Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 gru 2012, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2011
Posty: 302
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Pomimo, że te rzeczy wiem.
Oglądem poradnik.
Myślę, że początkujący będą zadowoleni.
Podoba mi się przyrównanie 7805 do elektrowni atomowej, grzejnika i powiedzenie:
"Kiedy włączamy 7805 w ZIMIE, bo będzie Nas grzał".

_________________
Zapraszam:
filiporlo.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2012, o 23:46 

Pomógł: 0

J/w, czeka jeszcze przetrawienie poradnika o strukturach, ale świetny poradnik dla początkujących.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 14:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ciekawe co nam Mirek zmaluje za nowy poradnik. :)
Bo coś tam pewnie już tworzy. ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 14:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ledes napisał(a):
Bo coś tam pewnie już tworzy. ;)


Nie nie ;) na razie ledwo żyję - poważnie - muszę trochę odpocząć i posprzątać bałagan w firmie na hyhyhy "planie" kręcenia poradników ;) Pani Aneta jak przyjdzie 2-go do firmy przede mną to normalnie się przestraszy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 14:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Rozumiem rozumiem, był niezły maratonik poradników to trzeba odpocząć. Słusznie, bo należy się! :)
A śpecami z elektrody się nie przejmuj, siebie warci. ;) Przeczytałem ten wątek ze śpecem, no co za burak.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 17:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 256
Lokalizacja: Rumia
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
Marcin_G --> ale zwróć uwagę że w poradniku właśnie odniosłem się do osób, które potrafią i chcą sobie samemu żmudnie zrobić takie przewody jak oryginalne - tylko wspominam że wtedy życzę konsekwencji. Tak jak mówisz - chodzi o niechlujstwo. Ale też nie powiesz mi z drugiej strony, że niestety przewody ze skrętki mają mniejszą średnicę i niestety słabiej się trzymają w tych otworkach - tak niestety jest :( .... więc to też pozostaje wtedy takim małym minusem.

Adapterki oczywiście że można robić dowolne ;) twój też jest fajny ... mi raczej chodziło o pokazanie jakiejś gotowej metody na taki adapterek a nie mówienie że jest najlepsza jak coś. A wszystko to z uwagi na te przeróżne pomysły z jakimi się stykami na zdjęciach z netu - sam przyznasz, że pomysłowość ludzka przechodzi wszelkie granice ;)


Mój adapter to tylko jako ciekawostkę zamieściłem. Sam przez długi czas korzystałem ze sposobu jaki został przedstawiony w poradniku, aż do momentu gdy musiałem biegać z płytką stykową z miejsca na miejsce, więc trzeba było coś wykombinować co by ciągle kabli nie przepinać od programatora.

Co do skrętki, to fakt, jej średnica jest małym minusem :)

_________________
http://www.marcingibas.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 19:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

Witam.

Obejrzałem kolejny poradnik, z czystej ciekawości... no i muszę się tu z Marcinem_G zgodzić - sam również używam skrętki do połączeń na stykówce i nie miałem nigdy problemów. Tak jak już Marcin wspomniał, ważne jest żeby przewody zrobić dokładnie a sam drut był na tyle długi, żeby przechodził do spodu płytki. Za krótki drut ma tendencję do wyskakiwania z blaszek w płytce, ciężko później takie coś zlokalizować bo wizualnie wszystko wygląda ok.

Jedną z wad skrętki, jest to, że te druciki są podatne na zginanie - po iluś tam wkładaniach i wyciąganiach pokrzywią się, niezbyt fajnie to wygląda, trzeba prostować.
No i jeszcze jedna kwestia, która mnie osobiście czasami dokucza - kolory :P Jak trzeba podłączyć więcej elementów, zasilania układów, jakieś linie sygnałowe, itp. to w skrętce mamy tylko kilka kombinacji kolorów - przy łączeniu tymi kabelkami i późniejszym szybkim spojrzeniu na płytkę, weryfikacja połączeń już nie jest tak oczywista.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 20:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xpower napisał(a):
Witam.

Obejrzałem kolejny poradnik, z czystej ciekawości... no i muszę się tu z Marcinem_G zgodzić - .


No a czy ja się z tym nie zgodziłem ;) ??? poczytaj wyżej co pisałem i co mówiłem w poradniku. Jak ktoś ma cierpliwość i zrobi sobie porządne kabelki to OK ... aczkolwiek jeszcze raz - sam widzisz że i tak mają pewne wady nadal.

A nie zawsze nawet jak ktoś robi porządnie zdarza się tak że mamy super porządek na płytce jak nagle trzeba szybko pająka zrobić....

I najgorsze jest to - że 95% zdjęć w necie gdzie ktoś pokazuje swoje układy na stykówce to zwykle koszmar ;) ale czy to dziwne ? u mnie nie było lepiej gdy kiedyś próbowałem korzystać TYLKO ze stykówek.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Jak już ktoś robi sobie własne kabelki ze skrętki to niech to robi tak jak ja kiedyś pokazałem że kabelek jest ładnie wygięty i zrobiony pod jakąś długość :)

------------------------ [ Dodano po: dzisiaj, o 18:19 ]

Tylko trzeba się z tym liczyć że średnica drucika nie zawsze jest dość wystarczająco duża i może czasami nie łączyć dlatego lepiej jest kupić gotowe jak Mirek mówi :)

Jedno z moich zdjęć :)

http://osa1313projekt.elektroda.eu/wp-c ... C00342.jpg



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 21:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2012
Posty: 119
Pomógł: 3

osa1313 napisał(a):
kabelek jest ładnie wygięty i zrobiony pod jakąś długość :)


No to miałem na myśli. Chociaż przyznam się, że czasami robiąc jakiś prosty układzik "na szybko" tudzież "do testu" zdarza mi się stawiać słupy i kłaść "metry" linii :P robiąc dokładnie takie mniejsze lub większe pętelki, jakie Mirek pokazał na początku w filmie. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2013, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

Co do tych kabelków, to ja raz kupiłem te kabelki że allegro i nie są pozbawione wad. Są sztywne, czyli łamliwe. Połamały mi się wszystkie, znalazłem trochę skrętki i zacząłem robić kabelki. I powiem ze nie jest najgorzej. Oto fotka:
Obrazek

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 01:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

I bardzo fajnie - widać że starałeś się robiąc te kabelki - fajnie wyglądają ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 09:56 

Pomógł: 0

Dla całkiem początkujących skrętka faktycznie jest dużą wadą..... mnie osobiście zawsze wystarczała i nigdy nie miałem problemów z jej "cieńkością". Co do ograniczenia liczby kolorów to chyba jedyny problem ;).

Sam najczęściej po prostu mam poodwijane z różnych UTP, dzięki temu mam różne odcienie ;), a i obrane są porządnie ;) no i często po prostu jak robię jakiś prototyp to i tak potem część kabli ląduje w koszu bo po pierwsze nie umiem i tak ich potem znaleźć, a po drugie szybciej czasem jest mi zrobić nowy zestaw o odpowiedniej długości niż grzebać i szukać w już pociętych ;).

Ale powtarzam dla początkujących zielonych zaczynających swoją przygodę absolutnie nie polecam skrętki.

Na początku trzeba wyeliminować wszelkie problemy by się szybko nie zniechęcić, a ileż to tych kabelków potrzebujemy na początek. Kupując zestaw za 10-15zł mamy pewne kable i spokój. PEWNOŚĆ w 100% że problemem nie będą połączenia.

PS. No i w końcu nie znalazłem gdzie ten mój nick pada w poradniku ;)......



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 14:53 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

rezasurmar napisał(a):
PS. No i w końcu nie znalazłem gdzie ten mój nick pada w poradniku ;)......


Może Mirek zapomniał. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 14:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ja też nie usłyszałem, a obejrzałem całe obie części bez przewijania. Mirek zapomniał, albo szykuje jak as z rękawa nowy poradnik. ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 14:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
rezasurmar napisał(a):
PS. No i w końcu nie znalazłem gdzie ten mój nick pada w poradniku ;)......


Może Mirek zapomniał. :)


OOOO żesz w mordkę :( .... kurczę rzeczywiście ... a wiecie dlaczego ? bo okazało się, że po nagraniu całego materiału - totalnie rozjechało się audio z obrazem i materiał był nie do uratowania. Musiałem ponownie kręcić wszystko od nowa :( .... kupę czasu więcej mi to zajęło i pewnie z tego wszystkiego już nie powtórzyłem wszystkiego tak jak w tym źle nakręconym materiale. A niestety kręcę wszystko na żywo (pewnie widać) bez scenariusza i tekstów z podpowiedziami :(

i rzeczywiście aż teraz przejrzałem i nie ma tu wzmianki o szanownym koledze rezasurmar ;) ale co się odwlecze to nie uciecze - jeszcze będę kręcił poradniki ;) .... a cenne porady kolegi rezasurmar na tym forum zasługują na to żeby o nim wspomnieć ... ale co mam na myśli pozostawię sobie do kolejnego poradnika i mam nadzieję że to z mojego starego łba nie wyleci ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 15:17 

Pomógł: 0

No a ja tu trzy razy oglądałem i mówię no nie ma nie ma ;)....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 15:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

moze nie o ten poradnik chodzilo Mirkowi :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 15:21 

Pomógł: 0

Wiesz, bo zastanawiałem się co aż tak ciekawego powiedziałem na forum, że było warto o tym wspominać w poradniku ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 15:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
Wiesz, bo zastanawiałem się co aż tak ciekawego powiedziałem na forum, że było warto o tym wspominać w poradniku ;).


Jak się nie domyślasz to trudno ;) dowiesz się Pan z kolejnego poradnika ;) ... i jeszcze raz przepraszam (aż sam się wkurzyłem że to teraz mi umknęło bo była okazja - ale jeszcze będą w kolejnych poradnikach podobne okazje)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 17:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

mirekk36 napisał(a):
I bardzo fajnie - widać że starałeś się robiąc te kabelki - fajnie wyglądają ;)

Ee no ja wiem czy tak bardzo się starałem? Jeżeli coś robię, biorę takiej skrętki nie skręconej :D czyli po prostu kabel prosty, nożyczki i do przodu. A co do poradnika, na pewno bardzo pomoże początkującym :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 11:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2012
Posty: 1
Pomógł: 0

Chciałbym dorzucić pytanko odnośnie błędu rc=-1 którego przyczyną jest błędne ustawienie fuse bits. Mirek wspominał w materiale, że można w łatwy sposób to naprawić bez programatora równoległego jednak nie podał jak :-( Dodam, że błąd powstał po zamianie wartości low->high i odwrotnie wiec wartości są totalnie z kosmosu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 11:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Obejrzyj drugą część :-)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 11:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Kris_ napisał(a):
Chciałbym dorzucić pytanko odnośnie błędu rc=-1 którego przyczyną jest błędne ustawienie fuse bits. Mirek wspominał w materiale, że można w łatwy sposób to naprawić bez programatora równoległego jednak nie podał jak :-( Dodam, że błąd powstał po zamianie wartości low->high i odwrotnie wiec wartości są totalnie z kosmosu.


Obejrzyj drugą część to jedno a drugie użyj programu MkAvrCalculator zamiast np KOCIEGO programu PonyProg przy którym to NAJCZĘŚCIEJ początkujący (ja także kiedyś) blokują sobie procki - ano właśnie dlatego z powodu rozpatrywania fusów na zasadzie

low->high

high->low

low-high

high->low

i BUUUUUUUM! .... a po co ? Masz w programie MkAvrCalculartor zakładkę "Fusy uproszczone" i nigdy nie będziesz musiał włączać sobie w głowie takiego myślenia - a przez to bezpiecznie programować fuski - zanim nie doczytasz o nich więcej i wtedy już użyjesz bez zastanowienia także innych sposobów czy programów"

Jeśli uważasz że to reklama MkAvrCalculatora to nic na to nie poradzę :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 14:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

Potwierdzam słowa kolegi wyżej ;) Zrozumiem jeżeli zestaw czy opro zawierało jakieś poważne błędy, ale nie ma prawie w cale (to prawie dla tego, bo każdy ma swoje wymagania i nikomu się nie dogodzi).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PawelGaj napisał(a):
....ale nie ma prawie w cale (to prawie dla tego, bo każdy ma swoje wymagania i nikomu się nie dogodzi).


... zgadzam się z tym w pełni bo ja jestem tylko człowiekiem i jak każdy się mylę, popełniał pomyłki, były swego czasu wersje zestawów 1.03 w których robiliśmy krosówki ale ja postanowiłem się do tego przyznać, pokazać ujawnić wszystko - a nie jak inni producenci którzy jak zrobią babola w zestawie uruchomieniowym i wyprodukują go w tysiącach sztuk to potem nawet ani nie naprawią błędu ani nie opiszą a początkujący się męczą myśląc że to im coś nie wychodzi. Dlatego polecam sprawdzać schematy dokładnie przed zakupem.

A co do programów moich - to też zdaję sobie sprawę że pozostawiają jeszcze wiele do życzenia - no ale jednak co by nie mówić mnie ale też wielu innym osobom się sprawdzają ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 18:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Pokażę dla przykładu jak rok temu tworzyłem na pracowni pająki :-) aczkolwiek na pracowni nie było czasu na ładne układy, bo 1,5h na dobranie elementów, poskładanie tak, aby działało dobrze i zrobienie pomiarów tontrochę mało.

Przy okazji - pytanie dla początkujących - co to jest? Na razie bez podpowiedzi :-)

https://www.dropbox.com/s/5uezlok43ak54 ... 085539.jpg

Obrazek

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 3 sty 2013, o 19:20 przez kila, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 19:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no to jeszcze nie jest coś strasznego jak na stykówkę ;) powiedziałbym nawet że panuje prawie "idealny" porządek w porównaniu do niektórych zdjęć z netu gdzieś tam ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 20:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Zwłaszcza te 2 rezystory skręcone w powietrzu. Fiuuu

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 19:59 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO