - na naszym forum kolega xbary pokazywał ostatnio jak zrobił sam sobie taką płytkę przejściówkę dla ARM'a na DIP i to metodą domową żelazkową i wyszło ... więc gdyby tylko to miało cię ograniczać to jak widać da radę to przejść i być może spokojnie będziesz mógł zacząć jednak od ARM'a. Pogadaj z nim ;) na pewno coś podpowie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO