Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2018, o 18:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Postanowiłem sprawdzić działanie USART na Atmega32 i niestety nie otrzymuje nic w terminalu, choć gdy klikam dowolny klawisz to na zestawie uruchomieniowym zapala się LED sugerujący, że jakieś dane są przesyłane.
Nie mam pomysłu już co mogę zmienić i gdzie może leżeć błąd.
puTTy:
COM3
Speed 9600
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

ObrazekObrazekObrazekObrazek



Ostatnio edytowano 17 lut 2018, o 19:48 przez Artem, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 19:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a kolega już tyle czasu jest na forum i nie wie jak się wstawia kod źródłowy ? tym bardziej, że jest wyraźna instrukcja? topic7402.html - proszę uprzejmie edytować i to poprawić

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

a teraz merytorycznie - widzę, że masz zestaw ATB - więc przypuszczam (bo nie odpaliłeś ikonek pod własnym podpisem na forum w ustawieniach użytkownika, z których widać by było, że masz Bluebooka) ... więc przypuszczam, że go masz i nawet nie zajrzysz do rozdziału o UART tzn jak się zaczyna w ogóle zabawę z UART'em ? może warto jednak zajrzeć ? To od razu znajdziesz błąd - bo z twojego opisu tylko problemu wynika że wszystko działa prawidłowo tylko zapewne w kodzie jest mocno coś nie tak

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 19:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Przepraszam za błąd z wklejaniem kodu, użyłem teraz instrukcji przez Pana podanej.

Co do kodu, to dokładnie przeklepany kod ze strony 276 bluebooka ma taki sam efekt, terminal jest pusty. Dlatego skupiałem się raczej na szukaniu problemu ustawieniach.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2017
Posty: 140
Pomógł: 6

Pierwsze zdanie w BB pod tym kodem: "Celowo pominąłem tutaj zagadnienia związane z inicjalizacją pracy modułu UART", strona dalej: "Jeśli to zaniedbamy [inicjalizację][...],nic nie wyjdzie z naszej nawet prostej transmisji testowej" ;) Po za tym przy 1MHz i prędkości 9600 możesz mieć problemy

Obrazek

Sugeruję zmniejszenie prędkości lub zwiększenie kwarca


Autor postu otrzymał pochwałę


Ostatnio edytowano 17 lut 2018, o 20:49 przez DarkMajster, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
Gdzie inicjalizujesz UART?
Czy zezwoliłeś na globalne przerwania?
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

bez tego Ci nic nie ruszy
No i jeszcze
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 21:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artem napisał(a):
Co do kodu, to dokładnie przeklepany kod ze strony 276 bluebooka ma taki sam efekt

uprzejmie proszę nie opowiadać "BAJEK" ... niestety tak trzeba to nazwać, bo gdyby w książce tak było rzeczywiście to jej wartość merytoryczna już 8 lat temu zostałaby skrytykowana ;) i pewnie powstałyby poprawki ... tymczasem kolega zdaje się wykonywać ćwiczenia z książki na ogólnie znanej zasadzie

"po łepkach - byle szybciej"

sorki że tak piszę ale no Qurczę przyłożyłem mnóstwo starań w Bluebooku aby wyjaśnić podstawy komunikacji UART i przez OSIEM LAT czytelnicy nie mają z tym problemu a kolega pisze że "przeklepany" .... no przepraszam

Już nie wspomnę, że na nośniku DVD/Pendrive/LINK dołączonym do książki masz prześliczne kody źródłowe do każdego ćwiczenia, żeby nie bazować na "przeklepywaniu" jak sam piszesz - bo niestety to normalne, że gdy się "przeklepuje" to się popełnia babole. Zdawałem sobie sprawę z tego pisząc książkę i dlatego tworzyłem od razu KODY ŹRÓDŁOWE do ćwiczeń na nośniku dołączonym do książki, tyle że warto sobie zadać minimum trudu i do nich zajrzeć - nie sądzisz ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 21:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Przepraszam najmocniej. Tutaj faktycznie padłem na czytaniu ze zrozumieniem. Dziękuję za pomoc każdemu tutaj.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 21:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artem napisał(a):
Przepraszam najmocniej. Tutaj faktycznie padłem na czytaniu ze zrozumieniem. Dziękuję za pomoc każdemu tutaj.

No ale jak? Ruszyło chociaż w końcu ? ;) daj znać - a jeśli nie i już wiesz gdzie popełniałeś błąd i nadal coś jest nie tak to myślę, że teraz dokładniej opiszesz problem a nam uda się szybciej pomóc

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 10:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Teraz zauważyłem, że podczas wgrywania się programu 07_UART na atmege pasek ładowania jest przez chwilę czerwony, co by sugerowało błąd w ustawieniach.... Tak przynajmniej przypuszczam. Powoli myślę, czy po prostu nie zainstalować wszystkiego na nowo, choć wgrałem sobie szybko program do sterowania diodami i wszystko na pierwszy rzut oka działa.

ObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 11:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Putty bardzo nie lubi błędów transmisji i często w takich wypadkach nic nie wyświetla. Sprawdź na innym terminalu, to może pojawią się choć jakieś krzaki.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 11:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Sprawdziłem na tera term, niestety efekt ten sam. Nie wiem jak sprawdzić co powoduje ten błąd wczytywania się programu (czemu pasek przy ładowaniu wsadu jest czerwony). Jutro pewnie przeinstaluje wszystko na nowo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A czy w ftdi watcher na pewno poprawnie wykrywany jest układ ftdi? U mnie jest inny symbol. I opis układu też jest inny



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Artem napisał(a):
pasek ładowania jest przez chwilę czerwony, co by sugerowało błąd w ustawieniach.... Tak przynajmniej przypuszczam.
Artem napisał(a):
Nie wiem jak sprawdzić co powoduje ten błąd wczytywania się programu (czemu pasek przy ładowaniu wsadu jest czerwony).


jeżeli masz na myśli ten pasekz eclipsa, który wyskakuje jak wgrywasz program do procka, to jest to jego normalne zachowanie.

Wgrywanie wsady -> czerwony pasek postępu,
Weryfikacja wgranego programu -> pasek zielony.

Jak masz malutki wsad to możesz po prostu czerwonego paska nie zauważać bo tylko szybko mignie i po zapisie już jest. Jak w opcjach projektu zaznaczysz ptaszka " disable automatc verify check" czy jakoś tam, to zielonego paska wogóle nie będzie. Zakończy wgrywanie na czerwonym. Warto zaznaczyć przy częstym wgrywaniu testowych wersji dużego projektu - czyli podczas pisania programu na większym procku. Trochę przyspiesza pracę.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Artem napisał(a):
Teraz zauważyłem, że podczas wgrywania się programu 07_UART na atmege pasek ładowania jest przez chwilę czerwony,

No to kolega jest spotrzegaaaawczy, że hej ... to normalny w tym programie kolor podczas procesu programowania - ZAWSZE jest czerwony, a gdy leci weryfikacja to zielony .... Gdzie ty problemu szukasz panie kochany gdzie ?

Zresztą zajrzyj do konsoli - zaprogramował się procek ? No zaprogramował to chyba jest JASNO widoczne w konsoli.


Artem napisał(a):
A czy w ftdi watcher na pewno poprawnie wykrywany jest układ ftdi? U mnie jest inny symbol. I opis układu też jest inny

Tu widać, że kolega autor dawno temu przegapił tzn nie aktualizował po drodze MkAvrCalculatora który sam aktualizował wsad do FT232R i teraz ma z tym problem ale to nie jest powodem tego co się u niego dzieje ...

Moim zdaniem jeśli wszystko jest robione bez zmian z książki i fusebity są poprawnie ustawione na wewn oscylator 8MHz a chyba są sądząc po zrzucie ekranu na górze - a w terminalu głucho to pomijając już fakt że być może pin procka TX się uszkodził (w co wątpię raczej)

to może być sytuacja że być może jakiś pin FT232R jest nieprzylutowany - i być może akurat ten od TX'a

weź zestaw odwróć, weź lupę i obejrzyj piny dokładnie w tym układzie czy na pewno wszystkie są przylutowane czy może któryś nie wisi delikatnie nad padem i brak cyny pod nim

W razie czego umów się ze mną na maila biuro@atnel.pl żeby podesłać do nas zestaw do sprawdzenia / ew naprawy - to przy okazji wgramy też oczywiście nowszy wsad do FT232 żeby działał normalnie z MkAvrCalculatorem ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

mirekk36 napisał(a):
to może być sytuacja że być może jakiś pin FT232R jest nieprzylutowany

Małe szanse, ale oczywiście łatwe do sprawdzenia.

Możesz też, jeżeli masz, użyć jakiejś chińskiej przejścióweczku usb<->rs232ttl i zprawdzić na niej wysyłanie bezpośrednio z pinu tx procka. Jak nie masz, to weź jakikolwiek inny procek, wgraj do niego biblioteczki uarta i połącz twój pin TX z RX tego drugiego. Oczywiście masy też!! zoczacz czy dane docierają do drugiego proca

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wystarczy przecież nawet na zasadzie debugera na jednej diodzie LED - tyle że tu nawet nie programowo - podłączyć sobie przewodem jedną z diod w zestawie bo są ;) do pinu TX procka i zobaczyć czy mruga w trakcie niby nadawania i nią dalej sprawdzić tor sygnału TX

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 14:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

mirekk36 napisał(a):
podłączyć sobie przewodem jedną z diod w zestawie bo są do pinu TX procka i zobaczyć czy mruga w trakcie niby nadawania

To już autor napisał więc do tego momentu chyba działa. Chyba, bo wiemy, że coś się na pinie dzieje - niestety nie wiemy co.

Artem napisał(a):
choć gdy klikam dowolny klawisz to na zestawie uruchomieniowym zapala się LED sugerujący, że jakieś dane są przesyłane


Chyab musimy poczekać an autora aż posprawdza zasugerowane rzeczy...

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 17:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Jeśli chodzi o FT232R czy sprawdzenie linii USART to ja bym zaczął od zwarcia Tx z Rx i wpisania kilku liter na klawiaturze komputera. Jeśli wszystko jest w porządku to na terminalu putty powinny sie wyświetlić te znaki wpisane z kompa. Wtedy można przejść do analizy błedów w procku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2018, o 09:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

JarekK napisał(a):
Jeśli chodzi o FT232R czy sprawdzenie linii USART to ja bym zaczął od zwarcia Tx z Rx i wpisania kilku liter na klawiaturze komputera. Jeśli wszystko jest w porządku to na terminalu putty powinny sie wyświetlić te znaki wpisane z kompa. Wtedy można przejść do analizy błedów w procku.
Jest jeszcze jedna metoda sprawdzenia co się dzieje na pinie TX. Proponuję wziąć opisywany swojego czasu przez Mirka analizator Saleae i zobaczyć co się na tym wyprowadzeniu dzieje. Urządzonko to ma wbudowany analizator RS232 i oprócz tego że pokaże przebiegi pozwoli na ocenę ich zgodności z ramką RS232.

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO