Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 08:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 maja 2018, o 19:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 maja 2018
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam , Nazywam się Piotrek i jestem uczniem Technikum Elektrycznego , i chciałbym "lekko" zmienić kierunek mojego kształcenia .
Ciekawym zawodem wydaje sie programista embedded , piszę wydaję mi bo nie wiem jak on w rzeczywistości wygląda . Oczywiście mam już za sobą pierwszy drobny projekt (zegarek elektroniczny Led sterowany multipleksowo ) i pare prostych projektów w c++ . Tylko mam problem z ścieżką nauki , nie wiem jak sobie ją wytoczyć , aby dostać sie jak najszybciej do pracy , dobra znajomosc c/c++ nie zbyt dużo mi mówi , albo inne tego typu podpunkty . Więc przechodząc do meritum , mam pare pytań odnośnie tego zawodu .

1. jak wygląda praca w embedded i jakie są scieżki rozwoju? ( z tego co wiem to rozległa dziedzina )
2. czy możliwe jest dostanie pracy bez studiów ?
3.Co powinieniem umieć , aby jak najszybciej dostać prace i zdobywac doświadczenie jako programista embedded , proszę o bardziej rozbudowane odpowiedzi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2018, o 20:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ad1 : Zależy gdzie trafisz , znajomość sprzętu, magistral, interfejsów itd ...
Ad2 : tak nawet szybciej niż po studiach --- tych zwykle werbują korpo gdzie embeded jest tylko w nazwie
Ad3 : nie da się wskazać co powinieneś umieć ..... prace dostajesz na podstawie wiedzy i doświadczenia
z jednym zegarkiem to co najwyżej mycie płytek :P poważnie ... projekty i ich estetyka więcej mówi
pracodawcy niż ukończone studia , możesz być inżynierem elektroniki , a nie mieć pojęcia jak odróżnić diodę od
tranzystora .... idea jest taka , bez doświadczenia trzeba mieć fuksa lub duże plecy żeby dostać dobrą prace
w embeded, a z dyplomem szybko przyjmują w biedronce i macu ....


Nie wiem może się teraz oburzysz itd ... ale realia są jakie są ... często ciekawa praca jest za mniejsze pieniądze ,
a większości z dyplomem to niestety pasuje 10Kpln na rękę auto i mieszkanie służbowe i nic nie robienie, tymczasem
realnie nie mając doświadczenia nawet 10 fakultetami nie masz co stawiać warunków i na duże zarobki liczyć.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2018, o 21:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Sun ma dużo racji ale ja moze dodam coś od siebie.

1. Przeszukując portale z ofertami pracy możesz zauważyć że prawie wszędzie wymagają ukończenia wyższych studiów technicznych. Tak jak Sun napisał, są to głównie korporacje. Do małych firm przyjmuje się głównie po znajomości bo takowe firmy nie mają działu HR lub zlecają to zewnętrznym firmą HRowym.

2. Ja z wykształcenia jestem inżynierem elektrykiem, nie mniej zawsze bardziej ciągnęło mnie do elektroniki i programowania embedded. Dlatego zmieniłem swoja ścieżkę kariery ucząc się na własną rękę. Niestety to co robisz w domu czyli jakies proste regulatory czy uklady na mikrokontrolerach 8 czy nawet 32 bitowych nijak sie mają do realiów. W dużych firmach jeżeli robi się embedded to są to rozwiązania oparte o jakies wielordzeniowe SoC. Czesto są to zaawansowane procesory których programowanie bardziej przypomina pisanie pod pcta niż mikrokontroler 8 bitowy. Do tego dochodzi wiele innych czynników takich jak znajomosc jakichś jezyków skryptowych żeby pisać sobie samemu generatory kodu czy inne toole. Inną ważną rzeczą jest bardzo dobra znajomość C/C++. Programista embedded programuje. Owszem, może mieć drobny wpływ na powstanie hardwaru ale raczej znikomy. Ma za to umieć bardzo dobrze programować, pisać unit testy do kodu, automatyzowac testy na platformie docelowej.

3. W małych fitmach możesz spotkać sie ze stanowiskiem konstruktor elektronik lub podobnym i tam wymagana jest znajomość zarówno projektowania hardweru jaki i tworzenia oprogramowania ale tak jak mówię, mało kiedy będą to proste mikrokontrolery, raczej 32 bity minimum.

4. Podstawą kolejną jest znajomość Linuksa, zarówno na PC jak i embedded czyli używać go musisz bez GUI, jedynie w konsoli. Oprócz tego znajomość jakiegoś systemu operacyjnego czasu rzeczywistego to podstawa. Moze to byc freeRTOS.

5. Konieczna jest znajomość systemu kontroli wersji. Teraz prym wiedzie GIT i to jego proponuje się nauczyć.

6. Konieczna jest umiejętność obslugi oscyloskopu, analizatora stanów logicznych, analizy protokołów komunikacyjnych. Musisz wiedziec co to jest UART, SPI, I2C, I2S, CAN, Ethernet, Flexray, MOST, LIN itd. Musisz rozumiec co dzieje sie na różnych warstwach protokołu.

Podsumowując. Najważniejsze jest samozaparcie. W tej branży nie ma lekko. Cały czas się trzeba uczyć i to nie są proste rzeczy. Praca elektryka projektanta jest zdecydowanie łatwiejsza. Dostanie pracy bez studiów jest ciężkie bo firmy patrzą na to dosc mocno. Możesz szukać pracy bez studiów ale będzie Ci trudno bez znajomości i bedzie to prwnie jakaś mała firma wiec pieniądze będą srednie. Najlepiej zarabia się w dużych korporacjach. Biegła znajomość C i C++ to podstawa w tym zawodzie tak jak znajomość języka Polskiego jezeli jestes polakiem. Oprocz tego warto znac jakis język skryptowy typu Python np. Oprócz tego ważna jest bardzo dobra znajomość angielskiego. Hmmm... Jak mi się coś Przypomni jeszcze to napisze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO