Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 02:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2017, o 14:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2017
Posty: 1
Pomógł: 0

Próbuję ostatnio wgrać HEX do mikrokontrolera ATtiny13, niestety jest on całkowicie niewidoczny dla różnych programów, mimo że sterowniki USBasp są OK,

Oto co już zrobiłem:
1) zmierzyłem napięcie między nóżkami + i - w moim ATtiny13 gdy wszystko jest podłączone do PC przez USB i wyszło 5V Co znaczy chyba, że zasilanie jest tu ok?
2) zmierzyłem czy jest połączenie między poszczególnymi nóżkami oraz odpowiednimi zakończeniami na programatorze i jest OK
3) gdy mierzę czy jest połączenie między nóżką masy ATtiny13 a zobudową wtyczki usb na programatorze to wyskakuje brak połączenia jednak połączenie między nóżkami + i - a cieniutkimi blaszkami które do tej obudowy usb wchodzą już jest (są to cztery takie cieniutkie blaszki i zarówno + i - na nóżkach mają połączenie z min jedną z tych blaszek)
4) Zlutowałem zworkę JP3 na programatorze, poniważ dowiedziałem się gdzieś, że często dzięki temu problem ustępował-brak rezultatu

Czy problemem może być tu fabryczne ustawienie mikrokontrolera na zewnętrzny kwarc? Nie mam pojęcia co innego może być przyczyną tego błędu:

,,avrdude.exe: set SCK frequency to 1500000 Hz
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check."

Bardzo was proszę o jakieś wskazówki, pomysły, ponieważ jestem początkującym i nie potrafię tego pokonać :(

Zdjęcia tego programatora, dosyć klasyczny:



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2017, o 14:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.


Po tym komunikacie widać (nawet bez zdjęcia), że masz chiński programator który nie wiedzieć czemu wciąż jest sprzedawany a początkujący chcąc "jak najtaniej" łapią się jak narybek ....

Może kolega zatem zadzwonić np do Chin do producenta swojego programatora , może napisać maila do nich albo wejść na chińskie forum wsparcia technicznego ... tam na pewno kolega znajdzie pomoc. Można też zadzwonić do swojego sprzedawcy

Cytuj:
Zdjęcia tego programatora, dosyć klasyczny:

rzeczywiście i dlatego warto unikać tej chińszczyzny jak ognia


Tymczasem to jest forum ATNEL czyli tu wspieramy produkty firmy ATNEL .... mam nadzieję, że teraz kolega zrozumie co oznacza pojęcie " porządne wsparcie techniczne" i dlaczego czasem warto dopłacić te kilka zł więcej a do tego mieć pełną wersję programu MkAvrCalculator w ramach tegoż wsparcia.

Obrazek

http://atnel.pl/programator-atb-usbasp.html

dlatego wątek zamykam.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO