Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 23:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2018, o 17:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 mar 2018
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam,
Chciałbym przerobić stary zasilacz laptopowy compaq LE-9702A z 19V na 21V. Czytałem że w większości przypadków wystarczy zmienić dzielnik napięcia. Niestety nie wiem które to mogą być rezystory. Chcę zrobić z niego ładowarkę do pakietu ogniw li-ion 5s2p zabezpieczonym BMS'em
Wesołych Świąt :)


ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2018, o 18:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Nawet nie chciało Ci się wpisać nazwy układu scalonego w google prawda?
Tu masz link do noty katalogowej http://www.onsemi.com/pub/Collateral/UC3842A-D.PDF
Na stronie 14 masz schemat i jeśli sam się nie dopatrzysz się które rezystory trzeba zmienić przy drugiej nóżce układu UC3842A to ja za Ciebie nie zrobię nic więcej!
Drugi układ scalony (ten po lewo z logo ST Microelectronics) ma nieczytelna nazwę na zdjęciu więc nie wiem co to jest.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2018, o 20:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 mar 2018
Posty: 8
Pomógł: 0

Jeżeli chodzi o układ UC3842A rezystory Rj i Rd? Ten układ jest jeszcze przed transformatorem.
Drugi układ to M101AC https://pl.mouser.com/ds/2/389/tsm101-974447.pdf Rezystory odpowiedzialne za regulację napięcia R6, R7.
Wydaje mi się że rezystory trzeba zmienić przy układzie M101AC. Przepraszam za moją niewiedzę, ale skończyłem szkołę ponad 10 lat temu i mam mało do czynienia z typową elektroniką. Nie wiedziałem od czego zacząć.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2018, o 21:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Dobrze kombinujesz - wystarczyło "wygooglać" notę :).

Z moich domysłów wynika, że UC3842A pracuje po stronie pierwotnej - wyraźnie oddzielone ścieżki na płytce drukowanej, plus widać przy nim jeden element w obudowie chyba TO220, przypuszczam że jest to tranzystor mocy.
Po stronie wtórnej elementy w TO220 to najpewniej diody (skrajne wyprowadzenia są zwarte), pewnie prostownik. Sądze, że M101AC steruje pracą UC3842A za pośrednictwem transoptora (tak jak opisano to w nocie katalogowej).

Również jestem zdania, że zaznaczone elementy tworzą interesujący Ciebie dzielnik napięcia, pozostaje tylko upewnić się czy to jest to np. mierząc napięcie na dzielniku (o ile nie zrobisz sobie krzywdy przy pomiarach - z napięciem sieciowym nie ma żartów!). Drugą bezpieczniejszą opcją będzie wyliczenie nowej wartości rezystorów dzielnika wg. zaleceń producenta Vref = R6/(R6+R7)xVout i zmierzenie napięcia na wyjściu zasilacza (sondy multimetru podłącz przed podłączeniem zasilania).
Moje uwagi o bezpieczeństwie nie maja na celu nikomu ujmować, po prostu nie ma co ryzykować życiem jeśli nie jest się pewnym tego co się robi.

Za niewiedzę nie musisz nikogo przepraszać, każdy z nas się uczy i to żaden wstyd (chyba ze coś się pozmieniało i nikt mi nie powiedział :lol: ).
Natomiast wspomniane lenistwo i nie poszukanie na początek choćby jednej noty ... ;)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2018, o 08:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 mar 2018
Posty: 8
Pomógł: 0

Do rezystora 1.1kΩ dolutowałem równolegle rezystor 10KΩ zmieniając rezystancję na około 991Ω.
Po tym zabiegu mam na wyjściu 21,13V :)

Dziękuję za pomoc abel11 :)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2018, o 17:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Ciesze się że Ci się udało, gratuluje pomysłu i pozytywnego rezultatu.
Ja Cię tylko napomniałem w sprawie not katalogowych, resztę zrobiłeś samodzielnie, więc nie masz za co dziękować :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO