Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 02:39


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 gru 2017, o 19:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Cześć

Jakie napięcie i wydajność prądową powinien mieć zasilacz do MM ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 20:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 212
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 12

Z tego co pamiętam a Mirek wspominał to że zasilacz 5 V a prąd do 6 A a on sam stosował zasilacz impulsowy 5 V 8 A.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 22:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadekC napisał(a):
Jakie napięcie

Jakie napięcie ? ;) ... no to troszkę chyba żartobliwe pytanie - bo nawet nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nie wiedział jakim napięciem zasila się Magic LEDy ;)

RadekC napisał(a):
i wydajność prądową powinien mieć zasilacz do MM ?

to już wyjaśniałem niejednokrotnie ale chyba łatwo samemu policzyć

90 diod x 3 (w każdej diodzie WS2812B są 3 diody) x 0,02 A = 5,4 A

jeśli oczywiście zakładamy, że mogą zaświecić wszystkie diody naraz białym kolorem z PWM na maxa - a takie założenie trzeba koniecznie dokonać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 22:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Jedna dioda WS2812B może maksymalnie pociągnąć 60 mA (20 mA na kanał / kolor). Więc musisz sobie policzyć ile będziesz miał diod i ile będziesz chciał na raz sterować z maksymalną jasnością w kolorze białym (czyli wszystkie trzy kolory na maksimum jasności).

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

O Mirek był pierwszy i jeszcze podał Ci wszystko jak na dłoni :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2017, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedź.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 16:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

mirekk36 napisał(a):
... no to troszkę chyba żartobliwe pytanie
nie do końca - jeżeli obniżymy napięcie do bezpiecznych 3,7V ograniczymy straty o 1/3, co powinno zaowocować wydłużeniem czasu pracy diod

mirekk36 napisał(a):
jeśli oczywiście zakładamy, że mogą zaświecić wszystkie diody naraz białym kolorem z PWM na maxa - a takie założenie trzeba koniecznie dokonać
Magic Matrix to nie jest lampka i bezsensowne jest zapalanie wszystkich led na biało na maxa. W przypadku efektów spokojnie można przyjąć 60% (przy zapalonych wszystkich diodach) i 20% przy wyświetlaniu tekstu.
Wygląda na to, że efekt tęczy pobiera najwięcej prądu i pobór prądu w tym przypadku powinien być podstawą. Ile prądu pobiera Magic Matrix u Pana, Panie Mirku przy wyświetlaniu tęczy?
Nie wiem skąd wzięła się wartość 20 mA na diodę. Czy jest to gdzieś napisane, bo ja nie znalazłem. W moim przypadku jest to 18-19mA.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 16:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Zawsze przyjmuje się największą wartość przy obliczaniu zasilacza.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2017, o 19:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Alef2 napisał(a):
nie do końca - jeżeli obniżymy napięcie do bezpiecznych 3,7V ograniczymy straty o 1/3, co powinno zaowocować wydłużeniem czasu pracy diod

i narazimy się na spadki napięć na dłuższych łańcuchach diod a przez to tragicznie zakłócenia z wyświetlaniem ;) dlatego ja dziękuję - wolę 5V i mieć zapas i przede wszystkim PEWNOŚĆ

Alef2 napisał(a):
i bezsensowne jest zapalanie wszystkich led na biało na maxa.

Sorki ale bezsensowne to jest tego typu pisanie - no bzdura aż strach i proszę się nie obrażać - a za to na przyszłość dobierać inaczej słowa albo zadawać pytanie po prostu - zamiast oceniać ...

Ja nie oceniam tego co ktoś chce zrobić i uzyskać na końcu... A skąd szanowny kolega wie do czego i kiedy przyjdzie programiście wykorzystać jednak ten biały kolor - np białe tło do gry a czarne że tak powiem piksele. A że jest automatyczna regulacja jasności to np przy pełnym oświetleniu automatycznie dobierany jest poziom świecenia CAŁEGO ekranu w wypadku Magic Matrix'a

Więc proszę sobie ew pisać o bzdurnych potrzebach w przypadku swoich projektów gdzie kolega wie co i jak chce robić i że nie będzie używał kolega takiej sekwencji kolorów a nie się tutaj troszkę wcina i miesza ... dlaczego miesza ?

Ano dlatego, że ja nie będę odpowiadał za problemy z działaniem Magic Matrixa bo ktoś przeczyta wypowiedź kolegi Alef i da sobie zasilacz z wydajnością np 4A ....

zresztą co tu dużo gadać - już miałem (tak tak) z okazji Magic Matrixa dwa telefony i kilka maili gdzie ludzie pisali i pytali co mogli źle zrobić bo im często wyświetlacz zaczyna mrugać kolorowymi pikselami a szczególnie z prawej strony ....

Za każdym razem zadaję krótkie pytanie - "jaki ma kolega zasilacz - z jaką wydajnością?" ... w tych przypadkach padały odpowiedzi właśnie, że np:

- a na początek dla testów zastosowałem zasilacz laboratoryjny 4A i ani razu nie pokazywał przekroczenia poboru prądu a wyświetlacz nie świecił na MAX'a ale za to mrugał i miewał kolorowe pikselowanie - więc pytam - "A W JAKI SPOSÓB kolega podłączył zasilanie z tego zasilacza do płyty PCB?"
- OKAZAŁO SIĘ, że kolega podłączył to na dwóch UWAGA! przewodach połączeniowych - takich od zestawu - gdzie jak wiadomo, plecionka w końcówkach nie jest nawet lutowana tylko zaciskana - często bywa zaśniedziała - no i jak się można spodziewać - co? JUŻ NA TYM ODCINKU miał TAKI SPADEK napięcia że SZOK ... Powiedziałem, żeby wziął DWA GRUBE przewody i porządnie to podłączył - no i okazało się że przeszło jak ręką odjął

- ktoś inny podłączył zasilanie do ATB-PWR3 i się dziwił, że się restartuje

- ktoś jeszcze inny dał 2A bo myślał że jakoś da radę

itp itd itp .....

Więc kolego Alef proszę uprzejmie - przemyśl na przyszłość takie wypowiedzi ok?

Alef2 napisał(a):
Ile prądu pobiera Magic Matrix u Pana, Panie Mirku przy wyświetlaniu tęczy?

taki pomiar nie jest miarodajny bo są ciągłe zmiany ... więc jakiś średni prąd ... na pewno jest dużo mniejszy niż gdyby wszystko świeciło na biało na maxa

Alef2 napisał(a):
Nie wiem skąd wzięła się wartość 20 mA na diodę. Czy jest to gdzieś napisane, bo ja nie znalazłem. W moim przypadku jest to 18-19mA.

No rzeczywiście twoje 18-19mA znacznie odbiega od 20mA ;) ... weź przestań ... a na poważnie to dolicz sobie jeszcze prąd spoczynkowy scalaka w środku gdy dioda jest zasilona ale nie świeci - tak czy inaczej co za różnica 19 czy 20 mA ? ;) przy większej ilości diod

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO