Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 20:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 12:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 sty 2013
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam serdecznie,
Niedawno rozpoczełem zabawę z AVR, w dużej mierze oczywiście dzięki Panu Mikrowi, bardzo dziękuję za te wszystkie poradniki, książkę (tak też mam- GENIALNA, choć braku opisanych rejestrów pinów w książce, tak jak na blogu, wybaczyć się nie da). Mając na uwadze artykuł z blogu, odnośnie zasilania "żadna nóżka zasilania nie może wisieć w powietrzu" mam pytanie:

Czy w uC Atmega128A, który posiada 3 pary pinów zasilania - (VCC,GND), (VCC,GND), (AVCC,GND),
można zostawić NIE podpiętą jedną parę (VCC,GND)?
W nocie aplikacyjnej nie znalazłem żadnej informacji o tym (natomiast że trzeba podpiąć avcc - oczywiście tak).
Generalnie nie marnowałbym Waszego czasu i podpiął, jednak zakupiłem ową atmegę wlutowaną smd (obudowa TQFP, tak?) w płytkę, i dopiero po zakupie zauważyłem ów mankament. Czy jest to konieczne żeby dolutować? (jeśli KONIECZNIE trzeba to zrobię... ale wolałbym nie)


http://www.atmel.com/Images/doc8151.pdf - nota aplikacyjna


Z góry dziękuję za poświecony czas.

//NIe, z dokumentacji produktu nie można było się połapać wogóle który podpieli który nie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 12:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 49
Pomógł: 0

Święta zasada, Mirek cały czas to wałkuje w poradnikach, PODPINASZ WSZYSTKIE.
HeXagoN napisał(a):
(tak też mam- GENIALNA, choć braku opisanych rejestrów pinów w książce, tak jak na blogu, wybaczyć się nie da

A do noty pdf i z wykorzystaniem translatora (jeśli nie znasz ang) to nie raczy kolega zajrzeć? Każdy procesor ma inne rejestry i nie sposób ich opisać w książce.



Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 12:48 przez KBCH, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 12:48 

Pomógł: 0

Nie ma innej opcji, musisz podpiąć wszystkie wyprowadzenia.

Analogicznie, to jak by mając koła w samochodzie na 4-5-6śrubach, zależnie od modelu, nie przykręcać na wszystkie. Trzymać się będzie, ale........


W kwestii opisania rejestrów. Mam taką starą książkę do rodziny 8051. Dokładniej "Mikrokontrolery Jednoukładowe Rodziny 51" Tomasz Starecki. Gdzie opisane są właśnie wszystkie rejestry 8051 i pochodnych.
Wiesz ile ta książka ma stron? 579. I to są procesory znacznie prostsze i o mniejszych zasobach niż AVRy.



Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 12:54 przez rezasurmar, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 12:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To jest tak - jak widzisz, jak wiesz i tak jak ja mówiłem w poradnikach.....

Jak ktoś podłączy w procesorze TYLKO jedną parę VCC i GND (nawet bez AVCC i AGND) to co ??? no to też niby działa ? - więc może to zbytek ? po co ? ..... z takiego założenia wyszedł chyba jeden z autorów pewnej książki, która się jakiś czas temu ukazała m.in o AVR'ach w której to właśnie czochrało go podłączanie zasilania do wszystkich pinów ....

Więc teraz sam sobie odpowiedz ....

Przede wszystkim rozważ na przyszłość skąd kupujesz takie płytki a jeszcze lepiej to przed zakupem sprawdzaj je tzn ich schematy, bo niestety węsząc łatwy zysk wzięło się za to wiele firm w Polsce, bo to modne i dawaj robić przeróżne zestawy ewaluacyjne .... a to że potem taki czy inny zestaw się wiesza , itp - to kogo to obchodzi ? przecież zawsze można zwalić na usera który coś źle robi :( taka jest smutna prawda....

Zamiast więc myśleć np czy dolutować teraz kynarem zasilanie do pozostałych nóżek, sprawdź lepiej jak w ogóle jest zaprojektowana, jak w ogóle są poprowadzone ścieżki a szczególnie zasilania, jak jest zrobione filtrowanie zasilania itp ....

jeśli do kitu - to po prostu używaj tego sobie do testów, nauki programowania a nóż będzie dobrze działać .... ale jakbyś miał na tym zrobić jakieś urządzenie swojemu klientowi to uważaj żeby się nie wkopać później ...

W notach aplikacyjnych nie pisze się o tym - dlatego że to są ZBYT oczywiste i podstawowe rzeczy, i gdyby w notach miał ktoś opisywać zasady jakie obowiązują w elektronice, w prawidłowym projektowaniu itp - to pomyśl sobie ile by to zajęło ? hmmm ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 12:55 

Pomógł: 0

Atmel popełnił równiez taka ogólną notę z która warto się zapoznać:
http://www.atmel.com/images/doc2521.pdf



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 13:02 

Pomógł: 0

wojtek napisał(a):
Atmel popełnił równiez taka ogólną notę z która warto się zapoznać:
http://www.atmel.com/images/doc2521.pdf


Dzięki, całkiem o tym zapomniałem. Czasem sobie dobrze odświeżyć :D.

HeXagoN nie zapomnij również o filtracji na każdym "zasilaniu". Bo bez tego możesz mieć nieoczekiwane resety. Zresztą polecam na blogu poradnik Mirka dotyczący zasilania.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 13:11 

Pomógł: 0

:arrow: HeXagoN - czy o to ci chodziło ? http://mirekk36.blogspot.com/2012/01/av ... stawy.html



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 13:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Zrobiłem kiedyś płytkę z wykorzystaniem właśnie atmega128, miałem podłączone obydwa zasilania jednak jedna ścieżka się przerwała, i zanim to zauważyłem to już rwałem sobie włosy, tym bardziej, że napięcie sprawdzałem akurat na tej sprawnej stronie, a nic nie chciało działać.

Dlatego ZAWSZE należy podłączać wszystkie piny zasilania.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Atmega128A
PostNapisane: 28 sty 2013, o 13:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 sty 2013
Posty: 2
Pomógł: 0

Dzięuję za wyczerpujące odpowiedzi :)

Oczywiście cały blog (świetny) p. Mirka przeglądam.

KBCH napisał(a):
A do noty pdf i z wykorzystaniem translatora (jeśli nie znasz ang) to nie raczy kolega zajrzeć? Każdy procesor ma inne rejestry i nie sposób ich opisać w książce.


A nie pisałem że przed napisaniem postu szukałęm info w nocie pdf?
Chodziło mi o informacje z str http://mirekk36.blogspot.com/2012/01/av ... stawy.html .

Zasadniczo to nie żaden zestaw - sama atmega128 na płytce 2x3cm żeby amator mógł ją gdzieś polutować (raster 2.54). Całą to filtracją, resetem (wiem trzeba trzeba podciągnąć) wszystkim chcę się sam zająć.

No ale te 2 piny chyba dam radę.

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za info, temat do zamknięcia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO