Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 09:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 mar 2013, o 03:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Witam,
Na początku chciałem zaznaczyć że jestem baardzo początkujący w temacie. Zrobiłem sobie prościutki układzik z atmegą8 i podczas programowania przy próbie ustawienia fusebitów w programie khazama myszka mi zaszalała i zamiast read all kliknąłem write all. Zakładam że program zapisał jakieś domyślne lub wzięte z kosmosu fusebity i teraz oczywiście nić mi uC nie widzi. Proszę o jakąś wskazówkę jak przywrócić go jeszcze do życia. Budowanie fusebit doctor na moim etapie zaawansowania jeszcze się mija celem więc proszę o jakieś inne rady. Z góry dziękuję za jakąkolwiek poradę. Dodam jeszcze iż przed tą pomyłką wszystko działało bez problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2013, o 06:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

To może odpal program khazama (niestety nie znam go i nie wiem jak wyglądają ustawienia standardowe) zobacz jak ustawione standardowo jest taktowanie czy zewnętrzny kwarc?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2013, o 07:16 

Pomógł: 0

Ściągnij mkAVRCalkulator, on w wersji darmowej programuje atmega8.

PS. jakiego programatora używasz?



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 02:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Witam,
Programator jakiego używam to usbasp oczywiście o taki


Obrazek


Po błędnym ustawieniu fuseów mkvavrcalculator daje tylko rc=-1 w konsoli. A w khazamie nie da się domyślnych fuseów sprawdzic poniewaz zanim kliknie sie read all okienko wyglada tak


Obrazek


Próbowałem oczywiście z zewnętrznym kwarcem 12mhz bo taki akurat mam i tez nic.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 06:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 kwi 2012
Posty: 108
Lokalizacja: Giżycko
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
Ściągnij mkAVRCalkulator, on w wersji darmowej programuje atmega8.


Zrób dokładnie tak jak pisze rezasurmar
+ sprawdź połączenia elektroniczne na płytce. Jak jest RC = -1 to oznaka że masz coś źle podpięte. Ja też kiedyś miałem taką sytuację, że myślałem że wszystko OK, a były zwarte MISO i MOSI.
Najlepiej miernik ustaw na test ciągłości przewodu i dotykaj po kolei :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 08:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Ja miałem taką sytuację spowodowaną wadliwą przedłużką USB, podpięcie do innego kabla rozwiązało problem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 10:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Zrobilem juz dawno sobie podstawke w ktorej programuje rozne kostki i wszystkie sa widoczne poza ta jedna wiec to nie wina zwarcia napewno. Jestem przekonany ze to fuse sa zle ustawione. Sprawdzalem przed chwila druga atmege8 i dziala bez problemu. Zakladam ze moze pin reset zostal wylaczony albo programojwanie spi albo moze cos zewnetrznego poza kwarcem. Dgyby jakos dalo sie sprawdzic chociaz jakie fusy ustawilem w ten sposob bylo by to do zrobienia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 10:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2013
Posty: 302
Pomógł: 19

Odpalilem khazama, moje podejrzenie za sa dwie opcje: wszystkie fuse bity sa wyczyszczone, a druga ze ustawia to samo co pojawia sie po wcisnieciu przycisku default.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 10:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Hm to by oznaczalo ze lockbity sie wlaczyly? Czy to znaczy ze juz nic nei bedzie dao sie z kostka zrobic? Poza tym czy nie widzialby jej programator?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 10:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ależ kolego Lockibty możesz włączać ile chcesz i jak chcesz .... Po prostu nie rozumiesz istoty ich działania na razie ;) więc wyjaśniam

Lockity ustawiasz w celu ochrony wsadu przed skopiowaniem na zewnątrz - w przeróżnych konfiguracjach.

Ale to nie oznacza że nie można do procka od nowa coś wgrać ;) .... przeciwnie można - i każda operacja zapisu od razu WYZERUJE tzn skasuje Lockbity rozumiesz ? - więc z nimi daj sobie spokój w rozważaniach jak wyżej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 11:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzieki za wyjasnienie ale w takim wypadku czemu nie widze kostki? :) Co znaczy ze wszystkie bity zostaly wyczyszczone?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 11:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

maciak napisał(a):
Dzieki za wyjasnienie ale w takim wypadku czemu nie widze kostki? :) Co znaczy ze wszystkie bity zostaly wyczyszczone?


Tu kolejny błąd - bo co to znaczy bity wyczyszczone ? wg ciebie ?

Nie ma takiego pojęcia .....

weź sobie poczytaj troszkę i pooglądaj tutaj:

http://atnel.pl/mkavrcalculator.html

a to że procek nie jest widoczny może być spowodowane faktem, że np przestawiłeś sobie taktowanie procesora z domyślnego (domyślnie taktowany jest wewn. oscylatorem 1MHz) np na zewnętrzne taktowanie za pomocą:

1. kwarca ? - podepnij kwarc zewnętrzny jakikolwiek kilka MHz i sprawdź czy się odezwie
2. zewn. oscylatora RC ? - to zrób sobie taki oscylator - to tylko jeden rezystorek i kondensatorek - masz to na schemacie zestawu ATB naszego - poszukaj sobie
3. zewn. generatora TTL .... - wtedy trzeba podłączyć zewn. generator do nogi XTAL1

gorzej byłoby gdybyś w ATmega8 przeprogramował sobie Fusebit RSTDISBL - bo wtedy już zwykłym programatorem tego nie odkręcisz - trzeba będzie równoległy albo jakiś układ FusebitDoctor kolegi manekinen

I na drugi raz używaj MkAvrCalculator - zamiast kazma-coś-tam ;) .... to nie popadniesz w takie tarapaty tym bardziej, że on działa za FREE z twoim prockiem Atmega8

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 11:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Uzywalem juz jakiegos kwarcu i nie dziala. Bede probowal z oscylatorem. A co do Fusebit RSTDISBL juz raz udalo mi sie go wylaczyc ;]
Obrazek
W taki sposob go wlaczylem spowrotem. Atmega na dole miala taki wsad. http://startcd.narod.ru/rstdisbl_mega8/prog.rar

Bede musial sprawdzic jeszcze raz czy moze tym sposobem da sie naprawic tylko nie mam sprawnej atmegi w tym momencie ;]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 12:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

oj oj - oj - panie kolego - ale UWAGA! .... rozumiem że to pierwszy raz kolegi na naszym forum .... ale umieszczanie u nas takich (proszę się nie obrażać LAUREK) zamiast schematów jest NIEDOZWOLONE ok ? ;) tym bardziej że masz przygotowane KURSY - proszę cię jak najszybciej się z nimi zapoznaj - chociaż z pierwszym odcinkiem - to są kursy VIDEO:

http://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

tak więc proszę o tym pamiętać na przyszłość - dobrze?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Po takim kursie gdy już sam narysujesz swój pierwszy schemat w Eaglu i zobaczysz jak to prosto się robi to sam się uśmiechniesz - jak spojrzysz na to - COŚ powyżej ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 23:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Oj nie nie przepraszam ja tego nie zrobilem :) znalazlem to na jakiejs ruskiej stronie ;) nie chcialem calej strony wrzucac bo jezyk niezrozumialy to tylko link do obrazka jaki tam byl wrzucilem ;] Ja osobiscie takich rzeczy sie brzydze ;p a kurs juz zaczalem ogladac jakis czas temu ;] Mirekk36 myslisz ze mam jakies szanse w ten sposob to naprawic? obecnie majsrtuje sobie jakas plytke pod to zeby miec na przyszlosc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2013, o 23:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jak wyłączyłeś reset to marnie to widzę bez dostepu do programatora równoległego
owszem można próbować , ale ... nie musi sie udać

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2013, o 00:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

okej często juz słyszałem o takim programatorze ;] ale mimo wszystko bylo by mi miło gdyby ktos wytlumaczyl lub pokazal mi co to takiego :) naprawde chce sie nauczyc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2013, o 10:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jednym z przykładów może być np AVR DRAGON

obsługuje ISP, TPI, PDI i tryb równoległy (High Voltage)


Obrazek
http://www.antratek.nl/images/AVRDragon-big.jpg

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2013, o 12:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lut 2013
Posty: 84
Pomógł: 8

AVR DRAGON ma spore możliwości ale też swoje kosztuje, do naprawiania fuse bytów w zupełności wystarcza programator ze strony http://denki.world3.net/avr_rescue.html
Za cenę ~20 zł i jeden poświęcony wieczór możesz sobie zmontować takiego potworka :mrgreen:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2013, o 14:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzieki fredek zrobilem sobie tego avr rescue na breadbordzie w 20min i naprawil mi atmege w 3sekundy :) Naprawde polecam na przyszlosc. Tak sobie w sumie mysle czy moze nie chciloby sie komus PCB do tego zrobic? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 10:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2012
Posty: 65
Pomógł: 0

Hej,

Z tego co rozumiem po podłączeniu programatora do Twego układu i próbie wgrania jakiegoś programu czy czytania zawartości bitów otrzymujesz błąd typu '-1 ....', który mówi że "nie ma urządzenia", tak?

W takim przypadku ratunkiem jest dołączenie zewnętrznego generatora sygnału prostokątnego, o częstotliwości np. 1MHz do pinu XTAL1:

- jeśli masz wlutowany rezonator kwarcowy wraz z kondensatorami (około 20pF) w swoim układzie to wylutuj te elementy
- piny XTAL1 i XTAL2 nie mogą być do niczego podłączone
- następnie do pinu XTAL1 podłącz wyjście swojego generatora
- generatorem może być ;) drugi układ na ATMega8
- nóżka XTAL2 musi być niepodłączona
- podłączasz swój programator do "popsutego" układu i programem do czytania bitów odczytujesz je
- taka aplikacja powinna mieć możliwość ustawienia bitów 'standardowych'

Ja też miałem taki sam problem ale spowodowany błędnym wyborem źródła sygnału zegarowego...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 11:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Jak narazie juz usało mi sie naprawic jak pisalem post wyzej. Uzylem tego http://denki.world3.net/avr_rescue.html teraz probuje zmatowac plytke pod to ale bardzo mi nie idzie wiec jak ktos ma wieksze doswiadczenie w eaglu lub czymkolwiek innym prosilbym o pomoc. Ja probuje w expresspcb teraz i mi slabo idzie ;]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 12:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2012
Posty: 65
Pomógł: 0

...no to super :) widzę, że to ta sama metoda, którą opisałem, tylko taka "automatyczna" ;)

Co do Eagle to tutaj: http://mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html są poradniki "co i jak". Po obejrzeniu będziesz expertem! No chyba, że masz konkretny problem to pisz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 12:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2013
Posty: 223
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 21

Cytuj:
Dzieki fredek zrobilem sobie tego avr rescue na breadbordzie w 20min i naprawil mi atmege w 3sekundy :) Naprawde polecam na przyszlosc. Tak sobie w sumie mysle czy moze nie chciloby sie komus PCB do tego zrobic? :)
Zrobiłem płytkę według schematu z denki. Fredek będzie testować, zajmie to z tydzień.

_________________
Nie pisz komentarzy - dobry kod komentuje się sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 19:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Podzielilbys sie ta plytka na pm? Chetnie tez zerkne jak to wyglada :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 20:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lut 2013
Posty: 84
Pomógł: 8

maciak napisał(a):
Podzielilbys sie ta plytka na pm? Chetnie tez zerkne jak to wyglada :)


Płytka i schemat w eagle będą jutro wstawione po sprawdzeniu. Robione jest to jako płytka jednostronna (ok 8x9 cm, procek w DIP) do wykonania metodą termotransferu.

Na ten moment wygląda to tak:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2013, o 06:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

Widze ze sporo zmian wprowadziles do tego bo na schemacie az tak duzo elementow nie ma ;)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2013, o 13:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2013
Posty: 223
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 21

Dodane są rezystory do wszystkich linii za wyjątkiem zasilania uP i GND.
Do tego schemat na denki nie zawiera zasilania mikrokontrolera i filtracji zasilania.
Dodana też jest kanda, żeby można sobie było szybko fusy zmienić.

Zasilanie układu i wyjście jest zdublowane, więc wlutowujesz sobie rządek męski i żeński i pasuje do wszystkich kabli.

Mimo drobnego chaosu w rozkładzie elementów myślę, że nie będzie problemów ze złożeniem tego - bloki funkcyjne są blisko siebie, a potem pozostają tak naprawdę tylko rezystory (10k do resetu, a reszta 1k).

ObrazekObrazek

http://fredek.dnsalias.com/atnel/fuse_restore.zip

_________________
Nie pisz komentarzy - dobry kod komentuje się sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2013, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2013
Posty: 30
Pomógł: 0

barney napisał(a):
Dodane są rezystory do wszystkich linii za wyjątkiem zasilania uP i GND.
Do tego schemat na denki nie zawiera zasilania mikrokontrolera i filtracji zasilania.
Dodana też jest kanda, żeby można sobie było szybko fusy zmienić.

Zasilanie układu i wyjście jest zdublowane, więc wlutowujesz sobie rządek męski i żeński i pasuje do wszystkich kabli.

Mimo drobnego chaosu w rozkładzie elementów myślę, że nie będzie problemów ze złożeniem tego - bloki funkcyjne są blisko siebie, a potem pozostają tak naprawdę tylko rezystory (10k do resetu, a reszta 1k).


Wyglada spoko :) ja sobie zailanie na 7805 zrobilem na szybko i bylo ok. Szkoda ze nie zrobiles na zwykly jack od zasilacza bylo by naprawde wygodnie i nie rozumiem do konca czemu 40pin wstawiles na koncu a nie drugiego dipa.
http://img822.imageshack.us/img822/4218/img20130405150833.jpg
to jest takie niechlujne cos co zmacilem w 20min. Jeden uC naprawia i obok drugi do naprawienia i takie cos bylo by wygodne cos jak w Atmega fusebit doctor (HVPP+HVSP). Mam nadzieje ze rozumiesz o co mi chodzi ;] Bede wdzieczny za jakiekolwiek wyjasnienia :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2013, o 15:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2013
Posty: 223
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 21

Doprowadzenie zasilania jest na gold-pinach, bo ile zasilaczy tyle złączy - równie dobrze ktoś mógłby chcieć podłączać MOLEX od ATX PSU, a gold-piny nie zabierają dużo miejsca.
Jest 40-pin, bo płytka umożliwia wpięcie jakiegokolwiek z gold-pina (męski albo żeński) tak samo jak na moim boardzie na stykówce http://fredek.dnsalias.com/atnel/Fuse_reset.jpg
Nie dawałem kolejnej podstawki, bo procki są w różnych obudowach i mają różnie wyprowadzone złącza do HVPP.

Jeżeli potrzebna Ci są podstawki to zawsze możesz wykonać taką sheld-płytkę. Prościej jednak będzie włożyć procesor w stykówkę i tam podłączyć kable.
20 kabli to nie jest tutaj dużo - otwierasz datasheeta od procesora, opis wyprowadzeń na gold-pinach i w 5 minut masz wszystko połączone :)

Płytka ta będzie najprawdopodobniej zgodna z tym programem http://pe0fko.nl/Fuse-restore/ po jego drobnych przeróbkach.

Należy jednak bezwzględnie pamiętać o odłączeniu 12V z zasilacza podczas programowania doktorka.

_________________
Nie pisz komentarzy - dobry kod komentuje się sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO