Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

Po awarii dysku (musialem kupic nowy) zainstalowalem mowego windowsa 10 i reszte programow z Atnela. Problem pojawil sie, gdy chcialem wgrac bootloader do atmegi 328p przez peogram MKBootLoader. Po ustawieniu wszystkich parametrow wciskam przycisk COMPILE, otwiera sie okno konsoli i jest taki napis:

'"make"' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
'"make.exe"' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
***** Special thanks for: maxter and PROTON - from http://www.forum.atnel.pl ******

Mysle, ze jest problem z toolchainem. Jest on zainstalowany, niestety w proponowanym folderze przez system tj: C://User/nazwa usera/AppData/Roaming/Atnel/AVR Tools/AVR Toolchain. Zainstalowany jest poprawnie, bo kompiluje w marsie i jest wszystko OK.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To nie jest ani problem z MkBootloaderem ani z Toolchainem tylko z tym, że kolega nie zna Windowsów w których od najstarszych wersji samemu się ustawiało kolejności ścieżek "Environment path"

Wystarczy że ustawisz jako pierwszą tę do AVR Toolchain i nagle wszystko będzie działać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

OK, moze nie znam. Wpasuje "AVR Toolchain" Variable name oraz "C:\Users\nazwa usera\AppData\Roaming\Atnel\AVR Tools\AVR Toolchain\bin" w Variable value. Uruchamiam znow MK Bootloader i nie dziala (bez \bin tez nie dziala).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

poszukaj lepiej sobie w googlu jak się zmienia kolejności ścieżek w windowsie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

No dobra. Za taka pomoc to ja dziekuje. Jakbym mial za kazdym razem pytac sie w google, ale przeciez od tego jest FORUM by sie zapytac u zrodla. Nie po to kupilem legalnie Wasz program by teraz zbywac mnie "zapytaj w google". We wczesniejszych wersja windows zaczynajac od XP do upgrade windows 10 z 7 nie musialem nic zmieniac albo dopisywac. System po instalacji sam wiedzial gdzie jest jaki program. Problem pojawil sie po instalacji Windows 10.
Dzieki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2018, o 20:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

romkli napisał(a):
Nie po to kupilem legalnie Wasz program by teraz zbywac mnie "zapytaj w google".

no no .... nie dość , że temat na forum co i rusz się pojawia ... i są podpowiedzi - a ja o 20:40 staram się naprowadzić (bo nie mam tyle czasu aby robić od nowa tutorial na temat Windows 10) to jeszcze źle ?

A może gwiazdkę z nieba koledze podać ? Co mam się za ciebie nauczyć podstawowych mechanizmów windowsa ? ŻENADA

romkli napisał(a):
We wczesniejszych wersja windows zaczynajac od XP do upgrade windows 10 z 7 nie musialem nic zmieniac albo dopisywac. System po instalacji sam wiedzial gdzie jest jaki program.

Tak tak system sam wiedział ... Boże! Panie kończ i wstydu sobie oszczędź ...

no ja się wyłączam z takiej pseudo dyskusji

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2018, o 07:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak jak pisał Mirek co jakiś czas na forum o tym się pisze.
link

P.s. BTW - w ścieżkach nie masz spacji?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2018, o 16:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 42
Pomógł: 0

Drogi Mirku i drodzy forumowicze.
Znalazlem bardzo proste rozwiązania mojego problemu. Przypomnę jedymie krótką historię. Otóż problem pojawił się gdy na nowo zainstalowanym systemie instalowałem AVR Toolchain. Wcześniej nie miałem (nie pamiętałem dlaczego,) problemu z toolchainem. Teraz wiem dlaczego. Okazało się, że podczas instalowania wspomnianego AVR Toolchain, gdy tylko kliknie się na plik instalatora, instaluje się on tylko dla danego uzytkownika w ścieżce: C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\Atmel\AVR Tools\AVR Toolchain i to jest domyślna ścieżka toolchaina. Wystarczy uruchomić plik instalatora jako administrator i domyslna ścieżka toolchaina jest: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\AVR Toolchain. Nie potrzeba nic i nigdzie dopisywać, martwić się o cokolwiek. Wystarczy uruchomić MK Bootlooader, wybrać opcje BLS source code, ustawić prawidłowe parametry i...
i WSZYSTKO DZIAŁA!!! Tak jak powinno być.




PS. W tym miejscu powinny i pojawiają się przeprosiny dla wszystkich a zwłaszcza dla Mirka. Wiem, że przesadziłem. Bylem wtedy zrozpaczony brakiem jakiej kolwiek właściwej pomocy. Oczywiście odesłanie do wujka googla była nie do końca właściwa, ponieważ ja zawsze pytam się najpierw, szukam pomocy wszędzie, a dopiero później zapytałem się na forum, gdzie dostałem informacje o poszukiwaniu rozwiązania problemu u wujka googla. Ja tylko pamiętam, że nigdy nie dopisywałem nigdzie jakiejkowiek ścieżki by móc skompilować bootloader ( oprócz ścieżku do AVR Toolchain w ECLIPSE) i to mnie doprowadziło do poszukiwania krótkiej drogi do rozwiązania problemu w AVR Toolchain. Mirku "Przepraszam Cię", drodzy forumowicze "Przepraszam Was". I to nie była "ŻENADA", to była "FLUSTRACJA" (https://pl.wikipedia.org/wiki/Frustracja).
Oczywiście sprawdziłem poprawność rozwiązania problemu na Windows 7 jak i Windows 10. DZIAŁA!!!

Roman



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2018, o 18:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Gratuluję rozwiązania problemu i odwagi cywilnej :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO